MUT BELEDİYESİNE SORUŞTURMA ŞOKU

Paylaş
 

Mut Belediyesinde soruşturma şoku yaşanıyor. İçişleri Bakanlığı, Belediyenin 2014-2016 yılları arasında Encümen ve Meclis kararlarıyla gerçekleşen bazı usulsüz ve kanuna aykırı işlem iddiaları nedeniyle soruşturma izni verdi. İddialarla ilgili olarak; Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz’ın yanısıra, aralarında Başkan Yardımcıları ve Vekilleri, eski ve yeni Encümen Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Birim Müdürleri ile önceki Belediye Başkanı Murat Orhan’ın da bulunduğu kişiler hakkında, savcılık tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, 2014-2016 yılları arasında Mut Belediyesinde Encümen ve Meclis Kararlarıyla gerçekleşen bazı usulsüz ve kanuna aykırı işlem iddiaları hakkında ön incelemesini tamamladı. 6 maddede yapılan ön inceleme sonucunda, 5 maddede Devlet İhale Kanununa, Belediye Kanununa ve Bakanlar Kurulu Kararlarına aykırılık tespit eden Genel Müdürlük; raporunu İçişleri Bakanlığına sundu. Rapor üzerine, Bakan Süleyman Soylu imzasıyla ilgililer ve sorumlular hakkında soruşturma izni verildi. Konuyla ilgili olarak savcılık tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Ön inceleme raporunda soruşturma izni verilmesine gerekçe gösterilen işlemler ve iddialar özetle şunlar:

1) 28.5.2015 ve 19.4.2016 tarihlerinde gerçekleştirilen kiraya verme ihalelerinde Bütçe Kanununda belirtilen parasal sınırları aştığı halde kiraya verilmesinden dolayı Devlet İhale Kanununa aykırı olması.

2) Mut Belediyesine ait Mutiş Ltd. Şti.’ne encümen kararı ile parkomat ihalesinin verilmesinden dolayı Belediye Kanununa aykırı davranılması.

3) İçişleri Bakanlığının onayı alınmadan, Belediye Meclis Kararıyla, en son kesinleşmiş hiçbir geliri olmayan Mutiş Ltd. Şti.’ne hizmet aracı satın alınıp borçlanmasına karar verilmesi ve satın alma işleminin gerçekleştirilerek şirketin borçlandırılmasından dolayı Belediye Kanununa aykırı hareket edilmesi.

4) Mutiş Ltd. Şti.’den Belediyeye araç kiralanmasından dolayı Bakanlar Kurulu Kararına aykırı davranılması.

5) 2014 ve 2016 yılları arasında gerçekleşen 5 adet ihalede açık ihale usulü kullanılmamasından dolayı Kamu İhale Kanununa aykırı hareket edilmesi.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 2775 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın