YAŞAM BAŞTAN SONA AŞKTIR

Paylaş
 

Usta müzisyen Musa Eroğlu 13 türküden oluşan yeni albümü Turnaların Göçü’nü dinleyenleriyle buluşturdu. Eroğlu, “Ben, kendi anlayışımı, görüşümü türkülerle, şiirlerle anlatmayı seçtim. Bu benim için en kolayı ve en güzeli” diyerek müzikle ilişkisini açıklıyor.

HALDUN KARABUDAK

Türkü hafızamıza, Mihriban, Halil İbrahim, Yolun Sonu, Candan İleri, Zamansız Yağmur gibi sayısız eser kazıyan Musa Eroğlu “Turnaların Göçü” albümünü dinleyicisiyle buluşturdu. Usta ile yeni albüm üzerine konuştuk ve laf lafı açtı.

>>‘Turnaların Göçü’, ilk bakışta tipik bir Musa Eroğlu albümü. Karacoğlan ve Dursun Ali Akınet gibi tanıdık isimler yine var ama sanki Musa Eroğlu şiirleri daha fazla yer almış?

Albüme 20 eserle başladık eleye eleye bu sayıya indirdik. Karacaoğlan şiirleri biraz daha fazlaydı, başka ozanların eserleri de vardı. Sonra, “Benim katkım biraz daha fazla olsun” dedim, kendi yazdıklarımı biraz daha ön plana çıkardım. Ama diğerlerini de kaldırıp çöpe atmadım. 6 güzel türkü var bir sonraki albüme.

>>Bir Ankara Sallaması ve bir de Mengi var albümde. Ama fark o ki ikisi de anonim değil, sizin besteniz. Bu nereden aklınıza geldi?

Biri doğduğum biri de doyduğum yer. İkisine selam verdim diyeyim. Bir de yenilenme arzusu var tabii. Ben yaptım oldu demek yerine, bu iki eseri de dinleyicinin sofrasına koyuyoruz. Eleştiriler de olacaktır ve bu beni daha da geliştirecektir kuşkusuz. Halay da çekeriz, zeybek de oynarız, mengi de döneriz. Sosyal bir varlığız sonuçta.

>>Bu albümde farklı olarak tambur ve klasik kemençe de kullanmışsınız.
O zeybeği özellikle seçtim. Ege Bölgesi’nde zurnanın yanında ince saz da kullanılır. Sonuçta bu insanlar kaçak ve akşam oturup meşk ederlerken zurna çalıp “biz buradayız gelin yakalayın” demeyecekler. O sohbetlerde ince saz kullanılırdı, lavta gibi örneğin. Tabii ben stüdyo ortamında tamburu tercih ettim, değilse uzun sapı ve büyük gövdesiyle efeler için uygun bir çalgı değil tabii ki.

>>İlk 45’lik plağınızı 1965 yılında okudunuz, toplamda 40’ın üzerinde plak ve albüme imza attınız. O günden bugüne nasıl bir çizginiz oldu? Sizden dinlemek isteriz.

75 yaşımdayım ve hep işimi yaptım, kimseyle yarışmak gibi bir derdim olmadı. Sadece seçici oldum, kendime yakışanı yaptım. Bir konsere giderken bile farklı şeylere bakarım. Tabii ki para kazanmak da gerekiyor ama 50 yılda kazandıklarımı da para için heba etmedim, etmem. Benim çizgim bu, tartışmak yerine üretmeyi seviyorum. Albümlerimde mutlaka bir ya da iki seküler nitelikli türkü olmasına özen gösterdim hep. Örneğin bu albümde, “Hakikattir benim sana dediğim/ Kuru bir hayaldir benden sonrası/ Dem bu demdir gün/ bugündür sevdiğim/ Arısız kovandır benden sonrası” diye bir türküm var. İlk dinleyişte “tavana vurmuş bir egonun sesi” diye eleştirenler olacaktır. Ama benim anlatmak istediğim şey çok başka. Öldükten sonraki dünyanın özlemini kurmaktansa, bu dünyayı cennet yapmak için çalışmanın gerektiğini vurguluyorum aslında. Ne düşünüyorsan hemen bugün koş peşinden, ölmeden gerçek kıl. Bak kış gelince üşüyoruz. Çünkü bu toprakların gerçeği bu. Miami’de yaşasaydık, soğuk ya da kömür derdimiz olmayacaktı belki. Ama burada var. Bu sorunu kullanmak isteyenler de tabii ki var, insanları kömürle kandırmak mümkün oluyor böyle zamanlarda. Bakın hayvanların tüyleri var, onları daha bir uzatırlar havalar soğuyunca. Çünkü doğaya karşı savaşmaz, doğaya uyumlu yaşarlar onlar.

>>Mersin’in Mut ilçesindeniz değil mi?

Doğa beni çok değiştirdi. Hele Mut’taki ormanımı hayata geçirdikten sonra. Artık orada daha çok vakit geçiriyorum. Oturup saatlerce orada yaşayan canlıları izliyorum. Arı kovanları var malum, kertenkele geliyor, sert bir kuyruğu vardır bilirsiniz, en büyük silahıdır. Kuyruğunu kovana sokuyor, arılar soksa da canı yanmıyor ve sonra da çıkarıp kuyruğuna bulaşan balı keyifle yalıyor. Doğayı belgeselden de izleyebilirsiniz, bizzat kendiniz de yaşayabilirsiniz. Tercihiniz tabii ki üretiminizin niteliğini de belirliyor. Bunun türkülerime de şiirlerime de yansıdığını düşünüyorum. Ben, kendi anlayışımı, görüşümü türkülerle, şiirlerle anlatmayı seçtim. Bu benim için en kolayı ve en güzeli. Direkt söz ile söylenen şeyler sert olabiliyor, türküyle bunu yumuşatıyorsunuz.

>>Şiirle özel bir ilişkiniz olduğunu biliyoruz. Ezberinizde kaç bin şiir var?

Tam bilemem ama, yorulmasam bir hafta sürekli şiir okuyabilirim. Beğenmediğim şiiri de ezberlemem. Şiir deyince benim aklıma aşk geliyor. Birileri der ki “öznesi kadın olan aşk demek istiyor” varsın desin o da vardır içinde ama yaşam baştan sona aşktır bence.

‘Edebiyatta kariyer yapmayı çok isterdim’

>>Musa Eroğlu’nun içinde ukde kalan bir şeyler var mıdır?

Elbette. Edebiyatta kariyer yapmayı çok isterdim. Bu konuda büyük eksik olduğunu gözlemliyorum ülkemizde. Benim ezbere bildiğim onca şiirin anlamını bu topluma gereğince anlatabilsek her şey bambaşka olurdu diye düşünüyorum. Eğitim çok önemli ama bugünkü gibi ezberci olmamak kaydıyla. Bir tarihte, adını vermek istemediğim bir üniversitede sanırım bir seminer vasıtasıyla bulunuyordum. Öğrencilerden gelen soruları yanıtlarken konu eğitim enstitülerine geldi. Ben görüşlerimi açıklarken üniversitenin rektörü, “Hocam bu enstitüler biraz abartılmıyor mu” deyiverdi. Ben de, “Sizin bu koca binalarda çocuklara ne öğrettiğinizi bilmiyorum ama oralarda, taştan kendi yaptığımız duvarların içinde öğrencilere örneğin “rüzgâr-erozyon” dersi verilirdi” dedim. “Eğer bu konuda abartı var ise, onu da siz zaten bilirsiniz” diye ekledim.

 

Kaynak: https://www.birgun.net/haber-detay/yasam-bastan-sona-asktir-238661.html

Bu yazı 15 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacak ve sabahın erken saatlerinde harekete geçeceksiniz. Kısa veya uzun yolculuklar yapabilir, ilginç kişiler ile görüşebilirsiniz. Saklı bilgiler, teknoloji ve alışılmışın dışındaki farklı konular ilginizi çekecek. Skandallar ile karşılaşabilirsiniz veya skandal olarak nitelenebilecek durumlar ortaya çıkabilir. Nedeni anlaşılmayan sağlık sorunları veya sebebi anlaşılamayan durumlar olabilir. Birden bire ortaya çıkan şeyler yine anlaşılmaz bir biçimde çözülebilir. Bu arada yaratıcılığınız uyanacak ve yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak duygularınızı denetleyin ve güçlü kişileri karşınıza almaktan kaçının.
BOĞA BURCU YORUMU
Rüyalar, hayaller ve yepyeni idealler sizi heyecanlandırıyor. Sezgilerinize güveneceksiniz ve sabırlı davranmayı başaracaksınız. Daha doğrusu sabırlı davranmanız gereken bir dönemdesiniz. Gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir veya bazı olayların ve büyüklerinizin sizi engellediğini düşünebilirsiniz. Fakat içinizden yükselen gizli arzularınızı gerçekleştirmek için sabırlı davranabilirsiniz ve hatta stratejinizi ve tarzınızı dahi değiştirebilirsiniz. Güçlü olmak ve önemsenmek için güçlü isteğiniz var ve bu istek sayesinde korkularınız ile başa çıkabilir ve başarılı olabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bilinçaltınızın derinliklerinden yükselen olaylar ve çocukluk günlerinizi hatırlatan rüyalar görmeniz mümkün. Eviniz, iş yeriniz ve yakınlarınız ile ilgili endişelerden uzaklaşın ve dikkatinizi yaratıcı konulara odaklayın. Sizi özgürleştiren kişiler ve konular keyfinizi yerine getirecek. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve ilginç teklifler ile karşılaşacaksınız. Bu arada günlük programınızı dikkatli yapın. Çünkü bazı iletişim sorunları ve organizasyonlarda aksaklıklar çıkabilir ve kafanız karışabilir. Özellikle dikkat gerektiren işler yaparken aceleci davranmayın ve söylenenlerin doğruluğunu araştırmadan tepki göstermeyin. Tartışmalardan uzak durmalısınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Gerçekleştirmek istediğiniz her ne varsa, rüyanızda gerçekleştirmiş olarak uyanabilirsiniz. Sabah saatlerinde sürpriz olarak değerlendireceğiniz durumlar ile karşılaşmanız mümkün. İsteklerinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Yapabileceğinizden daha büyük sorumluluklar almaktan kaçının ve özellikle güçlü kişileri karşınıza alacak davranışlarda bulunmayın. Aslında hoş fırsatlar ile karşılaştığınız bir dönemdesiniz ancak fırsatları iyi değerlendirebilmek için bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor. Fakat sabırlı davranabilirsiniz ve böylece duygularınızı denetlemeyi başarabilirsiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Yaşam enerjiniz yükseliyor ve iletişim trafiğiniz hareketleniyor. Fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz. Öğleden sonra alacağınız teklifler keyfinizi yerine getirecek ve derin düşüncelerden sıyrılmanıza yardımcı olacak. Yeni projeler yapabilirsiniz ve girişimde bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Çeşitli organizasyonların içinde yer alabilirsiniz ve projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Kendinize olan güveniniz yükseliyor. Bazı korkularınız olsa bile beklediğiniz haberleri almak, cesaretinizi uyandıracak. Sağlık sorunu olanlar kendilerini daha güçlü hissedecekler.
BAŞAK BURCU YORUMU
Sanki gerçekmiş gibi göreceğiniz rüyaların etkisi ile uyanabilir ve güne farklı bir enerji hissederek başlayabilirsiniz. Bilinçaltınızın derinlerinden yükselen kaygılar düşüncelerinizin dağılmasına neden olabilir. Dikkat gerektiren işler yaparken tedbirli olun. Ayrıca duyduğunuz haberlerin doğruluğunu araştırmalısınız. Bu arada küçük el aletleri ve iletişim cihazları ile ilgili ufak tefek sorunlar çıkabilir. Aradığınız belgeler yerinde olmayabilir ve bu arada daha önce kaybettiğinizi düşündüğünüz eşyalarınızı bulabilirsiniz. Bugün yakınlarınızın sorunları ile ilgilenebilir, eviniz veya iş yerinizde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Böylece kafanızı karıştıran fikirleri de düzenlemiş olursunuz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız marjinal kişilerden etkilenebilirsiniz ve yaşantınızı gözden geçirebilirsiniz. Bu arada hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Sürpriz teklifler ile karşılaşabilirsiniz. Ancak yapabileceğinizden daha büyük istekleriniz olabilir ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Bütçenizi dikkatli yapın ve olabileceklerden daha büyük beklentiler içine girmekten kaçının. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Daha önce düşünmediğiniz veya hiç ilgilenmediğiniz konular dikkatinizi çekecek. Seyahat programları yapabilirsiniz ve hatta bugün yolculuk yapmanız gerekebilir. Seyahate çıkmasanız bile hareketli bir gün geçireceksiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Gerçekleştirmek istediğiniz konuları ve ciddiye aldığınız kişileri ve olayları rüyanızda görebilirsiniz. Hatta nasıl yapacağınızı bilemediğiniz durumların çözümlerini bile görebilirsiniz. Rüyalarınızı önemseyin. Özellikle burcun ilk günleri doğmuş olanlar, korktukları konuları rüyalarında görebilir ve aşabilirler... Günün erken saatlerinde içinizden yükselen istekleri ilham olarak kabul edebilirsiniz. Bazı karışıklıklar olsa bile sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Ortaklık, evlilik ve benzeri ciddi sorumluluk gerektiren durumlara yönelik eski fikirleriniz değişiyor. Bugün karşılaştığınız bazı kişilerin sizi engellediğini düşünebilirsiniz veya sizi rahatsız eden her ne var ise hayatınızdan çıkarmak isteyebilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Bugün dikkatli davranacaksınız ve girişimde bulunmadan önce gereken araştırmaları yapacaksınız. Büyüklerinize danışabilirsiniz. Veya bilgisine güvendiğiniz kişilerin yardımını isteyebilirsiniz. Kararlı ve yapıcı tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de önem verdiğiniz kişileri etkileyeceksiniz. Parasal konulara yönelik gelişmeler moralinizi yükseltecek. Geleceğe yönelik projeler yapabilir ve girişimde bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Hayal gücünüz ve sezgileriniz yükseliyor. Sanatsal faaliyetler ve hayal gücü gerektiren alanlarda çalışmalar yapanlar fazla derinleşmese iyi olacak...
OĞLAK BURCU YORUMU
İlişkilerinizi sorguladığınız bu dönem içinde meydana gelen değişimler farklı beklentiler içine girmenize neden olabilir. Duygularınızı ortaya koymaya çalışın ve olayların gelişmesini bekleyin. Aslında hoş fırsatlar karşınıza çıkacak ve siz sabırsızlık hissedeceksiniz. Bazı ayrıntılara takılı kalmanız mümkün. Yabancılar ile ilişkilerinizde daha olumlu davranmanız gerekiyor. Bu dönem parasal sıkıntı duymanız mümkün. Harcamalarınıza özen göstermeniz gerekiyor. Bütçenizi aşan yatırımlarda bulunmadan önce iyi araştırın. Bugün eski dostlarınız aklınıza düşebilir. Uzun zamandır görmediğiniz yakınlarınızla görüşebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Yaratıcılığınızın uyandığı bir dönemdesiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Gelişmeler sizi heyecanlandırıyor. İlginç teklifler alabilirsiniz veya yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz projeler yapabilirsiniz. Ciddiye aldığınız kişiler ve konular ile ilgili kendinizi ispat etmek için büyük gayret göstereceksiniz. Yeni atılımlarda bulunmak için çok hevesli olabilirsiniz ancak yapmak istediğiniz her ne ise konu hakkında araştırma yapmanız daha iyi... Hatta istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz ve projelerinizi geliştirebilirsiniz. Bugün bazı engeller ile karşılaşsanız bile yeni atılımlarda bulunabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Maddi sorunlarınız olabilir ve isteklerinizi gerçekleştirmek zor gelebilir. Ama bugün kendinizi enerjik ve heyecanlı hissedeceksiniz. Bu arada duygularınızı denetleyin. Yeni idealler ve geleceğe yönelik yeni hayaller kurabilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Şanssızlık gibi görünen olaylara kendinizi kaptırmayın ve karamsarlıktan uzaklaşın. Aslında iyimser biri olduğunuz halde şimdi sorunlar gözünüzde büyüyebilir. Karşılaştığınız olaylara hemen tepki göstermeyin. Olayların gelişmesini bekleyin. Yanlış anlamalar olabilir. İyi araştırmadan girişimde bulunmasanız iyi olacak.