logo ms

MUTLU ÇOCUK YETİŞTİRİYORUZ!

Paylaş
 

ÇINAR KOLEJİ AKYÜZ’E EMANET

Kadın ve çocuk gelişimi üzerine kitapları olan yazar Şebnem Akyüz, konferans vermek üzere geldiği Mut’tan kopamadı. İlçemizde Çınar Koleji’ni gezen, okulun yöneticileri ve öğretmenleriyle tanışan Akyüz; buradaki sıcak ortamdan ve verilen mücadeleden etkilendi. Akyüz, kendisine iletilen teklifi kabul ederek, Mut Çınar Kolejinde danışmanlık görevine başladı. Edirne’de yaşayan Akyüz, her ay düzenli olarak ilçemize gelip okuldaki görevini yürütüyor.

Kadın ve çocuk gelişimi üzerine çalışmalar yapan, kitapçı raflarında “Hayatımın anlamı Prenses Kızım” ve “Benim Adım Sabır” isimlerinde iki kitabı bulunan Şebnem Akyüz’le; yaşamı, fikirleri ve Mut Çınar Kolejindeki çalışmaları üzerine konuştuk.

TEK BAŞINA BİR KADININ DİRENİŞİNDEN ETKİLENDİM

Mut Çınar Koleji Kurucusu Hayriye Ergin’in mücadelesinden etkilendiğini belirten Şebnem Akyüz, “İlgilendiğim konu tamamen kadın ve çocuklara yönelik. Üçüncü üniversitemi okuyorum. Öğrenciyim. Mut’a ilk olarak, aile içi iletişimle ilgili konferans için geldim. Sonra okulu, Çınar Kolejini gezdim. Tek başına bir kadının, tek başına direnişi benim çok hoşuma gitti. Ve o dakika karar alarak, danışmanlık işine başladım” diyerek sohbete başladı.

OKUL GÜZEL, ÖĞRETMENLER İDEALİST

Okulun fiziki yapısının çok güzel olduğunu belirten Akyüz, danışmanlığını üstlendiği Mut Çınar Kolejiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Okuldaki öğretmenlerimizin hepsi gencecik ve pırıl pırıl. İdealist olmaları benim çok hoşuma gitti. Önce velilerimizle toplantı yaptık. Sonra okulumuzun kurallarını yazılı hale getirdik. Fen Bilimleri atölyesi çalışmamız başladı. Çocuklarımız artık yaprağı alıp inceleyebilecekler. Kumu alıp, mercek altında inceleyebilecekler. Hafta sonu kurslarımız başladı. Sadece okul öğrencilerimiz değil, dışarıdan da öğrenciler katılabiliyor. Etüdlerimiz var. Çocuklarımızı spora yönlendirmek adına tenis, voleybol, basketbol çalışmalarımız var. Şu anda jimnastik sınıfı açılacak. Velilerden gelen talepler ve çocuklarımızın bunlara ihtiyacı var. Hem okulumuza, hem dışarıdan tüm öğrencilerimize açık. Kayıt oldukları takdirde hafta sonları bu kurslarımızdan faydalanabilecekler. Resim kursumuz var. Dikkat zeka oyun salonumuz var. Buralarda çocuklarımız oyunlar oynayarak dikkatlerini toplama ve kendi hayal dağarcıklarını geliştiriyor. Masal terapistimiz var. Masal anlatarak çocukların iç dünyasına giriliyor ki; hocalarımız Ankara’ya gidip yerlerinde bu eğitimi aldı. Çocuklara masal anlatırken, çocukların iç dünyasına iniyor ve onlara hayal kurmayı öğretiyoruz.” 

BICIRIK KREŞE TALEP ÇOK

Okul yanında kreş hizmeti de verildiğini belirten Akyüz, Bıcırık Kreşle ilgili de şunları söyledi:  “Şu anda 3 ve 6 yaş arası kreşimiz var. 2 şube daha açacağız, çünkü çok fazla talebimiz var; fakat kontenjanımız sınırlı. Ben oraya kreş demiyorum, bir eğitim kurumu. Eğitimleri orada başlıyor, orada yetişen çocuk buraya geliyor. Buradan da 4. Sınıfa kadar yetişip ortaokula gönderiyoruz. Ortaokulu da açtırmak için uğraşıyoruz. Kreşlerde aylık bültenlerimiz var. Veliyi bilgilendirmek adına, çocuklarımızın bir ay boyunca neler yapacağının önceden bilgisini veriyoruz. Her ayın başında bu hazırlanıp velilere iletiliyor. İlkokul kısmında ara karnelerimiz oluyor. Okul içinde çocukların daha çok kendilerini değerli hissetmeleri adına, bazı değişik yarışmalar yapılıyor. Katılan sınıflar yemeğe götürülüyor, ödüller veriliyor, başarı belgesi veriliyor. Bende her ay geldiğim zaman, eğitim saati bittikten sonra öğretmenlerimize toplantı salonumuzda motivasyon eğitimi veriyorum. Motivelerini yüksek tutmak adına, farkındalıklarını açıyorum. Farkındalık eğitimi veriyorum.” 

İNSAN YETİŞTİRMEK, MUTLU ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN UĞRAŞIYORUZ

Öğrenci yetiştirmede asıl amaçlarını ifade eden Akyüz, “Okuldan mezun olan çocuklar için asıl amacımız; geliştirmeyi, araştırmayı seven, toplum kurallarını bilen, aynı zamanda kendi krallarını da koymayı bilen, gittiği her ortamda kendini ifade edebilen, özgüvenli ve mutlu çocuklar yetişmesi için uğraşıyoruz. Çocuğun burada aldığı özgüven eğitimi, paylaşma duygusu, saygı görgü kuralları. Çocuğu zaten büyütüyoruz. O yüzden velilerimize hep söylüyoruz; biz insan yetiştirmek için uğraşıyoruz, Mutlu çocuk yetiştirmek için uğraşıyoruz” şeklinde konuştu.

Van’da bir okulla izin konusunda yazışmaların sürdüğünü sözlerine ekleyen Akyüz, “Buradaki çocuklarımız, öğretmenlerin gözetiminde oradaki arkadaşlarına mektup yazacaklar. Çünkü bunlara ihtiyacımız var. Çocuklarımız eşit şartlarda büyüyerek, eşit şartlarda istedikleri eğitime ulaşabilmeli. O yüzden elimizden ne geldiyse çaba gösteriyoruz. İyi olacağına inanıyorum” dedi.

MÜKEMMEL BİR ANNEYİM

Yazdığı kitapların gelirini öğrencilere burs ve sosyal sorumluluk projelerine harcayan Şebnem Akyüz, söyleşimizin son kısmında kendinden de bahsederek; “Bana sordukları zaman, ne iş yapıyorsun, diye; uzun uzun düşündüm, her defasında da düşünüyorum. Ben sıradan bir insanım, sıradan bir konuşmacıyım, sıradan bir eğitimciyim, sıradan bir öğrenciyim; ama mükemmel bir anne olduğumu düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

SEVGİ EVLERİ PROJESİNDEYİM

Akyüz, sözlerinin devamında şunları söyledi: “3 çocuk annesiyim en ufak kızımın koruyucu annesiyim. Kızım çok ufaktı kucağıma aldığım zaman. 4,5 yaşında biyolojik annesi değilim; ama kalbi biyolojik kızımın annesiyim. O yüzden ilk yazdığım ‘Hayatımın Armağanı Prenses Kızım’ın tüm gelirini iki tane üniversite öğrencisine burs olarak verdim. Şu anda, ‘Benim Adım Sabır’ kitabıyla da, yeni açılacak bir okulun sıralarını ve tahtasını üstlendim. Buradan gelen tüm hepsi direk tedarikçilere gidiyor. Elimden geldiği kadar yapmaya çalışıyorum. Edirne’de ikamet ediyorum. Edirne’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kimsesiz çocukların kaldığı Sevgi Evleri projesini hayata geçiriyoruz. Okuma yazma adı altında. Tabiî ki okuma yazma öğretmiyoruz; biz sadece çok fazla okumaya, çok fazla okumaya teşvik etmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızın hayal dünyasını biraz olsun aralayıp, tamamen hayatı kendilerine yönlendirmeyi istiyoruz.” 

ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZ

Danışmanlık ve aynı zamanda yaşam koçluğu yaptığını, konuşmacı olarak elinden geldiği kadar gittiği her yerde kadının hayatımızdaki yerini anlattığını söyleyen Şebnem Akyüz, söyleşimizin sonunu şöyle tamamladı: “Konferanslar veriyorum. Tabiî ki çocuklar bizim geleceğimiz. Çocuklarımızı da yetiştiren annelerimiz. Konferansta; anne baba olmayı, nasıl çocuk yetiştireceğini, her şeyden önce sevgiyi paylaşmayı anlatıyorum. Yaşadıklarımı anlatıyorum. Zor bir hayatım oldu. Her şeyin bir anda çok tepedeyken, bir anda yerle bir olduğunu gördüğüm anlarım oldu. Onları yaşadım; ama çalışarak, güvenerek, üreterek tekrar eski günlerinize çok kolay gidiyorsunuz. Bunları çocuklara anlatıyorum, motive olmalarını sağlıyorum.”

çınar koleji1

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 1305 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün yabancılar ile ilişkilerinizde dikkatli olmanız gerekiyor. Daha önce önemsediğiniz kişilere karşı duygularınız değişmiş olabilir ve artık onları saygıya layık bulmayabilirsiniz. Fakat herkesin yaşam felsefesi farklı olabilir ve karşılaştığınız olaylar yaşam felsefenizi gözden geçirmeniz gerektiğine işaret edebilir. Aceleci davranmayın ve güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Ayrıca duygusal ve alıngan bir tavır içine girebilirsiniz ve duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Hareket halinde olmak ve özellikle yolculuklar sizi rahatlatabilir. Seyahat imkanı olmayanlar spor yaparak rahatlayabilirler. Bu arada kendinizi çok fazla zorlamayın ve sağlığınıza özen gösterin. Akşam saatlerinde duygunuz değişecek.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar moralinizi yükseltecek ve yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Güce sahip etkileyici kişiler ile iş birliği yapabilirsiniz veya güçlü kişilerin desteğini alabilirsiniz. Ayrıca yabancılar ile iş yapmak için hoş fırsatlar çıkabilir. Uzlaştırıcı ve yapıcı tavırlarınız ile çevrenizi etkileyeceksiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olacaksınız. Akşam saatlerinde alacağınız haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiyi gözden geçirebilirsiniz artık ilişkilerinizi daha ciddiye aldığınız bir dönemdesiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Eski bir arkadaşınızdan alacağınız haber sizi heyecanlandıracak. Daha önce haberinizin olmadığı durumlar hakkında duyacaklarınız kafanızı karıştırabilir. Fakat karar vermek veya eski kararlarınızı değiştirmek için acele etmeyin. Bu arada eviniz ile ilgili bazı değiştirici durumlar ortaya çıkmış olabilir veya yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir. Karamsar düşüncelerden uzaklaşın ve dedikodular ile fazla ilgilenmeyin. Dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Sevdikleriniz sizi destekliyor. İyimser bir açıdan olaylara yaklaşırsanız, farklı çözümler bulabilirsiniz ve şaşırtıcı olabilirsiniz...
YENGEÇ BURCU YORUMU
Ani değişiklikler olabilir ve duygularınız dalgalanabilir. İlginç kişiler ve değişik çevreler hem dikkatinizi çekecek, hem de rahatsızlık duyacaksınız. Fakat duygular yerine aklınız ile davranabilirsiniz ve böylece karışıklıklar ile başa çıkabilirsiniz. Bugün karşılaştığınız olaylar sizi tedirgin edebilir ve ani heyecanlar yaşayabilirsiniz. Ancak sezgilerinize güvenin ve olayları bir kez daha gözden geçirin. Yeni girişimlerde bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Bu arada eski sevgiliyi ve geçmişte yaşadığınız olayları hatırlayabilirsiniz. Fakat akılcı davranabilir ve duygularınızı denetlemeyi başarabilirsiniz. Sorunların üzerine gitmeyin.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün harekete geçmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Karşınıza çıkan ilginç kişilerin önerilerini değerlendirebilirsiniz ve kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Aynı zamanda isteklerinizi gerçekleştirmek için kendi üzerinizde baskı oluşturduğunuz bir dönemdesiniz ve böylece fırsatları kullanmayı başarabileceksiniz. Önemsediğiniz kişiler ile ilişkilerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Önemsenmek istediğiniz bir dönemdesiniz ve ciddiye alınan işler yapabilirsiniz. Fakat tarzınız değişiyor... Daha yapıcı ve olumlu davranacaksınız. Akşama doğru karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Bilinçaltınızın derinlerinden yükselen arzular uyanabilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Düşünceleriniz karışmış olabilir ve aynı zamanda birden fazla konu ile ilgilenmeniz gerekebilir. Dikkat gerektiren işler yaparken tedbirli olun. Tartışmacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Aslında bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Sabırsız ve tahammülsüz olabilirsiniz fakat olayları daha farklı açılardan değerlendirebilirsiniz. En azından bugün karşılaştığınız kişiler dikkatinizin yönünü değiştirecek ve istekleriniz ile ilgileneceksiniz. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz ve birlikte çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayacaksınız. Sürprizler olabilir ve bilinçaltınız uyanabilir. Şimdiye kadar farkında olmadığınız yönlerinizi keşfedebilirsiniz. İlginç gelişmelerin meydana geldiği bir dönemdesiniz ve olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Böylece isteklerinizi gözden geçireceksiniz ve beklemediğiniz durumların ortaya çıkması ile birlikte bilinçaltınız uyanacak. Hırslı ve tahammülsüz bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız. Çocukluk günlerinizi ve anneniz ile ilgili duygularınızı gözden geçirebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde duygularınız değişecek ve karşılaştığınız olaylar keyfinizi yerine getirecek.
AKREP BURCU YORUMU
Duygusal bir karmaşa ve korkularınızı uyandıran durumlar olabilir fakat akılcı bir tavır içinde olacaksınız ve mantıklı davranacaksınız. Sevdiğinizin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Fakat duygularınızı denetlemeyi başaracaksınız ve davranışlarınızı gözden geçireceksiniz. Ancak bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve dikkatinizi ideallerinize odaklayacaksınız. Hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Akşama doğru alacağınız haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Sevdiğiniz ile birlikte çeşitli davet ve organizasyonlara katılabilir, hareketli bir akşam geçirebilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve kafanızı karıştıran her ne olursa olsun bugün daha istekli ve heyecanlı olacaksınız. Tuhaf rüyalar görmüş olabilirsiniz ancak güne başladığınız zaman olaylara farklı açılardan bakacaksınız. Hareketli bir gün geçirebilirsiniz ve uzun zamandır ilgilenmediğiniz konulara ilgi duyabilirsiniz. Farklı çevreler ve ilginç kişiler ile birlikte olmak keyfinizi yerine getiriyor. Böylece sizi rahatsız eden düşüncelerden uzaklaşacaksınız ve sorunlarınıza farklı çözümler arayacaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız teklifler sizi heyecanlandırabilir.
OĞLAK BURCU YORUMU
Hayaller ve idealler sizi heyecanlandıracak. Bugün duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Beklentilerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Aslında geleceğe yönelik beklentilerinizi gerçekleştireceğinize olan inancınız giderek yükseliyor. Böylece ani heyecan uyandıran olaylar karşısında serinkanlı davranabilirsiniz ve kendinizi gözden geçirebilirsiniz. Olaylar karşısındaki tutumunuzun değişmiş olduğunu anlamak sizi memnun edecek. Tabii kendinizi duygulara kaptırmazsanız...
KOVA BURCU YORUMU
Yapmanız gereken olağan işler ile ilgileneceksiniz ve çalışmalarınızı bildiğiniz gibi sürdüreceksiniz. Akşama doğru ilginç fikirler uyanabilir ve eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz. Hem eski bilgiyi, hem de yeni teknoloji ile geliştirilen ürünler ilginizi çekecek ve çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Bu arada sizden daha farklı bilgiye sahip kişiler ile karşılaşabilirsiniz veya bu tip kişiler ile ilgili bazı haberler alabilirsiniz. Özellikle akşama doğru karşılaşacağınız kişiler alacağınız haberler düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Ayrıca eviniz, yakınlarınız ve arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi farklı hissedeceksiniz. Karmaşık düşüncelerden uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi kendinize yönelteceksiniz. İsteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve yapmanız gereken işler artmış olabilir. Aynı zamanda birden fazla işi yapmaya çalışabilirsiniz ve bunun yorgunluğunu hissedebilirsiniz. Ancak bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve yeni atılımlarda bulunmak için çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Ayrıca sorumluluklarınızı yerine getirmek için daha fazla çalışmanız gerekebilir. Düşünceleriniz ve olaylara bakış açınız değişiyor. Böylece sizi rahatsız eden olaylar karşısında disiplinli ve sabırlı davranmayı başaracaksınız.