MUTLU ÇOCUK YETİŞTİRİYORUZ!

Paylaş
 

ÇINAR KOLEJİ AKYÜZ’E EMANET

Kadın ve çocuk gelişimi üzerine kitapları olan yazar Şebnem Akyüz, konferans vermek üzere geldiği Mut’tan kopamadı. İlçemizde Çınar Koleji’ni gezen, okulun yöneticileri ve öğretmenleriyle tanışan Akyüz; buradaki sıcak ortamdan ve verilen mücadeleden etkilendi. Akyüz, kendisine iletilen teklifi kabul ederek, Mut Çınar Kolejinde danışmanlık görevine başladı. Edirne’de yaşayan Akyüz, her ay düzenli olarak ilçemize gelip okuldaki görevini yürütüyor.

Kadın ve çocuk gelişimi üzerine çalışmalar yapan, kitapçı raflarında “Hayatımın anlamı Prenses Kızım” ve “Benim Adım Sabır” isimlerinde iki kitabı bulunan Şebnem Akyüz’le; yaşamı, fikirleri ve Mut Çınar Kolejindeki çalışmaları üzerine konuştuk.

TEK BAŞINA BİR KADININ DİRENİŞİNDEN ETKİLENDİM

Mut Çınar Koleji Kurucusu Hayriye Ergin’in mücadelesinden etkilendiğini belirten Şebnem Akyüz, “İlgilendiğim konu tamamen kadın ve çocuklara yönelik. Üçüncü üniversitemi okuyorum. Öğrenciyim. Mut’a ilk olarak, aile içi iletişimle ilgili konferans için geldim. Sonra okulu, Çınar Kolejini gezdim. Tek başına bir kadının, tek başına direnişi benim çok hoşuma gitti. Ve o dakika karar alarak, danışmanlık işine başladım” diyerek sohbete başladı.

OKUL GÜZEL, ÖĞRETMENLER İDEALİST

Okulun fiziki yapısının çok güzel olduğunu belirten Akyüz, danışmanlığını üstlendiği Mut Çınar Kolejiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Okuldaki öğretmenlerimizin hepsi gencecik ve pırıl pırıl. İdealist olmaları benim çok hoşuma gitti. Önce velilerimizle toplantı yaptık. Sonra okulumuzun kurallarını yazılı hale getirdik. Fen Bilimleri atölyesi çalışmamız başladı. Çocuklarımız artık yaprağı alıp inceleyebilecekler. Kumu alıp, mercek altında inceleyebilecekler. Hafta sonu kurslarımız başladı. Sadece okul öğrencilerimiz değil, dışarıdan da öğrenciler katılabiliyor. Etüdlerimiz var. Çocuklarımızı spora yönlendirmek adına tenis, voleybol, basketbol çalışmalarımız var. Şu anda jimnastik sınıfı açılacak. Velilerden gelen talepler ve çocuklarımızın bunlara ihtiyacı var. Hem okulumuza, hem dışarıdan tüm öğrencilerimize açık. Kayıt oldukları takdirde hafta sonları bu kurslarımızdan faydalanabilecekler. Resim kursumuz var. Dikkat zeka oyun salonumuz var. Buralarda çocuklarımız oyunlar oynayarak dikkatlerini toplama ve kendi hayal dağarcıklarını geliştiriyor. Masal terapistimiz var. Masal anlatarak çocukların iç dünyasına giriliyor ki; hocalarımız Ankara’ya gidip yerlerinde bu eğitimi aldı. Çocuklara masal anlatırken, çocukların iç dünyasına iniyor ve onlara hayal kurmayı öğretiyoruz.” 

BICIRIK KREŞE TALEP ÇOK

Okul yanında kreş hizmeti de verildiğini belirten Akyüz, Bıcırık Kreşle ilgili de şunları söyledi:  “Şu anda 3 ve 6 yaş arası kreşimiz var. 2 şube daha açacağız, çünkü çok fazla talebimiz var; fakat kontenjanımız sınırlı. Ben oraya kreş demiyorum, bir eğitim kurumu. Eğitimleri orada başlıyor, orada yetişen çocuk buraya geliyor. Buradan da 4. Sınıfa kadar yetişip ortaokula gönderiyoruz. Ortaokulu da açtırmak için uğraşıyoruz. Kreşlerde aylık bültenlerimiz var. Veliyi bilgilendirmek adına, çocuklarımızın bir ay boyunca neler yapacağının önceden bilgisini veriyoruz. Her ayın başında bu hazırlanıp velilere iletiliyor. İlkokul kısmında ara karnelerimiz oluyor. Okul içinde çocukların daha çok kendilerini değerli hissetmeleri adına, bazı değişik yarışmalar yapılıyor. Katılan sınıflar yemeğe götürülüyor, ödüller veriliyor, başarı belgesi veriliyor. Bende her ay geldiğim zaman, eğitim saati bittikten sonra öğretmenlerimize toplantı salonumuzda motivasyon eğitimi veriyorum. Motivelerini yüksek tutmak adına, farkındalıklarını açıyorum. Farkındalık eğitimi veriyorum.” 

İNSAN YETİŞTİRMEK, MUTLU ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN UĞRAŞIYORUZ

Öğrenci yetiştirmede asıl amaçlarını ifade eden Akyüz, “Okuldan mezun olan çocuklar için asıl amacımız; geliştirmeyi, araştırmayı seven, toplum kurallarını bilen, aynı zamanda kendi krallarını da koymayı bilen, gittiği her ortamda kendini ifade edebilen, özgüvenli ve mutlu çocuklar yetişmesi için uğraşıyoruz. Çocuğun burada aldığı özgüven eğitimi, paylaşma duygusu, saygı görgü kuralları. Çocuğu zaten büyütüyoruz. O yüzden velilerimize hep söylüyoruz; biz insan yetiştirmek için uğraşıyoruz, Mutlu çocuk yetiştirmek için uğraşıyoruz” şeklinde konuştu.

Van’da bir okulla izin konusunda yazışmaların sürdüğünü sözlerine ekleyen Akyüz, “Buradaki çocuklarımız, öğretmenlerin gözetiminde oradaki arkadaşlarına mektup yazacaklar. Çünkü bunlara ihtiyacımız var. Çocuklarımız eşit şartlarda büyüyerek, eşit şartlarda istedikleri eğitime ulaşabilmeli. O yüzden elimizden ne geldiyse çaba gösteriyoruz. İyi olacağına inanıyorum” dedi.

MÜKEMMEL BİR ANNEYİM

Yazdığı kitapların gelirini öğrencilere burs ve sosyal sorumluluk projelerine harcayan Şebnem Akyüz, söyleşimizin son kısmında kendinden de bahsederek; “Bana sordukları zaman, ne iş yapıyorsun, diye; uzun uzun düşündüm, her defasında da düşünüyorum. Ben sıradan bir insanım, sıradan bir konuşmacıyım, sıradan bir eğitimciyim, sıradan bir öğrenciyim; ama mükemmel bir anne olduğumu düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

SEVGİ EVLERİ PROJESİNDEYİM

Akyüz, sözlerinin devamında şunları söyledi: “3 çocuk annesiyim en ufak kızımın koruyucu annesiyim. Kızım çok ufaktı kucağıma aldığım zaman. 4,5 yaşında biyolojik annesi değilim; ama kalbi biyolojik kızımın annesiyim. O yüzden ilk yazdığım ‘Hayatımın Armağanı Prenses Kızım’ın tüm gelirini iki tane üniversite öğrencisine burs olarak verdim. Şu anda, ‘Benim Adım Sabır’ kitabıyla da, yeni açılacak bir okulun sıralarını ve tahtasını üstlendim. Buradan gelen tüm hepsi direk tedarikçilere gidiyor. Elimden geldiği kadar yapmaya çalışıyorum. Edirne’de ikamet ediyorum. Edirne’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kimsesiz çocukların kaldığı Sevgi Evleri projesini hayata geçiriyoruz. Okuma yazma adı altında. Tabiî ki okuma yazma öğretmiyoruz; biz sadece çok fazla okumaya, çok fazla okumaya teşvik etmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızın hayal dünyasını biraz olsun aralayıp, tamamen hayatı kendilerine yönlendirmeyi istiyoruz.” 

ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZ

Danışmanlık ve aynı zamanda yaşam koçluğu yaptığını, konuşmacı olarak elinden geldiği kadar gittiği her yerde kadının hayatımızdaki yerini anlattığını söyleyen Şebnem Akyüz, söyleşimizin sonunu şöyle tamamladı: “Konferanslar veriyorum. Tabiî ki çocuklar bizim geleceğimiz. Çocuklarımızı da yetiştiren annelerimiz. Konferansta; anne baba olmayı, nasıl çocuk yetiştireceğini, her şeyden önce sevgiyi paylaşmayı anlatıyorum. Yaşadıklarımı anlatıyorum. Zor bir hayatım oldu. Her şeyin bir anda çok tepedeyken, bir anda yerle bir olduğunu gördüğüm anlarım oldu. Onları yaşadım; ama çalışarak, güvenerek, üreterek tekrar eski günlerinize çok kolay gidiyorsunuz. Bunları çocuklara anlatıyorum, motive olmalarını sağlıyorum.”

çınar koleji1

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 2196 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın