MUT ÇITLIK 10 YAŞINDA

çıtlık 10. yıl
Paylaş
 

Mut’un kültür sanat simgesi Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, 10. Kuruluş Yıldönümünü kutladı. Pasta kesilerek 10. Yaşı kutlanan Mut Çıtlık gecesinde, nice 10 yıllara temennisinde bulunuldu. Belediye Sinema Salonunda düzenlenen gecede, Geleneksel Çıtlık Şiir Yarışmasının sonuçları açıklandı. Yarışmada Melek Metin birinci olurken, dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Mut’un kültür sanat yaşamına yön veren Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, 10. Yaşını düzenlediği gecede kutladı. Belediye Sinema Salonunda düzenlenen geceye; Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Mersin Yazarlar Derneğinden Mine Bahçeci, Mersin’den Aşık Mahrumi, Çıtlık Ailesi üyeleri ve çok sayıda konuk katıldı.

BUGÜNLERİN HAYALİNİ BİLE KURAMAMIŞTIK

Sunuculuğunu Gülcan Yıldırım’ın yaptığı gecede konuşan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi Sahibi Nihat Mustul, Mut gibi bir yerde kültür sanat dergisi çıkarmanın ve 10 yıldır yaşatmanın kolay olmadığını söyledi.

4 arkadaşla yola koyulduklarını ve ilk sayıyı büyük bir heyecanla çıkarttıklarını belirten Mustul, derginin ilk sayısının dağıtım öyküsünü anlattı: “İlk sayımızı Ömer Ağanın at arabasıyla, Mut folklor ekibinin oyuncularıyla birlikte dağıttık. Elimde tenekeden yaptırdığımız bir megafon, o eski sinema günlerini anımsatan şekilde; Aloo, aloo! Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisinin ilk sayısı çıkmıştır, diye Mut sokaklarında caddelerinde bağıra bağıra dergi dağıttık. İnsanlar şaşırıyor, sokağa çıkıyor; nedir bu, diye. Hatta kimisi Nihat Hoca delirdi, diyen bile olmuş. Bizim için çok heyecanlıydı.”

O zamanlar bu günlerin hayalini bile kuramadıklarını ifade eden Mustul; Çıtlık Dergisinin bu kadar çoğalacağını, genişleyeceğini, kültür sanat ailesine dönüşeceğini, bu kadar okurunun abonesinin olacağını, etkinlikler yapacağını, Türkiye’de ilklere imza atacağını, Mut’un kültür sanat simgesi olacağını o günlerde hiç düşünemediklerini söyledi. Mustul şöyle konuştu: “10 yıl sonra gördük ki, Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, Mut’un kültür sanat simgesi oldu. İlk ışığı çakan benim belki; ama yanımdaki arkadaşlarım, dostlarım olmasa, Çıtlık’a destek verenler, gönül verenler olmasa, sizler olmasanız ben neyim ki, ne kadar gücüm olur ki benim. Sizlerle varım ben sizlerle güçlüyüm. Sizlerin destekleriyle yaşıyor Mut Çıtlık. O nedenle hepinize çok teşekkür ediyorum.”

Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz’e, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz’a, dergiye destek ve katkı veren, emek veren herkese teşekkürlerini ileten Mustul, “Yaşasın Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, yaşasın kültür sanat, nice yıllara Mut Çıtlık” diyerek sözlerini tamamladı.

ÇITLIK, İLÇENİN ÖZ DEĞERLERİNİ TAŞIYAN BİR DERGİ

Gecede konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Nihat Mustul’un konuşmasına esprili bir atıfta bulunarak, “Çıtlık Dergisinin lokomotifi Nihat hocam demin dedi ya; Deli Nihat, dediler. Allah her ilçeye her beldeye, böyle bir deli nasip etsin. Nihat hocama Allah uzun ömür versin. Çıtlıkta geri adım atılmasın. Hepinizden ona dua etmenizi istiyorum” dedi.

Kültür sanatın emek ve gayret istediğini belirten Başkan Yılmaz, Çıtlık Dergisinin farklı bir konumda olduğunu ve ilçenin bütün değerlerini ele aldığını söyledi. Yılmaz şöyle konuştu: “Geçmişimizi gelecek kuşaklara ansiklopedik olarak taşıyan, her türlü konular içerisinde yer alan, bu ilçenin öz değerlerini taşıyan bir dergi. Kültür sanatı içerisinde bulunduran, bu ülkenin geçmiş ve gelecek çizgisini taşıyan bir dergidir.”

Belediye olarak Çıtlık’ın birçok etkinliğinde ele ele gönül gönüle beraber hareket ettiklerini söyleyen Yılmaz, Belediye olarak başlattıkları Mut’u tanıtma kampanyasına Çıtlık’tan destek istedi. Yılmaz, “İlçemizi ülke geneline yaygınlaştırmak, duyurmak, değerlerini daha iyi tanıtmak konusunda Belediye olarak bir kampanya başlattık. Önce ilçemizin insanlarına, ilçemizdeki tarihi ve kültürel yerleri gezdireceğiz. Daha sonra onlardan şunu isteyeceğiz; ilçe dışına gittiğinizde, ilçe dışında konuştuğunuz insanlara ilçemizin öz değerlerini daha çok anlatın. Bu kampanyanın içerisinde Çıtlık da olmalı. Bu kampanyaya Çıtlık’ın da el atmasını istiyorum. Bizim ulaşamadığımız noktalarda yardımcı olmasını istiyorum. Amacımız bu ilçenin güzelliklerini önce insanımıza öğretmek. Ondan sonra da Türkiye genelinde Mut ilçesinin diğer ilçelerden farkındalık olan yerlerini ön plana çıkarmak” dedi.

ÇITLIK’IN YAPTIĞI TAKDİRE ŞAYAN

Gecede konuşan Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ise, Çıtlık Dergisinin Mut’un kültür sanatının gelişiminde önemli bir yeri olduğunu söyledi. Akyüz, “İlçelerde bu tür faaliyetlere destek bulmak, insanları bu konularda teşvik etmek gerçekten zor bir iş. Böylesi zor bir işi başarmak ve sürekliliği sağlamak; takdire şayan bir başarıdır. Çıtlık ailesini ve Nihat hocamı tebrik ediyor, Çıtlık bayrağını nice on yılara taşımasını temenni ediyorum. Çıtlık emekçilerine başarılar diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Mut Çıtlık Dergisinin 10. Yıl pastası kesildi ve nice 10 yıllar temennisinde bulunuldu.

Gönderilen kutlama iletilerin okunduğu 10. Yıl gecesinde; Topkaya Mahallesinden Gırbaş Osman ve Mersin Yazarlar Derneğinden Mine Bahçeci, Çıtlık ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşarak birer şiir okudu. Gece, Mersin’den gelen Aşık Mahrumi’nin bağlamasıyla seslendirdiği türkülerle renklendi.

Gecede, Çıtlık’a destek ve emek verenlere teşekkür plaketleri veridi. Plaket alanlar arasında; Mediha Demirdağ, İsa Gostak, Erdal Uysal ve Çıtlık okurları yer aldı.

İNSAN KONULU ÇITLIK ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLANDI

Gece sonunda, gelenekselleşen ve öğrenciler arasında yapılan “İnsan” konulu Mut Çıtlık Şiir Yarışmasının sonuçları açıklandı. Yarışmasının birincisi, “İnsan” isimli şiiriyle Melek Metin oldu. Yarışmada ikinciliği, “Merhaba Çocuk” şiiriyle Erdem Atik kazanırken; “Mavisinde Beyaz İnsanlar” şiiriyle Kerim Buğrahan Emdirme üçüncülüğü kazandı. Çıtlık Özel Ödülüne ise, “Ben İnsanım” şiiriyle Mustafa Aslan layık bulundu.

Yarışmada dereceye girenler; para ödülü, onurluk ve kitaplardan oluşan hediyelerle ödüllendirildi. Yarışmaya katılan tüm öğrencilere, kitap hediye edildi. Gecede şiirlerini okuyan yarışmacı öğrenciler ödüllerini; yarışma destekçisi Nural Demirdağ, İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz ve Çıtlık Ailesi yöneticilerinin elinden aldılar.

Çıtlık’ın 10. Yıl gecesi, ödül töreninin ardından sona erdi.

Geceyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GRUBU sayfasından ulaşılabilir.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 1521 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha rahat ve sakin hissedeceksiniz. Gençlik ve güzellik konularına odaklanabilirsiniz. Güzellik ve sağlık amaçlı şifa yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Cesur ve atak tavırlarınız ile dikkat çekici olacaksınız. Ancak hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmasanız iyi olacak. Parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir ve sevdiğinizi zorluyor olabilirsiniz. Ayrıca yapabileceğinizden çok daha büyük sorumluluklar almış da olabilirsiniz. Aceleci davranmayın çünkü sürpriz değişiklikler olabilir. Bu arada daha önce almadığınız sorumluluklara şimdi talip olabilirsiniz. Ancak biraz tedbirli davranın ve sevdiklerinizin önerilerini dinleyin. Karşınıza çıkan fırsatları küçümsemeyin.
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz bir yakınınızdan alacağınız teklif sizi heyecanlandıracak. Yeni sorumluluklar alabilirsiniz ve ciddi işler yapmak için harekete geçebilirsiniz. Hatta daha önce yapmış olduğunuz konudan tamamen farklı konular ile ilgilenebilirsiniz. Kazanmak ve başarılı olmak için kuvvetli arzular duyacaksınız ve bu arada kendinizi zorlayacaksınız. Girişimde bulunmadan önce bazı korkularınız uyanabilir. Ancak geleceğe yönelik isteklerinizi gerçekleştirmek için korkularınız ile başa çıkmanız ve bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bugün önemli kişiler ile görüşebilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde bazı kaygılar ile uyanabilirsiniz. Fakat kendinizi güçlü hissedeceksiniz ve çalışmalarınızı hızlandıracaksınız. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz. Bu arada yeni teklifler ile karşılaşmanız mümkün. Ayrıca siz de projelerinizi ortaya koyabilirsiniz. Bu arada konu ile ilgisi olmayan kişilere planlarınızı anlatmayın. Arkadaşlarınız iyi niyetli olsa bile kafanızı karıştırabilirler. Bu arada çocuklar ve iş arkadaşlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Gün içinde karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak ve girişimde bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derin olabilir ve en derin istekleriniz açığa çıkabilir. Heyecan duyacağınız haberler alabilirsiniz ve uzun zamandır beklediğiniz gelişmeler sizin istediğiniz yönde gerçekleşebilir. Fakat hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Kendinizi fazla zorlamayın. Seyahatler, tatil programları ve fizik güç gerektiren konular ile ilgilenebilirsiniz. Cinsel potansiyelinizin yükseldiği bir dönem... Kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar çekici gelebilir. Seyahatler sırasında etkileneceğiniz kişi ile karşılaşmanız mümkün.
ASLAN BURCU YORUMU
Kendinizi güçlü ve iyi hissettiğiniz bir dönemdesiniz. Gelişmeler yavaş olabilir fakat sizin istediğiniz yönde oluşuyor ve bu durum moralinizi yükseltiyor. Eskiden önemsediğiniz konulara daha farklı açılardan bakabilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Ev almak, evlenmek, çocuk sahibi olmak veya ortaklık benzeri konular ilginizi çekecek. İlginç kişiler ile iş birliği yapabilirsiniz ve yaratıcı fikirleriniz ile çevrenizi etkileyebilirsiniz. Özgür ve güçlü kişilerin desteğini alacaksınız. Ayrıca farklı çözümleriniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Tuhaf kaygılarınız olabilir... İçinde bulunduğunuz durumu gözden geçireceksiniz. Hem geleceğe yönelik istekleriniz değişmiş olabilir, hem de geçmişte yaşamış olduklarınızı sorgulayabilirsiniz. Özellikle annenizin davranışlarını inceleyebilirsiniz ve ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Artık içinde bulunduğunuz duruma daha farklı bir açıdan bakacaksınız ve düşünceleriniz tamamen değişecek. Eski kararlarınızdan vaz geçebilirsiniz. Bu arada sağlığınıza özen gösterin. Özellikle ilaç kullanırken tedbirli olun. Dikkatinizi dağıtan sorunlardan uzaklaşın ve yakınlarınızı kritik etmekten vazgeçin. Dikkatinizi kendinize yöneltin.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duyguların derinliklerinden sıyrılacaksınız ve bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz... Bu arada parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Veya yapabileceğinizden daha büyük sorumluluklar almış olabilirsiniz ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Kendinizi çok fazla zorlamayın ve şimdilik olayları akışına bırakın. Öfkeli ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Sağlığınıza özen göstermeniz gereken bir dönemdesiniz. Daha önce ihmal ettiğiniz her ne varsa, şimdi karşınıza çıkabilir. Lakin sağlığınızı ihmal etmeseniz iyi olacak! Beslenmenize ve uykunuza özen göstermeniz gerekiyor.
AKREP BURCU YORUMU
Çevre gezileri, seyahatler ve eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve yaşam enerjiniz yüksek. Ancak isteklerinizin gerçekleşmesi için gelişmeleri beklemeniz gerekiyor. Bu arada evle ilgili konular veya çocuklar, kardeşler ile ilgili karışıklıklar kafanızı karıştırabilir. Fakat bugün dikkatinizi sizi heyecanlandıran konulara yönelteceksiniz. Güçlü dostlarınız, gücüne güvendiğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde önemsediğiniz aile büyükleri ile ilgilenmeniz gerekebilir. Özellikle sorumluluk hissettiğiniz kişiler ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler tarzınızı değiştirmenize neden olabilir.
YAY BURCU YORUMU
Bugün önceden planlanmış bir davete gidebilirsiniz. Eski dostlarınızla karşılaşmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Endişelerinizi ve karamsar duygularınızı sevdiğinize ve dostlarınıza yansıtmaktan kaçının. Sevdiğinizin davranışlarını izleyebilir ve meydana gelen değişikliğin nedenlerini çözmeye çalışabilirsiniz. Beklemediğiniz davranışlar ve olaylar karşısında duygularınız karışabilir fakat mantığınız ile hareket ederseniz, sorunları çözebilirsiniz. Bu arada sevdiğinizin sizi anlamadığını düşüneceksiniz ancak o da ihmal edildiğini düşünebilir. Arkadaşlarınıza ayırdığınız zamanın bir kısmını sevdiğinize ayırın ve duygularınızı anlatmayı deneyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
Tepkilerinizi denetlemeniz pek kolay değil. Özellikle isteklerinizin yükseldiği bir dönemde sakin ve uyumlu durabilmek zor... Fakat yabancı ortamlar ve farklı mekanlar size çekici gelecek. Ayrıca yeni yerler keşfetmek, keyfinizi yerine getirecek. Bugün açık havada dolaşabilirsiniz veya seyahat hazırlıkları yapabilirsiniz. Yabancı ülkeler veya değişik felsefeye sahip kişiler, ilginizi çekecek. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklara karşı tedbirli olun. Günün ilerleyen saatlerinde uzaklarda yaşayan ve uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ziyaretinize gelebilir. Veya siz onların ziyaretine gitmek için yolculuk hazırlıkları yapabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Duygusal gerilimden uzaklaşıp mantıklı davranacaksınız. Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Sabırsız ve tahammülsüz olduğunuz konulara yönelik fikirleriniz değişiyor ve buna bağlı olarak duygularınız da değişiyor. İsteklerinizi hoş bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve daha önce önem verdiğiniz her ne var ise, size artık önemli gelmediğini anlayabilirsiniz. Veya en azından kendinizi ve çevrenizi zorlamaktan vazgeçebilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için eski alışkanlıklarınızı değiştirmeniz mümkün. Ve elbette bu pek kolay değil fakat gelişmeler kendinize olan güveni yükseltecek ve isteklerinizi gerçekleştirmek için harekete geçeceksiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Güçlü kişilerin desteğini alabilirsiniz ve arkadaşlarınıza önemsediğiniz konuları anlatabilirsiniz. Ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olmak için büyük bir gayret göstereceksiniz. Çocuklar, kardeşleriniz ve arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda sevdikleriniz de sizi destekleyecek ve bugün kendinizi daha farklı hissedeceksiniz. Sevdiğiniz konular ile ilgilenebilirsiniz ve endişelerinizden uzaklaşıp isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak ve bu arada karşılaştığınız güçlü kişilerden etkileneceksiniz ve kendinizi yenilemek için harekete geçeceksiniz.