logo ms

MUSTAFA YALÇIN’la Mut Folkloru Üzerine…

Paylaş
 

Mut’un kültürel geçmişinde folklor çok önemli bir yer tutar. Mutlular için folklor demek, halkoyunları demek; apayrı bir anlam taşır. Folklor bir yerlerden yaşamlarına dokunmuştur Mutluların. Orta yaşın üstündeki hemen hemen her Mutlu; çocukluğunda, gençliğinde folklorla haşır neşir olmuştur mutlaka. Gerek halkoyunları ekibinde oynamış, gerek o ekipte çalışmalar yapmış, gerekse ilgi ve sevgi duymuştur. Eskisi kadar olmasa da bu ilgi ve sevgi, günümüzde de halen devam etmektedir.

İşte 72 yaşındaki Mutlu hemşerimiz Mustafa Yalçın da, çocukluğunda ve gençliğinde folklor ateşine tutulanlardan. Mut’un ilk folklor ekibinin kuruluşunda yer alanlardan birisi Mustafa Yalçın abimiz; Mut folklor tarihinin kilometre taşlarından…

1963 yılında, 10 arkadaşıyla beraber Mut’un ilk folklor ekibini kurmuş Mustafa abi. Askere gidene kadar yıllarca folklorun içinde kalmış; Mut’taki Karacaoğlan Şenlikleri ve Kayısı Bayramlarında halkoyunları ekibiyle oynamış. Mut dışında da festivallere katılmışlar, hatta yurtdışına bile gitmişler gösteri yapmaya. Mustafa abi, folklordan hatırı sayılır paralar da kazanmış askere gitmeden önce. Ankara ve İstanbul’da gazinolarda sahne almışlar ekibiyle. O zamanların en ünlü, tanınmış, önde gelen sanatçılarıyla aynı sahneyi paylaşmışlar. Bunlar arasında, Türkiye’nin en büyük sanatçılarından olan Sanat Güneşimiz Zeki Müren’le bile sahneye çıkmışlar, aynı havayı solumuşlar onunla. Hatta renk programlarında Zeki Müren’in tercihi olmuşlar.

Evet, bunun gibi birçok anı ve anekdot var Mustafa abinin. Bunların bir kısmını siz okurlarımızla paylaşmak, Mut folklor tarihine de bir not düşmek istedik ve kendisiyle bir söyleşi gerçekleştirdik.

Söyleşimize geçmeden önce bir konunun daha altını çizelim; bunun izlerini söyleşimizde hissedeceksiniz zaten. Şu sıralar hastalıklarla da mücadele eden Mustafa Yalçın abimiz; biraz kırgın, biraz buruk, biraz sitemkar. Nedenini söyleşimizde bulacaksınız.

İyi okumalar.

 

Mehmet GÜRBÜZ: Merhaba Mustafa abi. Öncelikle okuyucularımız için kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?  

Mustafa YALÇIN: 1945 Mut Doğumluyum. Ziraat Bankası emeklisiyim. Mut folklor ekibinin kuruluşunda emeği geçenlerden biriyim.

Abi, sizin Mut’un ilk folklor ekibi içinde yer aldığınızı ve buna emek verdiğinizi öğrendik. Bu serüven nasıl başladı abi, ilk ekipte kimler vardı?

1963 senesinde Ramazan Gerez ve Oktay Atalay liderliğinde folklor ekibini kurduğumuzda 10 arkadaştık.

Ramazan (Gerez), Oktay (Atalay) abigil folklor çalışması yapıyorlarmış. Bir gün bizde seyredelim, diye gittik. Benim rahmetlik babam, Ali amcam Mut’ta en güzel zeybeği oynayan iki kişiymiş. Artık demek ki damarlarımızda bizim de varmış öyle bir şey. Oktay abi, Mustafa senin baban çok güzel zeybek oynardı, derdi. Haydi dedi, geç şuraya sende oyna. Böylelikle folklora başlamış olduk.

İlk folklor ekibinde Ramazan Gerez, Oktay Atalay, Haşim Ünsal, Raşit Canca, Mustafa Yalçın, şarkıcı Muzaffer Ayırkan, çalgılarda Sabri Aydoğan (klarnet) ve Şevket Örs (davul) vardı.

Folklora başlarken, folklor öyle ters bir şey ki! Bizler hep oynarken sol ayağımızla oynardık, bir şey bilmediğimizden; ama folklora başladın mı her şey sağ ayağınla başlıyor. Onun için ben folklor çalışması da yaptırdım arkadaşlara. İçinde benim kayınbiraderim de vardı, küstü mesela. Bir türlü sol ayağını değiştirip sağ ayağını vuramadı. O zaman kayınbiraderim de değil, Mehmet dedim, sen bu işi beceremeyeceksin. Bana hatta kırgın gitti, folklor ekibinden ayrılırken.

Peki abi, sonrasında nasıl gelişti olaylar?  

Ben, Oktay abi, Ramazan abi, Haşim Ünsal, Raşit Canca 1963 senesinde Mut’taki ilk Karacaoğlan Şenlikleri ve Kayısı Bayramında tertiplemede büyük emeklerimiz geçti. O seneden sonra da her yıl folklor ekibiyle beraber elimizden geldiği kadar Mut’a hizmet etmek için uğraştık.

Bu arada bazı festivallere katıldık. Mut dışında ilk gösterimizi Karaman Dil Bayramında yaptık. 68 senesinde Erzurum Festivaline gittik. 71 senesinde Nasrettin Hoca Festivaline gittik, Akşehir’e. Aslında folklorun kaynağı festivallerdir yani. Folklorun hakiki ne olduğunu öğrenmek istiyorsan, festivallere gideceksin. Bütün Türkiye’nin dört bir tarafından gelen folklor ekipleri, gerçek olarak folklor oyunları oynardı.

1963 senesinde Rahmetli Belediye Başkanı Yahya İnanıcı, sizi Ankara’ya götüreceğim, dedi. Ve profesyonel folklorcularla Yahya Beyin sayesinde başladık. Ankara’ya gittik. Yahya Bey bizi bir de Almanya’ya götürdü. 1,5 – 2 ay filan Almanya turnesi yaptık. Hayal edemeyeceğimiz bir dış seyahat oldu bizim için. Ankara dönüşü ben askere gittim, askerden dönüşte İstanbul’da 2 – 2,5 seneye yakın çalıştım. Velhasıl sonradan ister istemez koptuk folklordan, belli bir süre geçince.

Folkloru kurduğunuzda halkın yaklaşımı, ilgisi, alakası nasıldı abi?

Bizim folklor kurulmadan önce Silifke folklor ekibi gelirdi, Çınaraltı’nda gösteri yapardı bazen. Bütün Mut oraya akardı. Halkın öyle bir sevgisi vardı. Bizler birazda halkın bu sevgisinden dolayı rahat çalıştık.

Mut dışında İlk gösterimizi Karaman Dil Bayramında yaptık. Karaman’dan bize haberi geldi; Urfani türküsünü oyun yapmadan gelmesinler. Ve ilk defa biz o zaman Urfani türküsünü oyun haline getirdik, Karaman’a öyle gittik. Benim teyzemin oğlu Ahmet Küçük’ü maskot olarak götürdük yanımızda. Silifke Lisesinin de folklor ekibi vardı orada. Ahmet Küçük sahnede oynarken Silifke folklor ekibinin elemanları bütün kaşıkları kırdılar; Ahmet’i alkışlayacağız, diye. Ve bizim program bittikten sonra, bizim kaşıkları bizden ödünç istediler. Yani öyle bir sevgi vardı folklorda.

Biz Ankara, İstanbul’a gittiğimiz zamanlarda halkın çok büyük aşırı sevgisiyle karşılaştık. Mesela çalıştığımız aile bahçesinde gazinonun sahibi Malatyalı bir kadındı. Bize derdi ki, sizin her kadınlar matinesinde en az 7 -8 tane masanız var, derdi. Bizim sayemizde gelecek olan.

Mustafa abi, Ankara ve İstanbul maceralarınızdan da biraz bahsedebilir misiniz?

10 yıl ben dışarıda çalıştım. Türkiye’de çeşitli sanatçılarla, Türkiye’nin en büyük sanatçılarıyla çalıştık. Zeki Müren’le, Behiye Aksoy’la aynı sahneyi paylaştık. Bunlar bizim için gurur vesilesi. Türkiye’nin en büyük sanatçısı Zeki Müren, tercih olarak bizi istedi gazinodaki programında. Bizi gazinolar renk programlar olarak isterdi. Nuri Sesigüzel ilk programa başladığı zamanlar Ankara’da aynı gazinoda beraber çalıştık. Çok çeşitli sanatçılarla çalıştık. Mediha Demirkıran, Sevim Çağlayan, Sevim Tanyürek. Türkiye’nin kalburüstü bütün sanatçılarıyla çalıştık. Bunlar kimsenin aklına gelmeyecek şeyler.

Benim geçim kaynağım folklor değildi. Bizimkisi sadece amatörce bir sevgiydi. Ama ben profesyonelce de parada kazandım. Askere gittim, kimseden beş kuruş para istemedim. Evlendim, kimseden para istemedim. Ben folklordan kazandığım paralarla bunları gerçekleştirdim. İstanbul’da, Ankara’da kazandım. Ben İstanbul’da 2,5 sene çalıştım, 25 – 30 milyar lira para kazandım. Yani o kadar güzel işimiz vardı bizim. Bunlar olmasaydı; benim babamın, annemin durumu iyi değildi. Fakir bir aile çocuğuyum. Onların doğru dürüst işi yoktu, gücü yoktu. Onlara yük olmadan askere de gittim geldim, evlendim, iş güç sahibi oldum. Çoluk çocuk sahibi olduk. Ve artık dedik buna bir nokta koymak lazım. Bıraktık, sonra memuriyete başladık.

Mustafa abi, folklor yaşamında birçok anı biriktirmişsindir mutlaka. Bunlardan unutamadığın, aklına geleni bizimle paylaşır mısın abi?

Ankara’da ilk zamanlar belli semtlere çadırlar kurulurdu. Tahtadan sahneler falan yapılırdı. Düğün salonlarından olsun, kurulan çadırlardan olsun, organizatörler aracılığıyla büyük teklifler gelirdi. Biz Ankara’da bir dakika boş durmazdık. Gecenin saat 12’sine, 1’ine, 3’üne kadar; oradan oraya koştururduk. Bir gün çadırda gece tertip etmişler. Oyun oynarken nasıl olduysa ayağım kaydı düştüm. O anda oyun devam ediyor; ben ters takla attım, kalktım, tekrar oyuna başladım. Ama hiç belli olmadı. Millet ne zannetti, bu oyunun içerisinde bir figür zannetti. Halktan bir alkış bir alkış.

Abi son olarak neler söylemek istersin?   

Mut’ta ilk folklor ekibini kuranlardan olarak, folklorla ilgili çok güzel günlerimiz geçti. Belli bir süre sonra, memuriyete girince folklor ekibiyle ilişkimiz kesilmese bile, ister istemez Mut’tan ayrı kaldığımız 10 yıl var bu senelerin içerisinde; bazı arkadaşlarımız folklorla ilgilendiler, onlarda sağolsunlar emekleri geçti. Bunları hiçbir zaman için inkar edemeyiz. Mut’ta folklorla uğraşan arkadaşlardan bazılarına folkloru ben öğrettim. Elimle masayı çaldım, ağzımla türkü söyledim. Kimseyi suçlamak için söylemiyorum; ama benim en fazla zoruma giden nokta, hiçbir zaman için Mut’ta folklorla uğraşan arkadaşlardan, folklorda emeği geçenler diye bizlerin isimleri hiçbir zaman anılmadı. İnsanın gücüne giden nokta bu oluyor. Değilse benim orada ismimin geçmesi filan bir şey değil yani. Ama gönül ne isterdi; folklora bizim de bir emeğimiz geçmiş, bunda da bizim adımızı ansalardı, hatıra olarak kalabilir. İnsan bir yerde bazen bekliyor. Mustafa Yalçın’ın da bize çok emeği geçti, bunlar zor bir şey değil. Folkloru kendine maletmek, hiçbir zaman kimseye bir şey kazandırmaz. Ben Mut’ta kaç kişi varsa, hepsinden bahsetsem, onlar da sevinir, ben de sevinirim. Folklora emeği geçenleri neden inkar edeyim ben. Ama bizler bu ilgiyi görmedik yaşayamadık. İçimde bir ukde olarak da kaldı. Bu zamana kadar folklor geldi; ne şekilde geldi, nasıl geldi. Velhasıl gönlüm biraz kırık olsa bile, boş ver diyorsun.

Mustafa abi, bu güzel söyleşi için ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ederim.

mut ilk folklor ekibi

Mut’un İlk Folklor Ekibi

folklor 2 nolu foto

1964 Ankara TRT Türk Müziği Sanatçılarının ortaklaşa açtıkları gazinoda

folklor 3 nolu foto

Aynı gazinoda çalışan küçük çocuk sanatçılar

folklor 4 nolu foto

Karaman Dil Bayramında

Bu yazı 2535 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalanacağı bir gün. Karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Ancak çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde duygusal ve alıngan bir tavır içine girebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınız derinleşebilir. Karamsarlıktan uzaklaşın ve hırslı bir tavır içine girmekten kaçının. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Seyahatler sizin için canlandırıcı olabilir. Yolculuk programları yapabilirsiniz ve uzaklarda yaşayan yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün eviniz ile ilgileneceksiniz ve sevdiklerinize yardımcı olacaksınız. Fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve geleceğe yönelik hayaller kurabilirsiniz. Ayrıca sorumluluk hissettiğiniz ve üzerinizde baskı duygusu yaratan konulara yönelik çalışmalar yapacaksınız. Aslında kaçtığınız ve istemediğiniz durumlar ile yüzleşmeniz gerekebilir ve böylece olaylara bakış açınızın değişmiş olduğunu anlayabilirsiniz. Ev veya iş yeriniz ile ilgili hayallerinizi gerçekleştirmek için yeni stratejiler yapabilirsiniz. Gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir ancak sabırlı davranmayı başaracaksınız ve bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayabilirsiniz ve eğlenceli programlar yapabilirsiniz. Kısa veya uzun seyahatler yapabileceğiniz gibi uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir ve birlikte keyifli programlar yapabilirsiniz. Hareket halinde olmak enerjinizi yükseltiyor. Ayrıca yaşam enerjisi yüksek ve güçlü kişiler ile birlikte olmaktan keyif alacaksınız ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. İlginç projeleriniz olabilir ve bu arada yapılması gereken pratik işler ile ilgili bazı karışıklıklar yüzünden kafanız karışmış olabilir. Ancak isteklerinizi gerçekleştirme konusunda kararlı davranacaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde ilginç rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen çeşitli hayaller kurabilirsiniz. Bugün planlarınızı gözden geçirmek için uygun zaman. Projeleriniz ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz ve öğrenmek istediklerinizin izini sürebilirsiniz. Bu arada hayal gücünüzün yardımı ile çözümleyici de olabilirsiniz ve çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bugün sizin için hayal gücü gerektiren konulara çalışmalar yapmak için uygun bir zaman. Sanatsal faaliyetler, büyük organizasyonlar, vakıflar, dernekler ve yardım kuruluşlarına yönelik çalışmalar yapanlar için verimli bir gün.
ASLAN BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konulara yönelik gelişmeler sizi memnun edecek ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Bugün yapmanız gereken işlere dikkatinizi odaklayacaksınız ve önceden belirlediğiniz gibi işlerinizi sürdüreceksiniz. İsteklerinizin gücü sayesinde üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ve kişiler ile başa çıkabilirsiniz ve hiçbir zaman olmadığı kadar sabırlı davranabilirsiniz. Ayrıca kararlı ve istekli çalışmalarınız ile önemli kişilerin takdirini kazanacaksınız ancak bu durum yeni sorumluluklar almanızı gerektirebilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bilincinizin derinlerinden yükselen unutulmuş arzular rüya aracılığı ile ortaya çıkabilir ve sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile güne başlayabilirsiniz. İdeallerinizin değişmeye başladığını hissedebilirsiniz ve buna bağlı olarak düşünceleriniz de değişebilir. Bu arada karar vermek için aceleci davranmayın. Gün içinde alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar hayal gücünüzü uyandırabilir ve endişeli düşünceler içine girebilirsiniz. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için özen gösterin. Dostlarınızın ve sevdiğinizin desteği moralinizi yükseltecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Biraz gergin ve isteksiz uyanabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Karşılaştığınız olaylar ve kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve bilinçaltınız uyanabilir. Alıngan ve hassas olduğunuz bir gün. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Aniden gelişen olaylar sizi biraz huzursuz edebilir fakat aynı zamanda sizin üzerinizde canlandırıcı etkisi olacak ve dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız. Şimdiye kadar yaptıklarınızı gözden geçirebilir ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Hareket halinde olmak karamsar duygulardan uzaklaşmanıza yardımcı olacak.
AKREP BURCU YORUMU
Beklediğiniz gelişmelerin meydana geldiğini hissederek güne keyifli başlayacaksınız. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz yüksek olacak ve alacağınız haberler ve teklifler düşüncelerinizi derinleştirecek. Böylece araştırmalarınızı derinleştireceksiniz ve özellikle aldığınız teklifler ve duyduğunuz haberler hayal gücünüzü uyandıracak. Yeni projeler yapabilirsiniz ve planlarınızı yakınlarınıza anlatabilirsiniz. İş arkadaşlarınız, komşularınız ve yakınlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. Bugün sanatsal faaliyetler ve hayal gücü gerektiren alanlarda çalışmalar yapanlar için verimli bir zaman...
YAY BURCU YORUMU
Bazı karışıklıklar ve duyduğunuz haberler yüzünden keyifsiz olabilirsiniz. Fakat endişeli hayallerden uzak durmalısınız. Düşünceler zihninizin derinliklerine inebilir ve dikkatinizi tek bir konuya odaklamanız zor olabilir. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Yakınlarınız için endişelenmeniz mümkün. Ayrıca ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ideallerinizin değişmeye başladığını anlayabilirsiniz. İş arkadaşlarınız ve komşularınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Yanlış anlamalar olabileceğini düşünerek davranın ve tartışmalardan uzak durun.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Sabırlı ve makul olmanız gereken bir dönemdesiniz. Hırslı ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve kendinizi fazla zorlamayın. Olabileceklerden daha fazlasının peşinden koşabilirsiniz ve hırslı bir tavır içine girebilirsiniz. Ancak eski arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekliyor. Bugün dostlarınız ile buluşabilir veya çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Dışarda olmak ve keyif aldığınız ortamlarda bulunmak sizi rahatlatacak. Bu arada geçmişi düşünebilir ve şimdiye kadar yaşadıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Ve bütün bunların sonucunda içinde bulunduğunuz durumu değerlendirebilir ve kendi geleceğinizi düşünebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Yapmanız gereken olağan işler ile ilgileneceksiniz ve çalışmalarınızı bildiğiniz gibi sürdüreceksiniz. Akşama doğru ilginç fikirler uyanabilir ve eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz. Hem eski bilgiyi, hem de yeni teknoloji ile geliştirilen ürünler ilginizi çekecek ve çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Bu arada sizden daha farklı bilgiye sahip kişiler ile karşılaşabilirsiniz veya bu tip kişiler ile ilgili bazı haberler alabilirsiniz. Özellikle akşama doğru karşılaşacağınız kişiler alacağınız haberler düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Ayrıca eviniz, yakınlarınız ve arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derinleşecek ve hem kendinizi, hem de içinde bulunduğunuz durumu gözden geçireceksiniz. Eviniz, çocuklar, yakınlarınız veya arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Evraklar veya daha önce ihmal edilmiş ve yapılması gereken işler ile ilgili bazı karışıklıklar çıkmış olabilir ve kafanız karışabilir. Dikkatinizi yükseltin ve yarım bırakılmış işlerinizi tamamlamak için dikkatinizi odaklayın. Bu arada dostlarınızın desteğini alabilirsiniz. Ayrıca sezgilerinize güvenin ve dikkatinizi dağıtan konulardan uzaklaşın. Bugün uzaklarda bulunan yakınlarınız ile görüşebilirsiniz ve dostlarınızın davetine gidebilirsiniz. Dışarı çıkmak ve hareketli ortamlar sizi rahatlatacak.