MUT PARKOMATA GEÇİYOR

Paylaş
 

Mut’ta parkomat (süreli park) uygulamasına geçilmesi için son adıma gelindi. Önümüzdeki günlerde deneme süreciyle uygulamaya girecek parkomatla ilgili konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Mut’ta trafik ve park sorunun gittikçe arttığına ve mutlaka çözülmesi gerektiğine dikkat çekti. Parkomat için Karaman’dan bir firmayla anlaştıklarını belirten Yılmaz, “Süreli parka geçerken, bu ilçeyi seven insanlar olarak herkesin elini taşın altına koymasını istiyoruz. Biz buradan para kazanma ve belediyeye para kazandırma amacını gütmüyoruz” dedi.

Mut Belediyesi, ilçemizde uygulamaya geçecek olan Parkomat Sistemi, Sinyalizasyon ve Otopark uygulamaları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Mut Belediyesi Sinema Salonunda düzenlenen toplantıya; Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, İlçe Emniyet Müdürü Murat Güney, daire müdürleri, meslek odaları, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinden temsilciler ile muhtarlar katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz; ilçemizde trafik ve park sorununun gün geçtikçe arttığına dikkat çekerek, bu konunun mutlaka çözülmesi gerektiğini, bunun içinde çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİ DİNLEMEK İSTEDİK

Parkomat uygulamasıyla ilgili bilgi veren Yılmaz; bazı protokoller imzaladıklarını, Büyükşehir Meclisinden yetki aldıklarını ve parkomata geçiş sürecinde hazırlık yaptıklarını belirtti. Parkomata geçerken sivil toplum örgütlerinin uyarısı, önerisi veya fikirlerini dinlemek istediklerini belirten Yılmaz, “Mecliste fiyatlarını kararlaştırdık. Meclis kararımız sabit, ama son geçiş haftasında herkesin fikirlerini dinleyelim, eksiğimiz, gediğimiz varsa tekrar gözden geçirelim, dedik. Sayın Kaymakam huzurunda, bu ilçedeki trafik sorununu masaya yatıralım, dedik” dedi.

PARKOMAT İÇİN MECLİS KARARI ALINDI

Başkan Yılmaz şunları söyledi: “Biz parkomata girerken Büyükşehirin alanına giremiyorduk. Bunu Büyükşehir Meclisine sunduk. Meclis kararıyla ilçe belediyesine verildi. Mecliste geniş bir komisyon kurduk ve hangi caddelerde paralı süreli park yapacağız, bunlara karar verdik. Bir önceki meclisimizde şirket veya belediyenin işletmesine meclis kararı aldık. Şu anda Mut Belediyesi olarak şahsımız ve Belediye Başkanlığı bünyesinde işletmeyeceğiz. Bunu Belediye Başkanlığının alt şirketi olan bir şirkete verelim, dedik. Ama şunu gördük biz, uygulama yapan belediyelerde acemilik döneminde çok iş insanları da huzursuz etmiş ve gerçekten çıkılmaz bir hale sokmuşlar. Bu nedenle parkomat işi yapan yapan bir firmayla, bir yıllığına veya iki yıllığına bir deneme süreci yaşayalım; en azından geçiş sürecinde karşılıklı insanlarımız huzursuz olmasın, işi bilen, işi gerçekten profesyonel anlamda hassasiyet noktasını bilen bir firmaya verelim, dedik. Karamanda iş yapan bir firmayı çağırdık. Aylık bir ödeme karşılığında bize net para ödeyecek, kendi şirketi sokakta bu işi yapacak.”

PARA KAZANMA AMACINDA DEĞİLİZ

Süreli parka geçerken bu ilçeyi seven insanlar olarak herkesin elini taşın altına koymasını isteyen Yılmaz, “Biz burdan para kazanma ve belediyeye para kazandırma amacını gütmüyoruz” şeklinde konuştu.

Belediye olarak en çok zorlandıkları konunun otopark olduğunu söyleyen Yılmaz, sorunun çözümü için zaman zaman suni otoparklar yapmaya çalıştıklarını ama sorunu çözemediklerini belirtti. Başkan Yılmaz, “Bazı yerleri otopark yapmamıza rağmen şunu gördük; bu insanlarımızın park kültürü olmadığı için, otopark kültürü olmadığı için emniyette çok sorun yaşadık. Onun için bu son günde böyle bir kararın arkasına herkes imza atsın. Evet resmi bir kararınız yok, resmi bir omurga meclis kararı değilsiniz; ama bu ilçenin temel taşlarısınız. Herkes bugün bu konuda fikrini ve önerilerini söylesin. Bu taşın altında herkesin eli olursa, bu ilçede bazı güzellikleri yakalarız, diye böyle bir toplantı hazırladık” dedi.

Parkomat uygulamasını yapacak firma temsilcilerinin bilgilendirmesiyle devam eden toplantıda; katılımcıların itirazları, öneri ve görüşleri dinlendi, fikir alışverişi yapıldı.

İlçemizde 22 bin 500 araç tescilinin bulunduğuna, trafik ve park sorununun gün geçtikçe ağırlaştığına dikkat çekilen toplantı sonunda, önümüzdeki günlerde deneme sürecinin görüleceği parkomat uygulamasının başlanması kararlaştırıldı.

Parkomat uygulamasına ilk etapta; Atatürk Bulvarı, İnönü, Hükümet ve Prof. Hüseyin Gezer caddelerinde başlanacak.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 996 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Heyecanlı ve istekli olacaksınız. Bakımlı ve güzel görünmek için kendinize özen göstereceksiniz ve çevrenizdeki kişileri etkileyeceksiniz. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz giderek yükseliyor. Bugün söylemek istediklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. İletişim ve haberleşme trafiğinizin hareketli olacağı bir gün. Grup çalışmaları yapabilirsiniz ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olabilirsiniz. Olumlu ve anlayışlı tavırlarınız ile hem karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz, hem de hoş fırsatlar ile karşılaşacaksınız. Şansınızı iyi değerlendirmek için gayret gösterin.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün duygusal yoğunluğunuzun azaldığını hissedeceksiniz ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran durumlar ile başa çıkabilirsiniz. Özellikle saygı duyduğunuz kişilerin olumlu ve anlayışlı tavırlarından etkileneceksiniz ve siz de iyimser açıdan olayları değerlendireceksiniz. Böylece zorlukların içinde fırsatların doğduğunu anlayabilirsiniz. Şanssızlık gibi görünen olayları şansa dönüştürebilirsiniz. Kariyer yapmak veya sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler bazı fırsatlar ile karşılaşabilirler.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayacaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Bu arada tuhaf rüyalar görebilirsiniz ve duygularınız derinleşebilir. Rüyalarınızı fazla önemsemeyin. Kayıplar ve kazançlar aynı zamanda ortaya çıkabilir. Kayıplar yerine kazançlara odaklanırsanız, başarılı olacaksınız. Hanım arkadaş ve yakınlarınız sizi destekleyecek. Ayrıca sevdiğinizin ilgisi moralinizi yükseltecek. Bu arada karşılaştığınız olaylar ve kişiler hayal gücünüzü harekete geçirebilir. Ancak şüpheci bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve endişelerinizi çevrenize yansıtmayın. Aslında hayal gücünüzü yapıcı ve yaratıcı yönde kullanabilirsiniz
YENGEÇ BURCU YORUMU
Kendinizden daha güçlü kişileri karşınıza almayın ve güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Bugün ilham ve sezgileriniz yükseliyor. Gördüğünüz rüyaları önemseyin. Mesaj veren rüyalar görebilirsiniz. Ayrıca niyet ederek uyuduğunuz zaman rüyanızda niyetinizi görmeniz de mümkün. Aldığınız sorumluluklar ile başa çıkmanız zor olabilir veya parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Gelişmeler beklediğinizden daha farklı olabilir ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Ancak geriliminizi sevdiklerinize yansıtmasanız iyi olacak. Sorunları büyütmekten kaçının ve harcamalarınıza özen gösterin.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi güçlü hissedeceksiniz. Kendinize olan güveninizi yükselten gelişmeler meydana gelecek. Ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz. Ayrıca isteklerinizi güzel ifade edebilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Girdiğiniz ortamlarda tüm dikkati üzerinize çekebilirsiniz. Bugün çekiciliğiniz üzerinizde... Hem kıyafetiniz ve duruşunuz ile etkileyeceksiniz, hem de fikirleriniz ve anlayışlı tavırlarınız ile karşı cinsi etkileyeceksiniz. İstekleriniz büyük olabilir fakat sempatik ve neşeli tavırlarınız etkileyici olacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Duygusal ve heyecanlı olabilirsiniz. Karşılaştığınız olaylar ve alacağınız haberler duygusal karmaşa yaşamanıza neden olabilir. İsteklerinizi ortaya koymak için aceleci davranmayın. Yanlış anlamalar olabilir. Bugün dikkat gerektiren konulara yönelik çalışmalar yaparken tedbirli olmanız gerekiyor. Yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve karşılaştığınız olaylar kafanızı karıştırabilir. İsteklerinizi ortaya koymanız pek kolay olmayacak. Çünkü çok fazla kritik edebilirsiniz ve düşünceleriniz bilincinizin derinliklerine inebilir. Geçmişte yaşadıklarınızı hatırlatan durumlar ile karşılaşabilirsiniz ve idealleriniz tamamen değişebilir.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler keyfinizi yerine getirecek. İletişim ve haberleşme trafiğinizin hareketli olacağı bir dönemdesiniz. Dikkatiniz yüksek olacak. Böylece duygularınızı aklınız ile denetlemeyi başaracaksınız. Projelerinizi gerçekleştirmek için büyük bir gayret içine girebilirsiniz. Bu arada güç mücadelesi yapmasanız iyi olacak. Sabırsız ve tahammülsüz bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek. Ani değişiklikler olabilir.
AKREP BURCU YORUMU
Parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir ve yapabileceğinizden daha büyük beklentiler içinde olabilirsiniz. Fakat bugün kendinizi daha güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Sabahın erken saatlerinde hayal gücünüzü uyandıran gelişmeler olabilir. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve yakınlarınız ile ilişkileriniz yeni boyutlar kazanabilir. Bugün korkularınızdan uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi ideallerinize odaklayacaksınız. Sizi destekleyen güçlü dostlarınızın desteğini alabilirsiniz. İsteklerinizin değiştiği bir dönemdesiniz ve önemli işler yapmak istiyorsunuz. Saygın çevreler sizi destekleyecek ve kendinizi önemli biri olarak hissedeceksiniz.
YAY BURCU YORUMU
İlginç rüyalar görmüş olabilirsiniz ve düşünceleriniz derinleşmiş olabilir. Ancak fikirleriniz değişiyor. Farklı projeleriniz olabilir ve yakınlarınızın düşüncelerinden etkilenebilirsiniz. Ancak duygusal karmaşa uyandıran konulardan uzaklaşıp olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz. Seyahat etmek ve farklı çevrelerde bulunmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar, yepyeni düşünceler uyandırabilir. Bu arada tartışmalardan uzak durmanız gerekiyor. Çünkü yanlış anlamalar meydana gelebilir. İddiacı ve tartışmacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının.
OĞLAK BURCU YORUMU
Yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Ancak karşılaştığınız olaylar fikirlerinizi değiştirmenize neden olabilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var. Etkileyici kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Şimdiye kadar aklınıza gelmeyen konular şimdi size ilginç gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı olmanız gerekiyor. Bu arada parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir veya bazı karışıklıklar ile başa çıkmanız gerekebilir. Kendinizi fazla zorlamayın ve sevdiklerinize karşı anlayışlı davranın.
KOVA BURCU YORUMU
Özgür olmak için kuvvetli arzular duyacaksınız ve sizi özgürleştireceğini düşündüğünüz projeler yapacaksınız. Fikirlerinizi arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz ve isteklerinizi heyecanlı bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Bu arada en derin duygularınız ve istekleriniz uyanabilir ve bazı duygularınızı gizlemek isteyebilirsiniz ancak karşılaştığınız olaylar ve kişiler isteklerinizi ortaya koymanıza neden olacak. Aslında fikirlerinizi hoş bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve etkileyici olabilirsiniz. Bu arada sürprizler olabilir ve eski isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Güne farklı bir heyecan ile başlayabilirsiniz ve önem verdiğiniz her ne var ise, bunlar ile ilgilenebilirsiniz. Tarih, geçmişte yaşanmış olaylar, büyüklerinizin yaşadıkları ve gelenekleri önemseyebilirsiniz. Ancak dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklamanız ve planlı davranmanız gerekiyor. Karşılaştığınız kişiler veya alacağınız haberler hayal gücünüzü uyandırabilir ve eskiden yaşadığınız olayları ve arkadaşlarınızı hatırlayabilirsiniz. Karmaşık düşüncelerden uzaklaşın ve dedikodular ile fazla ilgilenmeyin. Bu arada bazı arkadaşlarınızın size ihtiyacı olabilir. Ayrıca çocuklar ve yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.