ÇITLIK’TAN 2. KARACAOĞLAN GECESİ

Paylaş
 

Mut’un kültür sanat yaşamına yön veren Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, geçen yıl ilkini düzenlediği Karacaoğlan Gecesi’nin ikincisini yaptı.

Mut Kaymakamlığı ve Mut Belediyesi işbirliğiyle, ilçemizdeki ticari kuruluşlardan Şentürkler ve Tunç Ticaret’in desteklediği ve ‘Sazını al gel’ sloganıyla düzenlenen gecede; 21 halk ozanı ve aşık sahne aldı. Gecede sahneye çıkan ozanlar, Karacaoğlan’dan yanık türküler seslendirdi. Geceye katılan konuklar, türkü söyleyen aşıklara alkışlarla destek verdi. Gecenin tek üzüntü verici yanı ise, yapılan onca duyuruya rağmen dinleyici sayısının yetersiz oluşuydu.

AMACIMIZ KARACAOĞLAN’I SEVDİRMEK, UNUTTURMAMAK

Belediye Sinema Salonunda gerçekleştirilen gecede açılış konuşmasını yapan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi Sahibi Nihat Mustul, bu toprakların Karacaoğlan’ın gezdiği yaşadığı topraklar olduğunu belirterek; “O nedenle bu topraklarda yaşayan bizlerde Karacaoğlan’ı ve onun türkülerini unutturmamak için iki yıldır Karacaoğlan Gecesi düzenliyoruz. Geçen yıl ilkini yapmıştık. Amacımız Karacaoğlan’ı sevdirmek, unutturmamak” dedi.

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda Kaymakamlık ve Belediye ile bu geceyi yaptıklarını belirten Mustul; bu konuda Çıtlık Dergisi olarak şanslı olduklarını kaydetti. Her iki yöneticinin de kültür sanatı önemsediğini, birçok etkinliği birlikte yaptıklarını ve her zaman yanlarında olunduğunu dile getiren Mustul; bu yüzden ikisini de çok sevdiğini ifade etti ve kendilerine teşekkür etti.

Şentürkler ve Tunç Ticaret adına Mustafa Tunç’a geceye verdikleri desteklerden dolayı teşekkür eden Nihat Mustul, “Kültür sanatı önemsiyoruz. Kültür sanatla günlerimiz geçsin, kültür sanat yaşamımızın her yerini süslesin, bizi beslesin. Kültür sanatla büyüyelim, gelişelim. Dünyamız renklensin, insanlığımız gelişsin; çabamız bu. Türkülerle kalın, türküler yaşamınızdan eksik olmasın” diyerek sözlerini bitirdi.

KARACAOĞLAN’IN EV SAHİBİYİZ

Gecede konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, “Amacımız; Karacaoğlan’ı anmak, anlamak, anlatmak, yaşatmak” dedi.

Kültür sanat adına ter döken, emek çeken Nihat Mustul’a teşekkür eden Başkan Yılmaz şöyle konuştu: “Bizler yerel yöneticiler olarak, toplumumuzun bütün alanlarında sorunlarını çözme gayretindeyiz. Tabi bu arada Karacaoğlan’la her zaman gurur duyuyoruz. Karacaoğlan’a Türkiye’de birçok sahip çıkan yer var. Gerçekten Karacaoğlan mı yaşamış, yoksa her bölgede Anadolu’nun Karacaoğlanları çok muymuş, bilmiyoruz; ama biz Karacaoğlan’ın ev sahibiyiz. Eğer Karacaoğlan bu memlekette aşık olmuşsa, bu memlekette yaşamışsa, böyle bir cennette ömrünü sürdürmüşse; biz onunla gurur duyuyoruz ve memleketimizden de gurur duymalıyız.”

KARACAOĞLAN’I ANLAMALI VE İYİ ANLATMALIYIZ

Karacaoğlan’ın anıldığı, onun eserlerinin yorumlandığı bir gecede bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ise yaptığı konuşmada, “Ancak öylesine güçlü bir ozanı yeterince anlayamadığımızı ve başkalarına da bunu anlatamadığımızı söylemek gerektir” dedi.

Bu tür etkinliklerin bu görevi icra edeceğini belirten Akyüz, “Anadolu Türkçesini en yalın haliyle bulacağımız Karacaoğlan; gurbet, sıla ve özlemini, duygularını temiz bir Türkçeyle ifade etmiş, eserlerinde Anadolu’yu ve onun insanlarını çokça görmüşüzdür” şeklinde konuştu.

Kendilerini bu etkinlikte bir araya getiren Çıtlık ailesine ve Nihat Mustul’a, programa destek olanlara ve sahneye çıkanlara teşekkür eden Kaymakam Akyüz; katılımcılara iyi eğlenceler diledi.

Sunuculuğunu İsa Gostak’ın yaptığı gecede yapılan konuşmaların ardından, 21 halk ozanı aşık sahne aldı. Karacaoğlan’ın eserlerini yanık türkülerle seslendiren aşıklar, dinleyenlerden büyük alkış aldı.

Karacaoğlan türküleriyle dolu gece, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Öte yandan Mersin’den yayın yapan Kanal 33 televizyonu, geceyi kayda aldı. 2. Karacaoğlan Gecesi, önümüzdeki günlerde Kanal 33’te yayınlanacak.

Geceyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyadaki facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 1327 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın