KUYUCUOĞLU: “ENİS BERBEROĞLU, BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA.”

serdal kuyucuoğlu
Paylaş
 

Mut’ta muhtarlar ve STK temsilcileriyle iftarda buluşan CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a yaptığı ‘Adalet Yürüyüşü’ konusunda açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin OHAL altında birçok hukuksuz ve adaletsiz uygulamalarla karşılaştığını savunan Kuyucuoğlu, “Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adalet için yürüyor. Türkiye Cumhuriyeti belki de Dünya tarihinde görülmemiş şeylerden biri. Bu sadece Enis Berberoğlu olayına bağlanacak bir konu değil. Enis Berberoğlu meselesi, bardak ağzına kadar dolmuş, taşacak son damla. Ülkede adalet kalmadığı, kimse adalet hakkını arayamadığı için yapılan bir yürüyüş” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Mut’ta muhtarlar ve STK temsilcilerine iftar yemeği verdi. Fikret Ünlü Yüzme Havuzunda verilen iftar yemeğine, mahalle muhtarları, sivil toplum örgütlerinden temsilciler, CHP Mut İlçe Başkanı Abdurrahman Günay ve partililer katıldı.

YSK KARARI VİCDANLARI YARALADI

Yenilen iftar yemeğinin ardından bir konuşma yapan CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, ülkede yaşanan haksızlıklara ve hukuksuzluklara değindi. 2017 referandumunda vatandaşın verdiği karara saygı duyduklarını belirten Kuyucuoğlu, “Ancak bu referandumda şartların eşit olmadığı ve OHAL kapsamında yapılması nedeniyle ciddi eşitsizliklerin ve haksızlıkların olduğunu ve seçim gecesinde YSK’nin aldığı kararla vicdanlarda bir kısım rahatsızlıklar yarattığını hepimiz biliyoruz” dedi.

HUKUK DEVLETİ TAHRİBATA UĞRADI

Son dönemde Türkiye’de ciddi sıkıntılar yaşandığını kaydeden Kuyucuoğlu, hukuk devleti deneyiminin 15 Temmuz sonrası büyük oranda tahribata uğradığını ve ihlal edildiğini söyledi. 1 yıldır Olağanüstü Hal (OHAL) altında yaşadığımızı ifade eden Kuyucuoğlu, şöyle konuştu: “Bir kısım insan haklarıyla, özgürlüklerle ilgili yasalar askıya alındı. Ve şu anda OHAL nedeniyle KHK’lerle ülke büyük oranda yönetiliyor. KHK’lerin 1 ay içerisinde meclise gelmesi lazım, ama bugüne kadar bir tane geldi. Bu kararnamelere istinaden, 15 Temmuz sonrası 150 bine yakın insan devletten tasfiye edildi; FETÖ terör örgütüne ilişkilendirilerek. Tabi bu ilişkinin doğru olup olmadığına mahkemeler karar verecek. Varsa cezalarını verecek. Ama hiçbir şekilde delil olmadan, işinden aşından edilen veya cezaevine konulan insanlar var. Bununla ilgili komisyonlar kurulmasına karar verildi. Ancak bir yıl geçmesine rağmen ancak bir ay önce kuruldu. Hala da bu komisyon çalışmıyor. Bu ihraç edilen, cezaevine atılan insanların ne kadarının suçlu olduğunu bilmiyoruz. Haksız yere atılanlar da var içlerinde. FETÖ’yle hiç ilgisi olmayan, işinde aşında olanlar da var, akademisyenler de var, öğretmenler de var. Askeri öğrenciler var, hiçbir şeyden haberi olmayan genç çocuklar. Üç günlük askerler var. Bunu vicdanlar kabul etmiyor. Suçlular tabiî ki cezasını çeksin, bu konuda hiç tereddüdümüz yok. Ama suçsuz yere de çok sayıda insanın, binlerce insanın cezalandırılması kabul edilebilir bir şey değil. OHAL’i fırsat bilerek, siyasetle alakası olmayan veya demokrasiyi özgürlükleri savunan insanları devletten tasfiye etmek doğru bir yaklaşım değil.”

HUKUK VE SİYASET AYRI OLMALI

OHAL’le birlikte 4 bin 300 civarında hakim ve savcının görevlerinden alındıklarını belirten Kuyucuoğlu,  “Doğrudur yanlıştır, değerlendirilir. Buna bir şey demiyoruz; ama bunların yerine getirilen hakim ve savcılar, avukatlıktan getirilenler parti yöneticisi olunca veya parti mensubu olunca o zaman o ülkede hukukla ilgili soru işaretleri başlar. Türkiye bunu yaşıyor şu anda” dedi.

Enis Berberoğlu’nun kararını veren hakimin de partiyle ilgili biri olduğunu söyleyen Kuyucuoğlu, “Hukukun işleyeceği yerde partinin ve siyasetçinin olmaması lazım. En tehlikeli konulardan birisi bu. O zaman insanların güvencesi kalmaz. Adaletin tecelli edeceği yerde, siyasi tavrın bir kenarda olması lazım. Ülkemizdeki en büyük tehlikelerden birisi bu” şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU ADALET ARIYOR

Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adalet için, Ankara’dan İstanbul’a 435 km’lik bir yol yürüdüğünü belirten Kuyucuğlu şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti’nde belki de Dünya tarihinde görülmemiş şeylerden biri. Bir Ana Muhalefet Genel Başkanı adalet arıyor. Yürüyerek protesto ediyor. Ülkede adalet kalmadı, diyor. Bu sadece Enis Berberoğlu olayına bağlanacak bir konu değil. Enis Berberoğlu meselesi bardak ağzına kadar dolmuş, taşacak son damla. Ülkede adalet kalmadığı, kimse adalet hakkını arayamadığı için yapılan bir yürüyüş.”

BERBEROĞLU DELİLSİZ MAHKUM EDİLDİ

Enis Berberoğlu’nun gazeteci kökenli milletvekili olduğunu ve bir haberden dolayı casusluk iddiasıyla müebbet hapse mahkum edilip, sonra cezasının hafifletici nedenlerle 25 yıla çevrildiğini dile getiren Kuyucuoğlu, bununla ilgili hiçbir delil ve kanıtın bulunmadığını savundu.

ADALET VE HUKUK HERKESE LAZIM

Adalet ve hukukun herkese lazım olduğunu söyleyen Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, “Yarın Recep Tayyip Erdoğan’a da lazım olacak. Biz o zaman da adalet diyeceğiz, sadece bugün değil” dedi.

kuyucuoğlu iftar

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 538 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha rahat ve sakin hissedeceksiniz. Gençlik ve güzellik konularına odaklanabilirsiniz. Güzellik ve sağlık amaçlı şifa yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Cesur ve atak tavırlarınız ile dikkat çekici olacaksınız. Ancak hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmasanız iyi olacak. Parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir ve sevdiğinizi zorluyor olabilirsiniz. Ayrıca yapabileceğinizden çok daha büyük sorumluluklar almış da olabilirsiniz. Aceleci davranmayın çünkü sürpriz değişiklikler olabilir. Bu arada daha önce almadığınız sorumluluklara şimdi talip olabilirsiniz. Ancak biraz tedbirli davranın ve sevdiklerinizin önerilerini dinleyin. Karşınıza çıkan fırsatları küçümsemeyin.
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz bir yakınınızdan alacağınız teklif sizi heyecanlandıracak. Yeni sorumluluklar alabilirsiniz ve ciddi işler yapmak için harekete geçebilirsiniz. Hatta daha önce yapmış olduğunuz konudan tamamen farklı konular ile ilgilenebilirsiniz. Kazanmak ve başarılı olmak için kuvvetli arzular duyacaksınız ve bu arada kendinizi zorlayacaksınız. Girişimde bulunmadan önce bazı korkularınız uyanabilir. Ancak geleceğe yönelik isteklerinizi gerçekleştirmek için korkularınız ile başa çıkmanız ve bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bugün önemli kişiler ile görüşebilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde bazı kaygılar ile uyanabilirsiniz. Fakat kendinizi güçlü hissedeceksiniz ve çalışmalarınızı hızlandıracaksınız. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz. Bu arada yeni teklifler ile karşılaşmanız mümkün. Ayrıca siz de projelerinizi ortaya koyabilirsiniz. Bu arada konu ile ilgisi olmayan kişilere planlarınızı anlatmayın. Arkadaşlarınız iyi niyetli olsa bile kafanızı karıştırabilirler. Bu arada çocuklar ve iş arkadaşlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Gün içinde karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak ve girişimde bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derin olabilir ve en derin istekleriniz açığa çıkabilir. Heyecan duyacağınız haberler alabilirsiniz ve uzun zamandır beklediğiniz gelişmeler sizin istediğiniz yönde gerçekleşebilir. Fakat hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Kendinizi fazla zorlamayın. Seyahatler, tatil programları ve fizik güç gerektiren konular ile ilgilenebilirsiniz. Cinsel potansiyelinizin yükseldiği bir dönem... Kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar çekici gelebilir. Seyahatler sırasında etkileneceğiniz kişi ile karşılaşmanız mümkün.
ASLAN BURCU YORUMU
Kendinizi güçlü ve iyi hissettiğiniz bir dönemdesiniz. Gelişmeler yavaş olabilir fakat sizin istediğiniz yönde oluşuyor ve bu durum moralinizi yükseltiyor. Eskiden önemsediğiniz konulara daha farklı açılardan bakabilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Ev almak, evlenmek, çocuk sahibi olmak veya ortaklık benzeri konular ilginizi çekecek. İlginç kişiler ile iş birliği yapabilirsiniz ve yaratıcı fikirleriniz ile çevrenizi etkileyebilirsiniz. Özgür ve güçlü kişilerin desteğini alacaksınız. Ayrıca farklı çözümleriniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Tuhaf kaygılarınız olabilir... İçinde bulunduğunuz durumu gözden geçireceksiniz. Hem geleceğe yönelik istekleriniz değişmiş olabilir, hem de geçmişte yaşamış olduklarınızı sorgulayabilirsiniz. Özellikle annenizin davranışlarını inceleyebilirsiniz ve ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Artık içinde bulunduğunuz duruma daha farklı bir açıdan bakacaksınız ve düşünceleriniz tamamen değişecek. Eski kararlarınızdan vaz geçebilirsiniz. Bu arada sağlığınıza özen gösterin. Özellikle ilaç kullanırken tedbirli olun. Dikkatinizi dağıtan sorunlardan uzaklaşın ve yakınlarınızı kritik etmekten vazgeçin. Dikkatinizi kendinize yöneltin.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duyguların derinliklerinden sıyrılacaksınız ve bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz... Bu arada parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Veya yapabileceğinizden daha büyük sorumluluklar almış olabilirsiniz ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Kendinizi çok fazla zorlamayın ve şimdilik olayları akışına bırakın. Öfkeli ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Sağlığınıza özen göstermeniz gereken bir dönemdesiniz. Daha önce ihmal ettiğiniz her ne varsa, şimdi karşınıza çıkabilir. Lakin sağlığınızı ihmal etmeseniz iyi olacak! Beslenmenize ve uykunuza özen göstermeniz gerekiyor.
AKREP BURCU YORUMU
Çevre gezileri, seyahatler ve eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve yaşam enerjiniz yüksek. Ancak isteklerinizin gerçekleşmesi için gelişmeleri beklemeniz gerekiyor. Bu arada evle ilgili konular veya çocuklar, kardeşler ile ilgili karışıklıklar kafanızı karıştırabilir. Fakat bugün dikkatinizi sizi heyecanlandıran konulara yönelteceksiniz. Güçlü dostlarınız, gücüne güvendiğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde önemsediğiniz aile büyükleri ile ilgilenmeniz gerekebilir. Özellikle sorumluluk hissettiğiniz kişiler ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler tarzınızı değiştirmenize neden olabilir.
YAY BURCU YORUMU
Bugün önceden planlanmış bir davete gidebilirsiniz. Eski dostlarınızla karşılaşmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Endişelerinizi ve karamsar duygularınızı sevdiğinize ve dostlarınıza yansıtmaktan kaçının. Sevdiğinizin davranışlarını izleyebilir ve meydana gelen değişikliğin nedenlerini çözmeye çalışabilirsiniz. Beklemediğiniz davranışlar ve olaylar karşısında duygularınız karışabilir fakat mantığınız ile hareket ederseniz, sorunları çözebilirsiniz. Bu arada sevdiğinizin sizi anlamadığını düşüneceksiniz ancak o da ihmal edildiğini düşünebilir. Arkadaşlarınıza ayırdığınız zamanın bir kısmını sevdiğinize ayırın ve duygularınızı anlatmayı deneyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
Tepkilerinizi denetlemeniz pek kolay değil. Özellikle isteklerinizin yükseldiği bir dönemde sakin ve uyumlu durabilmek zor... Fakat yabancı ortamlar ve farklı mekanlar size çekici gelecek. Ayrıca yeni yerler keşfetmek, keyfinizi yerine getirecek. Bugün açık havada dolaşabilirsiniz veya seyahat hazırlıkları yapabilirsiniz. Yabancı ülkeler veya değişik felsefeye sahip kişiler, ilginizi çekecek. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklara karşı tedbirli olun. Günün ilerleyen saatlerinde uzaklarda yaşayan ve uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ziyaretinize gelebilir. Veya siz onların ziyaretine gitmek için yolculuk hazırlıkları yapabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Duygusal gerilimden uzaklaşıp mantıklı davranacaksınız. Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Sabırsız ve tahammülsüz olduğunuz konulara yönelik fikirleriniz değişiyor ve buna bağlı olarak duygularınız da değişiyor. İsteklerinizi hoş bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve daha önce önem verdiğiniz her ne var ise, size artık önemli gelmediğini anlayabilirsiniz. Veya en azından kendinizi ve çevrenizi zorlamaktan vazgeçebilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için eski alışkanlıklarınızı değiştirmeniz mümkün. Ve elbette bu pek kolay değil fakat gelişmeler kendinize olan güveni yükseltecek ve isteklerinizi gerçekleştirmek için harekete geçeceksiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Güçlü kişilerin desteğini alabilirsiniz ve arkadaşlarınıza önemsediğiniz konuları anlatabilirsiniz. Ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olmak için büyük bir gayret göstereceksiniz. Çocuklar, kardeşleriniz ve arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda sevdikleriniz de sizi destekleyecek ve bugün kendinizi daha farklı hissedeceksiniz. Sevdiğiniz konular ile ilgilenebilirsiniz ve endişelerinizden uzaklaşıp isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak ve bu arada karşılaştığınız güçlü kişilerden etkileneceksiniz ve kendinizi yenilemek için harekete geçeceksiniz.