ORMAN DEDEKTİFLERİ İŞBAŞINDA

Paylaş
 

TEMA Vakfı Mut İlçe Sorumluluğu, Mut Cumhuriyet İlkokulu 3-A sınıfıyla birlikte yürüttüğü “Ağaç Kardeşliği” projesinde, “Orman Dedektifleri” etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinlik kapsamında Mut’un Çaltılı mevkisindeki ormana giden TEMA Gönüllüleri ve öğrenciler, doğada inceleme ve gözlem yaptı.

TEMA Vakfı’nın ağaçlandırma ve çocuklara yönelik doğa eğitimi projesi Ağaç Kardeşliği, tüm hızıyla devam ediyor. TEMA Vakfı Mut İlçe Sorumluluğu, Ağaç Kardeşliği projesini ilçemizde Cumhuriyet İlkokulu 3-A sınıfı öğrencileriyle birlikte yürütüyor. Geçtiğimiz günlerde 3-A sınıfında ‘Orman Ekosistemi ve Yaşamın Çeşitliliği’ konulu doğa eğitimi veren TEMA Gönüllüleri, “Orman Dedektifleri” isimli ikinci etkinliği gerçekleştirdi. Etkinlik kapsamında Sınıf Öğretmeni Mediha Sinan, öğrenci velileri ve TEMA Gönüllüleri ile birlikte Çaltılı mevkisindeki ormanlık alana giden öğrenciler, burada doğada inceleme ve gözlem yaptı.

Orman Dedektifleri etkinliğinde bitki, böcek, toprak ve ekosistem dedektifleri olmak üzere dört gruba ayrılan öğrenciler, ilgili oldukları konuda mercekli gözlem kutularıyla gözlemlerde bulundular. Gözlemlerini defterlere kaydeden öğrenciler, sonuçları birbirleriyle paylaştılar.

Ağaç Kardeşliği projesi kapsamında Orman Dedektifleri etkinliğini gerçekleştiren öğrenciler, önümüzdeki günlerde tohum ve fidan dikim etkinlikleri gerçekleştirecek.

DOĞAYI KORUMAK İÇİN ONU TANIMAK VE SEVMEK GEREKİYOR

Ağaç Kardeşliği projesinin çocukların doğada uygulamalar yaparak öğrenmesini ve doğayla duygu bağlarının güçlendirilmesini amaçladığını belirten TEMA Vakfı Mut İlçe Sorumlusu Serap Cerit, “Ağaç Kardeşliği ile doğa sevgisini içselleştiren nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz. Çünkü geleceğimiz olan çocukların doğayı koruyabilmeleri için öncelikle onu tanımaları ve sevmeleri gerekiyor. Ağaç Kardeşliği’ne dahil olan her çocuk kendi fidanını yetiştirme deneyimi yaşayacak” dedi.

Ağaç Kardeşliği eğitim programının içeriğinden söz eden Cerit, projenin ilkokul 3. sınıfta başlayıp, 4. sınıfta devam eden uzun soluklu bir program olduğunu söyledi. Cerit, 8 etkinlikten oluşan programda çocukların kendi tohumlarını ekeceğini ve fidanlarını gözlemleyeceğini aktardı.

Cumhuriyet İlkokulu 3-A sınıfı öğrencileriyle Ağaç Kardeşliği projesi kapsamında Orman Dedektifleri etkinliğini güzel bir şekilde gerçekleştirdiklerini belirten Cerit; Cumhuriyet İlkokulu Yönetimine, Sınıf Öğretmeni Mediha Sinan’a, öğrenci velilerine ve öğrencilere teşekkürlerini iletti.

“Orman Dedektifleri” ile ilgili etkinlik fotoğraflarına, sosyal medyada facebook/TEMA Vakfı Mut İlçe Sorumluluğu sayfasından ulaşılabilir.

doğa dedektifleri2

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 1873 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın