YEŞİL / Celal Necati Üçyıldız
YEŞİL / Celal Necati  Üçyıldız
20 Nisan 2018 Cuma
celalnecatiucyildiz@hotmail.com
TAŞELİ’DEN TÜRKÜLER DİLE GELDİ

Taşeli Kültür ve Sanat Derneği yılın halk müziği konserini verdi. 2003 yılında kuruluşundan bu yana devam eden 15. yıl konseri ile halkı coşturdu. Şef Cihangir Akdemir’in yönettiği konserde 20’ye yakın türkü dile geldi. 40’a yakın amatör ruhlu sanatçının yer aldığı konserde; rahmetli Muzaffer Sarısözen’in derlediği türküler dile geldi. Erzurum, Trabzon, Sivas, Şanlı Urfa, Kütahya, Kars, Denizli, Kahraman Maraş, Balıkesir, Malatya, Kırşehir, Zonguldak ve Taşeli yöresinden türküler solo ve koro olarak çalıp söylediler.

Ağıtlar, samahlar, halaylar, horon, kaşık oyunları ile izleyici, zaman zaman duygulandı, coştu, alkışlarla tempo tuttular, koroya eşlik ettiler.

Turizm Haftası kapsamı içinde yer alan konsere Silifke Kaymakamlığı ve belediye katkı sundular. İlçe Kaymakamı Şevket Cinbir ve eşi baştan sona kadar konseri ilgi ile izledi. Konser sonrası Şef Cihangir Akdemir’e teşekkür çiçeğini verdi. Konuşması sırasında;
“ Silifke tarih ve kültürü ile örnek bir yer teşkil ediyor. Silifke Kalesi, Uzuncaburç, Tarihi Taş köprü, Tekir Ambarı ile ilgili restorasyon çalışmaları devam ediyor. Özellikle Uzuncaburç’ta antik tiyatroda bu tür konserler verilir” diye temennisini belirtti.

Sunuculuğunu Sevim Yıldız‘ın yaptığı konserde : Yağmur Çırak, Sevim Yıldız, Ali Çatık, Bilal Güner, Aydın, Aydın, Tülay, İrfan Gezer, Hasan Uzun solo olarak türküleri başarı ile seslendirdiler.

Bağlamada : Ali Çatık, İrfan Gezer, Murat Aras, Mehmet Kocaoğlu, Öznur Kaya, cura : Orhan Yeşil, Kaval : Dr. Cengiz Denizalp, Gitar : Mustafa Cem Kamış, Ritim sazlarda ise : Mustafa Yetkin, Olcay Taşcı, Zülfikar Yüksel yer aldılar.

Bu dönem Silifke Belediye Kültür Merkezinde yapılan 3. halk müziği konseri oldu. Dileriz önümüzdeki yıllarda 2000 kişilik kent korosu kurulur, 10 tane Silifke, taşeli yöresi türküsünü Uzuncaburç gibi tarihi mekanlarda seslendirme olanağı elde edilir. Silifke kültür alt yapısı buna uygundur. Silifkeli Karacaoğlanlardan Topak Mustafa, Hüseyin Say, Halil Demir, Özcan Seyhan, Mehmet Emin, Sadık Sayım’dan gelen bir kültür mirası devam ediyor.

3-4 bin yıllık bir kültür geçmişi olan Silifke ve Taşeli yöresinde bize bırakılan kültür mirası var. Yerel yönetimler, merkezi hükümetler el ele verirse, bu güzelim kültür mirası olması gereken yere ulaşır. Kentimiz dünya çapında Kültür mirasçısı olarak yerini alır.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın