logo ms

MUT ÇITLIK 10 YAŞINDA

Paylaş
 

Mut’un kültür sanat simgesi Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, 10. Kuruluş Yıldönümünü kutladı. Pasta kesilerek 10. Yaşı kutlanan Mut Çıtlık gecesinde, nice 10 yıllara temennisinde bulunuldu. Belediye Sinema Salonunda düzenlenen gecede, Geleneksel Çıtlık Şiir Yarışmasının sonuçları açıklandı. Yarışmada Melek Metin birinci olurken, dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Mut’un kültür sanat yaşamına yön veren Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, 10. Yaşını düzenlediği gecede kutladı. Belediye Sinema Salonunda düzenlenen geceye; Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Mersin Yazarlar Derneğinden Mine Bahçeci, Mersin’den Aşık Mahrumi, Çıtlık Ailesi üyeleri ve çok sayıda konuk katıldı.

BUGÜNLERİN HAYALİNİ BİLE KURAMAMIŞTIK

Sunuculuğunu Gülcan Yıldırım’ın yaptığı gecede konuşan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi Sahibi Nihat Mustul, Mut gibi bir yerde kültür sanat dergisi çıkarmanın ve 10 yıldır yaşatmanın kolay olmadığını söyledi.

4 arkadaşla yola koyulduklarını ve ilk sayıyı büyük bir heyecanla çıkarttıklarını belirten Mustul, derginin ilk sayısının dağıtım öyküsünü anlattı: “İlk sayımızı Ömer Ağanın at arabasıyla, Mut folklor ekibinin oyuncularıyla birlikte dağıttık. Elimde tenekeden yaptırdığımız bir megafon, o eski sinema günlerini anımsatan şekilde; Aloo, aloo! Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisinin ilk sayısı çıkmıştır, diye Mut sokaklarında caddelerinde bağıra bağıra dergi dağıttık. İnsanlar şaşırıyor, sokağa çıkıyor; nedir bu, diye. Hatta kimisi Nihat Hoca delirdi, diyen bile olmuş. Bizim için çok heyecanlıydı.”

O zamanlar bu günlerin hayalini bile kuramadıklarını ifade eden Mustul; Çıtlık Dergisinin bu kadar çoğalacağını, genişleyeceğini, kültür sanat ailesine dönüşeceğini, bu kadar okurunun abonesinin olacağını, etkinlikler yapacağını, Türkiye’de ilklere imza atacağını, Mut’un kültür sanat simgesi olacağını o günlerde hiç düşünemediklerini söyledi. Mustul şöyle konuştu: “10 yıl sonra gördük ki, Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, Mut’un kültür sanat simgesi oldu. İlk ışığı çakan benim belki; ama yanımdaki arkadaşlarım, dostlarım olmasa, Çıtlık’a destek verenler, gönül verenler olmasa, sizler olmasanız ben neyim ki, ne kadar gücüm olur ki benim. Sizlerle varım ben sizlerle güçlüyüm. Sizlerin destekleriyle yaşıyor Mut Çıtlık. O nedenle hepinize çok teşekkür ediyorum.”

Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz’e, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz’a, dergiye destek ve katkı veren, emek veren herkese teşekkürlerini ileten Mustul, “Yaşasın Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, yaşasın kültür sanat, nice yıllara Mut Çıtlık” diyerek sözlerini tamamladı.

ÇITLIK, İLÇENİN ÖZ DEĞERLERİNİ TAŞIYAN BİR DERGİ

Gecede konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Nihat Mustul’un konuşmasına esprili bir atıfta bulunarak, “Çıtlık Dergisinin lokomotifi Nihat hocam demin dedi ya; Deli Nihat, dediler. Allah her ilçeye her beldeye, böyle bir deli nasip etsin. Nihat hocama Allah uzun ömür versin. Çıtlıkta geri adım atılmasın. Hepinizden ona dua etmenizi istiyorum” dedi.

Kültür sanatın emek ve gayret istediğini belirten Başkan Yılmaz, Çıtlık Dergisinin farklı bir konumda olduğunu ve ilçenin bütün değerlerini ele aldığını söyledi. Yılmaz şöyle konuştu: “Geçmişimizi gelecek kuşaklara ansiklopedik olarak taşıyan, her türlü konular içerisinde yer alan, bu ilçenin öz değerlerini taşıyan bir dergi. Kültür sanatı içerisinde bulunduran, bu ülkenin geçmiş ve gelecek çizgisini taşıyan bir dergidir.”

Belediye olarak Çıtlık’ın birçok etkinliğinde ele ele gönül gönüle beraber hareket ettiklerini söyleyen Yılmaz, Belediye olarak başlattıkları Mut’u tanıtma kampanyasına Çıtlık’tan destek istedi. Yılmaz, “İlçemizi ülke geneline yaygınlaştırmak, duyurmak, değerlerini daha iyi tanıtmak konusunda Belediye olarak bir kampanya başlattık. Önce ilçemizin insanlarına, ilçemizdeki tarihi ve kültürel yerleri gezdireceğiz. Daha sonra onlardan şunu isteyeceğiz; ilçe dışına gittiğinizde, ilçe dışında konuştuğunuz insanlara ilçemizin öz değerlerini daha çok anlatın. Bu kampanyanın içerisinde Çıtlık da olmalı. Bu kampanyaya Çıtlık’ın da el atmasını istiyorum. Bizim ulaşamadığımız noktalarda yardımcı olmasını istiyorum. Amacımız bu ilçenin güzelliklerini önce insanımıza öğretmek. Ondan sonra da Türkiye genelinde Mut ilçesinin diğer ilçelerden farkındalık olan yerlerini ön plana çıkarmak” dedi.

ÇITLIK’IN YAPTIĞI TAKDİRE ŞAYAN

Gecede konuşan Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ise, Çıtlık Dergisinin Mut’un kültür sanatının gelişiminde önemli bir yeri olduğunu söyledi. Akyüz, “İlçelerde bu tür faaliyetlere destek bulmak, insanları bu konularda teşvik etmek gerçekten zor bir iş. Böylesi zor bir işi başarmak ve sürekliliği sağlamak; takdire şayan bir başarıdır. Çıtlık ailesini ve Nihat hocamı tebrik ediyor, Çıtlık bayrağını nice on yılara taşımasını temenni ediyorum. Çıtlık emekçilerine başarılar diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Mut Çıtlık Dergisinin 10. Yıl pastası kesildi ve nice 10 yıllar temennisinde bulunuldu.

Gönderilen kutlama iletilerin okunduğu 10. Yıl gecesinde; Topkaya Mahallesinden Gırbaş Osman ve Mersin Yazarlar Derneğinden Mine Bahçeci, Çıtlık ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşarak birer şiir okudu. Gece, Mersin’den gelen Aşık Mahrumi’nin bağlamasıyla seslendirdiği türkülerle renklendi.

Gecede, Çıtlık’a destek ve emek verenlere teşekkür plaketleri veridi. Plaket alanlar arasında; Mediha Demirdağ, İsa Gostak, Erdal Uysal ve Çıtlık okurları yer aldı.

İNSAN KONULU ÇITLIK ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLANDI

Gece sonunda, gelenekselleşen ve öğrenciler arasında yapılan “İnsan” konulu Mut Çıtlık Şiir Yarışmasının sonuçları açıklandı. Yarışmasının birincisi, “İnsan” isimli şiiriyle Melek Metin oldu. Yarışmada ikinciliği, “Merhaba Çocuk” şiiriyle Erdem Atik kazanırken; “Mavisinde Beyaz İnsanlar” şiiriyle Kerim Buğrahan Emdirme üçüncülüğü kazandı. Çıtlık Özel Ödülüne ise, “Ben İnsanım” şiiriyle Mustafa Aslan layık bulundu.

Yarışmada dereceye girenler; para ödülü, onurluk ve kitaplardan oluşan hediyelerle ödüllendirildi. Yarışmaya katılan tüm öğrencilere, kitap hediye edildi. Gecede şiirlerini okuyan yarışmacı öğrenciler ödüllerini; yarışma destekçisi Nural Demirdağ, İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz ve Çıtlık Ailesi yöneticilerinin elinden aldılar.

Çıtlık’ın 10. Yıl gecesi, ödül töreninin ardından sona erdi.

Geceyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GRUBU sayfasından ulaşılabilir.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 1746 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Yeni başlangıçların hazırlığı içindesiniz. Huzursuz ve gergin olsanız bile yaşam enerjiniz yükseliyor ve kararlarınızı uygulamak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Hanım arkadaşlarınız ve yakınlarınızla aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkları gözden geçirebilir ve davranışlarınızı değiştirebilirsiniz. Yapıcı ve çözümleyici olursanız, isteklerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacak. Bu arada eski istekleriniz değişebilir. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz ve seyahat programları yapabilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Biraz gergin ve isteksiz olabilirsiniz fakat sabah saatlerinde yapmanız gereken işleri planlayacak ve uygulayacaksınız. Yeni atılımlarda bulunmak isteyenler 5 Eylül ve sonrasını bekleseler iyi olur. Bu arada yapabileceklerinizden daha büyük beklentiler içine girmekten kaçının. İsteklerinizi gerçekleştirmek için çok fazla gayret göstermeniz gerekiyor. Sert ve zorlayıcı bir tavır içinde bulunmayın. Hem kendinizi, hem de çevrenizi zorlamasanız iyi olacak. Bu arada parasal harcamalarınıza özen göstermeniz gerekiyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bugün harekete geçmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Yeni atılımlarda bulunmak isteyenler şimdilik hazırlık içinde olabilir. Hem parasal konulara yönelik, hem de aşk açısından verimli bir dönem... İsteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilir, kararlı ve yapıcı tavırlarınızla hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyebilirsiniz. Yapmak istediğiniz konuları sevdiğinize anlatabilir, onun desteğini alabilirsiniz. Sevdiğinizin ilgisi ve sıcak davranışları moralinizi yükseltecek ve kendinize olan güveniniz artacak. Bu arada dikkat gerektiren işler yaparken tedbirli olun.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün farklı duygular içine girebilirsiniz. Yapılması gereken işleri sabah yapın ve sonraya bırakmayın. Öğlene doğru haliniz değişecek. Duygusal gerilim ve huzursuzluk hissedebilirsiniz. Ani gelişen olaylar yüzünden rahatsızlık duysanız bile akılcı bir tavır içinde olacaksınız. Bu arada sevdiklerinizin yaşadığı olaylardan etkilenebilirsiniz. Sevdiğinizin sizi anlamadığını düşünebilirsiniz ancak sizin de ona karşı daha ilgili davranmanız gerekiyor. İsteklerinizin değiştiği bir dönemdesiniz... Farklı kültürler, yabancılar ve değişik çevrelerde bulunmak istiyorsunuz ve hayat görüşünüz değişiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Güne huzursuzluk hissi ile başlayabilirsiniz fakat yaşam enerjinizin yükseldiğini hissedeceksiniz. Gelenekçi ve tutucu çevrelerden rahatsız olabilirsiniz fakat bugün duygu ve düşüncelerinizi kendinize saklamayı başarabilirsiniz. Böylece baskı duygusu hissettiğiniz duruma daha farklı açılardan bakabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için eski davranışlarınızı değiştirmeniz gerekiyor ve şimdi tam zamanı... İsteklerinizi gerçekleştirmek için irade ve kuvvetinizi sergileyeceksiniz fakat çok fazla zorlamayın ve karamsar duygulardan uzaklaşın.
BAŞAK BURCU YORUMU
Düşünceleriniz derinleşmiş olabilir ve bazı endişeleriniz olabilir ancak bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Karışıklıklar olsa bile iyimser kişilerin olumlu davranışlarından etkilenebilirsiniz ve olaylara daha farklı açılardan bakabilirsiniz. Saygı duyduğunuz ve önem verdiğiniz kişilere danışabilirsiniz ve beklediğiniz yardımı alabilirsiniz. Aslında şanslı olduğunuz bir dönemdesiniz. Bazı karışıklıklar olabilir veya zorluklar ile başa çıkmanız gerekebilir fakat hem büyüklerinizin desteğini alacaksınız, hem de isteklerinizi gerçekleştirebilmek için sabırlı davranmayı başaracaksınız. Sezgileriniz yanıltıcı olabilir, duyduğunuz haberlerin doğruluğunu araştırmadan karar vermeyin.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün ilkbaharın başlangıcı... Daha doğrusu akşam saat 19:57_de Güneş Koç Burcuna geçecek (İstanbul_ a göre) ve yeni bir zaman başlayacak. Bol ışıklı bir dönemin başlangıcı bu sene gün batımında gerçekleşiyor ve bu durum size çok uygun. Gün içinde geleceğe yönelik isteklerinizi belirleyin ve istediğiniz her ne var ise, niyet edin. Ve bu niyet ile akşam için keyifli organizasyonlar yapın. İsteklerinize ulaşmak için doğanın uyanışını işaret eden bu zamanı iyi değerlendirin. Ve niyet ile bütünleşen keyif, isteklerinizin gerçekleşmesini sağlayacak. Tabii bu arada isteklerinize özen göstermelisiniz. Yani kendinizden fazla olanı isterseniz, onunla da karşılaşırsınız... Sonuçlarına katlanamayacağınız isteklerde bulunmayın.
AKREP BURCU YORUMU
Güne yoğun duygular ile başlayabilirsiniz. Anneniz, çocukluk günleriniz ve aile kavramı duygularınızı harekete geçirecek. Kendinizi zorladığınız ve gerçekleştirmek için üzerinde çalıştığınız konu ile ilgili gelişmeler istediğiniz gibi olmayabilir fakat umutlarınız yüksek olacak. Bugün arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz ve çeşitli davetler alabilirsiniz. Bugün ilkbahar ekinoksu ve baharın ilk günü ile birlikte sizin de canlılığınız yükseliyor. Eğlenceli organizasyonlara katılabilir, hareketli ve eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir. Duygularınızı aklınız ile denetlemeyi başarabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler önce hayal gücünüzü uyandıracak. Tuhaf hayaller kurabilirsiniz. Kendinizi hayallere kaptırmayın ve dikkatinizi yapmanız gereken konulara odaklayın. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile yaratıcı çözümler bulabilirsiniz. Parasal konulara yönelik ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Projelerinizi gerçekleştirmek için olaylara bakış açınızı değiştirmeniz gerekebilir veya işleriniz ile ilgili bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Aslında davranışlarınızı ve olaylara bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirseniz, sorunları çözmeniz kolay olacak.
OĞLAK BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacaksınız ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Karşılaştığınız bazı olayları sürpriz olarak değerlendirebilirsiniz fakat aklınız ile hareket edeceksiniz ve olayları her zaman olduğundan daha farklı değerlendireceksiniz. En azından gizli niyetlerinizi kendinize saklayabilirsiniz. İsteklerinizi belirlemeniz pek kolay olmasa bile geleceğe yönelik beklentilerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var. Ayrıca gelenekleri daha fazla önemsediğiniz bir dönemdesiniz. Aslında içinizden çılgınca istekler yükselebilir ve beklenmedik maceralara atılmaya hazır olabilirsiniz fakat sabırlı davranacaksınız. Bugün sürpriz davetler alabilirsiniz ve ilginç organizasyonlara katılabilirsiniz. İlkbahar ekinoksunu törenler ile kutlayabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Derin ve yoğun duygular ile güne başlayabilirsiniz. Baskı duygusu yaratan konuları daha başka bir açıdan değerlendirecek duruma gelebilirsiniz. Özgür ve ilginç kişiler ile karşılaşacaksınız ve onların hayata bakış açısından etkileneceksiniz. Böylece kendinizi ve içinde bulunduğunuz durumu tekrar gözden geçirebilirsiniz. Bugün ilkbahar ekinoksu ve bugünden itibaren kendinize olan güveniniz artabilir. Zaten yaşam enerjinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve çevrenizdeki kişiler ile daha fazla ilgilenebilirsiniz. Hareket halinde olmak keyfinizi yerine getirecek. Bugün dışarı çıkın ve ilkbaharı kutlayın..
BALIK BURCU YORUMU
Mistik konular, sanatsal faaliyetler ve hayal gücü gerektiren alanlara yönelik çalışmalar yapanlar için verimli bir gün. Özellikle öğlene doğru hayal gücünüz yükselecek. Aynı zamanda sezgileriniz de uyanacak. Bu arada gizemli kişiler dikkatinizi çekebilir ancak fikirlerinizi ortaya koymadan önce iyi araştırmanız gerekiyor. İlaçlar ve kimyasallar ile ilgisi olan kişiler için hareketli bir dönem. Bu arada dikkatinizi yükseltmeniz gerekiyor. Özellikle dikkat gerektiren işler yapıyorsanız, hayaller dikkatinizi dağıtabilir ve bunun sonucunda yanılgılar ve kayıplar ortaya çıkabilir. Fakat daha önce kaybettiğinizi de bulmanız mümkün. Bugün unutulmuş veya yarım kalmış işlerinizi tamamlamak için harekete geçebilirsiniz.