YAŞAM BAŞTAN SONA AŞKTIR

Paylaş
 

Usta müzisyen Musa Eroğlu 13 türküden oluşan yeni albümü Turnaların Göçü’nü dinleyenleriyle buluşturdu. Eroğlu, “Ben, kendi anlayışımı, görüşümü türkülerle, şiirlerle anlatmayı seçtim. Bu benim için en kolayı ve en güzeli” diyerek müzikle ilişkisini açıklıyor.

HALDUN KARABUDAK

Türkü hafızamıza, Mihriban, Halil İbrahim, Yolun Sonu, Candan İleri, Zamansız Yağmur gibi sayısız eser kazıyan Musa Eroğlu “Turnaların Göçü” albümünü dinleyicisiyle buluşturdu. Usta ile yeni albüm üzerine konuştuk ve laf lafı açtı.

>>‘Turnaların Göçü’, ilk bakışta tipik bir Musa Eroğlu albümü. Karacoğlan ve Dursun Ali Akınet gibi tanıdık isimler yine var ama sanki Musa Eroğlu şiirleri daha fazla yer almış?

Albüme 20 eserle başladık eleye eleye bu sayıya indirdik. Karacaoğlan şiirleri biraz daha fazlaydı, başka ozanların eserleri de vardı. Sonra, “Benim katkım biraz daha fazla olsun” dedim, kendi yazdıklarımı biraz daha ön plana çıkardım. Ama diğerlerini de kaldırıp çöpe atmadım. 6 güzel türkü var bir sonraki albüme.

>>Bir Ankara Sallaması ve bir de Mengi var albümde. Ama fark o ki ikisi de anonim değil, sizin besteniz. Bu nereden aklınıza geldi?

Biri doğduğum biri de doyduğum yer. İkisine selam verdim diyeyim. Bir de yenilenme arzusu var tabii. Ben yaptım oldu demek yerine, bu iki eseri de dinleyicinin sofrasına koyuyoruz. Eleştiriler de olacaktır ve bu beni daha da geliştirecektir kuşkusuz. Halay da çekeriz, zeybek de oynarız, mengi de döneriz. Sosyal bir varlığız sonuçta.

>>Bu albümde farklı olarak tambur ve klasik kemençe de kullanmışsınız.
O zeybeği özellikle seçtim. Ege Bölgesi’nde zurnanın yanında ince saz da kullanılır. Sonuçta bu insanlar kaçak ve akşam oturup meşk ederlerken zurna çalıp “biz buradayız gelin yakalayın” demeyecekler. O sohbetlerde ince saz kullanılırdı, lavta gibi örneğin. Tabii ben stüdyo ortamında tamburu tercih ettim, değilse uzun sapı ve büyük gövdesiyle efeler için uygun bir çalgı değil tabii ki.

>>İlk 45’lik plağınızı 1965 yılında okudunuz, toplamda 40’ın üzerinde plak ve albüme imza attınız. O günden bugüne nasıl bir çizginiz oldu? Sizden dinlemek isteriz.

75 yaşımdayım ve hep işimi yaptım, kimseyle yarışmak gibi bir derdim olmadı. Sadece seçici oldum, kendime yakışanı yaptım. Bir konsere giderken bile farklı şeylere bakarım. Tabii ki para kazanmak da gerekiyor ama 50 yılda kazandıklarımı da para için heba etmedim, etmem. Benim çizgim bu, tartışmak yerine üretmeyi seviyorum. Albümlerimde mutlaka bir ya da iki seküler nitelikli türkü olmasına özen gösterdim hep. Örneğin bu albümde, “Hakikattir benim sana dediğim/ Kuru bir hayaldir benden sonrası/ Dem bu demdir gün/ bugündür sevdiğim/ Arısız kovandır benden sonrası” diye bir türküm var. İlk dinleyişte “tavana vurmuş bir egonun sesi” diye eleştirenler olacaktır. Ama benim anlatmak istediğim şey çok başka. Öldükten sonraki dünyanın özlemini kurmaktansa, bu dünyayı cennet yapmak için çalışmanın gerektiğini vurguluyorum aslında. Ne düşünüyorsan hemen bugün koş peşinden, ölmeden gerçek kıl. Bak kış gelince üşüyoruz. Çünkü bu toprakların gerçeği bu. Miami’de yaşasaydık, soğuk ya da kömür derdimiz olmayacaktı belki. Ama burada var. Bu sorunu kullanmak isteyenler de tabii ki var, insanları kömürle kandırmak mümkün oluyor böyle zamanlarda. Bakın hayvanların tüyleri var, onları daha bir uzatırlar havalar soğuyunca. Çünkü doğaya karşı savaşmaz, doğaya uyumlu yaşarlar onlar.

>>Mersin’in Mut ilçesindeniz değil mi?

Doğa beni çok değiştirdi. Hele Mut’taki ormanımı hayata geçirdikten sonra. Artık orada daha çok vakit geçiriyorum. Oturup saatlerce orada yaşayan canlıları izliyorum. Arı kovanları var malum, kertenkele geliyor, sert bir kuyruğu vardır bilirsiniz, en büyük silahıdır. Kuyruğunu kovana sokuyor, arılar soksa da canı yanmıyor ve sonra da çıkarıp kuyruğuna bulaşan balı keyifle yalıyor. Doğayı belgeselden de izleyebilirsiniz, bizzat kendiniz de yaşayabilirsiniz. Tercihiniz tabii ki üretiminizin niteliğini de belirliyor. Bunun türkülerime de şiirlerime de yansıdığını düşünüyorum. Ben, kendi anlayışımı, görüşümü türkülerle, şiirlerle anlatmayı seçtim. Bu benim için en kolayı ve en güzeli. Direkt söz ile söylenen şeyler sert olabiliyor, türküyle bunu yumuşatıyorsunuz.

>>Şiirle özel bir ilişkiniz olduğunu biliyoruz. Ezberinizde kaç bin şiir var?

Tam bilemem ama, yorulmasam bir hafta sürekli şiir okuyabilirim. Beğenmediğim şiiri de ezberlemem. Şiir deyince benim aklıma aşk geliyor. Birileri der ki “öznesi kadın olan aşk demek istiyor” varsın desin o da vardır içinde ama yaşam baştan sona aşktır bence.

‘Edebiyatta kariyer yapmayı çok isterdim’

>>Musa Eroğlu’nun içinde ukde kalan bir şeyler var mıdır?

Elbette. Edebiyatta kariyer yapmayı çok isterdim. Bu konuda büyük eksik olduğunu gözlemliyorum ülkemizde. Benim ezbere bildiğim onca şiirin anlamını bu topluma gereğince anlatabilsek her şey bambaşka olurdu diye düşünüyorum. Eğitim çok önemli ama bugünkü gibi ezberci olmamak kaydıyla. Bir tarihte, adını vermek istemediğim bir üniversitede sanırım bir seminer vasıtasıyla bulunuyordum. Öğrencilerden gelen soruları yanıtlarken konu eğitim enstitülerine geldi. Ben görüşlerimi açıklarken üniversitenin rektörü, “Hocam bu enstitüler biraz abartılmıyor mu” deyiverdi. Ben de, “Sizin bu koca binalarda çocuklara ne öğrettiğinizi bilmiyorum ama oralarda, taştan kendi yaptığımız duvarların içinde öğrencilere örneğin “rüzgâr-erozyon” dersi verilirdi” dedim. “Eğer bu konuda abartı var ise, onu da siz zaten bilirsiniz” diye ekledim.

 

Kaynak: https://www.birgun.net/haber-detay/yasam-bastan-sona-asktir-238661.html

Bu yazı 58 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Heyecanlı ve istekli olacaksınız. Bakımlı ve güzel görünmek için kendinize özen göstereceksiniz ve çevrenizdeki kişileri etkileyeceksiniz. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz giderek yükseliyor. Bugün söylemek istediklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. İletişim ve haberleşme trafiğinizin hareketli olacağı bir gün. Grup çalışmaları yapabilirsiniz ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olabilirsiniz. Olumlu ve anlayışlı tavırlarınız ile hem karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz, hem de hoş fırsatlar ile karşılaşacaksınız. Şansınızı iyi değerlendirmek için gayret gösterin.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün duygusal yoğunluğunuzun azaldığını hissedeceksiniz ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran durumlar ile başa çıkabilirsiniz. Özellikle saygı duyduğunuz kişilerin olumlu ve anlayışlı tavırlarından etkileneceksiniz ve siz de iyimser açıdan olayları değerlendireceksiniz. Böylece zorlukların içinde fırsatların doğduğunu anlayabilirsiniz. Şanssızlık gibi görünen olayları şansa dönüştürebilirsiniz. Kariyer yapmak veya sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler bazı fırsatlar ile karşılaşabilirler.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayacaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Bu arada tuhaf rüyalar görebilirsiniz ve duygularınız derinleşebilir. Rüyalarınızı fazla önemsemeyin. Kayıplar ve kazançlar aynı zamanda ortaya çıkabilir. Kayıplar yerine kazançlara odaklanırsanız, başarılı olacaksınız. Hanım arkadaş ve yakınlarınız sizi destekleyecek. Ayrıca sevdiğinizin ilgisi moralinizi yükseltecek. Bu arada karşılaştığınız olaylar ve kişiler hayal gücünüzü harekete geçirebilir. Ancak şüpheci bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve endişelerinizi çevrenize yansıtmayın. Aslında hayal gücünüzü yapıcı ve yaratıcı yönde kullanabilirsiniz
YENGEÇ BURCU YORUMU
Kendinizden daha güçlü kişileri karşınıza almayın ve güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Bugün ilham ve sezgileriniz yükseliyor. Gördüğünüz rüyaları önemseyin. Mesaj veren rüyalar görebilirsiniz. Ayrıca niyet ederek uyuduğunuz zaman rüyanızda niyetinizi görmeniz de mümkün. Aldığınız sorumluluklar ile başa çıkmanız zor olabilir veya parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Gelişmeler beklediğinizden daha farklı olabilir ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Ancak geriliminizi sevdiklerinize yansıtmasanız iyi olacak. Sorunları büyütmekten kaçının ve harcamalarınıza özen gösterin.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi güçlü hissedeceksiniz. Kendinize olan güveninizi yükselten gelişmeler meydana gelecek. Ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz. Ayrıca isteklerinizi güzel ifade edebilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Girdiğiniz ortamlarda tüm dikkati üzerinize çekebilirsiniz. Bugün çekiciliğiniz üzerinizde... Hem kıyafetiniz ve duruşunuz ile etkileyeceksiniz, hem de fikirleriniz ve anlayışlı tavırlarınız ile karşı cinsi etkileyeceksiniz. İstekleriniz büyük olabilir fakat sempatik ve neşeli tavırlarınız etkileyici olacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Duygusal ve heyecanlı olabilirsiniz. Karşılaştığınız olaylar ve alacağınız haberler duygusal karmaşa yaşamanıza neden olabilir. İsteklerinizi ortaya koymak için aceleci davranmayın. Yanlış anlamalar olabilir. Bugün dikkat gerektiren konulara yönelik çalışmalar yaparken tedbirli olmanız gerekiyor. Yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve karşılaştığınız olaylar kafanızı karıştırabilir. İsteklerinizi ortaya koymanız pek kolay olmayacak. Çünkü çok fazla kritik edebilirsiniz ve düşünceleriniz bilincinizin derinliklerine inebilir. Geçmişte yaşadıklarınızı hatırlatan durumlar ile karşılaşabilirsiniz ve idealleriniz tamamen değişebilir.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler keyfinizi yerine getirecek. İletişim ve haberleşme trafiğinizin hareketli olacağı bir dönemdesiniz. Dikkatiniz yüksek olacak. Böylece duygularınızı aklınız ile denetlemeyi başaracaksınız. Projelerinizi gerçekleştirmek için büyük bir gayret içine girebilirsiniz. Bu arada güç mücadelesi yapmasanız iyi olacak. Sabırsız ve tahammülsüz bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek. Ani değişiklikler olabilir.
AKREP BURCU YORUMU
Parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir ve yapabileceğinizden daha büyük beklentiler içinde olabilirsiniz. Fakat bugün kendinizi daha güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Sabahın erken saatlerinde hayal gücünüzü uyandıran gelişmeler olabilir. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve yakınlarınız ile ilişkileriniz yeni boyutlar kazanabilir. Bugün korkularınızdan uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi ideallerinize odaklayacaksınız. Sizi destekleyen güçlü dostlarınızın desteğini alabilirsiniz. İsteklerinizin değiştiği bir dönemdesiniz ve önemli işler yapmak istiyorsunuz. Saygın çevreler sizi destekleyecek ve kendinizi önemli biri olarak hissedeceksiniz.
YAY BURCU YORUMU
İlginç rüyalar görmüş olabilirsiniz ve düşünceleriniz derinleşmiş olabilir. Ancak fikirleriniz değişiyor. Farklı projeleriniz olabilir ve yakınlarınızın düşüncelerinden etkilenebilirsiniz. Ancak duygusal karmaşa uyandıran konulardan uzaklaşıp olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz. Seyahat etmek ve farklı çevrelerde bulunmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar, yepyeni düşünceler uyandırabilir. Bu arada tartışmalardan uzak durmanız gerekiyor. Çünkü yanlış anlamalar meydana gelebilir. İddiacı ve tartışmacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının.
OĞLAK BURCU YORUMU
Yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Ancak karşılaştığınız olaylar fikirlerinizi değiştirmenize neden olabilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var. Etkileyici kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Şimdiye kadar aklınıza gelmeyen konular şimdi size ilginç gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı olmanız gerekiyor. Bu arada parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir veya bazı karışıklıklar ile başa çıkmanız gerekebilir. Kendinizi fazla zorlamayın ve sevdiklerinize karşı anlayışlı davranın.
KOVA BURCU YORUMU
Özgür olmak için kuvvetli arzular duyacaksınız ve sizi özgürleştireceğini düşündüğünüz projeler yapacaksınız. Fikirlerinizi arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz ve isteklerinizi heyecanlı bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Bu arada en derin duygularınız ve istekleriniz uyanabilir ve bazı duygularınızı gizlemek isteyebilirsiniz ancak karşılaştığınız olaylar ve kişiler isteklerinizi ortaya koymanıza neden olacak. Aslında fikirlerinizi hoş bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve etkileyici olabilirsiniz. Bu arada sürprizler olabilir ve eski isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Güne farklı bir heyecan ile başlayabilirsiniz ve önem verdiğiniz her ne var ise, bunlar ile ilgilenebilirsiniz. Tarih, geçmişte yaşanmış olaylar, büyüklerinizin yaşadıkları ve gelenekleri önemseyebilirsiniz. Ancak dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklamanız ve planlı davranmanız gerekiyor. Karşılaştığınız kişiler veya alacağınız haberler hayal gücünüzü uyandırabilir ve eskiden yaşadığınız olayları ve arkadaşlarınızı hatırlayabilirsiniz. Karmaşık düşüncelerden uzaklaşın ve dedikodular ile fazla ilgilenmeyin. Bu arada bazı arkadaşlarınızın size ihtiyacı olabilir. Ayrıca çocuklar ve yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.