MUT PARKOMATA GEÇİYOR

parkomat toplantı
Paylaş
 

Mut’ta parkomat (süreli park) uygulamasına geçilmesi için son adıma gelindi. Önümüzdeki günlerde deneme süreciyle uygulamaya girecek parkomatla ilgili konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Mut’ta trafik ve park sorunun gittikçe arttığına ve mutlaka çözülmesi gerektiğine dikkat çekti. Parkomat için Karaman’dan bir firmayla anlaştıklarını belirten Yılmaz, “Süreli parka geçerken, bu ilçeyi seven insanlar olarak herkesin elini taşın altına koymasını istiyoruz. Biz buradan para kazanma ve belediyeye para kazandırma amacını gütmüyoruz” dedi.

Mut Belediyesi, ilçemizde uygulamaya geçecek olan Parkomat Sistemi, Sinyalizasyon ve Otopark uygulamaları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Mut Belediyesi Sinema Salonunda düzenlenen toplantıya; Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, İlçe Emniyet Müdürü Murat Güney, daire müdürleri, meslek odaları, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinden temsilciler ile muhtarlar katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz; ilçemizde trafik ve park sorununun gün geçtikçe arttığına dikkat çekerek, bu konunun mutlaka çözülmesi gerektiğini, bunun içinde çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİ DİNLEMEK İSTEDİK

Parkomat uygulamasıyla ilgili bilgi veren Yılmaz; bazı protokoller imzaladıklarını, Büyükşehir Meclisinden yetki aldıklarını ve parkomata geçiş sürecinde hazırlık yaptıklarını belirtti. Parkomata geçerken sivil toplum örgütlerinin uyarısı, önerisi veya fikirlerini dinlemek istediklerini belirten Yılmaz, “Mecliste fiyatlarını kararlaştırdık. Meclis kararımız sabit, ama son geçiş haftasında herkesin fikirlerini dinleyelim, eksiğimiz, gediğimiz varsa tekrar gözden geçirelim, dedik. Sayın Kaymakam huzurunda, bu ilçedeki trafik sorununu masaya yatıralım, dedik” dedi.

PARKOMAT İÇİN MECLİS KARARI ALINDI

Başkan Yılmaz şunları söyledi: “Biz parkomata girerken Büyükşehirin alanına giremiyorduk. Bunu Büyükşehir Meclisine sunduk. Meclis kararıyla ilçe belediyesine verildi. Mecliste geniş bir komisyon kurduk ve hangi caddelerde paralı süreli park yapacağız, bunlara karar verdik. Bir önceki meclisimizde şirket veya belediyenin işletmesine meclis kararı aldık. Şu anda Mut Belediyesi olarak şahsımız ve Belediye Başkanlığı bünyesinde işletmeyeceğiz. Bunu Belediye Başkanlığının alt şirketi olan bir şirkete verelim, dedik. Ama şunu gördük biz, uygulama yapan belediyelerde acemilik döneminde çok iş insanları da huzursuz etmiş ve gerçekten çıkılmaz bir hale sokmuşlar. Bu nedenle parkomat işi yapan yapan bir firmayla, bir yıllığına veya iki yıllığına bir deneme süreci yaşayalım; en azından geçiş sürecinde karşılıklı insanlarımız huzursuz olmasın, işi bilen, işi gerçekten profesyonel anlamda hassasiyet noktasını bilen bir firmaya verelim, dedik. Karamanda iş yapan bir firmayı çağırdık. Aylık bir ödeme karşılığında bize net para ödeyecek, kendi şirketi sokakta bu işi yapacak.”

PARA KAZANMA AMACINDA DEĞİLİZ

Süreli parka geçerken bu ilçeyi seven insanlar olarak herkesin elini taşın altına koymasını isteyen Yılmaz, “Biz burdan para kazanma ve belediyeye para kazandırma amacını gütmüyoruz” şeklinde konuştu.

Belediye olarak en çok zorlandıkları konunun otopark olduğunu söyleyen Yılmaz, sorunun çözümü için zaman zaman suni otoparklar yapmaya çalıştıklarını ama sorunu çözemediklerini belirtti. Başkan Yılmaz, “Bazı yerleri otopark yapmamıza rağmen şunu gördük; bu insanlarımızın park kültürü olmadığı için, otopark kültürü olmadığı için emniyette çok sorun yaşadık. Onun için bu son günde böyle bir kararın arkasına herkes imza atsın. Evet resmi bir kararınız yok, resmi bir omurga meclis kararı değilsiniz; ama bu ilçenin temel taşlarısınız. Herkes bugün bu konuda fikrini ve önerilerini söylesin. Bu taşın altında herkesin eli olursa, bu ilçede bazı güzellikleri yakalarız, diye böyle bir toplantı hazırladık” dedi.

Parkomat uygulamasını yapacak firma temsilcilerinin bilgilendirmesiyle devam eden toplantıda; katılımcıların itirazları, öneri ve görüşleri dinlendi, fikir alışverişi yapıldı.

İlçemizde 22 bin 500 araç tescilinin bulunduğuna, trafik ve park sorununun gün geçtikçe ağırlaştığına dikkat çekilen toplantı sonunda, önümüzdeki günlerde deneme sürecinin görüleceği parkomat uygulamasının başlanması kararlaştırıldı.

Parkomat uygulamasına ilk etapta; Atatürk Bulvarı, İnönü, Hükümet ve Prof. Hüseyin Gezer caddelerinde başlanacak.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 839 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha rahat ve sakin hissedeceksiniz. Gençlik ve güzellik konularına odaklanabilirsiniz. Güzellik ve sağlık amaçlı şifa yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Cesur ve atak tavırlarınız ile dikkat çekici olacaksınız. Ancak hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmasanız iyi olacak. Parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir ve sevdiğinizi zorluyor olabilirsiniz. Ayrıca yapabileceğinizden çok daha büyük sorumluluklar almış da olabilirsiniz. Aceleci davranmayın çünkü sürpriz değişiklikler olabilir. Bu arada daha önce almadığınız sorumluluklara şimdi talip olabilirsiniz. Ancak biraz tedbirli davranın ve sevdiklerinizin önerilerini dinleyin. Karşınıza çıkan fırsatları küçümsemeyin.
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz bir yakınınızdan alacağınız teklif sizi heyecanlandıracak. Yeni sorumluluklar alabilirsiniz ve ciddi işler yapmak için harekete geçebilirsiniz. Hatta daha önce yapmış olduğunuz konudan tamamen farklı konular ile ilgilenebilirsiniz. Kazanmak ve başarılı olmak için kuvvetli arzular duyacaksınız ve bu arada kendinizi zorlayacaksınız. Girişimde bulunmadan önce bazı korkularınız uyanabilir. Ancak geleceğe yönelik isteklerinizi gerçekleştirmek için korkularınız ile başa çıkmanız ve bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bugün önemli kişiler ile görüşebilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde bazı kaygılar ile uyanabilirsiniz. Fakat kendinizi güçlü hissedeceksiniz ve çalışmalarınızı hızlandıracaksınız. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz. Bu arada yeni teklifler ile karşılaşmanız mümkün. Ayrıca siz de projelerinizi ortaya koyabilirsiniz. Bu arada konu ile ilgisi olmayan kişilere planlarınızı anlatmayın. Arkadaşlarınız iyi niyetli olsa bile kafanızı karıştırabilirler. Bu arada çocuklar ve iş arkadaşlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Gün içinde karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak ve girişimde bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derin olabilir ve en derin istekleriniz açığa çıkabilir. Heyecan duyacağınız haberler alabilirsiniz ve uzun zamandır beklediğiniz gelişmeler sizin istediğiniz yönde gerçekleşebilir. Fakat hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Kendinizi fazla zorlamayın. Seyahatler, tatil programları ve fizik güç gerektiren konular ile ilgilenebilirsiniz. Cinsel potansiyelinizin yükseldiği bir dönem... Kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar çekici gelebilir. Seyahatler sırasında etkileneceğiniz kişi ile karşılaşmanız mümkün.
ASLAN BURCU YORUMU
Kendinizi güçlü ve iyi hissettiğiniz bir dönemdesiniz. Gelişmeler yavaş olabilir fakat sizin istediğiniz yönde oluşuyor ve bu durum moralinizi yükseltiyor. Eskiden önemsediğiniz konulara daha farklı açılardan bakabilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Ev almak, evlenmek, çocuk sahibi olmak veya ortaklık benzeri konular ilginizi çekecek. İlginç kişiler ile iş birliği yapabilirsiniz ve yaratıcı fikirleriniz ile çevrenizi etkileyebilirsiniz. Özgür ve güçlü kişilerin desteğini alacaksınız. Ayrıca farklı çözümleriniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Tuhaf kaygılarınız olabilir... İçinde bulunduğunuz durumu gözden geçireceksiniz. Hem geleceğe yönelik istekleriniz değişmiş olabilir, hem de geçmişte yaşamış olduklarınızı sorgulayabilirsiniz. Özellikle annenizin davranışlarını inceleyebilirsiniz ve ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Artık içinde bulunduğunuz duruma daha farklı bir açıdan bakacaksınız ve düşünceleriniz tamamen değişecek. Eski kararlarınızdan vaz geçebilirsiniz. Bu arada sağlığınıza özen gösterin. Özellikle ilaç kullanırken tedbirli olun. Dikkatinizi dağıtan sorunlardan uzaklaşın ve yakınlarınızı kritik etmekten vazgeçin. Dikkatinizi kendinize yöneltin.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duyguların derinliklerinden sıyrılacaksınız ve bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz... Bu arada parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Veya yapabileceğinizden daha büyük sorumluluklar almış olabilirsiniz ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Kendinizi çok fazla zorlamayın ve şimdilik olayları akışına bırakın. Öfkeli ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Sağlığınıza özen göstermeniz gereken bir dönemdesiniz. Daha önce ihmal ettiğiniz her ne varsa, şimdi karşınıza çıkabilir. Lakin sağlığınızı ihmal etmeseniz iyi olacak! Beslenmenize ve uykunuza özen göstermeniz gerekiyor.
AKREP BURCU YORUMU
Çevre gezileri, seyahatler ve eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve yaşam enerjiniz yüksek. Ancak isteklerinizin gerçekleşmesi için gelişmeleri beklemeniz gerekiyor. Bu arada evle ilgili konular veya çocuklar, kardeşler ile ilgili karışıklıklar kafanızı karıştırabilir. Fakat bugün dikkatinizi sizi heyecanlandıran konulara yönelteceksiniz. Güçlü dostlarınız, gücüne güvendiğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde önemsediğiniz aile büyükleri ile ilgilenmeniz gerekebilir. Özellikle sorumluluk hissettiğiniz kişiler ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler tarzınızı değiştirmenize neden olabilir.
YAY BURCU YORUMU
Bugün önceden planlanmış bir davete gidebilirsiniz. Eski dostlarınızla karşılaşmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Endişelerinizi ve karamsar duygularınızı sevdiğinize ve dostlarınıza yansıtmaktan kaçının. Sevdiğinizin davranışlarını izleyebilir ve meydana gelen değişikliğin nedenlerini çözmeye çalışabilirsiniz. Beklemediğiniz davranışlar ve olaylar karşısında duygularınız karışabilir fakat mantığınız ile hareket ederseniz, sorunları çözebilirsiniz. Bu arada sevdiğinizin sizi anlamadığını düşüneceksiniz ancak o da ihmal edildiğini düşünebilir. Arkadaşlarınıza ayırdığınız zamanın bir kısmını sevdiğinize ayırın ve duygularınızı anlatmayı deneyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
Tepkilerinizi denetlemeniz pek kolay değil. Özellikle isteklerinizin yükseldiği bir dönemde sakin ve uyumlu durabilmek zor... Fakat yabancı ortamlar ve farklı mekanlar size çekici gelecek. Ayrıca yeni yerler keşfetmek, keyfinizi yerine getirecek. Bugün açık havada dolaşabilirsiniz veya seyahat hazırlıkları yapabilirsiniz. Yabancı ülkeler veya değişik felsefeye sahip kişiler, ilginizi çekecek. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklara karşı tedbirli olun. Günün ilerleyen saatlerinde uzaklarda yaşayan ve uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ziyaretinize gelebilir. Veya siz onların ziyaretine gitmek için yolculuk hazırlıkları yapabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Duygusal gerilimden uzaklaşıp mantıklı davranacaksınız. Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Sabırsız ve tahammülsüz olduğunuz konulara yönelik fikirleriniz değişiyor ve buna bağlı olarak duygularınız da değişiyor. İsteklerinizi hoş bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve daha önce önem verdiğiniz her ne var ise, size artık önemli gelmediğini anlayabilirsiniz. Veya en azından kendinizi ve çevrenizi zorlamaktan vazgeçebilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için eski alışkanlıklarınızı değiştirmeniz mümkün. Ve elbette bu pek kolay değil fakat gelişmeler kendinize olan güveni yükseltecek ve isteklerinizi gerçekleştirmek için harekete geçeceksiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Güçlü kişilerin desteğini alabilirsiniz ve arkadaşlarınıza önemsediğiniz konuları anlatabilirsiniz. Ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olmak için büyük bir gayret göstereceksiniz. Çocuklar, kardeşleriniz ve arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda sevdikleriniz de sizi destekleyecek ve bugün kendinizi daha farklı hissedeceksiniz. Sevdiğiniz konular ile ilgilenebilirsiniz ve endişelerinizden uzaklaşıp isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak ve bu arada karşılaştığınız güçlü kişilerden etkileneceksiniz ve kendinizi yenilemek için harekete geçeceksiniz.