MUSTAFA YALÇIN’la Mut Folkloru Üzerine…

Paylaş
 

Mut’un kültürel geçmişinde folklor çok önemli bir yer tutar. Mutlular için folklor demek, halkoyunları demek; apayrı bir anlam taşır. Folklor bir yerlerden yaşamlarına dokunmuştur Mutluların. Orta yaşın üstündeki hemen hemen her Mutlu; çocukluğunda, gençliğinde folklorla haşır neşir olmuştur mutlaka. Gerek halkoyunları ekibinde oynamış, gerek o ekipte çalışmalar yapmış, gerekse ilgi ve sevgi duymuştur. Eskisi kadar olmasa da bu ilgi ve sevgi, günümüzde de halen devam etmektedir.

İşte 72 yaşındaki Mutlu hemşerimiz Mustafa Yalçın da, çocukluğunda ve gençliğinde folklor ateşine tutulanlardan. Mut’un ilk folklor ekibinin kuruluşunda yer alanlardan birisi Mustafa Yalçın abimiz; Mut folklor tarihinin kilometre taşlarından…

1963 yılında, 10 arkadaşıyla beraber Mut’un ilk folklor ekibini kurmuş Mustafa abi. Askere gidene kadar yıllarca folklorun içinde kalmış; Mut’taki Karacaoğlan Şenlikleri ve Kayısı Bayramlarında halkoyunları ekibiyle oynamış. Mut dışında da festivallere katılmışlar, hatta yurtdışına bile gitmişler gösteri yapmaya. Mustafa abi, folklordan hatırı sayılır paralar da kazanmış askere gitmeden önce. Ankara ve İstanbul’da gazinolarda sahne almışlar ekibiyle. O zamanların en ünlü, tanınmış, önde gelen sanatçılarıyla aynı sahneyi paylaşmışlar. Bunlar arasında, Türkiye’nin en büyük sanatçılarından olan Sanat Güneşimiz Zeki Müren’le bile sahneye çıkmışlar, aynı havayı solumuşlar onunla. Hatta renk programlarında Zeki Müren’in tercihi olmuşlar.

Evet, bunun gibi birçok anı ve anekdot var Mustafa abinin. Bunların bir kısmını siz okurlarımızla paylaşmak, Mut folklor tarihine de bir not düşmek istedik ve kendisiyle bir söyleşi gerçekleştirdik.

Söyleşimize geçmeden önce bir konunun daha altını çizelim; bunun izlerini söyleşimizde hissedeceksiniz zaten. Şu sıralar hastalıklarla da mücadele eden Mustafa Yalçın abimiz; biraz kırgın, biraz buruk, biraz sitemkar. Nedenini söyleşimizde bulacaksınız.

İyi okumalar.

 

Mehmet GÜRBÜZ: Merhaba Mustafa abi. Öncelikle okuyucularımız için kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?  

Mustafa YALÇIN: 1945 Mut Doğumluyum. Ziraat Bankası emeklisiyim. Mut folklor ekibinin kuruluşunda emeği geçenlerden biriyim.

Abi, sizin Mut’un ilk folklor ekibi içinde yer aldığınızı ve buna emek verdiğinizi öğrendik. Bu serüven nasıl başladı abi, ilk ekipte kimler vardı?

1963 senesinde Ramazan Gerez ve Oktay Atalay liderliğinde folklor ekibini kurduğumuzda 10 arkadaştık.

Ramazan (Gerez), Oktay (Atalay) abigil folklor çalışması yapıyorlarmış. Bir gün bizde seyredelim, diye gittik. Benim rahmetlik babam, Ali amcam Mut’ta en güzel zeybeği oynayan iki kişiymiş. Artık demek ki damarlarımızda bizim de varmış öyle bir şey. Oktay abi, Mustafa senin baban çok güzel zeybek oynardı, derdi. Haydi dedi, geç şuraya sende oyna. Böylelikle folklora başlamış olduk.

İlk folklor ekibinde Ramazan Gerez, Oktay Atalay, Haşim Ünsal, Raşit Canca, Mustafa Yalçın, şarkıcı Muzaffer Ayırkan, çalgılarda Sabri Aydoğan (klarnet) ve Şevket Örs (davul) vardı.

Folklora başlarken, folklor öyle ters bir şey ki! Bizler hep oynarken sol ayağımızla oynardık, bir şey bilmediğimizden; ama folklora başladın mı her şey sağ ayağınla başlıyor. Onun için ben folklor çalışması da yaptırdım arkadaşlara. İçinde benim kayınbiraderim de vardı, küstü mesela. Bir türlü sol ayağını değiştirip sağ ayağını vuramadı. O zaman kayınbiraderim de değil, Mehmet dedim, sen bu işi beceremeyeceksin. Bana hatta kırgın gitti, folklor ekibinden ayrılırken.

Peki abi, sonrasında nasıl gelişti olaylar?  

Ben, Oktay abi, Ramazan abi, Haşim Ünsal, Raşit Canca 1963 senesinde Mut’taki ilk Karacaoğlan Şenlikleri ve Kayısı Bayramında tertiplemede büyük emeklerimiz geçti. O seneden sonra da her yıl folklor ekibiyle beraber elimizden geldiği kadar Mut’a hizmet etmek için uğraştık.

Bu arada bazı festivallere katıldık. Mut dışında ilk gösterimizi Karaman Dil Bayramında yaptık. 68 senesinde Erzurum Festivaline gittik. 71 senesinde Nasrettin Hoca Festivaline gittik, Akşehir’e. Aslında folklorun kaynağı festivallerdir yani. Folklorun hakiki ne olduğunu öğrenmek istiyorsan, festivallere gideceksin. Bütün Türkiye’nin dört bir tarafından gelen folklor ekipleri, gerçek olarak folklor oyunları oynardı.

1963 senesinde Rahmetli Belediye Başkanı Yahya İnanıcı, sizi Ankara’ya götüreceğim, dedi. Ve profesyonel folklorcularla Yahya Beyin sayesinde başladık. Ankara’ya gittik. Yahya Bey bizi bir de Almanya’ya götürdü. 1,5 – 2 ay filan Almanya turnesi yaptık. Hayal edemeyeceğimiz bir dış seyahat oldu bizim için. Ankara dönüşü ben askere gittim, askerden dönüşte İstanbul’da 2 – 2,5 seneye yakın çalıştım. Velhasıl sonradan ister istemez koptuk folklordan, belli bir süre geçince.

Folkloru kurduğunuzda halkın yaklaşımı, ilgisi, alakası nasıldı abi?

Bizim folklor kurulmadan önce Silifke folklor ekibi gelirdi, Çınaraltı’nda gösteri yapardı bazen. Bütün Mut oraya akardı. Halkın öyle bir sevgisi vardı. Bizler birazda halkın bu sevgisinden dolayı rahat çalıştık.

Mut dışında İlk gösterimizi Karaman Dil Bayramında yaptık. Karaman’dan bize haberi geldi; Urfani türküsünü oyun yapmadan gelmesinler. Ve ilk defa biz o zaman Urfani türküsünü oyun haline getirdik, Karaman’a öyle gittik. Benim teyzemin oğlu Ahmet Küçük’ü maskot olarak götürdük yanımızda. Silifke Lisesinin de folklor ekibi vardı orada. Ahmet Küçük sahnede oynarken Silifke folklor ekibinin elemanları bütün kaşıkları kırdılar; Ahmet’i alkışlayacağız, diye. Ve bizim program bittikten sonra, bizim kaşıkları bizden ödünç istediler. Yani öyle bir sevgi vardı folklorda.

Biz Ankara, İstanbul’a gittiğimiz zamanlarda halkın çok büyük aşırı sevgisiyle karşılaştık. Mesela çalıştığımız aile bahçesinde gazinonun sahibi Malatyalı bir kadındı. Bize derdi ki, sizin her kadınlar matinesinde en az 7 -8 tane masanız var, derdi. Bizim sayemizde gelecek olan.

Mustafa abi, Ankara ve İstanbul maceralarınızdan da biraz bahsedebilir misiniz?

10 yıl ben dışarıda çalıştım. Türkiye’de çeşitli sanatçılarla, Türkiye’nin en büyük sanatçılarıyla çalıştık. Zeki Müren’le, Behiye Aksoy’la aynı sahneyi paylaştık. Bunlar bizim için gurur vesilesi. Türkiye’nin en büyük sanatçısı Zeki Müren, tercih olarak bizi istedi gazinodaki programında. Bizi gazinolar renk programlar olarak isterdi. Nuri Sesigüzel ilk programa başladığı zamanlar Ankara’da aynı gazinoda beraber çalıştık. Çok çeşitli sanatçılarla çalıştık. Mediha Demirkıran, Sevim Çağlayan, Sevim Tanyürek. Türkiye’nin kalburüstü bütün sanatçılarıyla çalıştık. Bunlar kimsenin aklına gelmeyecek şeyler.

Benim geçim kaynağım folklor değildi. Bizimkisi sadece amatörce bir sevgiydi. Ama ben profesyonelce de parada kazandım. Askere gittim, kimseden beş kuruş para istemedim. Evlendim, kimseden para istemedim. Ben folklordan kazandığım paralarla bunları gerçekleştirdim. İstanbul’da, Ankara’da kazandım. Ben İstanbul’da 2,5 sene çalıştım, 25 – 30 milyar lira para kazandım. Yani o kadar güzel işimiz vardı bizim. Bunlar olmasaydı; benim babamın, annemin durumu iyi değildi. Fakir bir aile çocuğuyum. Onların doğru dürüst işi yoktu, gücü yoktu. Onlara yük olmadan askere de gittim geldim, evlendim, iş güç sahibi oldum. Çoluk çocuk sahibi olduk. Ve artık dedik buna bir nokta koymak lazım. Bıraktık, sonra memuriyete başladık.

Mustafa abi, folklor yaşamında birçok anı biriktirmişsindir mutlaka. Bunlardan unutamadığın, aklına geleni bizimle paylaşır mısın abi?

Ankara’da ilk zamanlar belli semtlere çadırlar kurulurdu. Tahtadan sahneler falan yapılırdı. Düğün salonlarından olsun, kurulan çadırlardan olsun, organizatörler aracılığıyla büyük teklifler gelirdi. Biz Ankara’da bir dakika boş durmazdık. Gecenin saat 12’sine, 1’ine, 3’üne kadar; oradan oraya koştururduk. Bir gün çadırda gece tertip etmişler. Oyun oynarken nasıl olduysa ayağım kaydı düştüm. O anda oyun devam ediyor; ben ters takla attım, kalktım, tekrar oyuna başladım. Ama hiç belli olmadı. Millet ne zannetti, bu oyunun içerisinde bir figür zannetti. Halktan bir alkış bir alkış.

Abi son olarak neler söylemek istersin?   

Mut’ta ilk folklor ekibini kuranlardan olarak, folklorla ilgili çok güzel günlerimiz geçti. Belli bir süre sonra, memuriyete girince folklor ekibiyle ilişkimiz kesilmese bile, ister istemez Mut’tan ayrı kaldığımız 10 yıl var bu senelerin içerisinde; bazı arkadaşlarımız folklorla ilgilendiler, onlarda sağolsunlar emekleri geçti. Bunları hiçbir zaman için inkar edemeyiz. Mut’ta folklorla uğraşan arkadaşlardan bazılarına folkloru ben öğrettim. Elimle masayı çaldım, ağzımla türkü söyledim. Kimseyi suçlamak için söylemiyorum; ama benim en fazla zoruma giden nokta, hiçbir zaman için Mut’ta folklorla uğraşan arkadaşlardan, folklorda emeği geçenler diye bizlerin isimleri hiçbir zaman anılmadı. İnsanın gücüne giden nokta bu oluyor. Değilse benim orada ismimin geçmesi filan bir şey değil yani. Ama gönül ne isterdi; folklora bizim de bir emeğimiz geçmiş, bunda da bizim adımızı ansalardı, hatıra olarak kalabilir. İnsan bir yerde bazen bekliyor. Mustafa Yalçın’ın da bize çok emeği geçti, bunlar zor bir şey değil. Folkloru kendine maletmek, hiçbir zaman kimseye bir şey kazandırmaz. Ben Mut’ta kaç kişi varsa, hepsinden bahsetsem, onlar da sevinir, ben de sevinirim. Folklora emeği geçenleri neden inkar edeyim ben. Ama bizler bu ilgiyi görmedik yaşayamadık. İçimde bir ukde olarak da kaldı. Bu zamana kadar folklor geldi; ne şekilde geldi, nasıl geldi. Velhasıl gönlüm biraz kırık olsa bile, boş ver diyorsun.

Mustafa abi, bu güzel söyleşi için ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ederim.

mut ilk folklor ekibi

Mut’un İlk Folklor Ekibi

folklor 2 nolu foto

1964 Ankara TRT Türk Müziği Sanatçılarının ortaklaşa açtıkları gazinoda

folklor 3 nolu foto

Aynı gazinoda çalışan küçük çocuk sanatçılar

folklor 4 nolu foto

Karaman Dil Bayramında

Bu yazı 2575 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Heyecanlı ve istekli olacaksınız. Bakımlı ve güzel görünmek için kendinize özen göstereceksiniz ve çevrenizdeki kişileri etkileyeceksiniz. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz giderek yükseliyor. Bugün söylemek istediklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. İletişim ve haberleşme trafiğinizin hareketli olacağı bir gün. Grup çalışmaları yapabilirsiniz ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olabilirsiniz. Olumlu ve anlayışlı tavırlarınız ile hem karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz, hem de hoş fırsatlar ile karşılaşacaksınız. Şansınızı iyi değerlendirmek için gayret gösterin.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün duygusal yoğunluğunuzun azaldığını hissedeceksiniz ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran durumlar ile başa çıkabilirsiniz. Özellikle saygı duyduğunuz kişilerin olumlu ve anlayışlı tavırlarından etkileneceksiniz ve siz de iyimser açıdan olayları değerlendireceksiniz. Böylece zorlukların içinde fırsatların doğduğunu anlayabilirsiniz. Şanssızlık gibi görünen olayları şansa dönüştürebilirsiniz. Kariyer yapmak veya sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler bazı fırsatlar ile karşılaşabilirler.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayacaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Bu arada tuhaf rüyalar görebilirsiniz ve duygularınız derinleşebilir. Rüyalarınızı fazla önemsemeyin. Kayıplar ve kazançlar aynı zamanda ortaya çıkabilir. Kayıplar yerine kazançlara odaklanırsanız, başarılı olacaksınız. Hanım arkadaş ve yakınlarınız sizi destekleyecek. Ayrıca sevdiğinizin ilgisi moralinizi yükseltecek. Bu arada karşılaştığınız olaylar ve kişiler hayal gücünüzü harekete geçirebilir. Ancak şüpheci bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve endişelerinizi çevrenize yansıtmayın. Aslında hayal gücünüzü yapıcı ve yaratıcı yönde kullanabilirsiniz
YENGEÇ BURCU YORUMU
Kendinizden daha güçlü kişileri karşınıza almayın ve güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Bugün ilham ve sezgileriniz yükseliyor. Gördüğünüz rüyaları önemseyin. Mesaj veren rüyalar görebilirsiniz. Ayrıca niyet ederek uyuduğunuz zaman rüyanızda niyetinizi görmeniz de mümkün. Aldığınız sorumluluklar ile başa çıkmanız zor olabilir veya parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Gelişmeler beklediğinizden daha farklı olabilir ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Ancak geriliminizi sevdiklerinize yansıtmasanız iyi olacak. Sorunları büyütmekten kaçının ve harcamalarınıza özen gösterin.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi güçlü hissedeceksiniz. Kendinize olan güveninizi yükselten gelişmeler meydana gelecek. Ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz. Ayrıca isteklerinizi güzel ifade edebilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Girdiğiniz ortamlarda tüm dikkati üzerinize çekebilirsiniz. Bugün çekiciliğiniz üzerinizde... Hem kıyafetiniz ve duruşunuz ile etkileyeceksiniz, hem de fikirleriniz ve anlayışlı tavırlarınız ile karşı cinsi etkileyeceksiniz. İstekleriniz büyük olabilir fakat sempatik ve neşeli tavırlarınız etkileyici olacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Duygusal ve heyecanlı olabilirsiniz. Karşılaştığınız olaylar ve alacağınız haberler duygusal karmaşa yaşamanıza neden olabilir. İsteklerinizi ortaya koymak için aceleci davranmayın. Yanlış anlamalar olabilir. Bugün dikkat gerektiren konulara yönelik çalışmalar yaparken tedbirli olmanız gerekiyor. Yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve karşılaştığınız olaylar kafanızı karıştırabilir. İsteklerinizi ortaya koymanız pek kolay olmayacak. Çünkü çok fazla kritik edebilirsiniz ve düşünceleriniz bilincinizin derinliklerine inebilir. Geçmişte yaşadıklarınızı hatırlatan durumlar ile karşılaşabilirsiniz ve idealleriniz tamamen değişebilir.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler keyfinizi yerine getirecek. İletişim ve haberleşme trafiğinizin hareketli olacağı bir dönemdesiniz. Dikkatiniz yüksek olacak. Böylece duygularınızı aklınız ile denetlemeyi başaracaksınız. Projelerinizi gerçekleştirmek için büyük bir gayret içine girebilirsiniz. Bu arada güç mücadelesi yapmasanız iyi olacak. Sabırsız ve tahammülsüz bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek. Ani değişiklikler olabilir.
AKREP BURCU YORUMU
Parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir ve yapabileceğinizden daha büyük beklentiler içinde olabilirsiniz. Fakat bugün kendinizi daha güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Sabahın erken saatlerinde hayal gücünüzü uyandıran gelişmeler olabilir. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve yakınlarınız ile ilişkileriniz yeni boyutlar kazanabilir. Bugün korkularınızdan uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi ideallerinize odaklayacaksınız. Sizi destekleyen güçlü dostlarınızın desteğini alabilirsiniz. İsteklerinizin değiştiği bir dönemdesiniz ve önemli işler yapmak istiyorsunuz. Saygın çevreler sizi destekleyecek ve kendinizi önemli biri olarak hissedeceksiniz.
YAY BURCU YORUMU
İlginç rüyalar görmüş olabilirsiniz ve düşünceleriniz derinleşmiş olabilir. Ancak fikirleriniz değişiyor. Farklı projeleriniz olabilir ve yakınlarınızın düşüncelerinden etkilenebilirsiniz. Ancak duygusal karmaşa uyandıran konulardan uzaklaşıp olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz. Seyahat etmek ve farklı çevrelerde bulunmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar, yepyeni düşünceler uyandırabilir. Bu arada tartışmalardan uzak durmanız gerekiyor. Çünkü yanlış anlamalar meydana gelebilir. İddiacı ve tartışmacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının.
OĞLAK BURCU YORUMU
Yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Ancak karşılaştığınız olaylar fikirlerinizi değiştirmenize neden olabilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var. Etkileyici kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Şimdiye kadar aklınıza gelmeyen konular şimdi size ilginç gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı olmanız gerekiyor. Bu arada parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir veya bazı karışıklıklar ile başa çıkmanız gerekebilir. Kendinizi fazla zorlamayın ve sevdiklerinize karşı anlayışlı davranın.
KOVA BURCU YORUMU
Özgür olmak için kuvvetli arzular duyacaksınız ve sizi özgürleştireceğini düşündüğünüz projeler yapacaksınız. Fikirlerinizi arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz ve isteklerinizi heyecanlı bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Bu arada en derin duygularınız ve istekleriniz uyanabilir ve bazı duygularınızı gizlemek isteyebilirsiniz ancak karşılaştığınız olaylar ve kişiler isteklerinizi ortaya koymanıza neden olacak. Aslında fikirlerinizi hoş bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve etkileyici olabilirsiniz. Bu arada sürprizler olabilir ve eski isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Güne farklı bir heyecan ile başlayabilirsiniz ve önem verdiğiniz her ne var ise, bunlar ile ilgilenebilirsiniz. Tarih, geçmişte yaşanmış olaylar, büyüklerinizin yaşadıkları ve gelenekleri önemseyebilirsiniz. Ancak dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklamanız ve planlı davranmanız gerekiyor. Karşılaştığınız kişiler veya alacağınız haberler hayal gücünüzü uyandırabilir ve eskiden yaşadığınız olayları ve arkadaşlarınızı hatırlayabilirsiniz. Karmaşık düşüncelerden uzaklaşın ve dedikodular ile fazla ilgilenmeyin. Bu arada bazı arkadaşlarınızın size ihtiyacı olabilir. Ayrıca çocuklar ve yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.