YAŞAM BAŞTAN SONA AŞKTIR

Paylaş
 

Usta müzisyen Musa Eroğlu 13 türküden oluşan yeni albümü Turnaların Göçü’nü dinleyenleriyle buluşturdu. Eroğlu, “Ben, kendi anlayışımı, görüşümü türkülerle, şiirlerle anlatmayı seçtim. Bu benim için en kolayı ve en güzeli” diyerek müzikle ilişkisini açıklıyor.

HALDUN KARABUDAK

Türkü hafızamıza, Mihriban, Halil İbrahim, Yolun Sonu, Candan İleri, Zamansız Yağmur gibi sayısız eser kazıyan Musa Eroğlu “Turnaların Göçü” albümünü dinleyicisiyle buluşturdu. Usta ile yeni albüm üzerine konuştuk ve laf lafı açtı.

>>‘Turnaların Göçü’, ilk bakışta tipik bir Musa Eroğlu albümü. Karacoğlan ve Dursun Ali Akınet gibi tanıdık isimler yine var ama sanki Musa Eroğlu şiirleri daha fazla yer almış?

Albüme 20 eserle başladık eleye eleye bu sayıya indirdik. Karacaoğlan şiirleri biraz daha fazlaydı, başka ozanların eserleri de vardı. Sonra, “Benim katkım biraz daha fazla olsun” dedim, kendi yazdıklarımı biraz daha ön plana çıkardım. Ama diğerlerini de kaldırıp çöpe atmadım. 6 güzel türkü var bir sonraki albüme.

>>Bir Ankara Sallaması ve bir de Mengi var albümde. Ama fark o ki ikisi de anonim değil, sizin besteniz. Bu nereden aklınıza geldi?

Biri doğduğum biri de doyduğum yer. İkisine selam verdim diyeyim. Bir de yenilenme arzusu var tabii. Ben yaptım oldu demek yerine, bu iki eseri de dinleyicinin sofrasına koyuyoruz. Eleştiriler de olacaktır ve bu beni daha da geliştirecektir kuşkusuz. Halay da çekeriz, zeybek de oynarız, mengi de döneriz. Sosyal bir varlığız sonuçta.

>>Bu albümde farklı olarak tambur ve klasik kemençe de kullanmışsınız.
O zeybeği özellikle seçtim. Ege Bölgesi’nde zurnanın yanında ince saz da kullanılır. Sonuçta bu insanlar kaçak ve akşam oturup meşk ederlerken zurna çalıp “biz buradayız gelin yakalayın” demeyecekler. O sohbetlerde ince saz kullanılırdı, lavta gibi örneğin. Tabii ben stüdyo ortamında tamburu tercih ettim, değilse uzun sapı ve büyük gövdesiyle efeler için uygun bir çalgı değil tabii ki.

>>İlk 45’lik plağınızı 1965 yılında okudunuz, toplamda 40’ın üzerinde plak ve albüme imza attınız. O günden bugüne nasıl bir çizginiz oldu? Sizden dinlemek isteriz.

75 yaşımdayım ve hep işimi yaptım, kimseyle yarışmak gibi bir derdim olmadı. Sadece seçici oldum, kendime yakışanı yaptım. Bir konsere giderken bile farklı şeylere bakarım. Tabii ki para kazanmak da gerekiyor ama 50 yılda kazandıklarımı da para için heba etmedim, etmem. Benim çizgim bu, tartışmak yerine üretmeyi seviyorum. Albümlerimde mutlaka bir ya da iki seküler nitelikli türkü olmasına özen gösterdim hep. Örneğin bu albümde, “Hakikattir benim sana dediğim/ Kuru bir hayaldir benden sonrası/ Dem bu demdir gün/ bugündür sevdiğim/ Arısız kovandır benden sonrası” diye bir türküm var. İlk dinleyişte “tavana vurmuş bir egonun sesi” diye eleştirenler olacaktır. Ama benim anlatmak istediğim şey çok başka. Öldükten sonraki dünyanın özlemini kurmaktansa, bu dünyayı cennet yapmak için çalışmanın gerektiğini vurguluyorum aslında. Ne düşünüyorsan hemen bugün koş peşinden, ölmeden gerçek kıl. Bak kış gelince üşüyoruz. Çünkü bu toprakların gerçeği bu. Miami’de yaşasaydık, soğuk ya da kömür derdimiz olmayacaktı belki. Ama burada var. Bu sorunu kullanmak isteyenler de tabii ki var, insanları kömürle kandırmak mümkün oluyor böyle zamanlarda. Bakın hayvanların tüyleri var, onları daha bir uzatırlar havalar soğuyunca. Çünkü doğaya karşı savaşmaz, doğaya uyumlu yaşarlar onlar.

>>Mersin’in Mut ilçesindeniz değil mi?

Doğa beni çok değiştirdi. Hele Mut’taki ormanımı hayata geçirdikten sonra. Artık orada daha çok vakit geçiriyorum. Oturup saatlerce orada yaşayan canlıları izliyorum. Arı kovanları var malum, kertenkele geliyor, sert bir kuyruğu vardır bilirsiniz, en büyük silahıdır. Kuyruğunu kovana sokuyor, arılar soksa da canı yanmıyor ve sonra da çıkarıp kuyruğuna bulaşan balı keyifle yalıyor. Doğayı belgeselden de izleyebilirsiniz, bizzat kendiniz de yaşayabilirsiniz. Tercihiniz tabii ki üretiminizin niteliğini de belirliyor. Bunun türkülerime de şiirlerime de yansıdığını düşünüyorum. Ben, kendi anlayışımı, görüşümü türkülerle, şiirlerle anlatmayı seçtim. Bu benim için en kolayı ve en güzeli. Direkt söz ile söylenen şeyler sert olabiliyor, türküyle bunu yumuşatıyorsunuz.

>>Şiirle özel bir ilişkiniz olduğunu biliyoruz. Ezberinizde kaç bin şiir var?

Tam bilemem ama, yorulmasam bir hafta sürekli şiir okuyabilirim. Beğenmediğim şiiri de ezberlemem. Şiir deyince benim aklıma aşk geliyor. Birileri der ki “öznesi kadın olan aşk demek istiyor” varsın desin o da vardır içinde ama yaşam baştan sona aşktır bence.

‘Edebiyatta kariyer yapmayı çok isterdim’

>>Musa Eroğlu’nun içinde ukde kalan bir şeyler var mıdır?

Elbette. Edebiyatta kariyer yapmayı çok isterdim. Bu konuda büyük eksik olduğunu gözlemliyorum ülkemizde. Benim ezbere bildiğim onca şiirin anlamını bu topluma gereğince anlatabilsek her şey bambaşka olurdu diye düşünüyorum. Eğitim çok önemli ama bugünkü gibi ezberci olmamak kaydıyla. Bir tarihte, adını vermek istemediğim bir üniversitede sanırım bir seminer vasıtasıyla bulunuyordum. Öğrencilerden gelen soruları yanıtlarken konu eğitim enstitülerine geldi. Ben görüşlerimi açıklarken üniversitenin rektörü, “Hocam bu enstitüler biraz abartılmıyor mu” deyiverdi. Ben de, “Sizin bu koca binalarda çocuklara ne öğrettiğinizi bilmiyorum ama oralarda, taştan kendi yaptığımız duvarların içinde öğrencilere örneğin “rüzgâr-erozyon” dersi verilirdi” dedim. “Eğer bu konuda abartı var ise, onu da siz zaten bilirsiniz” diye ekledim.

 

Kaynak: https://www.birgun.net/haber-detay/yasam-bastan-sona-asktir-238661.html

Bu yazı 110 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Dostlarınızla haberleşebilir, yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz. Sevdikleriniz ve yakın akrabalarınızla ilişkileriniz sıcak olacak. Bu bayram keyfiniz yerinde ve sorunlar ile pek fazla ilgilenmeyeceksiniz. Ayrıca değer verdiğiniz kişilerin sıcak ilgisi ve size özel ilgi göstermelerinden etkileneceksiniz ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ailenin saygı duyulan kişilerini ziyaret edebilirsiniz. Yaşam felsefenizin değiştiğini hissedeceksiniz ve kendinizden memnun olacaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde sürpriz misafirleriniz olabilir.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacak ve içinizden yükselen kuvvetli arzularla harekete geçeceksiniz. Yolculuk yapabilir, keyifli organizasyonlara katılabilirsiniz. Sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşacak ve eğlenceli vakit geçireceksiniz. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanabilir. Üzerinizde baskı duygusu yaratan konulara farklı açılardan bakabilirsiniz. Önem verdiğiniz kişilerden uzakta olmak isteyebilirsiniz ve bayram boyunca keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Şehir dışına gidememiş olanlar ise, dinlenerek geçirmek isteyebilirler fakat beklemediğiniz misafirleriniz olabilir ve eski günleri konuşarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz ve sevdiklerinizin sorunları ile ilgileneceksiniz. Bu arada pek çok işi bir arada yapabilirsiniz. Fakat aceleci bir tavır içinde bulunmasanız iyi olacak. Yoksa yanlış anlamalar ve duygusal gerilimler olabilir. Sabah saatlerinde karşılaştığınız bazı olaylara duygusal tepkiler göstermeniz mümkün. Duygularınızı denetleyin ve kendi inandığınız ve doğru bulduğunuz davranışları çevrenizdeki kişilere kabul ettirmeye çalışmayın. Özellikle sevdiğinize anlayışlı davranmaya özen göstermelisiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bayram sabahına keyifli uyanacak ve yakınlarınız ile haberleşeceksiniz. Daha önce korktuğunuz ve baskı duygusu uyandırmış konulardan tamamen uzaklaştığınızı hissedeceksiniz. Yakınlarınız ile haberleşebilir ve sevdiklerinizin ziyaretine gitmek için çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz. Hareket halinde olmak, keyfinizi yerine getirecek. Bugün kendinizi her zaman olduğundan daha rahat hissedeceksiniz ve sizin yapıcı tavırlarınız çevrenize yansıyacak. İlişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Mantıklı ve kararlı tavırlarınız ile hem sevdiğinizi, hem de yakınlarınızı etkileyeceksiniz. Farklı çevreler ve yabancılar ile iletişiminiz güçleniyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Güne keyifli ve enerjik başlayacaksınız. İsteklerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilir ve olumlu davranışlarınız ile çevrenizi etkileyebilirsiniz. Sorumluluk hissettiğiniz konu ile ilgili üzerinizdeki baskıdan kurtulacak ve yapıcı bir tavır içine gireceksiniz. Böylece korktuğunuz durumlar ve endişelerinizden uzaklaşacaksınız ve kendinize olan güveniniz yükselecek. Ayrıca sevdiğinizin ilgisi ve yakınlarınızın sıcak davranışları duygularınızı yükseltecek ve kafanızı karıştıran sorunlardan uzaklaşmayı başaracaksınız. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ve yakınlarınız ziyaretinize gelebilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hassas ve alıngan olabileceğiniz bir gün. Karşılaştığınız olaylara duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Sorunların üzerine gitmeyin ve özellikle sevdiklerinizi eleştirmekten kaçının. Aslında duygularınızı aklınız ile denetlemeniz mümkün. Yeni tanıştığınız kişiler ve özellikle yabancı ortamlarda bulunmak keyfinizi yerine getirecek. Çevrenizin saygı duyduğu kişilerin size olan ilgisi moralinizi yükseltebilir. Dışarı çıkmak, hareket halinde olmak ve arkadaşlarınız ile birlikte yapacağınız organizasyonlar, karamsar halinizi dağıtmanıza yardımcı olacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız ani haberlerden etkilenebilir ve daha farklı düşünmeye başlayabilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ziyaretinize gelebilir veya eski arkadaşlarınızla karşılaşabilirsiniz. Alacağınız haberler ve sürpriz karşılaşmalar sizi heyecanlandıracak. Aynı zamanda fikirlerinizi tamamen değiştirecek kişiler ile karşılaşmanız mümkün. Daha yapıcı ve olumlu davranabilirsiniz. Özellikle sevdikleriniz ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Sevdiğiniz ile birlikte keyifli programlar yapabilirsiniz ve seyahate çıkabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz ve kendinizden memnun olacaksınız. İsteklerinizi güzel ifade edebilir, etkileyici ve dikkat çekici olabilirsiniz. Gençler ile iletişiminiz güçlü olacak. Çocuklar, kardeşler ve arkadaşlarınız ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Bugün yakınlarınızın ziyaretine gidebilir, çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Seyahatte olanlar bulundukları yerlerde yeni arkadaşlar edinebilir ve keyifli dostluklar kurabilirler. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişki daha sıcak olacak ve isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyacaksınız.
YAY BURCU YORUMU
Bugün eski dostlarınızla karşılaşabilir ve ani değişikliklerden etkilenebilirsiniz. Açık havada dolaşmak, ilginç mekanları gezmek ve değişik organizasyonlara katılmak keyfinizi yerine getirecek. Sürpriz karşılaşmalar sizi heyecanlandırabilir ve geçmişte yaşadığınız olayları hatırlayabilirsiniz. Aslında özgürlük ihtiyacınızın uyandığı bir dönemdesiniz ve kendinizi özgür hissettirecek konularla ilgilenmek istiyorsunuz. Beklentilerinizin uyandırdığı gerilimi sevdiklerinize yansıtmayın ve moralinizi yükseltecek konularla ilgilenin. Günün ilerleyen saatlerinde önemsediğiniz kişilerle görüşebilir ve ciddiye aldığınız konularla ilgilenebilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde çeşitli hayalleriniz ve geleceğe yönelik istekleriniz olabilir. Ve güne keyifli başlayacaksınız. İsteğini gerçekleştirmiş kişilerin keyifli halini çevrenize yansıtacaksınız. Sevdiklerinizi ve yakınlarınızı arayabilir, ziyaretine gidebilirsiniz. Ayrıca seyahate çıkmak, çevre gezileri ve eğlenceli organizasyonlara katılabilir, önem verdiğiniz aile büyüklerinin ziyaretine gidebilirsiniz. İsteklerini güzel ifade edecek ve hem çevrenizdeki kişileri etkileyeceksiniz, hem de projeleriniz ile ilgili ön hazırlık yapmış olacaksınız.
KOVA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve baskı duygusu hissettiğiniz konular ile ilgilenmeyeceksiniz. Seyahatler, eğlenceli organizasyonlar ve kalabalık ortamlarda keyifli vakit geçireceksiniz. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ile haberleşebilir, onların ziyaretine gidebilirsiniz. Keyifli ve rahat tavırlarınız ile hem sevdiklerinizi rahatlatacaksınız, hem de kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Özellikle seyahate çıkma fırsatını bulmuş olanlar, yolculuklar sırasında karşılaştıkları kişiler ile dostluk ilişkileri kurabilirler. Fakat hemen samimi olmasanız iyi olacak. Kendinize özel bilgiler aktarırken dikkatli olun. Yanlış anlamalar olabilir.
BALIK BURCU YORUMU
Olaylara bakış açınız değişiyor. Saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve yaşadıklarınıza daha detaylı bakabilirsiniz. Bu arada farkına varacağınız bazı ayrıntılar sizi etkileyebilir ve geçmişte yaşadığınız benzer durumları hatırlayabilirsiniz. Bugün kendinizi daha farklı hissedeceksiniz ve olaylar karşısında sabırlı davranacaksınız. Büyüklerinizin ziyaretine gidebilirsiniz ve eski dostlarınız ile haberleşebilirsiniz. Gelenekler ve çeşitli kültürler hakkında çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz.

bahis siteleri

matbet

lotcasino.com

bahismobilodeme.com

domingossport.com

mobilbahisodeme.com

milanobet

deneme bonusu veren siteler

uzmanwin.com

mobil ödeme bahis

tipobet

canliturkcasino.com

betcosport.com

escort istanbul