logo ms

MUT PARKOMATA GEÇİYOR

Paylaş
 

Mut’ta parkomat (süreli park) uygulamasına geçilmesi için son adıma gelindi. Önümüzdeki günlerde deneme süreciyle uygulamaya girecek parkomatla ilgili konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Mut’ta trafik ve park sorunun gittikçe arttığına ve mutlaka çözülmesi gerektiğine dikkat çekti. Parkomat için Karaman’dan bir firmayla anlaştıklarını belirten Yılmaz, “Süreli parka geçerken, bu ilçeyi seven insanlar olarak herkesin elini taşın altına koymasını istiyoruz. Biz buradan para kazanma ve belediyeye para kazandırma amacını gütmüyoruz” dedi.

Mut Belediyesi, ilçemizde uygulamaya geçecek olan Parkomat Sistemi, Sinyalizasyon ve Otopark uygulamaları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Mut Belediyesi Sinema Salonunda düzenlenen toplantıya; Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, İlçe Emniyet Müdürü Murat Güney, daire müdürleri, meslek odaları, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinden temsilciler ile muhtarlar katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz; ilçemizde trafik ve park sorununun gün geçtikçe arttığına dikkat çekerek, bu konunun mutlaka çözülmesi gerektiğini, bunun içinde çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİ DİNLEMEK İSTEDİK

Parkomat uygulamasıyla ilgili bilgi veren Yılmaz; bazı protokoller imzaladıklarını, Büyükşehir Meclisinden yetki aldıklarını ve parkomata geçiş sürecinde hazırlık yaptıklarını belirtti. Parkomata geçerken sivil toplum örgütlerinin uyarısı, önerisi veya fikirlerini dinlemek istediklerini belirten Yılmaz, “Mecliste fiyatlarını kararlaştırdık. Meclis kararımız sabit, ama son geçiş haftasında herkesin fikirlerini dinleyelim, eksiğimiz, gediğimiz varsa tekrar gözden geçirelim, dedik. Sayın Kaymakam huzurunda, bu ilçedeki trafik sorununu masaya yatıralım, dedik” dedi.

PARKOMAT İÇİN MECLİS KARARI ALINDI

Başkan Yılmaz şunları söyledi: “Biz parkomata girerken Büyükşehirin alanına giremiyorduk. Bunu Büyükşehir Meclisine sunduk. Meclis kararıyla ilçe belediyesine verildi. Mecliste geniş bir komisyon kurduk ve hangi caddelerde paralı süreli park yapacağız, bunlara karar verdik. Bir önceki meclisimizde şirket veya belediyenin işletmesine meclis kararı aldık. Şu anda Mut Belediyesi olarak şahsımız ve Belediye Başkanlığı bünyesinde işletmeyeceğiz. Bunu Belediye Başkanlığının alt şirketi olan bir şirkete verelim, dedik. Ama şunu gördük biz, uygulama yapan belediyelerde acemilik döneminde çok iş insanları da huzursuz etmiş ve gerçekten çıkılmaz bir hale sokmuşlar. Bu nedenle parkomat işi yapan yapan bir firmayla, bir yıllığına veya iki yıllığına bir deneme süreci yaşayalım; en azından geçiş sürecinde karşılıklı insanlarımız huzursuz olmasın, işi bilen, işi gerçekten profesyonel anlamda hassasiyet noktasını bilen bir firmaya verelim, dedik. Karamanda iş yapan bir firmayı çağırdık. Aylık bir ödeme karşılığında bize net para ödeyecek, kendi şirketi sokakta bu işi yapacak.”

PARA KAZANMA AMACINDA DEĞİLİZ

Süreli parka geçerken bu ilçeyi seven insanlar olarak herkesin elini taşın altına koymasını isteyen Yılmaz, “Biz burdan para kazanma ve belediyeye para kazandırma amacını gütmüyoruz” şeklinde konuştu.

Belediye olarak en çok zorlandıkları konunun otopark olduğunu söyleyen Yılmaz, sorunun çözümü için zaman zaman suni otoparklar yapmaya çalıştıklarını ama sorunu çözemediklerini belirtti. Başkan Yılmaz, “Bazı yerleri otopark yapmamıza rağmen şunu gördük; bu insanlarımızın park kültürü olmadığı için, otopark kültürü olmadığı için emniyette çok sorun yaşadık. Onun için bu son günde böyle bir kararın arkasına herkes imza atsın. Evet resmi bir kararınız yok, resmi bir omurga meclis kararı değilsiniz; ama bu ilçenin temel taşlarısınız. Herkes bugün bu konuda fikrini ve önerilerini söylesin. Bu taşın altında herkesin eli olursa, bu ilçede bazı güzellikleri yakalarız, diye böyle bir toplantı hazırladık” dedi.

Parkomat uygulamasını yapacak firma temsilcilerinin bilgilendirmesiyle devam eden toplantıda; katılımcıların itirazları, öneri ve görüşleri dinlendi, fikir alışverişi yapıldı.

İlçemizde 22 bin 500 araç tescilinin bulunduğuna, trafik ve park sorununun gün geçtikçe ağırlaştığına dikkat çekilen toplantı sonunda, önümüzdeki günlerde deneme sürecinin görüleceği parkomat uygulamasının başlanması kararlaştırıldı.

Parkomat uygulamasına ilk etapta; Atatürk Bulvarı, İnönü, Hükümet ve Prof. Hüseyin Gezer caddelerinde başlanacak.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 980 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün yabancılar ile ilişkilerinizde dikkatli olmanız gerekiyor. Daha önce önemsediğiniz kişilere karşı duygularınız değişmiş olabilir ve artık onları saygıya layık bulmayabilirsiniz. Fakat herkesin yaşam felsefesi farklı olabilir ve karşılaştığınız olaylar yaşam felsefenizi gözden geçirmeniz gerektiğine işaret edebilir. Aceleci davranmayın ve güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Ayrıca duygusal ve alıngan bir tavır içine girebilirsiniz ve duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Hareket halinde olmak ve özellikle yolculuklar sizi rahatlatabilir. Seyahat imkanı olmayanlar spor yaparak rahatlayabilirler. Bu arada kendinizi çok fazla zorlamayın ve sağlığınıza özen gösterin. Akşam saatlerinde duygunuz değişecek.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar moralinizi yükseltecek ve yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Güce sahip etkileyici kişiler ile iş birliği yapabilirsiniz veya güçlü kişilerin desteğini alabilirsiniz. Ayrıca yabancılar ile iş yapmak için hoş fırsatlar çıkabilir. Uzlaştırıcı ve yapıcı tavırlarınız ile çevrenizi etkileyeceksiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olacaksınız. Akşam saatlerinde alacağınız haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiyi gözden geçirebilirsiniz artık ilişkilerinizi daha ciddiye aldığınız bir dönemdesiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Eski bir arkadaşınızdan alacağınız haber sizi heyecanlandıracak. Daha önce haberinizin olmadığı durumlar hakkında duyacaklarınız kafanızı karıştırabilir. Fakat karar vermek veya eski kararlarınızı değiştirmek için acele etmeyin. Bu arada eviniz ile ilgili bazı değiştirici durumlar ortaya çıkmış olabilir veya yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir. Karamsar düşüncelerden uzaklaşın ve dedikodular ile fazla ilgilenmeyin. Dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Sevdikleriniz sizi destekliyor. İyimser bir açıdan olaylara yaklaşırsanız, farklı çözümler bulabilirsiniz ve şaşırtıcı olabilirsiniz...
YENGEÇ BURCU YORUMU
Ani değişiklikler olabilir ve duygularınız dalgalanabilir. İlginç kişiler ve değişik çevreler hem dikkatinizi çekecek, hem de rahatsızlık duyacaksınız. Fakat duygular yerine aklınız ile davranabilirsiniz ve böylece karışıklıklar ile başa çıkabilirsiniz. Bugün karşılaştığınız olaylar sizi tedirgin edebilir ve ani heyecanlar yaşayabilirsiniz. Ancak sezgilerinize güvenin ve olayları bir kez daha gözden geçirin. Yeni girişimlerde bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Bu arada eski sevgiliyi ve geçmişte yaşadığınız olayları hatırlayabilirsiniz. Fakat akılcı davranabilir ve duygularınızı denetlemeyi başarabilirsiniz. Sorunların üzerine gitmeyin.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün harekete geçmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Karşınıza çıkan ilginç kişilerin önerilerini değerlendirebilirsiniz ve kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Aynı zamanda isteklerinizi gerçekleştirmek için kendi üzerinizde baskı oluşturduğunuz bir dönemdesiniz ve böylece fırsatları kullanmayı başarabileceksiniz. Önemsediğiniz kişiler ile ilişkilerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Önemsenmek istediğiniz bir dönemdesiniz ve ciddiye alınan işler yapabilirsiniz. Fakat tarzınız değişiyor... Daha yapıcı ve olumlu davranacaksınız. Akşama doğru karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Bilinçaltınızın derinlerinden yükselen arzular uyanabilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Düşünceleriniz karışmış olabilir ve aynı zamanda birden fazla konu ile ilgilenmeniz gerekebilir. Dikkat gerektiren işler yaparken tedbirli olun. Tartışmacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Aslında bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Sabırsız ve tahammülsüz olabilirsiniz fakat olayları daha farklı açılardan değerlendirebilirsiniz. En azından bugün karşılaştığınız kişiler dikkatinizin yönünü değiştirecek ve istekleriniz ile ilgileneceksiniz. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz ve birlikte çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayacaksınız. Sürprizler olabilir ve bilinçaltınız uyanabilir. Şimdiye kadar farkında olmadığınız yönlerinizi keşfedebilirsiniz. İlginç gelişmelerin meydana geldiği bir dönemdesiniz ve olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Böylece isteklerinizi gözden geçireceksiniz ve beklemediğiniz durumların ortaya çıkması ile birlikte bilinçaltınız uyanacak. Hırslı ve tahammülsüz bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız. Çocukluk günlerinizi ve anneniz ile ilgili duygularınızı gözden geçirebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde duygularınız değişecek ve karşılaştığınız olaylar keyfinizi yerine getirecek.
AKREP BURCU YORUMU
Duygusal bir karmaşa ve korkularınızı uyandıran durumlar olabilir fakat akılcı bir tavır içinde olacaksınız ve mantıklı davranacaksınız. Sevdiğinizin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Fakat duygularınızı denetlemeyi başaracaksınız ve davranışlarınızı gözden geçireceksiniz. Ancak bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve dikkatinizi ideallerinize odaklayacaksınız. Hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Akşama doğru alacağınız haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Sevdiğiniz ile birlikte çeşitli davet ve organizasyonlara katılabilir, hareketli bir akşam geçirebilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve kafanızı karıştıran her ne olursa olsun bugün daha istekli ve heyecanlı olacaksınız. Tuhaf rüyalar görmüş olabilirsiniz ancak güne başladığınız zaman olaylara farklı açılardan bakacaksınız. Hareketli bir gün geçirebilirsiniz ve uzun zamandır ilgilenmediğiniz konulara ilgi duyabilirsiniz. Farklı çevreler ve ilginç kişiler ile birlikte olmak keyfinizi yerine getiriyor. Böylece sizi rahatsız eden düşüncelerden uzaklaşacaksınız ve sorunlarınıza farklı çözümler arayacaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız teklifler sizi heyecanlandırabilir.
OĞLAK BURCU YORUMU
Hayaller ve idealler sizi heyecanlandıracak. Bugün duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Beklentilerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Aslında geleceğe yönelik beklentilerinizi gerçekleştireceğinize olan inancınız giderek yükseliyor. Böylece ani heyecan uyandıran olaylar karşısında serinkanlı davranabilirsiniz ve kendinizi gözden geçirebilirsiniz. Olaylar karşısındaki tutumunuzun değişmiş olduğunu anlamak sizi memnun edecek. Tabii kendinizi duygulara kaptırmazsanız...
KOVA BURCU YORUMU
Yapmanız gereken olağan işler ile ilgileneceksiniz ve çalışmalarınızı bildiğiniz gibi sürdüreceksiniz. Akşama doğru ilginç fikirler uyanabilir ve eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz. Hem eski bilgiyi, hem de yeni teknoloji ile geliştirilen ürünler ilginizi çekecek ve çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Bu arada sizden daha farklı bilgiye sahip kişiler ile karşılaşabilirsiniz veya bu tip kişiler ile ilgili bazı haberler alabilirsiniz. Özellikle akşama doğru karşılaşacağınız kişiler alacağınız haberler düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Ayrıca eviniz, yakınlarınız ve arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi farklı hissedeceksiniz. Karmaşık düşüncelerden uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi kendinize yönelteceksiniz. İsteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve yapmanız gereken işler artmış olabilir. Aynı zamanda birden fazla işi yapmaya çalışabilirsiniz ve bunun yorgunluğunu hissedebilirsiniz. Ancak bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve yeni atılımlarda bulunmak için çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Ayrıca sorumluluklarınızı yerine getirmek için daha fazla çalışmanız gerekebilir. Düşünceleriniz ve olaylara bakış açınız değişiyor. Böylece sizi rahatsız eden olaylar karşısında disiplinli ve sabırlı davranmayı başaracaksınız.