MUT ZEYTİNYAĞI ÇOCUK TİYATROSUNDA

Paylaş
 

TİYATRODA ÇOCUKLARA DOĞAL ZEYTİNYAĞI ANLATILDI

Ülke çapında ve dünyada ödüllere doymayan Mut menşeili İzorya Zeytinyağı, tiyatro oyununa konu oldu. İki öğretmenin Mut’ta sahnelediği ‘Bir oyna Bir Söyle’ isimli çocuk tiyatrosunda, İzorya markalı zeytinyağı maketi; zeytinin faydalarını ve zeytinyağının yapılışını sahnede anlattı.

Sınıf Öğretmeni Tunahan Kırıt’ın yazıp yönettiği ‘Bir oyna Bir Söyle’ isimli tiyatro oyunu, Mut Belediyesi Konferans Salonunda küçük izleyicilerle buluştu. 3-10 yaş arası çocuklara yönelik düzenlenen çocuk tiyatrosu, çocuklardan büyük ilgi gördü. Tuna ve Fatih isimli kahramanların yer aldığı müzikli, bilmeceli, oyunlu tiyatroda; çocuklara güzel alışkanlık ve davranışlar, sağlıklı beslenme ve gıdalar eğlenceli bir şekilde anlatıldı.

Oyunun, zeytin ve zeytinyağının faydaları, zeytinyağının yapılışının anlatıldığı sahnede ise; Mut’ta faaliyet gösteren, ülkemizin önde gelen zeytinyağı firmalarından ve yurtdışından da sayısız ödül almış İzorya Zeytinyağı’nın maketi rol aldı. İzorya Zeytinyağı maketi, oyunu izleyen çocukların büyük ilgisini çekti. Oyun bitiminde çocuklar,  oyuncular ve İzorya Zeytinyağı maketiyle fotoğraf çektirdi.

Çocuklar için sahneye konan tiyatro oyununun bilgilendirici ve öğretici olduğunu belirten İzorya Zeytinyağı yetkilisi Erdoğan Şentürk;  “Sağlıklı beslenme ve gıda konularına dikkat çeken bir çocuk tiyatrosunda, İzorya Zeytinyağı olarak yer almak bizi oldukça mutlu etti” dedi.

Mut yöresinde zeytin üretilirken tarım ilacı kullanılmadığına dikkat çeken Şentürk, şöyle konuştu: “Mut yöresinin kendine has iklim özellikleri sayesinde hiç tarım ilacı kullanmadan zeytin üretilir. Dünya’da eşine ender rastlanan bir olay. Zeytin yetiştiren diğer yörelerde her sezon en az 7 kere ilaç yapılıyor. Bu özelliğiyle ilaçsız zeytin sadece Mut’ta yetişir. Sloganımız ise ‘Sağlık Zeytinden Zeytin Mut’tan. Mut yöresi kendine has iklimi ile hem leziz, hem de üst kalitede zeytinyağı üretmemize olanak sağlamaktadır. Dünya’nın ilk zeytin hasadı Mut’ta gerçekleşmektedir, bu sayede ürettiğimiz zeytinyağlarının çok büyük bir kısmı erken hasat edilen zeytinlerden yapılmaktadır. Erken hasat edilen zeytinlerden elde edilen zeytinyağı; sağlığa yararlı bileşenler, polifenoller bakımından çok zengin olmaktadır. Bu özelliklerin, bir tiyatro oyununda çocuklara anlatılması, sağlıklı beslenme ve gıda konusunda bilgilendirilmesi çok güzel bir olay. Bundan dolayı bu oyunu sahneye koyan Tunahan ve Fatih öğretmene çok teşekkür ediyorum.”

izorya tiyatro 2

izorya tiyatro 3

izorya tiyatro 4

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 1369 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın