MUTLU ÇOCUK YETİŞTİRİYORUZ!

Paylaş
 

ÇINAR KOLEJİ AKYÜZ’E EMANET

Kadın ve çocuk gelişimi üzerine kitapları olan yazar Şebnem Akyüz, konferans vermek üzere geldiği Mut’tan kopamadı. İlçemizde Çınar Koleji’ni gezen, okulun yöneticileri ve öğretmenleriyle tanışan Akyüz; buradaki sıcak ortamdan ve verilen mücadeleden etkilendi. Akyüz, kendisine iletilen teklifi kabul ederek, Mut Çınar Kolejinde danışmanlık görevine başladı. Edirne’de yaşayan Akyüz, her ay düzenli olarak ilçemize gelip okuldaki görevini yürütüyor.

Kadın ve çocuk gelişimi üzerine çalışmalar yapan, kitapçı raflarında “Hayatımın anlamı Prenses Kızım” ve “Benim Adım Sabır” isimlerinde iki kitabı bulunan Şebnem Akyüz’le; yaşamı, fikirleri ve Mut Çınar Kolejindeki çalışmaları üzerine konuştuk.

TEK BAŞINA BİR KADININ DİRENİŞİNDEN ETKİLENDİM

Mut Çınar Koleji Kurucusu Hayriye Ergin’in mücadelesinden etkilendiğini belirten Şebnem Akyüz, “İlgilendiğim konu tamamen kadın ve çocuklara yönelik. Üçüncü üniversitemi okuyorum. Öğrenciyim. Mut’a ilk olarak, aile içi iletişimle ilgili konferans için geldim. Sonra okulu, Çınar Kolejini gezdim. Tek başına bir kadının, tek başına direnişi benim çok hoşuma gitti. Ve o dakika karar alarak, danışmanlık işine başladım” diyerek sohbete başladı.

OKUL GÜZEL, ÖĞRETMENLER İDEALİST

Okulun fiziki yapısının çok güzel olduğunu belirten Akyüz, danışmanlığını üstlendiği Mut Çınar Kolejiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Okuldaki öğretmenlerimizin hepsi gencecik ve pırıl pırıl. İdealist olmaları benim çok hoşuma gitti. Önce velilerimizle toplantı yaptık. Sonra okulumuzun kurallarını yazılı hale getirdik. Fen Bilimleri atölyesi çalışmamız başladı. Çocuklarımız artık yaprağı alıp inceleyebilecekler. Kumu alıp, mercek altında inceleyebilecekler. Hafta sonu kurslarımız başladı. Sadece okul öğrencilerimiz değil, dışarıdan da öğrenciler katılabiliyor. Etüdlerimiz var. Çocuklarımızı spora yönlendirmek adına tenis, voleybol, basketbol çalışmalarımız var. Şu anda jimnastik sınıfı açılacak. Velilerden gelen talepler ve çocuklarımızın bunlara ihtiyacı var. Hem okulumuza, hem dışarıdan tüm öğrencilerimize açık. Kayıt oldukları takdirde hafta sonları bu kurslarımızdan faydalanabilecekler. Resim kursumuz var. Dikkat zeka oyun salonumuz var. Buralarda çocuklarımız oyunlar oynayarak dikkatlerini toplama ve kendi hayal dağarcıklarını geliştiriyor. Masal terapistimiz var. Masal anlatarak çocukların iç dünyasına giriliyor ki; hocalarımız Ankara’ya gidip yerlerinde bu eğitimi aldı. Çocuklara masal anlatırken, çocukların iç dünyasına iniyor ve onlara hayal kurmayı öğretiyoruz.” 

BICIRIK KREŞE TALEP ÇOK

Okul yanında kreş hizmeti de verildiğini belirten Akyüz, Bıcırık Kreşle ilgili de şunları söyledi:  “Şu anda 3 ve 6 yaş arası kreşimiz var. 2 şube daha açacağız, çünkü çok fazla talebimiz var; fakat kontenjanımız sınırlı. Ben oraya kreş demiyorum, bir eğitim kurumu. Eğitimleri orada başlıyor, orada yetişen çocuk buraya geliyor. Buradan da 4. Sınıfa kadar yetişip ortaokula gönderiyoruz. Ortaokulu da açtırmak için uğraşıyoruz. Kreşlerde aylık bültenlerimiz var. Veliyi bilgilendirmek adına, çocuklarımızın bir ay boyunca neler yapacağının önceden bilgisini veriyoruz. Her ayın başında bu hazırlanıp velilere iletiliyor. İlkokul kısmında ara karnelerimiz oluyor. Okul içinde çocukların daha çok kendilerini değerli hissetmeleri adına, bazı değişik yarışmalar yapılıyor. Katılan sınıflar yemeğe götürülüyor, ödüller veriliyor, başarı belgesi veriliyor. Bende her ay geldiğim zaman, eğitim saati bittikten sonra öğretmenlerimize toplantı salonumuzda motivasyon eğitimi veriyorum. Motivelerini yüksek tutmak adına, farkındalıklarını açıyorum. Farkındalık eğitimi veriyorum.” 

İNSAN YETİŞTİRMEK, MUTLU ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN UĞRAŞIYORUZ

Öğrenci yetiştirmede asıl amaçlarını ifade eden Akyüz, “Okuldan mezun olan çocuklar için asıl amacımız; geliştirmeyi, araştırmayı seven, toplum kurallarını bilen, aynı zamanda kendi krallarını da koymayı bilen, gittiği her ortamda kendini ifade edebilen, özgüvenli ve mutlu çocuklar yetişmesi için uğraşıyoruz. Çocuğun burada aldığı özgüven eğitimi, paylaşma duygusu, saygı görgü kuralları. Çocuğu zaten büyütüyoruz. O yüzden velilerimize hep söylüyoruz; biz insan yetiştirmek için uğraşıyoruz, Mutlu çocuk yetiştirmek için uğraşıyoruz” şeklinde konuştu.

Van’da bir okulla izin konusunda yazışmaların sürdüğünü sözlerine ekleyen Akyüz, “Buradaki çocuklarımız, öğretmenlerin gözetiminde oradaki arkadaşlarına mektup yazacaklar. Çünkü bunlara ihtiyacımız var. Çocuklarımız eşit şartlarda büyüyerek, eşit şartlarda istedikleri eğitime ulaşabilmeli. O yüzden elimizden ne geldiyse çaba gösteriyoruz. İyi olacağına inanıyorum” dedi.

MÜKEMMEL BİR ANNEYİM

Yazdığı kitapların gelirini öğrencilere burs ve sosyal sorumluluk projelerine harcayan Şebnem Akyüz, söyleşimizin son kısmında kendinden de bahsederek; “Bana sordukları zaman, ne iş yapıyorsun, diye; uzun uzun düşündüm, her defasında da düşünüyorum. Ben sıradan bir insanım, sıradan bir konuşmacıyım, sıradan bir eğitimciyim, sıradan bir öğrenciyim; ama mükemmel bir anne olduğumu düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

SEVGİ EVLERİ PROJESİNDEYİM

Akyüz, sözlerinin devamında şunları söyledi: “3 çocuk annesiyim en ufak kızımın koruyucu annesiyim. Kızım çok ufaktı kucağıma aldığım zaman. 4,5 yaşında biyolojik annesi değilim; ama kalbi biyolojik kızımın annesiyim. O yüzden ilk yazdığım ‘Hayatımın Armağanı Prenses Kızım’ın tüm gelirini iki tane üniversite öğrencisine burs olarak verdim. Şu anda, ‘Benim Adım Sabır’ kitabıyla da, yeni açılacak bir okulun sıralarını ve tahtasını üstlendim. Buradan gelen tüm hepsi direk tedarikçilere gidiyor. Elimden geldiği kadar yapmaya çalışıyorum. Edirne’de ikamet ediyorum. Edirne’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kimsesiz çocukların kaldığı Sevgi Evleri projesini hayata geçiriyoruz. Okuma yazma adı altında. Tabiî ki okuma yazma öğretmiyoruz; biz sadece çok fazla okumaya, çok fazla okumaya teşvik etmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızın hayal dünyasını biraz olsun aralayıp, tamamen hayatı kendilerine yönlendirmeyi istiyoruz.” 

ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZ

Danışmanlık ve aynı zamanda yaşam koçluğu yaptığını, konuşmacı olarak elinden geldiği kadar gittiği her yerde kadının hayatımızdaki yerini anlattığını söyleyen Şebnem Akyüz, söyleşimizin sonunu şöyle tamamladı: “Konferanslar veriyorum. Tabiî ki çocuklar bizim geleceğimiz. Çocuklarımızı da yetiştiren annelerimiz. Konferansta; anne baba olmayı, nasıl çocuk yetiştireceğini, her şeyden önce sevgiyi paylaşmayı anlatıyorum. Yaşadıklarımı anlatıyorum. Zor bir hayatım oldu. Her şeyin bir anda çok tepedeyken, bir anda yerle bir olduğunu gördüğüm anlarım oldu. Onları yaşadım; ama çalışarak, güvenerek, üreterek tekrar eski günlerinize çok kolay gidiyorsunuz. Bunları çocuklara anlatıyorum, motive olmalarını sağlıyorum.”

çınar koleji1

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 1500 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Ani değişiklikler ve sürpriz gelişmeler sizi heyecanlandıracak. Özgür kişiler ve değişik davranışlardan etkilenebilirsiniz. Elektrikli aletler, bilgisayar ve cep telefonları ile ilgili hesapta olmayan sorunlar ve karışıklıklar çıkabilir. Bu arada skandal haberler ve skandallar dikkatinizi çekecek. Arkadaşlarınızın, çocuklarınızın veya kardeşlerinizin yaşadığı olaylardan etkilenebilir ve düşüncelerinizi değiştirebilirsiniz. Tartışmalardan uzak durun. İddiacı ve inatçı bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Ölüm, ölüm ötesi ve bilinmeyen konuları araştırmak fikirlerinizi tamamen değiştirebilir.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve keyifli başlayacaksınız. Olaylara bakış açınız değişiyor. Saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve yaşadıklarınıza daha detaylı bakabilirsiniz. Bu arada farkına varacağınız bazı ayrıntılardan çok etkilenebilir ve takılı kalabilirsiniz. Olayları çok fazla büyütmeyin ve farkına vardığınız için kendinizi şanslı hissedin. Zaten düşünceleriniz değişmeye başlıyor. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar hayata bakış açınızı değiştirecek. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Ayrıca parasal konulara yönelik hoş fırsatlar çıkabilir.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler sizi heyecanlandıracak. Huzursuzluk ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz ancak dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacak ve yaratıcı çözümleriniz ile dikkat çekici olacaksınız. Karamsar konulardan uzaklaşın ve dikkatinizi pratik konulara odaklayın. Ayrıca arkadaşlarınızın ilgisi ve daveti keşfinizi yerine getirecek. Çeşitli organizasyonlara katılabilirsiniz ve projelerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Üstelik şanslı olduğunuz bir dönemdesiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Yapmak istediğiniz halde bir türlü harekete geçemediğiniz konularla ilgili gelişen olaylar sizi zorlayabilir ve birden fazla işi aynı zamanda yapmak durumunda kalabilirsiniz. Aniden gelişen olaylar kafanızı karıştırabilir ve düşünceleriniz değişebilir. Kardeşler, arkadaşlar ve çocuklar ile ilgili duyduğunuz haberlerden etkilenebilirsiniz. Beklemediğiniz durumlar ve haberler karşısında şaşırabilirsiniz. Duygusal tepkilerinizi denetlemek için gayret gösterin. Aklınızdan geçenleri hemen ortaya koymayın. İddiacı ve inatçı davranışlardan kaçınmalısınız.
ASLAN BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve keyifli başlayacaksınız. Olaylara bakış açınız değişiyor. Saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve yaşadıklarınıza daha detaylı bakabilirsiniz. Bu arada farkına varacağınız bazı ayrıntılardan çok etkilenebilir ve takılı kalabilirsiniz. Olayları çok fazla büyütmeyin ve farkına vardığınız için kendinizi şanslı hissedin. Zaten düşünceleriniz değişmeye başlıyor. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar hayata bakış açınızı değiştirecek. Çocukların davranışlarından etkilenebilir ve yaratıcı çözümler bulabilirsiniz. Daha olumlu ve uzlaştırıcı bir biçimde davranmaya başlıyorsunuz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Kendinizi çok farklı hissedeceksiniz. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz yüksek. Ancak değer verdiğiniz konularla ilgili duygularınız derinleşmiş olabilir. Fakat kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz ve kritiklerinizden uzaklaşıp dikkatinizi farklı konulara odaklayacaksınız. Gizemli kişiler ve gizlilik gerektiren konular sizi heyecanlandırabilir. Çevre gezilerine çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir veya siz gidebilirsiniz. Bugün yolculuk hazırlıkları yapabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız ani haberlerden etkilenebilir ve daha farklı düşünmeye başlayabilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ziyaretinize gelebilir veya eski arkadaşlarınızla karşılaşabilirsiniz. Alacağınız haberler ve sürpriz karşılaşmalar sizi heyecanlandıracak. Aynı zamanda fikirlerinizi tamamen değiştirecek kişiler ile karşılaşmanız mümkün. Çok çeşitli düşünebilirsiniz fakat dikkatinizi tek bir konuya odaklamak için gayret göstermeniz gerekiyor. Aynı anda birden fazla kişiye söz vermeseniz iyi olacak. Yoksa randevular karışabilir. Ayrıca skandallardan uzak durun.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Yoğun duygular ve değişik heyecanlar hissederek güne başlayacaksınız. Seyahat programları yapabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler yeni boyutlar kazanacak. İsteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve geleceğe yönelik yeni atılımlarda bulunabilirsiniz. Bu arada bazı korkularınız uyanabilir. Fakat olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz ve böylece korkularınız ile başa çıkabilirsiniz. Üstelik güçlü kişilerin desteğini alacaksınız ve kendinize olan güveniniz artacak.
YAY BURCU YORUMU
Biraz sakin olun ve daha da önemlisi makul olmak için gayret gösterin. İstekleriniz çok yüksek ve isteklerinizi gerçekleştirmek için hem sevdiğinizi, hem de çevrenizi zorlayabilirsiniz. Fakat daha önemlisi kendinizi çok fazla zorlamasanız iyi olacak. Olayları akışına bırakın. Aslında sözleriniz ve çözümleriniz ile çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. Özellikle fikirlerinizi ve tekliflerinizi ilginç bir biçimde sunabilir, ikna edici olabilirsiniz. Fakat isteklerinizin arttığı bir dönem ve beklentilerinizin gerilimini sevdiklerinize yansıtabilirsiniz. İlişkilerinize özen gösterin ve sonradan pişmanlık duyacağınız davranışlarda bulunmaktan kaçının.
OĞLAK BURCU YORUMU
Alacağınız bazı haberler kafanızı karıştırabilir ve duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Gereksiz tartışmalardan uzak durun ve aklınıza gelen fikirleri hemen ortaya koymayın. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile karşılaşabilir veya onlardan alacağınız haberler, düşüncelerinizi derinleştirebilir. Aklınız yerine sezgileriniz ile hareket ederseniz, daha başarılı olacaksınız. Projelerinizi şimdilik ilgisi olmayan kişilere anlatmayın. Sevdiğiniz sizi destekleyecek. Ayrıca dostlarınızın yardımını isteyebilirsiniz. Üstelik sabırlı ve sakin davranmayı başarabilirsiniz. Şimdilik olayların gelişmesini bekleyin ve sorunların üzerine gitmeyin.
KOVA BURCU YORUMU
Hareketli ve keyifli bir gün geçireceksiniz. Projelerinizi ortaya koyabilir, ikna edici ve etkileyici olabilirsiniz. Dikkatinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve yapmak istediğiniz konu ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilir ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz konular ile ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Bu arada alacağınız ilginç teklifler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcı fikirler ortaya çıkacak. Büyük organizasyonlar ve yabancılar ile yapacağınız iş birliği sorumlulukları da beraberinde getirecek.
BALIK BURCU YORUMU
Gördüğünüz rüyaların etkisi ile güne başlayabilir. Bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sabah saatlerinde harekete geçecek ve yapacağınız işlerden keyif alacaksınız. Karşılaşmalar ve meydana gelen olaylar sizi harekete geçirecek. Hayallerinizi gerçekleştirmek için atılımda bulunabilirsiniz. Hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapanlar için uygun zaman. Sanatsal faaliyetlerde bulunmak kaygılardan uzaklaşmanıza yardımcı olabilir. Bu arada parasal konulara yönelik bazı kaygılarınız olabilir. Parasal kaygılarınızı sevdiklerinize yansıtmaktan kaçınmalısınız.

bahis siteleri

matbet

lotcasino.com

bahismobilodeme.com

domingossport.com

mobilbahisodeme.com

milanobet

deneme bonusu veren siteler

uzmanwin.com

mobil ödeme bahis

tipobet

canliturkcasino.com

betcosport.com

escort istanbul