MUTLU ÇOCUK YETİŞTİRİYORUZ!

Paylaş
 

ÇINAR KOLEJİ AKYÜZ’E EMANET

Kadın ve çocuk gelişimi üzerine kitapları olan yazar Şebnem Akyüz, konferans vermek üzere geldiği Mut’tan kopamadı. İlçemizde Çınar Koleji’ni gezen, okulun yöneticileri ve öğretmenleriyle tanışan Akyüz; buradaki sıcak ortamdan ve verilen mücadeleden etkilendi. Akyüz, kendisine iletilen teklifi kabul ederek, Mut Çınar Kolejinde danışmanlık görevine başladı. Edirne’de yaşayan Akyüz, her ay düzenli olarak ilçemize gelip okuldaki görevini yürütüyor.

Kadın ve çocuk gelişimi üzerine çalışmalar yapan, kitapçı raflarında “Hayatımın anlamı Prenses Kızım” ve “Benim Adım Sabır” isimlerinde iki kitabı bulunan Şebnem Akyüz’le; yaşamı, fikirleri ve Mut Çınar Kolejindeki çalışmaları üzerine konuştuk.

TEK BAŞINA BİR KADININ DİRENİŞİNDEN ETKİLENDİM

Mut Çınar Koleji Kurucusu Hayriye Ergin’in mücadelesinden etkilendiğini belirten Şebnem Akyüz, “İlgilendiğim konu tamamen kadın ve çocuklara yönelik. Üçüncü üniversitemi okuyorum. Öğrenciyim. Mut’a ilk olarak, aile içi iletişimle ilgili konferans için geldim. Sonra okulu, Çınar Kolejini gezdim. Tek başına bir kadının, tek başına direnişi benim çok hoşuma gitti. Ve o dakika karar alarak, danışmanlık işine başladım” diyerek sohbete başladı.

OKUL GÜZEL, ÖĞRETMENLER İDEALİST

Okulun fiziki yapısının çok güzel olduğunu belirten Akyüz, danışmanlığını üstlendiği Mut Çınar Kolejiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Okuldaki öğretmenlerimizin hepsi gencecik ve pırıl pırıl. İdealist olmaları benim çok hoşuma gitti. Önce velilerimizle toplantı yaptık. Sonra okulumuzun kurallarını yazılı hale getirdik. Fen Bilimleri atölyesi çalışmamız başladı. Çocuklarımız artık yaprağı alıp inceleyebilecekler. Kumu alıp, mercek altında inceleyebilecekler. Hafta sonu kurslarımız başladı. Sadece okul öğrencilerimiz değil, dışarıdan da öğrenciler katılabiliyor. Etüdlerimiz var. Çocuklarımızı spora yönlendirmek adına tenis, voleybol, basketbol çalışmalarımız var. Şu anda jimnastik sınıfı açılacak. Velilerden gelen talepler ve çocuklarımızın bunlara ihtiyacı var. Hem okulumuza, hem dışarıdan tüm öğrencilerimize açık. Kayıt oldukları takdirde hafta sonları bu kurslarımızdan faydalanabilecekler. Resim kursumuz var. Dikkat zeka oyun salonumuz var. Buralarda çocuklarımız oyunlar oynayarak dikkatlerini toplama ve kendi hayal dağarcıklarını geliştiriyor. Masal terapistimiz var. Masal anlatarak çocukların iç dünyasına giriliyor ki; hocalarımız Ankara’ya gidip yerlerinde bu eğitimi aldı. Çocuklara masal anlatırken, çocukların iç dünyasına iniyor ve onlara hayal kurmayı öğretiyoruz.” 

BICIRIK KREŞE TALEP ÇOK

Okul yanında kreş hizmeti de verildiğini belirten Akyüz, Bıcırık Kreşle ilgili de şunları söyledi:  “Şu anda 3 ve 6 yaş arası kreşimiz var. 2 şube daha açacağız, çünkü çok fazla talebimiz var; fakat kontenjanımız sınırlı. Ben oraya kreş demiyorum, bir eğitim kurumu. Eğitimleri orada başlıyor, orada yetişen çocuk buraya geliyor. Buradan da 4. Sınıfa kadar yetişip ortaokula gönderiyoruz. Ortaokulu da açtırmak için uğraşıyoruz. Kreşlerde aylık bültenlerimiz var. Veliyi bilgilendirmek adına, çocuklarımızın bir ay boyunca neler yapacağının önceden bilgisini veriyoruz. Her ayın başında bu hazırlanıp velilere iletiliyor. İlkokul kısmında ara karnelerimiz oluyor. Okul içinde çocukların daha çok kendilerini değerli hissetmeleri adına, bazı değişik yarışmalar yapılıyor. Katılan sınıflar yemeğe götürülüyor, ödüller veriliyor, başarı belgesi veriliyor. Bende her ay geldiğim zaman, eğitim saati bittikten sonra öğretmenlerimize toplantı salonumuzda motivasyon eğitimi veriyorum. Motivelerini yüksek tutmak adına, farkındalıklarını açıyorum. Farkındalık eğitimi veriyorum.” 

İNSAN YETİŞTİRMEK, MUTLU ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN UĞRAŞIYORUZ

Öğrenci yetiştirmede asıl amaçlarını ifade eden Akyüz, “Okuldan mezun olan çocuklar için asıl amacımız; geliştirmeyi, araştırmayı seven, toplum kurallarını bilen, aynı zamanda kendi krallarını da koymayı bilen, gittiği her ortamda kendini ifade edebilen, özgüvenli ve mutlu çocuklar yetişmesi için uğraşıyoruz. Çocuğun burada aldığı özgüven eğitimi, paylaşma duygusu, saygı görgü kuralları. Çocuğu zaten büyütüyoruz. O yüzden velilerimize hep söylüyoruz; biz insan yetiştirmek için uğraşıyoruz, Mutlu çocuk yetiştirmek için uğraşıyoruz” şeklinde konuştu.

Van’da bir okulla izin konusunda yazışmaların sürdüğünü sözlerine ekleyen Akyüz, “Buradaki çocuklarımız, öğretmenlerin gözetiminde oradaki arkadaşlarına mektup yazacaklar. Çünkü bunlara ihtiyacımız var. Çocuklarımız eşit şartlarda büyüyerek, eşit şartlarda istedikleri eğitime ulaşabilmeli. O yüzden elimizden ne geldiyse çaba gösteriyoruz. İyi olacağına inanıyorum” dedi.

MÜKEMMEL BİR ANNEYİM

Yazdığı kitapların gelirini öğrencilere burs ve sosyal sorumluluk projelerine harcayan Şebnem Akyüz, söyleşimizin son kısmında kendinden de bahsederek; “Bana sordukları zaman, ne iş yapıyorsun, diye; uzun uzun düşündüm, her defasında da düşünüyorum. Ben sıradan bir insanım, sıradan bir konuşmacıyım, sıradan bir eğitimciyim, sıradan bir öğrenciyim; ama mükemmel bir anne olduğumu düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

SEVGİ EVLERİ PROJESİNDEYİM

Akyüz, sözlerinin devamında şunları söyledi: “3 çocuk annesiyim en ufak kızımın koruyucu annesiyim. Kızım çok ufaktı kucağıma aldığım zaman. 4,5 yaşında biyolojik annesi değilim; ama kalbi biyolojik kızımın annesiyim. O yüzden ilk yazdığım ‘Hayatımın Armağanı Prenses Kızım’ın tüm gelirini iki tane üniversite öğrencisine burs olarak verdim. Şu anda, ‘Benim Adım Sabır’ kitabıyla da, yeni açılacak bir okulun sıralarını ve tahtasını üstlendim. Buradan gelen tüm hepsi direk tedarikçilere gidiyor. Elimden geldiği kadar yapmaya çalışıyorum. Edirne’de ikamet ediyorum. Edirne’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kimsesiz çocukların kaldığı Sevgi Evleri projesini hayata geçiriyoruz. Okuma yazma adı altında. Tabiî ki okuma yazma öğretmiyoruz; biz sadece çok fazla okumaya, çok fazla okumaya teşvik etmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızın hayal dünyasını biraz olsun aralayıp, tamamen hayatı kendilerine yönlendirmeyi istiyoruz.” 

ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZ

Danışmanlık ve aynı zamanda yaşam koçluğu yaptığını, konuşmacı olarak elinden geldiği kadar gittiği her yerde kadının hayatımızdaki yerini anlattığını söyleyen Şebnem Akyüz, söyleşimizin sonunu şöyle tamamladı: “Konferanslar veriyorum. Tabiî ki çocuklar bizim geleceğimiz. Çocuklarımızı da yetiştiren annelerimiz. Konferansta; anne baba olmayı, nasıl çocuk yetiştireceğini, her şeyden önce sevgiyi paylaşmayı anlatıyorum. Yaşadıklarımı anlatıyorum. Zor bir hayatım oldu. Her şeyin bir anda çok tepedeyken, bir anda yerle bir olduğunu gördüğüm anlarım oldu. Onları yaşadım; ama çalışarak, güvenerek, üreterek tekrar eski günlerinize çok kolay gidiyorsunuz. Bunları çocuklara anlatıyorum, motive olmalarını sağlıyorum.”

çınar koleji1

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 1573 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün sürprizler sizi heyecanlandıracak. Ancak değiştirmeniz gereken durumlar olabilir. Yaşam tarzınızı, içinde bulunduğunuz koşulları veya ilişkilerinizde radikal değişiklikler yapmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Bu arada meydana gelen olaylar sizi değişim için zorluyor olabilir. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik isteklerinizin değiştiği bir dönemdesiniz ve duygularınız derinleşiyor. Sürprizler, duygularınızı harekete geçirecek fakat aceleci davranmayın. Bugün hareketli bir gün geçireceksiniz ve dikkatinizi yapmanız gereken pratik konulara odaklayacaksınız.
BOĞA BURCU YORUMU
Biraz gergin ve isteksiz olabilirsiniz fakat sabah saatlerinde yapmanız gereken işleri planlayacak ve uygulayacaksınız. Yeni atılımlarda bulunmak isteyenler 5 Eylül ve sonrasını bekleseler iyi olur. Bu arada yapabileceklerinizden daha büyük beklentiler içine girmekten kaçının. İsteklerinizi gerçekleştirmek için çok fazla gayret göstermeniz gerekiyor. Sert ve zorlayıcı bir tavır içinde bulunmayın. Hem kendinizi, hem de çevrenizi zorlamasanız iyi olacak. Bu arada parasal harcamalarınıza özen göstermeniz gerekiyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Sizden daha farklı yaşayanlar ile ilgilenebilirsiniz ve daha özgür olmak isteyebilirsiniz. Bilincinizin derinlerinden yükselen farklı arzularınız olabilir ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Ancak geriliminizi çevrenize yansıtmayacaksınız. Hatta fikirlerinizi güzel ve etkileyici bir biçimde ifade edebilirsiniz. Bu arada ayrıntıların önemli olduğu işler yapanlar için uygun zaman. Detayların içindeki küçük farkları hemen görebilir ve ortaya koyabilirsiniz. Bu arada isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz ancak fazla derinleşmeseniz iyi olacak. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik fırsatlar ile karşılaştığınız bir dönemdesiniz. Ancak karşınıza çıkan fırsatları fazla sorgulamasanız iyi olacak.
ASLAN BURCU YORUMU
Sevdiğinizle ilgili duygularınız derinleşebilir. Ancak kafanız karışık olabilir veya düşünceleriniz değişmiş olabilir. Birlikte geleceğe yönelik projeler yapabilirsiniz ancak sabırlı olmanız gerekiyor. Bu arada yapmanız gereken işleri büyük bir kararlılık ile sürdüreceksiniz. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağınız kişiler içinizdeki potansiyel gücün açığa çıkmasına yardımcı olacak. Sorumluluk gerektiren işler yapabilir ve gücünüzü ortaya koymak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Bazı şeyler istediğiniz gibi olmayabilir. Ancak düşünceleriniz ile birlikte istekleriniz de değişiyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Tuhaf ve etkileyici rüyalar görmüş olarak uyanabilirsiniz. Sabah saatlerinde nedensiz bir hüzün veya kaygı hissedebilirsiniz. Fakat bu haliniz uzun sürmeyecek ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Disiplinli ve kararlı davranmayı başaracaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Özellikle önem verdiğiniz kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar duygularınızı yükseltecek. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik yeni girişimlerde bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Ancak acele etmeyin ve şimdilik planlarınızı gözden geçirin. Ayrıca arkadaşlarınıza ve dostlarınıza anlatabilirsiniz ve beklediğiniz yardımı alabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve keyifli başlayacaksınız. İçinizden yükselen arzuların değiştirici gücünü hissedebilirsiniz ancak içinde bulunduğunuz durum ile istekleriniz çok farklı olabilir ve içsel bir karmaşa içinde bulunabilirsiniz. Aslında özgür kişiler ve farklı yaşayanlar size çekici gelebilir. Ayrıca çevrenizde gelişen olaylar ve teknolojideki gelişmelere uyum sağlamanız gerekiyor. Yeniliklere açık olabilirseniz, siz de kendinizi yenilemeyi başarabilirsiniz. Bugün hareketli bir gün geçireceksiniz ve dışarda olmak, hareket halinde bulunmak sizi rahatlatacak. Hırslı olabilirsiniz fakat bugün kendinizi keyifli hissedeceksiniz. Sorunlar olsa bile bugün bunlar ile başa çıkabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün denetim altında tuttuğunuz istekleriniz ortaya çıkacak. Yoğun duygular ve büyük hayaller içine girebilir, yeni stratejiler yapabilirsiniz. Güç, zenginlik, başarı ve başarılı kişilere dikkatinizi yönelteceksiniz. Harekete geçmek istediğiniz konulara yönelik gelişmeler hızlanıyor. Ancak yeni girişimlerde bulunmak için acele etmeyin. Aslında kendinizi şanslı hissetmeniz gerekiyor. Olaylara daha yapıcı bir açıdan bakabilirsiniz ve üzerinizde hissettiğiniz baskı duygusunu, karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek için kullanabilirsiniz. Özellikle önem verdiğiniz kişilerin davranışları baskı uyandırabilir, fakat tarzınızı değiştirmenize ve şansınızı kullanmanıza yardımcı olduklarını anlayabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve yapmanız gereken pratik işler ile ilgilenirken karşınıza çıkan olaylar ve kişiler ilginizin yönünü değiştirecek. Bu arada hırs yapmasanız iyi olacak. Parasal ihtiyaçlarınız artabilir veya siz bütçenizi aşan yatırımlar yapmaya hevesli olabilirsiniz. Ancak aceleci davranmayın ve olayların gelişmesini bekleyin. En azından konu ile ilgili araştırmalar yapın ve isteklerinizi belirleyin. Yaşam enerjinizi yükselten gelişmeler olabilir. Veya içinizden yükselen istekler artabilir... Harekete geçmek için sabırsızlık duyabilirsiniz fakat geriliminizi çevrenize yansıtmasanız iyi olacak. Çevre gezilerine çıkmak, keyfinizi yerine getirecek.
OĞLAK BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde sezgileriniz yükselecek ve hayal gücünüz uyanacak. Sürprizler ve ani değişiklikler olabileceğini hayal edebilirsiniz. Ancak güç mücadelesi yapmaktan kaçınmanız gerekiyor. Olaylar beklediğinizden daha farklı gelişebilir. Bu arada isteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı bir gayret içinde olacaksınız. Eski ilişkilerinizi hatırlayabilirsiniz ve sanki eskiden yaşadıklarınız tekrarlıyormuş gibi hissedebilirsiniz ve bu kez davranışlarınızı değiştirebilirsiniz. Daha doğrusu bakış açınızı değiştirirseniz iyi olacak. Böylece fırsatları anlayabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün sorumluluk hissettiğiniz konu ile ilgili çalışmalar yapabilir ve karşınıza çıkan engelleri beklenmedik bir biçimde aşabilirsiniz. Daha özgür ve rahat davranacaksınız ve tavırlarınız ile çevrenizi şaşırtacaksınız. İsteklerinizi tekrar gözden geçireceksiniz. Bazı olaylar sizi zorlasa bile büyük bir gayret gösterecek ve bu sırada uyanan yaratıcı potansiyelinizin farkına varacaksınız. Baskı duygusu yaratan konulara ilginç çözümler bulabilirsiniz ve böylece şimdiye kadar farkında olmadığınız farklı yeteneklerinizi keşfedebilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün duygularınız dalgalanacak fakat kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Beklentilerinizin gerilimini yansıtmayacak ve fikirlerinizi güzel ifade edeceksiniz. İkna edici ve etkileyici olabilirsiniz. Ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olabilirsiniz. Bu arada gizli niyetleriniz veya endişeleriniz olabilir. Karamsar hayallerden uzaklaşın ve yapmak istediklerinizi belirleyin. Geleceğe yönelik güzel hayaller kurun ve olayların gelişmesini bekleyin. Bugün yeni atılımlarda bulunmak için pek uygun zaman değil. Fakat hayal gücünüzü uyandıracak konular ile ilgilenebilir ve çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz.

buy Instagram comments

bahis siteleri

bahis siteleri

matbet

lotcasino.com

bahismobilodeme.com

domingossport.com

mobilbahisodeme.com

milanobet

deneme bonusu veren siteler

uzmanwin.com

mobil ödeme bahis

tipobet

canliturkcasino.com

betcosport.com

escort istanbul