MAVİ / Nihat Mustul
MAVİ / Nihat  Mustul
19 Eylül 2018 Çarşamba
nmustul@hotmail.com
ÇOK İYİYİM

Kimisi soruyor bana; “ ‘Nasılsın’ diye sorulduğunda, ‘Çok iyiyim’ diyorsun hep. Böyle bir düzende çok iyi olmak mümkün mü?”
Ben de onlara şöyle diyorum:
Çok kötü bir düzende çok iyi olmak çok zor, bu doğru. Ama bu benim kendimden kaynaklanıyor asıl; yaşam felsefemden, bilincimden, sevgimden, içimden, dışımdan… Üstelik çok iyi olmalıyım ki; bu düzene söz söyleyebileyim, gırgır geçeyim, çok sürmemesi için ter dökeyim…
Kimisi, “İyi değilim, iyiyim demek yalan söylemektir” diyor. Diyelim ki bir yakınınız öldü, işsiz kaldınız, yatalak hastasınız, çok ağır sorunlarınız var, ateş düştüğü yeri yakıyor… Tamam, hepsi doğru, ya yaşamın öbür yanı; yaşamı algılayışınız, yaşama sarılış biçiminiz?..
‘İyiyim’ yetmiyor, ille de ‘çok iyiyim’… ‘Çok’, kendim için gerçek, başkası için pisikolojiktir.
Erkenden kalkıp sabah yürüyüşümü yapıyorum, parktaki spor aygıtlarında çalışıyorum. Arkasından kahvaltı. Tabi doğal ve bilinçli beslenmeye özen gösteriyorum. Temizliği önemsiyorum.
Kültür, sanat, kitap, yazı çalışmaları, doğa… hepsinin içindeyim, hepsi yaşam biçimim. İki hastalığımı doğada yürüyerek yendim, henüz sürekli kullandığım bir ilaç yok…
Sonra günlük işlerim, bağ bahçe işlerim…
Durşen’le aramızda hiçbir sorun yok; o bana “Aşkım” diyor, ben ona “Durşen”, iki oğlumuz var, birbirinden güzel iki gelinimiz, Mut’taki “Torunsuzlar Derneği’nin” en yaşlı iki üyesiyiz…
Mut’u ve meyveyi çok seviyorum, Mut meyve cenneti zaten…
İnsanları çok seviyorum, “Kötü insan yok, kötü sistem var” diyorum. Hatta insancıkları bile seviyorum, belki insan olurlar diye.
Bütün hayvanları, börtü böceği, doğayı çok seviyorum…
Bilgimden çok bilincime güveniyorum…
Kendimi seviyorum…
Çevremde yüzlerce arkadaşım var…
Alnımın akıyla, “Dürüst bir insanım ben” diyorum…
Günaydın sözünü çok seviyor ve çok kullanıyorum…
Size bir sır vereyim mi, çok’un öbür iki adı da umut ve bilinçtir!
Çok, asla şükür değildir, ama yetinmenin yaşam tarafı sayılabilir.
Çok, iyiyim’i bilinçle beslemek ve süslemektir…
Kimisinin gerçekten iyi olmadığından, kimisinin de kimsenin iyi olmadığından “iyiyim” bile diyemediği bir zamanda “Çok iyiyim” diyebilmek, aykırı olmak kadar, doğadan ve insandan esinlenerek, herkese kucak açmaktır.
Yaşam ağır basıyor, çok, biraz da “Acıyı bal eyleme” bilincidir.
Nice insan “İyi değilim” derken, benim “iyiyim” dememi de geçtim, “Çok iyiyim” demem mümkün mü peki? Ama bütün “İyi değilim” leri içimde yaşayarak çok iyiyim ben!..
Peki şimdi, “iyiyim” in önüne bir de “çok” eklemiş olmam çok mu?..

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın