BAĞIMSIZLIK VE ÖZGÜRLÜK ATEŞİ

Paylaş
 

Türk Ulusunun bağımsızlık ve özgürlük ateşinin yakıldığı 19 Mayıs 1919’un 98. Yıldönümü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi ilçemiz Mut’ta da coşkuyla kutlandı. Bu yıl Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda yapılan Mut’taki törenlerde gençler adına konuşan öğrenci Mehmet Emin Mercan, 19 Mayıs’ta Atatürk’ün Samsun’a çıkmasının bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin başlangıcı olduğunu söyledi. Mercan, “Bu tarihle birlikte Türk Milleti makus talihini tersine döndürmeye başlayarak esaret altında yaşayamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır. Bu destanın adı Kurtuluş Savaşıdır. 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yakılan özgürlük ateşi TBMM’nin açılmasıyla dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi o günlere borçluyuz” dedi.

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Mut’ta coşkuyla kutlandı.

Hükümet Caddesindeki Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başlayan ilçemizdeki 19 Mayıs kutlamalarına, Karacaoğlan Çınaraltı Parkında devam edildi. Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Garnizon Komutanı J. Atgm. Erman Kısa, protokol üyeleri ve yurttaşların katıldığı program; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Gençler adına konuşan Mehmet Emin Mercan, Atatürk’ün Samsun’a çıkmasının bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin başlangıcı olduğunu söyledi. Bu tarihle birlikte Türk Milleti’nin makus talihini tersine döndürmeye başlayarak esaret altında yaşayamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın işgal edilemeyeceğini tüm Dünyaya haykırdığını belirten Mercan, şöyle konuştu: “Bu destanın adı Kurtuluş Savaşı’dır. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki TBMM’de bu destanı yaşayan milletin kalbidir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yakılan özgürlük ateşi, TBMM’nin açılmasıyla dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi o günlere borçluyuz. Temelleri yine o günlerde atılan Milli Egemenlik ilkesi de birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.”

Atatürk’ün Millet iradesinin devlet hayatına yansıtılmasını sağlamak istediğini kaydeden Mercan,  “Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız Millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize, özellikle Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği biz gençlere büyük görevler düşmektedir. Sevgili kardeşlerim, binlerce şehit vererek sıkıntı ve yokluklar içerisinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti bizlere emanettir. Bu değerli emaneti korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak en başta gelen görev ve sorumluluğumuzdur” dedi.

Mercan şöyle devam etti: “Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni omuzlarımızda bizler yükselteceğiz. Ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine bizler çıkartacağız. Sevgi saygı hoşgörü ve uzlaşma içerisinde üstesinden gelinemeyecek hiçbir sorunun olmadığını unutmamalıyız. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü tehdit ve saldırı karşısında daha fazla kenetlenerek; hiçbir kimsenin, hiçbir grubun yahut hiçbir zümrenin hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz. Ay yıldızlı bayrağımızın altında hepimizin bir ve bütün olarak yaşamasına imkan sağlayan Türkiye Cumhuriyeti’dir. Biz gençler olarak devletimize ve vatanımıza karşı olan saldırılara, dün nasılsa bugün de sonuna kadar siper olmaya hazırız. Ve bu durumunda Dünya durdukça devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın.”

Mut Osman Nuri Yalman Anadolu Lisesi’nin hazırladığı programda, Mut Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösterisini sunarken; öğrenciler tarafından şiirler okundu ve skeç oynandı. Müzik dinletisinin de yeraldığı kutlamalar, öğrenciler arası sportif müsabakalarda dereceye girenler için yapılan ödül töreniyle son buldu.

19 Mayıs kutlamalarıyla ilgili fotoğraflara; sosyal medyada facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

Mut RengaRenk haber Servisi

Bu yazı 918 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın