MUT TEMA GÖKSU DELTASINDA

Paylaş
 

TEMA Vakfı Mut İlçe Sorumluluğu, 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar günü dolayısıyla düzenlediği etkinlikler kapsamında Silifke’deki Göksu Deltası Kuş Cennetine gezi düzenledi.

Geçtiğimiz günlerde “Sulak” belgeselinin gösterimini Mut halkına sunan TEMA Vakfı İlçe Sorumluluğu,  bu kez su ve sulak alanlara dikkat çekmek için, Silifke’de bulunan Göksu Deltası Kuş Cennetine gitti. Hafta sonunda gerçekleştirilen geziye, 60’a yakın TEMA Gönüllüsü ve yurttaş katıldı.

Silifke’de 320’nin üzerinde kuş türüne ev sahipliği yapan, Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile koruma altında bulunan Göksu Deltası Kuş Cenneti’ni gezen grup, doğa yürüyüşü ve kuş gözlemi yaptı.

Yaşam kaynaklarımızdan su ve sulak alanlara dikkat çekmek için bu geziyi düzenlediklerini belirten TEMA Vakfı Mut İlçe Sorumlusu Serap Cerit, su ve sulak alanların yeryüzünün yağmur ormanlarından sonra en zengin ve en üretken ekosistemlerini oluşturduğunu söyledi. Ülkemizin sulak alanlar bakımından Dünyada önemli bir konuma sahip olduğunun altını çizen Cerit, “Silifke’deki Göksu Deltası Kuş Cenneti de bunlardan birisi ve Uluslararası Ramsar Sözleşmesiyle koruma altına alınmıştır. Pek çok tür ve çeşitteki canlılar için uygun beslenme, üreme ve barınma ortamı olan sulak alanlar; yalnız bulundukları ülkenin değil, tüm dünyanın doğal zenginliği olarak kabul edilmektedir. Su havzalarımızı korumalıyız. Çevreye yaptığımız yatırımlar, aslında kendi geleceğimize yaptığımız yatırımlardır” dedi.

TEMA İlçe Sorumlusu Serap Cerit, geziye katılanlara teşekkürlerini iletti.

Geziyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada facebook/TEMA Vakfı Mut İlçe Sorumluluğu grup sayfasından ulaşılabilir.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 1589 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın