MUT ÇITLIK 10 YAŞINDA

Paylaş
 

Mut’un kültür sanat simgesi Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, 10. Kuruluş Yıldönümünü kutladı. Pasta kesilerek 10. Yaşı kutlanan Mut Çıtlık gecesinde, nice 10 yıllara temennisinde bulunuldu. Belediye Sinema Salonunda düzenlenen gecede, Geleneksel Çıtlık Şiir Yarışmasının sonuçları açıklandı. Yarışmada Melek Metin birinci olurken, dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Mut’un kültür sanat yaşamına yön veren Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, 10. Yaşını düzenlediği gecede kutladı. Belediye Sinema Salonunda düzenlenen geceye; Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Mersin Yazarlar Derneğinden Mine Bahçeci, Mersin’den Aşık Mahrumi, Çıtlık Ailesi üyeleri ve çok sayıda konuk katıldı.

BUGÜNLERİN HAYALİNİ BİLE KURAMAMIŞTIK

Sunuculuğunu Gülcan Yıldırım’ın yaptığı gecede konuşan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi Sahibi Nihat Mustul, Mut gibi bir yerde kültür sanat dergisi çıkarmanın ve 10 yıldır yaşatmanın kolay olmadığını söyledi.

4 arkadaşla yola koyulduklarını ve ilk sayıyı büyük bir heyecanla çıkarttıklarını belirten Mustul, derginin ilk sayısının dağıtım öyküsünü anlattı: “İlk sayımızı Ömer Ağanın at arabasıyla, Mut folklor ekibinin oyuncularıyla birlikte dağıttık. Elimde tenekeden yaptırdığımız bir megafon, o eski sinema günlerini anımsatan şekilde; Aloo, aloo! Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisinin ilk sayısı çıkmıştır, diye Mut sokaklarında caddelerinde bağıra bağıra dergi dağıttık. İnsanlar şaşırıyor, sokağa çıkıyor; nedir bu, diye. Hatta kimisi Nihat Hoca delirdi, diyen bile olmuş. Bizim için çok heyecanlıydı.”

O zamanlar bu günlerin hayalini bile kuramadıklarını ifade eden Mustul; Çıtlık Dergisinin bu kadar çoğalacağını, genişleyeceğini, kültür sanat ailesine dönüşeceğini, bu kadar okurunun abonesinin olacağını, etkinlikler yapacağını, Türkiye’de ilklere imza atacağını, Mut’un kültür sanat simgesi olacağını o günlerde hiç düşünemediklerini söyledi. Mustul şöyle konuştu: “10 yıl sonra gördük ki, Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, Mut’un kültür sanat simgesi oldu. İlk ışığı çakan benim belki; ama yanımdaki arkadaşlarım, dostlarım olmasa, Çıtlık’a destek verenler, gönül verenler olmasa, sizler olmasanız ben neyim ki, ne kadar gücüm olur ki benim. Sizlerle varım ben sizlerle güçlüyüm. Sizlerin destekleriyle yaşıyor Mut Çıtlık. O nedenle hepinize çok teşekkür ediyorum.”

Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz’e, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz’a, dergiye destek ve katkı veren, emek veren herkese teşekkürlerini ileten Mustul, “Yaşasın Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, yaşasın kültür sanat, nice yıllara Mut Çıtlık” diyerek sözlerini tamamladı.

ÇITLIK, İLÇENİN ÖZ DEĞERLERİNİ TAŞIYAN BİR DERGİ

Gecede konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Nihat Mustul’un konuşmasına esprili bir atıfta bulunarak, “Çıtlık Dergisinin lokomotifi Nihat hocam demin dedi ya; Deli Nihat, dediler. Allah her ilçeye her beldeye, böyle bir deli nasip etsin. Nihat hocama Allah uzun ömür versin. Çıtlıkta geri adım atılmasın. Hepinizden ona dua etmenizi istiyorum” dedi.

Kültür sanatın emek ve gayret istediğini belirten Başkan Yılmaz, Çıtlık Dergisinin farklı bir konumda olduğunu ve ilçenin bütün değerlerini ele aldığını söyledi. Yılmaz şöyle konuştu: “Geçmişimizi gelecek kuşaklara ansiklopedik olarak taşıyan, her türlü konular içerisinde yer alan, bu ilçenin öz değerlerini taşıyan bir dergi. Kültür sanatı içerisinde bulunduran, bu ülkenin geçmiş ve gelecek çizgisini taşıyan bir dergidir.”

Belediye olarak Çıtlık’ın birçok etkinliğinde ele ele gönül gönüle beraber hareket ettiklerini söyleyen Yılmaz, Belediye olarak başlattıkları Mut’u tanıtma kampanyasına Çıtlık’tan destek istedi. Yılmaz, “İlçemizi ülke geneline yaygınlaştırmak, duyurmak, değerlerini daha iyi tanıtmak konusunda Belediye olarak bir kampanya başlattık. Önce ilçemizin insanlarına, ilçemizdeki tarihi ve kültürel yerleri gezdireceğiz. Daha sonra onlardan şunu isteyeceğiz; ilçe dışına gittiğinizde, ilçe dışında konuştuğunuz insanlara ilçemizin öz değerlerini daha çok anlatın. Bu kampanyanın içerisinde Çıtlık da olmalı. Bu kampanyaya Çıtlık’ın da el atmasını istiyorum. Bizim ulaşamadığımız noktalarda yardımcı olmasını istiyorum. Amacımız bu ilçenin güzelliklerini önce insanımıza öğretmek. Ondan sonra da Türkiye genelinde Mut ilçesinin diğer ilçelerden farkındalık olan yerlerini ön plana çıkarmak” dedi.

ÇITLIK’IN YAPTIĞI TAKDİRE ŞAYAN

Gecede konuşan Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ise, Çıtlık Dergisinin Mut’un kültür sanatının gelişiminde önemli bir yeri olduğunu söyledi. Akyüz, “İlçelerde bu tür faaliyetlere destek bulmak, insanları bu konularda teşvik etmek gerçekten zor bir iş. Böylesi zor bir işi başarmak ve sürekliliği sağlamak; takdire şayan bir başarıdır. Çıtlık ailesini ve Nihat hocamı tebrik ediyor, Çıtlık bayrağını nice on yılara taşımasını temenni ediyorum. Çıtlık emekçilerine başarılar diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Mut Çıtlık Dergisinin 10. Yıl pastası kesildi ve nice 10 yıllar temennisinde bulunuldu.

Gönderilen kutlama iletilerin okunduğu 10. Yıl gecesinde; Topkaya Mahallesinden Gırbaş Osman ve Mersin Yazarlar Derneğinden Mine Bahçeci, Çıtlık ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşarak birer şiir okudu. Gece, Mersin’den gelen Aşık Mahrumi’nin bağlamasıyla seslendirdiği türkülerle renklendi.

Gecede, Çıtlık’a destek ve emek verenlere teşekkür plaketleri veridi. Plaket alanlar arasında; Mediha Demirdağ, İsa Gostak, Erdal Uysal ve Çıtlık okurları yer aldı.

İNSAN KONULU ÇITLIK ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLANDI

Gece sonunda, gelenekselleşen ve öğrenciler arasında yapılan “İnsan” konulu Mut Çıtlık Şiir Yarışmasının sonuçları açıklandı. Yarışmasının birincisi, “İnsan” isimli şiiriyle Melek Metin oldu. Yarışmada ikinciliği, “Merhaba Çocuk” şiiriyle Erdem Atik kazanırken; “Mavisinde Beyaz İnsanlar” şiiriyle Kerim Buğrahan Emdirme üçüncülüğü kazandı. Çıtlık Özel Ödülüne ise, “Ben İnsanım” şiiriyle Mustafa Aslan layık bulundu.

Yarışmada dereceye girenler; para ödülü, onurluk ve kitaplardan oluşan hediyelerle ödüllendirildi. Yarışmaya katılan tüm öğrencilere, kitap hediye edildi. Gecede şiirlerini okuyan yarışmacı öğrenciler ödüllerini; yarışma destekçisi Nural Demirdağ, İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz ve Çıtlık Ailesi yöneticilerinin elinden aldılar.

Çıtlık’ın 10. Yıl gecesi, ödül töreninin ardından sona erdi.

Geceyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GRUBU sayfasından ulaşılabilir.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 2345 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın