MUT ÇITLIK 10 YAŞINDA

Paylaş
 

Mut’un kültür sanat simgesi Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, 10. Kuruluş Yıldönümünü kutladı. Pasta kesilerek 10. Yaşı kutlanan Mut Çıtlık gecesinde, nice 10 yıllara temennisinde bulunuldu. Belediye Sinema Salonunda düzenlenen gecede, Geleneksel Çıtlık Şiir Yarışmasının sonuçları açıklandı. Yarışmada Melek Metin birinci olurken, dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Mut’un kültür sanat yaşamına yön veren Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, 10. Yaşını düzenlediği gecede kutladı. Belediye Sinema Salonunda düzenlenen geceye; Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Mersin Yazarlar Derneğinden Mine Bahçeci, Mersin’den Aşık Mahrumi, Çıtlık Ailesi üyeleri ve çok sayıda konuk katıldı.

BUGÜNLERİN HAYALİNİ BİLE KURAMAMIŞTIK

Sunuculuğunu Gülcan Yıldırım’ın yaptığı gecede konuşan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi Sahibi Nihat Mustul, Mut gibi bir yerde kültür sanat dergisi çıkarmanın ve 10 yıldır yaşatmanın kolay olmadığını söyledi.

4 arkadaşla yola koyulduklarını ve ilk sayıyı büyük bir heyecanla çıkarttıklarını belirten Mustul, derginin ilk sayısının dağıtım öyküsünü anlattı: “İlk sayımızı Ömer Ağanın at arabasıyla, Mut folklor ekibinin oyuncularıyla birlikte dağıttık. Elimde tenekeden yaptırdığımız bir megafon, o eski sinema günlerini anımsatan şekilde; Aloo, aloo! Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisinin ilk sayısı çıkmıştır, diye Mut sokaklarında caddelerinde bağıra bağıra dergi dağıttık. İnsanlar şaşırıyor, sokağa çıkıyor; nedir bu, diye. Hatta kimisi Nihat Hoca delirdi, diyen bile olmuş. Bizim için çok heyecanlıydı.”

O zamanlar bu günlerin hayalini bile kuramadıklarını ifade eden Mustul; Çıtlık Dergisinin bu kadar çoğalacağını, genişleyeceğini, kültür sanat ailesine dönüşeceğini, bu kadar okurunun abonesinin olacağını, etkinlikler yapacağını, Türkiye’de ilklere imza atacağını, Mut’un kültür sanat simgesi olacağını o günlerde hiç düşünemediklerini söyledi. Mustul şöyle konuştu: “10 yıl sonra gördük ki, Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, Mut’un kültür sanat simgesi oldu. İlk ışığı çakan benim belki; ama yanımdaki arkadaşlarım, dostlarım olmasa, Çıtlık’a destek verenler, gönül verenler olmasa, sizler olmasanız ben neyim ki, ne kadar gücüm olur ki benim. Sizlerle varım ben sizlerle güçlüyüm. Sizlerin destekleriyle yaşıyor Mut Çıtlık. O nedenle hepinize çok teşekkür ediyorum.”

Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz’e, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz’a, dergiye destek ve katkı veren, emek veren herkese teşekkürlerini ileten Mustul, “Yaşasın Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, yaşasın kültür sanat, nice yıllara Mut Çıtlık” diyerek sözlerini tamamladı.

ÇITLIK, İLÇENİN ÖZ DEĞERLERİNİ TAŞIYAN BİR DERGİ

Gecede konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Nihat Mustul’un konuşmasına esprili bir atıfta bulunarak, “Çıtlık Dergisinin lokomotifi Nihat hocam demin dedi ya; Deli Nihat, dediler. Allah her ilçeye her beldeye, böyle bir deli nasip etsin. Nihat hocama Allah uzun ömür versin. Çıtlıkta geri adım atılmasın. Hepinizden ona dua etmenizi istiyorum” dedi.

Kültür sanatın emek ve gayret istediğini belirten Başkan Yılmaz, Çıtlık Dergisinin farklı bir konumda olduğunu ve ilçenin bütün değerlerini ele aldığını söyledi. Yılmaz şöyle konuştu: “Geçmişimizi gelecek kuşaklara ansiklopedik olarak taşıyan, her türlü konular içerisinde yer alan, bu ilçenin öz değerlerini taşıyan bir dergi. Kültür sanatı içerisinde bulunduran, bu ülkenin geçmiş ve gelecek çizgisini taşıyan bir dergidir.”

Belediye olarak Çıtlık’ın birçok etkinliğinde ele ele gönül gönüle beraber hareket ettiklerini söyleyen Yılmaz, Belediye olarak başlattıkları Mut’u tanıtma kampanyasına Çıtlık’tan destek istedi. Yılmaz, “İlçemizi ülke geneline yaygınlaştırmak, duyurmak, değerlerini daha iyi tanıtmak konusunda Belediye olarak bir kampanya başlattık. Önce ilçemizin insanlarına, ilçemizdeki tarihi ve kültürel yerleri gezdireceğiz. Daha sonra onlardan şunu isteyeceğiz; ilçe dışına gittiğinizde, ilçe dışında konuştuğunuz insanlara ilçemizin öz değerlerini daha çok anlatın. Bu kampanyanın içerisinde Çıtlık da olmalı. Bu kampanyaya Çıtlık’ın da el atmasını istiyorum. Bizim ulaşamadığımız noktalarda yardımcı olmasını istiyorum. Amacımız bu ilçenin güzelliklerini önce insanımıza öğretmek. Ondan sonra da Türkiye genelinde Mut ilçesinin diğer ilçelerden farkındalık olan yerlerini ön plana çıkarmak” dedi.

ÇITLIK’IN YAPTIĞI TAKDİRE ŞAYAN

Gecede konuşan Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ise, Çıtlık Dergisinin Mut’un kültür sanatının gelişiminde önemli bir yeri olduğunu söyledi. Akyüz, “İlçelerde bu tür faaliyetlere destek bulmak, insanları bu konularda teşvik etmek gerçekten zor bir iş. Böylesi zor bir işi başarmak ve sürekliliği sağlamak; takdire şayan bir başarıdır. Çıtlık ailesini ve Nihat hocamı tebrik ediyor, Çıtlık bayrağını nice on yılara taşımasını temenni ediyorum. Çıtlık emekçilerine başarılar diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Mut Çıtlık Dergisinin 10. Yıl pastası kesildi ve nice 10 yıllar temennisinde bulunuldu.

Gönderilen kutlama iletilerin okunduğu 10. Yıl gecesinde; Topkaya Mahallesinden Gırbaş Osman ve Mersin Yazarlar Derneğinden Mine Bahçeci, Çıtlık ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşarak birer şiir okudu. Gece, Mersin’den gelen Aşık Mahrumi’nin bağlamasıyla seslendirdiği türkülerle renklendi.

Gecede, Çıtlık’a destek ve emek verenlere teşekkür plaketleri veridi. Plaket alanlar arasında; Mediha Demirdağ, İsa Gostak, Erdal Uysal ve Çıtlık okurları yer aldı.

İNSAN KONULU ÇITLIK ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLANDI

Gece sonunda, gelenekselleşen ve öğrenciler arasında yapılan “İnsan” konulu Mut Çıtlık Şiir Yarışmasının sonuçları açıklandı. Yarışmasının birincisi, “İnsan” isimli şiiriyle Melek Metin oldu. Yarışmada ikinciliği, “Merhaba Çocuk” şiiriyle Erdem Atik kazanırken; “Mavisinde Beyaz İnsanlar” şiiriyle Kerim Buğrahan Emdirme üçüncülüğü kazandı. Çıtlık Özel Ödülüne ise, “Ben İnsanım” şiiriyle Mustafa Aslan layık bulundu.

Yarışmada dereceye girenler; para ödülü, onurluk ve kitaplardan oluşan hediyelerle ödüllendirildi. Yarışmaya katılan tüm öğrencilere, kitap hediye edildi. Gecede şiirlerini okuyan yarışmacı öğrenciler ödüllerini; yarışma destekçisi Nural Demirdağ, İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz ve Çıtlık Ailesi yöneticilerinin elinden aldılar.

Çıtlık’ın 10. Yıl gecesi, ödül töreninin ardından sona erdi.

Geceyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GRUBU sayfasından ulaşılabilir.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 1923 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün sürprizler sizi heyecanlandıracak. Ancak değiştirmeniz gereken durumlar olabilir. Yaşam tarzınızı, içinde bulunduğunuz koşulları veya ilişkilerinizde radikal değişiklikler yapmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Bu arada meydana gelen olaylar sizi değişim için zorluyor olabilir. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik isteklerinizin değiştiği bir dönemdesiniz ve duygularınız derinleşiyor. Sürprizler, duygularınızı harekete geçirecek fakat aceleci davranmayın. Bugün hareketli bir gün geçireceksiniz ve dikkatinizi yapmanız gereken pratik konulara odaklayacaksınız.
BOĞA BURCU YORUMU
Biraz gergin ve isteksiz olabilirsiniz fakat sabah saatlerinde yapmanız gereken işleri planlayacak ve uygulayacaksınız. Yeni atılımlarda bulunmak isteyenler 5 Eylül ve sonrasını bekleseler iyi olur. Bu arada yapabileceklerinizden daha büyük beklentiler içine girmekten kaçının. İsteklerinizi gerçekleştirmek için çok fazla gayret göstermeniz gerekiyor. Sert ve zorlayıcı bir tavır içinde bulunmayın. Hem kendinizi, hem de çevrenizi zorlamasanız iyi olacak. Bu arada parasal harcamalarınıza özen göstermeniz gerekiyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Sizden daha farklı yaşayanlar ile ilgilenebilirsiniz ve daha özgür olmak isteyebilirsiniz. Bilincinizin derinlerinden yükselen farklı arzularınız olabilir ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Ancak geriliminizi çevrenize yansıtmayacaksınız. Hatta fikirlerinizi güzel ve etkileyici bir biçimde ifade edebilirsiniz. Bu arada ayrıntıların önemli olduğu işler yapanlar için uygun zaman. Detayların içindeki küçük farkları hemen görebilir ve ortaya koyabilirsiniz. Bu arada isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz ancak fazla derinleşmeseniz iyi olacak. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik fırsatlar ile karşılaştığınız bir dönemdesiniz. Ancak karşınıza çıkan fırsatları fazla sorgulamasanız iyi olacak.
ASLAN BURCU YORUMU
Sevdiğinizle ilgili duygularınız derinleşebilir. Ancak kafanız karışık olabilir veya düşünceleriniz değişmiş olabilir. Birlikte geleceğe yönelik projeler yapabilirsiniz ancak sabırlı olmanız gerekiyor. Bu arada yapmanız gereken işleri büyük bir kararlılık ile sürdüreceksiniz. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağınız kişiler içinizdeki potansiyel gücün açığa çıkmasına yardımcı olacak. Sorumluluk gerektiren işler yapabilir ve gücünüzü ortaya koymak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Bazı şeyler istediğiniz gibi olmayabilir. Ancak düşünceleriniz ile birlikte istekleriniz de değişiyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Tuhaf ve etkileyici rüyalar görmüş olarak uyanabilirsiniz. Sabah saatlerinde nedensiz bir hüzün veya kaygı hissedebilirsiniz. Fakat bu haliniz uzun sürmeyecek ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Disiplinli ve kararlı davranmayı başaracaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Özellikle önem verdiğiniz kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar duygularınızı yükseltecek. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik yeni girişimlerde bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Ancak acele etmeyin ve şimdilik planlarınızı gözden geçirin. Ayrıca arkadaşlarınıza ve dostlarınıza anlatabilirsiniz ve beklediğiniz yardımı alabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve keyifli başlayacaksınız. İçinizden yükselen arzuların değiştirici gücünü hissedebilirsiniz ancak içinde bulunduğunuz durum ile istekleriniz çok farklı olabilir ve içsel bir karmaşa içinde bulunabilirsiniz. Aslında özgür kişiler ve farklı yaşayanlar size çekici gelebilir. Ayrıca çevrenizde gelişen olaylar ve teknolojideki gelişmelere uyum sağlamanız gerekiyor. Yeniliklere açık olabilirseniz, siz de kendinizi yenilemeyi başarabilirsiniz. Bugün hareketli bir gün geçireceksiniz ve dışarda olmak, hareket halinde bulunmak sizi rahatlatacak. Hırslı olabilirsiniz fakat bugün kendinizi keyifli hissedeceksiniz. Sorunlar olsa bile bugün bunlar ile başa çıkabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün denetim altında tuttuğunuz istekleriniz ortaya çıkacak. Yoğun duygular ve büyük hayaller içine girebilir, yeni stratejiler yapabilirsiniz. Güç, zenginlik, başarı ve başarılı kişilere dikkatinizi yönelteceksiniz. Harekete geçmek istediğiniz konulara yönelik gelişmeler hızlanıyor. Ancak yeni girişimlerde bulunmak için acele etmeyin. Aslında kendinizi şanslı hissetmeniz gerekiyor. Olaylara daha yapıcı bir açıdan bakabilirsiniz ve üzerinizde hissettiğiniz baskı duygusunu, karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek için kullanabilirsiniz. Özellikle önem verdiğiniz kişilerin davranışları baskı uyandırabilir, fakat tarzınızı değiştirmenize ve şansınızı kullanmanıza yardımcı olduklarını anlayabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve yapmanız gereken pratik işler ile ilgilenirken karşınıza çıkan olaylar ve kişiler ilginizin yönünü değiştirecek. Bu arada hırs yapmasanız iyi olacak. Parasal ihtiyaçlarınız artabilir veya siz bütçenizi aşan yatırımlar yapmaya hevesli olabilirsiniz. Ancak aceleci davranmayın ve olayların gelişmesini bekleyin. En azından konu ile ilgili araştırmalar yapın ve isteklerinizi belirleyin. Yaşam enerjinizi yükselten gelişmeler olabilir. Veya içinizden yükselen istekler artabilir... Harekete geçmek için sabırsızlık duyabilirsiniz fakat geriliminizi çevrenize yansıtmasanız iyi olacak. Çevre gezilerine çıkmak, keyfinizi yerine getirecek.
OĞLAK BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde sezgileriniz yükselecek ve hayal gücünüz uyanacak. Sürprizler ve ani değişiklikler olabileceğini hayal edebilirsiniz. Ancak güç mücadelesi yapmaktan kaçınmanız gerekiyor. Olaylar beklediğinizden daha farklı gelişebilir. Bu arada isteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı bir gayret içinde olacaksınız. Eski ilişkilerinizi hatırlayabilirsiniz ve sanki eskiden yaşadıklarınız tekrarlıyormuş gibi hissedebilirsiniz ve bu kez davranışlarınızı değiştirebilirsiniz. Daha doğrusu bakış açınızı değiştirirseniz iyi olacak. Böylece fırsatları anlayabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün sorumluluk hissettiğiniz konu ile ilgili çalışmalar yapabilir ve karşınıza çıkan engelleri beklenmedik bir biçimde aşabilirsiniz. Daha özgür ve rahat davranacaksınız ve tavırlarınız ile çevrenizi şaşırtacaksınız. İsteklerinizi tekrar gözden geçireceksiniz. Bazı olaylar sizi zorlasa bile büyük bir gayret gösterecek ve bu sırada uyanan yaratıcı potansiyelinizin farkına varacaksınız. Baskı duygusu yaratan konulara ilginç çözümler bulabilirsiniz ve böylece şimdiye kadar farkında olmadığınız farklı yeteneklerinizi keşfedebilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün duygularınız dalgalanacak fakat kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Beklentilerinizin gerilimini yansıtmayacak ve fikirlerinizi güzel ifade edeceksiniz. İkna edici ve etkileyici olabilirsiniz. Ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olabilirsiniz. Bu arada gizli niyetleriniz veya endişeleriniz olabilir. Karamsar hayallerden uzaklaşın ve yapmak istediklerinizi belirleyin. Geleceğe yönelik güzel hayaller kurun ve olayların gelişmesini bekleyin. Bugün yeni atılımlarda bulunmak için pek uygun zaman değil. Fakat hayal gücünüzü uyandıracak konular ile ilgilenebilir ve çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz.

buy Instagram comments

bahis siteleri

bahis siteleri

matbet

lotcasino.com

bahismobilodeme.com

domingossport.com

mobilbahisodeme.com

milanobet

deneme bonusu veren siteler

uzmanwin.com

mobil ödeme bahis

tipobet

canliturkcasino.com

betcosport.com

escort istanbul