logo ms

YAŞAM BAŞTAN SONA AŞKTIR

Paylaş
 

Usta müzisyen Musa Eroğlu 13 türküden oluşan yeni albümü Turnaların Göçü’nü dinleyenleriyle buluşturdu. Eroğlu, “Ben, kendi anlayışımı, görüşümü türkülerle, şiirlerle anlatmayı seçtim. Bu benim için en kolayı ve en güzeli” diyerek müzikle ilişkisini açıklıyor.

HALDUN KARABUDAK

Türkü hafızamıza, Mihriban, Halil İbrahim, Yolun Sonu, Candan İleri, Zamansız Yağmur gibi sayısız eser kazıyan Musa Eroğlu “Turnaların Göçü” albümünü dinleyicisiyle buluşturdu. Usta ile yeni albüm üzerine konuştuk ve laf lafı açtı.

>>‘Turnaların Göçü’, ilk bakışta tipik bir Musa Eroğlu albümü. Karacoğlan ve Dursun Ali Akınet gibi tanıdık isimler yine var ama sanki Musa Eroğlu şiirleri daha fazla yer almış?

Albüme 20 eserle başladık eleye eleye bu sayıya indirdik. Karacaoğlan şiirleri biraz daha fazlaydı, başka ozanların eserleri de vardı. Sonra, “Benim katkım biraz daha fazla olsun” dedim, kendi yazdıklarımı biraz daha ön plana çıkardım. Ama diğerlerini de kaldırıp çöpe atmadım. 6 güzel türkü var bir sonraki albüme.

>>Bir Ankara Sallaması ve bir de Mengi var albümde. Ama fark o ki ikisi de anonim değil, sizin besteniz. Bu nereden aklınıza geldi?

Biri doğduğum biri de doyduğum yer. İkisine selam verdim diyeyim. Bir de yenilenme arzusu var tabii. Ben yaptım oldu demek yerine, bu iki eseri de dinleyicinin sofrasına koyuyoruz. Eleştiriler de olacaktır ve bu beni daha da geliştirecektir kuşkusuz. Halay da çekeriz, zeybek de oynarız, mengi de döneriz. Sosyal bir varlığız sonuçta.

>>Bu albümde farklı olarak tambur ve klasik kemençe de kullanmışsınız.
O zeybeği özellikle seçtim. Ege Bölgesi’nde zurnanın yanında ince saz da kullanılır. Sonuçta bu insanlar kaçak ve akşam oturup meşk ederlerken zurna çalıp “biz buradayız gelin yakalayın” demeyecekler. O sohbetlerde ince saz kullanılırdı, lavta gibi örneğin. Tabii ben stüdyo ortamında tamburu tercih ettim, değilse uzun sapı ve büyük gövdesiyle efeler için uygun bir çalgı değil tabii ki.

>>İlk 45’lik plağınızı 1965 yılında okudunuz, toplamda 40’ın üzerinde plak ve albüme imza attınız. O günden bugüne nasıl bir çizginiz oldu? Sizden dinlemek isteriz.

75 yaşımdayım ve hep işimi yaptım, kimseyle yarışmak gibi bir derdim olmadı. Sadece seçici oldum, kendime yakışanı yaptım. Bir konsere giderken bile farklı şeylere bakarım. Tabii ki para kazanmak da gerekiyor ama 50 yılda kazandıklarımı da para için heba etmedim, etmem. Benim çizgim bu, tartışmak yerine üretmeyi seviyorum. Albümlerimde mutlaka bir ya da iki seküler nitelikli türkü olmasına özen gösterdim hep. Örneğin bu albümde, “Hakikattir benim sana dediğim/ Kuru bir hayaldir benden sonrası/ Dem bu demdir gün/ bugündür sevdiğim/ Arısız kovandır benden sonrası” diye bir türküm var. İlk dinleyişte “tavana vurmuş bir egonun sesi” diye eleştirenler olacaktır. Ama benim anlatmak istediğim şey çok başka. Öldükten sonraki dünyanın özlemini kurmaktansa, bu dünyayı cennet yapmak için çalışmanın gerektiğini vurguluyorum aslında. Ne düşünüyorsan hemen bugün koş peşinden, ölmeden gerçek kıl. Bak kış gelince üşüyoruz. Çünkü bu toprakların gerçeği bu. Miami’de yaşasaydık, soğuk ya da kömür derdimiz olmayacaktı belki. Ama burada var. Bu sorunu kullanmak isteyenler de tabii ki var, insanları kömürle kandırmak mümkün oluyor böyle zamanlarda. Bakın hayvanların tüyleri var, onları daha bir uzatırlar havalar soğuyunca. Çünkü doğaya karşı savaşmaz, doğaya uyumlu yaşarlar onlar.

>>Mersin’in Mut ilçesindeniz değil mi?

Doğa beni çok değiştirdi. Hele Mut’taki ormanımı hayata geçirdikten sonra. Artık orada daha çok vakit geçiriyorum. Oturup saatlerce orada yaşayan canlıları izliyorum. Arı kovanları var malum, kertenkele geliyor, sert bir kuyruğu vardır bilirsiniz, en büyük silahıdır. Kuyruğunu kovana sokuyor, arılar soksa da canı yanmıyor ve sonra da çıkarıp kuyruğuna bulaşan balı keyifle yalıyor. Doğayı belgeselden de izleyebilirsiniz, bizzat kendiniz de yaşayabilirsiniz. Tercihiniz tabii ki üretiminizin niteliğini de belirliyor. Bunun türkülerime de şiirlerime de yansıdığını düşünüyorum. Ben, kendi anlayışımı, görüşümü türkülerle, şiirlerle anlatmayı seçtim. Bu benim için en kolayı ve en güzeli. Direkt söz ile söylenen şeyler sert olabiliyor, türküyle bunu yumuşatıyorsunuz.

>>Şiirle özel bir ilişkiniz olduğunu biliyoruz. Ezberinizde kaç bin şiir var?

Tam bilemem ama, yorulmasam bir hafta sürekli şiir okuyabilirim. Beğenmediğim şiiri de ezberlemem. Şiir deyince benim aklıma aşk geliyor. Birileri der ki “öznesi kadın olan aşk demek istiyor” varsın desin o da vardır içinde ama yaşam baştan sona aşktır bence.

‘Edebiyatta kariyer yapmayı çok isterdim’

>>Musa Eroğlu’nun içinde ukde kalan bir şeyler var mıdır?

Elbette. Edebiyatta kariyer yapmayı çok isterdim. Bu konuda büyük eksik olduğunu gözlemliyorum ülkemizde. Benim ezbere bildiğim onca şiirin anlamını bu topluma gereğince anlatabilsek her şey bambaşka olurdu diye düşünüyorum. Eğitim çok önemli ama bugünkü gibi ezberci olmamak kaydıyla. Bir tarihte, adını vermek istemediğim bir üniversitede sanırım bir seminer vasıtasıyla bulunuyordum. Öğrencilerden gelen soruları yanıtlarken konu eğitim enstitülerine geldi. Ben görüşlerimi açıklarken üniversitenin rektörü, “Hocam bu enstitüler biraz abartılmıyor mu” deyiverdi. Ben de, “Sizin bu koca binalarda çocuklara ne öğrettiğinizi bilmiyorum ama oralarda, taştan kendi yaptığımız duvarların içinde öğrencilere örneğin “rüzgâr-erozyon” dersi verilirdi” dedim. “Eğer bu konuda abartı var ise, onu da siz zaten bilirsiniz” diye ekledim.

 

Kaynak: https://www.birgun.net/haber-detay/yasam-bastan-sona-asktir-238661.html

Bu yazı 37 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalanacağı bir gün. Karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Ancak çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde duygusal ve alıngan bir tavır içine girebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınız derinleşebilir. Karamsarlıktan uzaklaşın ve hırslı bir tavır içine girmekten kaçının. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Seyahatler sizin için canlandırıcı olabilir. Yolculuk programları yapabilirsiniz ve uzaklarda yaşayan yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün eviniz ile ilgileneceksiniz ve sevdiklerinize yardımcı olacaksınız. Fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve geleceğe yönelik hayaller kurabilirsiniz. Ayrıca sorumluluk hissettiğiniz ve üzerinizde baskı duygusu yaratan konulara yönelik çalışmalar yapacaksınız. Aslında kaçtığınız ve istemediğiniz durumlar ile yüzleşmeniz gerekebilir ve böylece olaylara bakış açınızın değişmiş olduğunu anlayabilirsiniz. Ev veya iş yeriniz ile ilgili hayallerinizi gerçekleştirmek için yeni stratejiler yapabilirsiniz. Gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir ancak sabırlı davranmayı başaracaksınız ve bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayabilirsiniz ve eğlenceli programlar yapabilirsiniz. Kısa veya uzun seyahatler yapabileceğiniz gibi uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir ve birlikte keyifli programlar yapabilirsiniz. Hareket halinde olmak enerjinizi yükseltiyor. Ayrıca yaşam enerjisi yüksek ve güçlü kişiler ile birlikte olmaktan keyif alacaksınız ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. İlginç projeleriniz olabilir ve bu arada yapılması gereken pratik işler ile ilgili bazı karışıklıklar yüzünden kafanız karışmış olabilir. Ancak isteklerinizi gerçekleştirme konusunda kararlı davranacaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde ilginç rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen çeşitli hayaller kurabilirsiniz. Bugün planlarınızı gözden geçirmek için uygun zaman. Projeleriniz ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz ve öğrenmek istediklerinizin izini sürebilirsiniz. Bu arada hayal gücünüzün yardımı ile çözümleyici de olabilirsiniz ve çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bugün sizin için hayal gücü gerektiren konulara çalışmalar yapmak için uygun bir zaman. Sanatsal faaliyetler, büyük organizasyonlar, vakıflar, dernekler ve yardım kuruluşlarına yönelik çalışmalar yapanlar için verimli bir gün.
ASLAN BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konulara yönelik gelişmeler sizi memnun edecek ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Bugün yapmanız gereken işlere dikkatinizi odaklayacaksınız ve önceden belirlediğiniz gibi işlerinizi sürdüreceksiniz. İsteklerinizin gücü sayesinde üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ve kişiler ile başa çıkabilirsiniz ve hiçbir zaman olmadığı kadar sabırlı davranabilirsiniz. Ayrıca kararlı ve istekli çalışmalarınız ile önemli kişilerin takdirini kazanacaksınız ancak bu durum yeni sorumluluklar almanızı gerektirebilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bilincinizin derinlerinden yükselen unutulmuş arzular rüya aracılığı ile ortaya çıkabilir ve sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile güne başlayabilirsiniz. İdeallerinizin değişmeye başladığını hissedebilirsiniz ve buna bağlı olarak düşünceleriniz de değişebilir. Bu arada karar vermek için aceleci davranmayın. Gün içinde alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar hayal gücünüzü uyandırabilir ve endişeli düşünceler içine girebilirsiniz. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için özen gösterin. Dostlarınızın ve sevdiğinizin desteği moralinizi yükseltecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Biraz gergin ve isteksiz uyanabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Karşılaştığınız olaylar ve kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve bilinçaltınız uyanabilir. Alıngan ve hassas olduğunuz bir gün. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Aniden gelişen olaylar sizi biraz huzursuz edebilir fakat aynı zamanda sizin üzerinizde canlandırıcı etkisi olacak ve dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız. Şimdiye kadar yaptıklarınızı gözden geçirebilir ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Hareket halinde olmak karamsar duygulardan uzaklaşmanıza yardımcı olacak.
AKREP BURCU YORUMU
Beklediğiniz gelişmelerin meydana geldiğini hissederek güne keyifli başlayacaksınız. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz yüksek olacak ve alacağınız haberler ve teklifler düşüncelerinizi derinleştirecek. Böylece araştırmalarınızı derinleştireceksiniz ve özellikle aldığınız teklifler ve duyduğunuz haberler hayal gücünüzü uyandıracak. Yeni projeler yapabilirsiniz ve planlarınızı yakınlarınıza anlatabilirsiniz. İş arkadaşlarınız, komşularınız ve yakınlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. Bugün sanatsal faaliyetler ve hayal gücü gerektiren alanlarda çalışmalar yapanlar için verimli bir zaman...
YAY BURCU YORUMU
Bazı karışıklıklar ve duyduğunuz haberler yüzünden keyifsiz olabilirsiniz. Fakat endişeli hayallerden uzak durmalısınız. Düşünceler zihninizin derinliklerine inebilir ve dikkatinizi tek bir konuya odaklamanız zor olabilir. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Yakınlarınız için endişelenmeniz mümkün. Ayrıca ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ideallerinizin değişmeye başladığını anlayabilirsiniz. İş arkadaşlarınız ve komşularınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Yanlış anlamalar olabileceğini düşünerek davranın ve tartışmalardan uzak durun.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Sabırlı ve makul olmanız gereken bir dönemdesiniz. Hırslı ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve kendinizi fazla zorlamayın. Olabileceklerden daha fazlasının peşinden koşabilirsiniz ve hırslı bir tavır içine girebilirsiniz. Ancak eski arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekliyor. Bugün dostlarınız ile buluşabilir veya çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Dışarda olmak ve keyif aldığınız ortamlarda bulunmak sizi rahatlatacak. Bu arada geçmişi düşünebilir ve şimdiye kadar yaşadıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Ve bütün bunların sonucunda içinde bulunduğunuz durumu değerlendirebilir ve kendi geleceğinizi düşünebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Yapmanız gereken olağan işler ile ilgileneceksiniz ve çalışmalarınızı bildiğiniz gibi sürdüreceksiniz. Akşama doğru ilginç fikirler uyanabilir ve eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz. Hem eski bilgiyi, hem de yeni teknoloji ile geliştirilen ürünler ilginizi çekecek ve çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Bu arada sizden daha farklı bilgiye sahip kişiler ile karşılaşabilirsiniz veya bu tip kişiler ile ilgili bazı haberler alabilirsiniz. Özellikle akşama doğru karşılaşacağınız kişiler alacağınız haberler düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Ayrıca eviniz, yakınlarınız ve arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derinleşecek ve hem kendinizi, hem de içinde bulunduğunuz durumu gözden geçireceksiniz. Eviniz, çocuklar, yakınlarınız veya arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Evraklar veya daha önce ihmal edilmiş ve yapılması gereken işler ile ilgili bazı karışıklıklar çıkmış olabilir ve kafanız karışabilir. Dikkatinizi yükseltin ve yarım bırakılmış işlerinizi tamamlamak için dikkatinizi odaklayın. Bu arada dostlarınızın desteğini alabilirsiniz. Ayrıca sezgilerinize güvenin ve dikkatinizi dağıtan konulardan uzaklaşın. Bugün uzaklarda bulunan yakınlarınız ile görüşebilirsiniz ve dostlarınızın davetine gidebilirsiniz. Dışarı çıkmak ve hareketli ortamlar sizi rahatlatacak.