MUT’LU KADINLARA KOOPERATİFÇİLİK EĞİTİMİ

Paylaş
 

Mut’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından Kadın Kooperatifçiliği Eğitimi Konferansı düzenlendi. Konferansa katılan konunun uzmanlarınca Ürün Geliştirme, Girişimcilik, Sosyal Güvenlik, Markalaşma ve Pazarlama konularında bilgi verildi, kooperatif süreçleri ile ilgili deneyimler anlatıldı.

Mut Belediyesi Sinema Salonunda düzenlenen konferansa Mut Kaymakamı Muammer Köken, Mersin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Çiğdem Göllü, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ekrem Bayır, İlçe Emniyet Müdürü Zafer Şenocak, Mut Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Halil Demir, STK Temsilcileri ve kadınlar katıldı.

“KADINSIZ BİR EKONOMİ DÜŞÜNÜLEMEZ”

Konferansın açılış konuşmasını yapan Mersin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Çiğdem Göllü, “Tarım Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığımız ve bizim bakanlığımız arasında ortak bir protokol yayınlandı. Bu protokole göre kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi kararı alındı. Ve 81 ilde bizler bu çalışmalara başladık” dedi.

Protokol çerçevesinde çalıştaylar yapıldığını, bunun üçüncü ayağını da Mut’ta gerçekleştirdiklerini belirten Göllü, “Kadınsız bir ekonomi düşünülemez. Kooperatifçilik, bizim imece, bizim Türk kültürümüzde de olan bir şey. Evdeki üretici kadını, istihdama kazandırabilmenin ilk adımlarından biri kooperatifçiliktir” şeklinde konuştu.

“KAPİTALİZM YILDIRMAMALI”

Konferansta konuşan Mut Kaymakamı Muammer Köken ise, birliktelik ve beraber iş yapmanın anlam bulduğu kooperatifçilik başlığı altında burada buluştuklarını belirterek; “Atasözlerimiz derki, ‘Bir elin nesi var, iki elin sesi var.’ Maalesef kapitalizmin sonucu olarak küçük artık dünyada hayat bulmamaya başlıyor. Küçük güzeldir, neredeyse sadece bir kitap ismi olmaya başladı. Ama bu bizi yıldırmamalı” dedi.

“KOOPERATİF BİZE DOĞRU ZAMANDA DOĞRU GÜCÜ BİRLEŞTİRMEYİ SAĞLAYACAK”

İmecenin değişik usulü olan kooperatifçiliğin bizler de eskiden uygulanmakta olduğunu söyleyen Kaymakam Köken, şöyle konuştu:  “Eskiden insanlar ekin biçerken imece usulüyle biçiyordu. Bunlar işgücünün kooperatifini yapıyordu. Bir de bizde kooperatif deyince, yalnız inşaat kooperatifi düşünülür. 80’li yılların yoğun inşaatlaşma dönemi hepimizi buna yönlendirdi. Sanki inşaat kooperatifi haricinde insanlar bir araya gelemez gibi zannediliyor. Halbuki kooperatif, başta üretim olmak üzere tüketim kooperatiflerine de ihtiyacımız var. Üretim kooperatifi var, dağıtım kooperatifi var. Pazarlama kooperatifi olduğu gibi, aynı zamanda diğer işlemeyle ilgili kooperatif var. Kooperatif bize yalnızlığı ve doğru zamanda doğru gücü birleştirmeyi sağlayacak. Her zaman duymuşsunuzdur; kontrolsüz güç, güç değildir, diye bir söz var. Biz bu ilkeden hareket etmemiz lazım.”

“YUVAYI DİŞİ KUŞ YAPAR, FELSEFESİYLE HAREKET EDİYORUZ”

Burada özellikle kadınların seçilmesinin sebebinin, ‘Yuvayı dişi kuş yapar’ felsefesinden hareketle olduğunu dile getiren Köken, “Yuvayı dişi kuşun yapması ve kadınların duygusal olarak birlikteliğe daha açık olması dolayısıyla, kadın istihdamını arttırmamız açısından bu kooperatifçiliği yaygınlaştırmayı istiyoruz” şeklinde konuştu.

Köken konuşmasını, Konfüçyus’un sözünü anımsatarak; “Biz ya yol açacağız size, ya yol göstereceğiz ya da yoldan çekileceğiz. Ama asla engel olmayacağız” sözünü vererek tamamladı.

Konferans öncesi 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında konferansa katılanlara maske dağıtılırken, Kaymakam Köken Mut’ta da farkındalığa örnek olunmasını istedi.

Yapılan konuşmaların ardından konferansa geçildi. Konferansta ilk olarak Mut Kadınlar Kulübü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MUTKAD) Başkanı Gülsüm Kevser Mut tarafından, ilçedeki kadınların yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi verildi ve sunum izletildi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Mersin Ticaret İl Müdürlüğünden Gürcan Hüsbal ve Emin Şafak kooperatif kurulabilmesi için yapılması gerekenleri anlattılar; Ürün Geliştirme, Girişimcilik, Sosyal Güvenlik, Markalaşma ve Pazarlama konularında bilgi verdiler. Konferansa Silifke’den katılan Bedia Avcıoğlu ise kooperatif süreçleri ile ilgili deneyimlerini anlattı.

Soru yanıt şeklinde devam eden konferans, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Bu yazı 48 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Güne enerjik başlayacak ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Her zaman yaptıklarınızdan daha farklı davranacak ve yapıcı tutumunuz ile çevrenizi etkileyeceksiniz. Öğle saatlerinde duygularınız derinleşecek ve geçmişte yaşadıklarınızı hatırlayacaksınız. Şaşırtıcı gelişmeler olabilir ve duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Marjinal kişiler, ilginç konular, teknoloji ve yaratıcılık gerektiren işler dikkatinizi çekecek. Günün ilerleyen saatlerinde güçlü kişiler ve güç peşinde olanlar ile karşılaşabilirsiniz. Tedbirli davranın.
BOĞA BURCU YORUMU
Kendinizi yorgun ve gergin hissederek güne başlayabilirsiniz. Bugün dikkatinizi kendinize yöneltecek ve davranışlarınızı gözden geçireceksiniz. Özellikle gergin ve öfkeli davranmış olduğunuz eski günleri hatırlayacaksınız ve bu davranışlarınızı değiştirmeniz gerektiğini düşüneceksiniz. Aslında tarzınızı ve alışkanlıklarınızı değiştiriyorsunuz fakat karşılaştığınız olayların zorlayıcı etkisi ile bilinçaltınız uyanabilir ve eski davranışlarınız ortaya çıkabilir. Aceleci davranmayın ve şimdilik gelişmeleri bekleyin. Parasal ihtiyaçlarınızın arttığı bir dönem... Olabileceklerden daha büyük istekler içinde olabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Duygularınızın yoğun olacağı bir gün... Karşılaştığınız olaylara büyük bir hassasiyetle yaklaşabilir ve duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Sorumluluklarınızın baskısını hissedebilirsiniz ve gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir. Sabırlı olun ve duygusal tepkilerinizi denetleyin. Aslında yaratıcı çalışmalar yapabilir ve ilginç çözümler bulabilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağınız fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstereceksiniz. Yabancılar ile iş birliği yapabilir, içinde bulunduğunuz koşulların dışında farklı yerlerde yaşamak için şartlarınızı zorlayabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacak ve yeni stratejiler yapacaksınız. Güçlü kişilerle karşılaşabilir ve onların fikirlerinden etkilenebilirsiniz. Yepyeni projeler yapacağınız bir döneme giriyorsunuz. Bilinçaltınızı etkilemiş olan eski olayları hatırlayacak ve düşüncelerinizi tamamen değiştirmeyi başaracaksınız. Ekip çalışmalarında başarılı olacak ve yaratıcı fikirlerinizle çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. Yabancılar ile ilişkileriniz daha sıcak olacak ve hoş fırsatlar karşınıza çıkacak. Şanslı olduğunuzu düşüneceksiniz ancak iyi değerlendirmek için çalışmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
İletişim trafiğinizin hareketli olacağı bir haftaya başlıyorsunuz. Kardeşleriniz, arkadaşlarınız ve çocukların sorunlarıyla ilgilenmeniz gerekebilir. Bu arada yapmanız gereken işleri ihmal edebilirsiniz. Aslında yapabileceklerinizden daha büyük sorumluluklar almaktan kaçınmanız gerekiyor. Kendinizi çok fazla zorlamayın. Eski arkadaşlarınız ile haberleşebilir ve eski projeleriniz gündeme gelebilir. Ancak eski olanı yenilemeniz gerekiyor. Bugün araştırma, geliştirme ve projeler üzerinde çalışmak için uygun zaman.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışacaksınız. Baskı yaratan durumlar olabilir fakat disiplinli ve kararlı bir tavır sergileyeceksiniz ve büyüklerinizin takdirini kazanacaksınız. Geleceğe yönelik isteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve azimli olduğunuz bir dönemdesiniz. Hem kendi sağlığınız ile ilgileneceksiniz, hem de yakınlarınızın sağlığına özen göstereceksiniz. Parasal konulara yönelik gelişmeler moralinizi yükseltecek. Yeni gelişmeler olabilir.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve çocuklarla ilgilenmeniz gerekebilir. Her türlü soruna kolay çözüm bulabileceğiniz bir gün. Ancak sabah saatlerinde hayallerin dağıtıcı etkisinden uzak durmalısınız. Dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklamayı başarabilirseniz, yepyeni projeler üreteceksiniz. Ayrıca eski projelerinizi hatırlayabilir ve yarım kalmış işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde yabancılar, yabancı ülkeler ve seyahatler ile ilgilenebilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Kafanızı karıştıran düşünceleriniz olabilir fakat bugün dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacak ve isteklerinizi gerçekleştirmek için büyük gayret göstereceksiniz. Devlet daireleri, hukuk ve resmiyet gerektiren işlerle ilgili baskı uyandıran durumlar olabilir ve siz bunları çözmek için bazı alışkanlıklarınızı değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Aslında tarzınızda değişiklik yapabilirseniz, karşılaşmış olduğunuz sorunları çok daha kolay çözmeyi başaracaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde geleceğe yönelik beklentilerinizi gözden geçireceksiniz.
YAY BURCU YORUMU
Haftaya keyifli başlayacak ve daha önceden planlamış olduğunuz işlerinizi disiplinli bir biçimde yapacaksınız. Patronlar ve önemli kişilerle ilişkilerinizi güçlendirebilir ve isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Gün içinde karşılaşacağınız olaylar moralinizi yükseltecek ve isteklerinizi gerçekleştireceğinize dair olan inancınız kuvvetlenecek. Ciddiyet gerektiren konularda ortaya koyduğunuz rahat davranış ile çevrenizi etkileyebilir ve sorunları mesele haline getirmeden çözebilirsiniz. Böylece büyüklerinizin takdirini kazanacaksınız. Ayrıca devlet dairelerinde işi olanlar bugün işlerini kolay yapacaklar.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün duygusal ve hassas olacaksınız fakat dikkatiniz giderek yükseliyor. Eski projelerinizi hatırlayacak ve geleceğe yönelik yeni düşünceler içine gireceksiniz. Güç, zenginlik ve kariyer peşinde koşabilirsiniz. Haberleşme trafiğiniz giderek hareketleniyor. Bir arkadaşınızın tanıştıracağı kişiden etkilenebilir ve yeni projeler yapabilirsiniz. Ayrıca yapmış olduğunuz projeleri gerçekleştirmenize yardımcı olacak kişilerle de karşılaşmanız mümkün. Günün ilerleyen saatlerinde yetiştirmeniz gereken işler yüzünden gerilim hissedebilirsiniz fakat arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız.
KOVA BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Çılgınlık sayılabilecek davranışlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Fakat yakınlarınızın desteğini alacaksınız ve olaylar karşısındaki gerilim ve öfkenizi yatıştırmayı başaracaksınız. Daha doğrusu arkadaşlarınız ve yakın çevrenizin sözleri sizi yatıştıracak. Hırslı ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Enerji fazlanızı spor yaparak ve seyahate çıkarak boşaltabilirsiniz. Bu arada kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek fakat duygularınızı denetlemeniz gerekiyor.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve duyduğunuz haberler keyfinizi yerine getirecek. Düşüncelerinizi değiştirmenize yardımcı olacak kişiler ile karşılaşabilir ve yeni projeler yapabilirsiniz. Ekip çalışmalarında başarılı olabilir ve isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Yakınlarınızın ve sevdiklerinizin desteğini isteyebilirsiniz. Daha iyimser ve anlayışlı davranmayı başaracaksınız ve böylece ilişkilerinizde ortaya çıkan sorunlar ile başa çıkabileceksiniz. Bu arada bazı karışıklıklar olsa bile sorunlar ile başa çıkmak için yeni stratejiler yapabilirsiniz.

istanbul escort mersin escort ankara escort escort istanbul istanbul eskort turk porno indir porno indir turk porno istanbul escort beylikdüzü escort samsun escort izmit escort mersin escort antalya escort gaziantep escort malatya escort maltepe escort ortaköy escort şişli escort etiler escort kadıköy escort bakırköy escort

bahis siteleri

ataköy escort

bahis siteleri

matbet

lotcasino.com

bahismobilodeme.com

domingossport.com

mobilbahisodeme.com

milanobet

deneme bonusu veren siteler

uzmanwin.com

mobil ödeme bahis

tipobet

canliturkcasino.com

betcosport.com

escort istanbul