MUTLU ÇOCUK YETİŞTİRİYORUZ!

ş akyüz
Paylaş
 

ÇINAR KOLEJİ AKYÜZ’E EMANET

Kadın ve çocuk gelişimi üzerine kitapları olan yazar Şebnem Akyüz, konferans vermek üzere geldiği Mut’tan kopamadı. İlçemizde Çınar Koleji’ni gezen, okulun yöneticileri ve öğretmenleriyle tanışan Akyüz; buradaki sıcak ortamdan ve verilen mücadeleden etkilendi. Akyüz, kendisine iletilen teklifi kabul ederek, Mut Çınar Kolejinde danışmanlık görevine başladı. Edirne’de yaşayan Akyüz, her ay düzenli olarak ilçemize gelip okuldaki görevini yürütüyor.

Kadın ve çocuk gelişimi üzerine çalışmalar yapan, kitapçı raflarında “Hayatımın anlamı Prenses Kızım” ve “Benim Adım Sabır” isimlerinde iki kitabı bulunan Şebnem Akyüz’le; yaşamı, fikirleri ve Mut Çınar Kolejindeki çalışmaları üzerine konuştuk.

TEK BAŞINA BİR KADININ DİRENİŞİNDEN ETKİLENDİM

Mut Çınar Koleji Kurucusu Hayriye Ergin’in mücadelesinden etkilendiğini belirten Şebnem Akyüz, “İlgilendiğim konu tamamen kadın ve çocuklara yönelik. Üçüncü üniversitemi okuyorum. Öğrenciyim. Mut’a ilk olarak, aile içi iletişimle ilgili konferans için geldim. Sonra okulu, Çınar Kolejini gezdim. Tek başına bir kadının, tek başına direnişi benim çok hoşuma gitti. Ve o dakika karar alarak, danışmanlık işine başladım” diyerek sohbete başladı.

OKUL GÜZEL, ÖĞRETMENLER İDEALİST

Okulun fiziki yapısının çok güzel olduğunu belirten Akyüz, danışmanlığını üstlendiği Mut Çınar Kolejiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Okuldaki öğretmenlerimizin hepsi gencecik ve pırıl pırıl. İdealist olmaları benim çok hoşuma gitti. Önce velilerimizle toplantı yaptık. Sonra okulumuzun kurallarını yazılı hale getirdik. Fen Bilimleri atölyesi çalışmamız başladı. Çocuklarımız artık yaprağı alıp inceleyebilecekler. Kumu alıp, mercek altında inceleyebilecekler. Hafta sonu kurslarımız başladı. Sadece okul öğrencilerimiz değil, dışarıdan da öğrenciler katılabiliyor. Etüdlerimiz var. Çocuklarımızı spora yönlendirmek adına tenis, voleybol, basketbol çalışmalarımız var. Şu anda jimnastik sınıfı açılacak. Velilerden gelen talepler ve çocuklarımızın bunlara ihtiyacı var. Hem okulumuza, hem dışarıdan tüm öğrencilerimize açık. Kayıt oldukları takdirde hafta sonları bu kurslarımızdan faydalanabilecekler. Resim kursumuz var. Dikkat zeka oyun salonumuz var. Buralarda çocuklarımız oyunlar oynayarak dikkatlerini toplama ve kendi hayal dağarcıklarını geliştiriyor. Masal terapistimiz var. Masal anlatarak çocukların iç dünyasına giriliyor ki; hocalarımız Ankara’ya gidip yerlerinde bu eğitimi aldı. Çocuklara masal anlatırken, çocukların iç dünyasına iniyor ve onlara hayal kurmayı öğretiyoruz.” 

BICIRIK KREŞE TALEP ÇOK

Okul yanında kreş hizmeti de verildiğini belirten Akyüz, Bıcırık Kreşle ilgili de şunları söyledi:  “Şu anda 3 ve 6 yaş arası kreşimiz var. 2 şube daha açacağız, çünkü çok fazla talebimiz var; fakat kontenjanımız sınırlı. Ben oraya kreş demiyorum, bir eğitim kurumu. Eğitimleri orada başlıyor, orada yetişen çocuk buraya geliyor. Buradan da 4. Sınıfa kadar yetişip ortaokula gönderiyoruz. Ortaokulu da açtırmak için uğraşıyoruz. Kreşlerde aylık bültenlerimiz var. Veliyi bilgilendirmek adına, çocuklarımızın bir ay boyunca neler yapacağının önceden bilgisini veriyoruz. Her ayın başında bu hazırlanıp velilere iletiliyor. İlkokul kısmında ara karnelerimiz oluyor. Okul içinde çocukların daha çok kendilerini değerli hissetmeleri adına, bazı değişik yarışmalar yapılıyor. Katılan sınıflar yemeğe götürülüyor, ödüller veriliyor, başarı belgesi veriliyor. Bende her ay geldiğim zaman, eğitim saati bittikten sonra öğretmenlerimize toplantı salonumuzda motivasyon eğitimi veriyorum. Motivelerini yüksek tutmak adına, farkındalıklarını açıyorum. Farkındalık eğitimi veriyorum.” 

İNSAN YETİŞTİRMEK, MUTLU ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN UĞRAŞIYORUZ

Öğrenci yetiştirmede asıl amaçlarını ifade eden Akyüz, “Okuldan mezun olan çocuklar için asıl amacımız; geliştirmeyi, araştırmayı seven, toplum kurallarını bilen, aynı zamanda kendi krallarını da koymayı bilen, gittiği her ortamda kendini ifade edebilen, özgüvenli ve mutlu çocuklar yetişmesi için uğraşıyoruz. Çocuğun burada aldığı özgüven eğitimi, paylaşma duygusu, saygı görgü kuralları. Çocuğu zaten büyütüyoruz. O yüzden velilerimize hep söylüyoruz; biz insan yetiştirmek için uğraşıyoruz, Mutlu çocuk yetiştirmek için uğraşıyoruz” şeklinde konuştu.

Van’da bir okulla izin konusunda yazışmaların sürdüğünü sözlerine ekleyen Akyüz, “Buradaki çocuklarımız, öğretmenlerin gözetiminde oradaki arkadaşlarına mektup yazacaklar. Çünkü bunlara ihtiyacımız var. Çocuklarımız eşit şartlarda büyüyerek, eşit şartlarda istedikleri eğitime ulaşabilmeli. O yüzden elimizden ne geldiyse çaba gösteriyoruz. İyi olacağına inanıyorum” dedi.

MÜKEMMEL BİR ANNEYİM

Yazdığı kitapların gelirini öğrencilere burs ve sosyal sorumluluk projelerine harcayan Şebnem Akyüz, söyleşimizin son kısmında kendinden de bahsederek; “Bana sordukları zaman, ne iş yapıyorsun, diye; uzun uzun düşündüm, her defasında da düşünüyorum. Ben sıradan bir insanım, sıradan bir konuşmacıyım, sıradan bir eğitimciyim, sıradan bir öğrenciyim; ama mükemmel bir anne olduğumu düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

SEVGİ EVLERİ PROJESİNDEYİM

Akyüz, sözlerinin devamında şunları söyledi: “3 çocuk annesiyim en ufak kızımın koruyucu annesiyim. Kızım çok ufaktı kucağıma aldığım zaman. 4,5 yaşında biyolojik annesi değilim; ama kalbi biyolojik kızımın annesiyim. O yüzden ilk yazdığım ‘Hayatımın Armağanı Prenses Kızım’ın tüm gelirini iki tane üniversite öğrencisine burs olarak verdim. Şu anda, ‘Benim Adım Sabır’ kitabıyla da, yeni açılacak bir okulun sıralarını ve tahtasını üstlendim. Buradan gelen tüm hepsi direk tedarikçilere gidiyor. Elimden geldiği kadar yapmaya çalışıyorum. Edirne’de ikamet ediyorum. Edirne’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kimsesiz çocukların kaldığı Sevgi Evleri projesini hayata geçiriyoruz. Okuma yazma adı altında. Tabiî ki okuma yazma öğretmiyoruz; biz sadece çok fazla okumaya, çok fazla okumaya teşvik etmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızın hayal dünyasını biraz olsun aralayıp, tamamen hayatı kendilerine yönlendirmeyi istiyoruz.” 

ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZ

Danışmanlık ve aynı zamanda yaşam koçluğu yaptığını, konuşmacı olarak elinden geldiği kadar gittiği her yerde kadının hayatımızdaki yerini anlattığını söyleyen Şebnem Akyüz, söyleşimizin sonunu şöyle tamamladı: “Konferanslar veriyorum. Tabiî ki çocuklar bizim geleceğimiz. Çocuklarımızı da yetiştiren annelerimiz. Konferansta; anne baba olmayı, nasıl çocuk yetiştireceğini, her şeyden önce sevgiyi paylaşmayı anlatıyorum. Yaşadıklarımı anlatıyorum. Zor bir hayatım oldu. Her şeyin bir anda çok tepedeyken, bir anda yerle bir olduğunu gördüğüm anlarım oldu. Onları yaşadım; ama çalışarak, güvenerek, üreterek tekrar eski günlerinize çok kolay gidiyorsunuz. Bunları çocuklara anlatıyorum, motive olmalarını sağlıyorum.”

çınar koleji1

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 1045 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Hayata daha umutlu ve iyimser bir açıdan bakabilirsiniz. Maddi konularda cömert olabilir, harcama yaparken pek fazla düşünmeyebilirsiniz. Fakat harcamalarınız artarken sonraki günleri düşünerek tasarruf etmeye başlasanız iyi olur. Çünkü ihtiyaçlarınız artacak. Bugün seyahate çıkabilir ve farklı şehirleri görmek isteyebilirsiniz. Seyahate çıkmak, spor yapmak ve çeşitli organizasyonlara katılmak enerji fazlanızı boşaltmanıza yardımcı olacak. Böylece beklentilerinizin yarattığı gerilimden uzaklaşıp keyif aldığınız konular ile ilgilenebilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz bir yakınınızdan alacağınız teklif sizi heyecanlandıracak. Yeni sorumluluklar alabilirsiniz ve ciddi işler yapmak için harekete geçebilirsiniz. Hatta daha önce yapmış olduğunuz konudan tamamen farklı konular ile ilgilenebilirsiniz. Kazanmak ve başarılı olmak için kuvvetli arzular duyacaksınız ve bu arada kendinizi zorlayacaksınız. Girişimde bulunmadan önce bazı korkularınız uyanabilir. Ancak geleceğe yönelik isteklerinizi gerçekleştirmek için korkularınız ile başa çıkmanız ve bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bugün önemli kişiler ile görüşebilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde bazı kaygılar ile uyanabilirsiniz. Fakat kendinizi güçlü hissedeceksiniz ve çalışmalarınızı hızlandıracaksınız. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz. Bu arada yeni teklifler ile karşılaşmanız mümkün. Ayrıca siz de projelerinizi ortaya koyabilirsiniz. Bu arada konu ile ilgisi olmayan kişilere planlarınızı anlatmayın. Arkadaşlarınız iyi niyetli olsa bile kafanızı karıştırabilirler. Bu arada çocuklar ve iş arkadaşlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Gün içinde karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak ve girişimde bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Farklı çevrelerden kişilerle tanışabilir ve yabancı ülkeden gelen kişilerle karşılaşabilirsiniz. Maddi fırsatları değerlendirmek için saygı duyduğunuz kişilerin görüşlerinden faydalanacaksınız. Güzel yatırım fırsatları karşınıza çıkarsa değerlendirmekten çekinmeyin. Evinizde rahat vakit geçirmek isteseniz de içinizden yükselen enerji sizi evinizin dışına çıkartacak. Açık havada dolaşmak keyfinizi yerine getirecek. Bu arada eski arkadaşlarınıza tesadüf edebilir ve geçmiş günleri konuşarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Kendinizi güçlü ve iyi hissettiğiniz bir dönemdesiniz. Gelişmeler yavaş olabilir fakat sizin istediğiniz yönde oluşuyor ve bu durum moralinizi yükseltiyor. Eskiden önemsediğiniz konulara daha farklı açılardan bakabilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Ev almak, evlenmek, çocuk sahibi olmak veya ortaklık benzeri konular ilginizi çekecek. İlginç kişiler ile iş birliği yapabilirsiniz ve yaratıcı fikirleriniz ile çevrenizi etkileyebilirsiniz. Özgür ve güçlü kişilerin desteğini alacaksınız. Ayrıca farklı çözümleriniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Tuhaf kaygılarınız olabilir... İçinde bulunduğunuz durumu gözden geçireceksiniz. Hem geleceğe yönelik istekleriniz değişmiş olabilir, hem de geçmişte yaşamış olduklarınızı sorgulayabilirsiniz. Özellikle annenizin davranışlarını inceleyebilirsiniz ve ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Artık içinde bulunduğunuz duruma daha farklı bir açıdan bakacaksınız ve düşünceleriniz tamamen değişecek. Eski kararlarınızdan vaz geçebilirsiniz. Bu arada sağlığınıza özen gösterin. Özellikle ilaç kullanırken tedbirli olun. Dikkatinizi dağıtan sorunlardan uzaklaşın ve yakınlarınızı kritik etmekten vazgeçin. Dikkatinizi kendinize yöneltin.
TERAZİ BURCU YORUMU
İyimser ve neşeli duygular içinde olacaksınız. Yolculuğa çıkabilir, farklı şehirleri ve ülkeleri görüp tanıyabilirsiniz. İçinizde hissettiğiniz yoğun duygulardan ve mücadeleden uzaklaşacaksınız. Bugün beklentilerinizin uyandırdığı sabırsızlık ve tahammülsüzlük halinden uzaklaşıp keyif aldığınız konular ile ilgileneceksiniz. Seyahate çıkmak ve eğlenceli ortamlarda bulunmak keyfinizi yerine getirecek. Hiçbir şey yapamıyorsanız, bugün açık havada dolaşın ve çevreniz ile ilgilenin. İyimser ve rahat kişiler ile görüşmek, sizi de rahatlatacak.
AKREP BURCU YORUMU
Çevre gezileri, seyahatler ve eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve yaşam enerjiniz yüksek. Ancak isteklerinizin gerçekleşmesi için gelişmeleri beklemeniz gerekiyor. Bu arada evle ilgili konular veya çocuklar, kardeşler ile ilgili karışıklıklar kafanızı karıştırabilir. Fakat bugün dikkatinizi sizi heyecanlandıran konulara yönelteceksiniz. Güçlü dostlarınız, gücüne güvendiğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde önemsediğiniz aile büyükleri ile ilgilenmeniz gerekebilir. Özellikle sorumluluk hissettiğiniz kişiler ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler tarzınızı değiştirmenize neden olabilir.
YAY BURCU YORUMU
Bugün önceden planlanmış bir davete gidebilirsiniz. Eski dostlarınızla karşılaşmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Endişelerinizi ve karamsar duygularınızı sevdiğinize ve dostlarınıza yansıtmaktan kaçının. Sevdiğinizin davranışlarını izleyebilir ve meydana gelen değişikliğin nedenlerini çözmeye çalışabilirsiniz. Beklemediğiniz davranışlar ve olaylar karşısında duygularınız karışabilir fakat mantığınız ile hareket ederseniz, sorunları çözebilirsiniz. Bu arada sevdiğinizin sizi anlamadığını düşüneceksiniz ancak o da ihmal edildiğini düşünebilir. Arkadaşlarınıza ayırdığınız zamanın bir kısmını sevdiğinize ayırın ve duygularınızı anlatmayı deneyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
Tepkilerinizi denetlemeniz pek kolay değil. Özellikle isteklerinizin yükseldiği bir dönemde sakin ve uyumlu durabilmek zor... Fakat yabancı ortamlar ve farklı mekanlar size çekici gelecek. Ayrıca yeni yerler keşfetmek, keyfinizi yerine getirecek. Bugün açık havada dolaşabilirsiniz veya seyahat hazırlıkları yapabilirsiniz. Yabancı ülkeler veya değişik felsefeye sahip kişiler, ilginizi çekecek. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklara karşı tedbirli olun. Günün ilerleyen saatlerinde uzaklarda yaşayan ve uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ziyaretinize gelebilir. Veya siz onların ziyaretine gitmek için yolculuk hazırlıkları yapabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Keyifli olduğunuz bir gün. Yaşam enerjiniz yükseliyor ve duygularınız değişiyor. Bugün sevdiğiniz işler ile ilgilenecek ve dostlarınız ile birlikte keyifli organizasyonlar yapacaksınız. Sevdiklerinizin sıcak ilgisi ve davetleri duygularınızı değiştirmenize yardımcı olacak ve üzerinizde hissettiğiniz baskı duygusundan uzaklaşacaksınız. Bu arada farklı çevreler ve değişik insanlar ile tanışabilir, yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Bilim kurgu filmleri ve fantastik romanlar daha çok ilginizi çekecek.
BALIK BURCU YORUMU
Güçlü kişilerin desteğini alabilirsiniz ve arkadaşlarınıza önemsediğiniz konuları anlatabilirsiniz. Ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olmak için büyük bir gayret göstereceksiniz. Çocuklar, kardeşleriniz ve arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda sevdikleriniz de sizi destekleyecek ve bugün kendinizi daha farklı hissedeceksiniz. Sevdiğiniz konular ile ilgilenebilirsiniz ve endişelerinizden uzaklaşıp isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak ve bu arada karşılaştığınız güçlü kişilerden etkileneceksiniz ve kendinizi yenilemek için harekete geçeceksiniz.