logo ms

KUYUCUOĞLU: “ENİS BERBEROĞLU, BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA.”

Paylaş
 

Mut’ta muhtarlar ve STK temsilcileriyle iftarda buluşan CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a yaptığı ‘Adalet Yürüyüşü’ konusunda açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin OHAL altında birçok hukuksuz ve adaletsiz uygulamalarla karşılaştığını savunan Kuyucuoğlu, “Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adalet için yürüyor. Türkiye Cumhuriyeti belki de Dünya tarihinde görülmemiş şeylerden biri. Bu sadece Enis Berberoğlu olayına bağlanacak bir konu değil. Enis Berberoğlu meselesi, bardak ağzına kadar dolmuş, taşacak son damla. Ülkede adalet kalmadığı, kimse adalet hakkını arayamadığı için yapılan bir yürüyüş” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Mut’ta muhtarlar ve STK temsilcilerine iftar yemeği verdi. Fikret Ünlü Yüzme Havuzunda verilen iftar yemeğine, mahalle muhtarları, sivil toplum örgütlerinden temsilciler, CHP Mut İlçe Başkanı Abdurrahman Günay ve partililer katıldı.

YSK KARARI VİCDANLARI YARALADI

Yenilen iftar yemeğinin ardından bir konuşma yapan CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, ülkede yaşanan haksızlıklara ve hukuksuzluklara değindi. 2017 referandumunda vatandaşın verdiği karara saygı duyduklarını belirten Kuyucuoğlu, “Ancak bu referandumda şartların eşit olmadığı ve OHAL kapsamında yapılması nedeniyle ciddi eşitsizliklerin ve haksızlıkların olduğunu ve seçim gecesinde YSK’nin aldığı kararla vicdanlarda bir kısım rahatsızlıklar yarattığını hepimiz biliyoruz” dedi.

HUKUK DEVLETİ TAHRİBATA UĞRADI

Son dönemde Türkiye’de ciddi sıkıntılar yaşandığını kaydeden Kuyucuoğlu, hukuk devleti deneyiminin 15 Temmuz sonrası büyük oranda tahribata uğradığını ve ihlal edildiğini söyledi. 1 yıldır Olağanüstü Hal (OHAL) altında yaşadığımızı ifade eden Kuyucuoğlu, şöyle konuştu: “Bir kısım insan haklarıyla, özgürlüklerle ilgili yasalar askıya alındı. Ve şu anda OHAL nedeniyle KHK’lerle ülke büyük oranda yönetiliyor. KHK’lerin 1 ay içerisinde meclise gelmesi lazım, ama bugüne kadar bir tane geldi. Bu kararnamelere istinaden, 15 Temmuz sonrası 150 bine yakın insan devletten tasfiye edildi; FETÖ terör örgütüne ilişkilendirilerek. Tabi bu ilişkinin doğru olup olmadığına mahkemeler karar verecek. Varsa cezalarını verecek. Ama hiçbir şekilde delil olmadan, işinden aşından edilen veya cezaevine konulan insanlar var. Bununla ilgili komisyonlar kurulmasına karar verildi. Ancak bir yıl geçmesine rağmen ancak bir ay önce kuruldu. Hala da bu komisyon çalışmıyor. Bu ihraç edilen, cezaevine atılan insanların ne kadarının suçlu olduğunu bilmiyoruz. Haksız yere atılanlar da var içlerinde. FETÖ’yle hiç ilgisi olmayan, işinde aşında olanlar da var, akademisyenler de var, öğretmenler de var. Askeri öğrenciler var, hiçbir şeyden haberi olmayan genç çocuklar. Üç günlük askerler var. Bunu vicdanlar kabul etmiyor. Suçlular tabiî ki cezasını çeksin, bu konuda hiç tereddüdümüz yok. Ama suçsuz yere de çok sayıda insanın, binlerce insanın cezalandırılması kabul edilebilir bir şey değil. OHAL’i fırsat bilerek, siyasetle alakası olmayan veya demokrasiyi özgürlükleri savunan insanları devletten tasfiye etmek doğru bir yaklaşım değil.”

HUKUK VE SİYASET AYRI OLMALI

OHAL’le birlikte 4 bin 300 civarında hakim ve savcının görevlerinden alındıklarını belirten Kuyucuoğlu,  “Doğrudur yanlıştır, değerlendirilir. Buna bir şey demiyoruz; ama bunların yerine getirilen hakim ve savcılar, avukatlıktan getirilenler parti yöneticisi olunca veya parti mensubu olunca o zaman o ülkede hukukla ilgili soru işaretleri başlar. Türkiye bunu yaşıyor şu anda” dedi.

Enis Berberoğlu’nun kararını veren hakimin de partiyle ilgili biri olduğunu söyleyen Kuyucuoğlu, “Hukukun işleyeceği yerde partinin ve siyasetçinin olmaması lazım. En tehlikeli konulardan birisi bu. O zaman insanların güvencesi kalmaz. Adaletin tecelli edeceği yerde, siyasi tavrın bir kenarda olması lazım. Ülkemizdeki en büyük tehlikelerden birisi bu” şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU ADALET ARIYOR

Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adalet için, Ankara’dan İstanbul’a 435 km’lik bir yol yürüdüğünü belirten Kuyucuğlu şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti’nde belki de Dünya tarihinde görülmemiş şeylerden biri. Bir Ana Muhalefet Genel Başkanı adalet arıyor. Yürüyerek protesto ediyor. Ülkede adalet kalmadı, diyor. Bu sadece Enis Berberoğlu olayına bağlanacak bir konu değil. Enis Berberoğlu meselesi bardak ağzına kadar dolmuş, taşacak son damla. Ülkede adalet kalmadığı, kimse adalet hakkını arayamadığı için yapılan bir yürüyüş.”

BERBEROĞLU DELİLSİZ MAHKUM EDİLDİ

Enis Berberoğlu’nun gazeteci kökenli milletvekili olduğunu ve bir haberden dolayı casusluk iddiasıyla müebbet hapse mahkum edilip, sonra cezasının hafifletici nedenlerle 25 yıla çevrildiğini dile getiren Kuyucuoğlu, bununla ilgili hiçbir delil ve kanıtın bulunmadığını savundu.

ADALET VE HUKUK HERKESE LAZIM

Adalet ve hukukun herkese lazım olduğunu söyleyen Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, “Yarın Recep Tayyip Erdoğan’a da lazım olacak. Biz o zaman da adalet diyeceğiz, sadece bugün değil” dedi.

kuyucuoğlu iftar

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 654 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalanacağı bir gün. Karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Ancak çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde duygusal ve alıngan bir tavır içine girebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınız derinleşebilir. Karamsarlıktan uzaklaşın ve hırslı bir tavır içine girmekten kaçının. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Seyahatler sizin için canlandırıcı olabilir. Yolculuk programları yapabilirsiniz ve uzaklarda yaşayan yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün eviniz ile ilgileneceksiniz ve sevdiklerinize yardımcı olacaksınız. Fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve geleceğe yönelik hayaller kurabilirsiniz. Ayrıca sorumluluk hissettiğiniz ve üzerinizde baskı duygusu yaratan konulara yönelik çalışmalar yapacaksınız. Aslında kaçtığınız ve istemediğiniz durumlar ile yüzleşmeniz gerekebilir ve böylece olaylara bakış açınızın değişmiş olduğunu anlayabilirsiniz. Ev veya iş yeriniz ile ilgili hayallerinizi gerçekleştirmek için yeni stratejiler yapabilirsiniz. Gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir ancak sabırlı davranmayı başaracaksınız ve bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayabilirsiniz ve eğlenceli programlar yapabilirsiniz. Kısa veya uzun seyahatler yapabileceğiniz gibi uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir ve birlikte keyifli programlar yapabilirsiniz. Hareket halinde olmak enerjinizi yükseltiyor. Ayrıca yaşam enerjisi yüksek ve güçlü kişiler ile birlikte olmaktan keyif alacaksınız ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. İlginç projeleriniz olabilir ve bu arada yapılması gereken pratik işler ile ilgili bazı karışıklıklar yüzünden kafanız karışmış olabilir. Ancak isteklerinizi gerçekleştirme konusunda kararlı davranacaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde ilginç rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen çeşitli hayaller kurabilirsiniz. Bugün planlarınızı gözden geçirmek için uygun zaman. Projeleriniz ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz ve öğrenmek istediklerinizin izini sürebilirsiniz. Bu arada hayal gücünüzün yardımı ile çözümleyici de olabilirsiniz ve çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bugün sizin için hayal gücü gerektiren konulara çalışmalar yapmak için uygun bir zaman. Sanatsal faaliyetler, büyük organizasyonlar, vakıflar, dernekler ve yardım kuruluşlarına yönelik çalışmalar yapanlar için verimli bir gün.
ASLAN BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konulara yönelik gelişmeler sizi memnun edecek ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Bugün yapmanız gereken işlere dikkatinizi odaklayacaksınız ve önceden belirlediğiniz gibi işlerinizi sürdüreceksiniz. İsteklerinizin gücü sayesinde üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ve kişiler ile başa çıkabilirsiniz ve hiçbir zaman olmadığı kadar sabırlı davranabilirsiniz. Ayrıca kararlı ve istekli çalışmalarınız ile önemli kişilerin takdirini kazanacaksınız ancak bu durum yeni sorumluluklar almanızı gerektirebilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bilincinizin derinlerinden yükselen unutulmuş arzular rüya aracılığı ile ortaya çıkabilir ve sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile güne başlayabilirsiniz. İdeallerinizin değişmeye başladığını hissedebilirsiniz ve buna bağlı olarak düşünceleriniz de değişebilir. Bu arada karar vermek için aceleci davranmayın. Gün içinde alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar hayal gücünüzü uyandırabilir ve endişeli düşünceler içine girebilirsiniz. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için özen gösterin. Dostlarınızın ve sevdiğinizin desteği moralinizi yükseltecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Biraz gergin ve isteksiz uyanabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Karşılaştığınız olaylar ve kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve bilinçaltınız uyanabilir. Alıngan ve hassas olduğunuz bir gün. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Aniden gelişen olaylar sizi biraz huzursuz edebilir fakat aynı zamanda sizin üzerinizde canlandırıcı etkisi olacak ve dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız. Şimdiye kadar yaptıklarınızı gözden geçirebilir ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Hareket halinde olmak karamsar duygulardan uzaklaşmanıza yardımcı olacak.
AKREP BURCU YORUMU
Beklediğiniz gelişmelerin meydana geldiğini hissederek güne keyifli başlayacaksınız. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz yüksek olacak ve alacağınız haberler ve teklifler düşüncelerinizi derinleştirecek. Böylece araştırmalarınızı derinleştireceksiniz ve özellikle aldığınız teklifler ve duyduğunuz haberler hayal gücünüzü uyandıracak. Yeni projeler yapabilirsiniz ve planlarınızı yakınlarınıza anlatabilirsiniz. İş arkadaşlarınız, komşularınız ve yakınlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. Bugün sanatsal faaliyetler ve hayal gücü gerektiren alanlarda çalışmalar yapanlar için verimli bir zaman...
YAY BURCU YORUMU
Bazı karışıklıklar ve duyduğunuz haberler yüzünden keyifsiz olabilirsiniz. Fakat endişeli hayallerden uzak durmalısınız. Düşünceler zihninizin derinliklerine inebilir ve dikkatinizi tek bir konuya odaklamanız zor olabilir. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Yakınlarınız için endişelenmeniz mümkün. Ayrıca ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ideallerinizin değişmeye başladığını anlayabilirsiniz. İş arkadaşlarınız ve komşularınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Yanlış anlamalar olabileceğini düşünerek davranın ve tartışmalardan uzak durun.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Sabırlı ve makul olmanız gereken bir dönemdesiniz. Hırslı ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve kendinizi fazla zorlamayın. Olabileceklerden daha fazlasının peşinden koşabilirsiniz ve hırslı bir tavır içine girebilirsiniz. Ancak eski arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekliyor. Bugün dostlarınız ile buluşabilir veya çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Dışarda olmak ve keyif aldığınız ortamlarda bulunmak sizi rahatlatacak. Bu arada geçmişi düşünebilir ve şimdiye kadar yaşadıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Ve bütün bunların sonucunda içinde bulunduğunuz durumu değerlendirebilir ve kendi geleceğinizi düşünebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Yapmanız gereken olağan işler ile ilgileneceksiniz ve çalışmalarınızı bildiğiniz gibi sürdüreceksiniz. Akşama doğru ilginç fikirler uyanabilir ve eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz. Hem eski bilgiyi, hem de yeni teknoloji ile geliştirilen ürünler ilginizi çekecek ve çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Bu arada sizden daha farklı bilgiye sahip kişiler ile karşılaşabilirsiniz veya bu tip kişiler ile ilgili bazı haberler alabilirsiniz. Özellikle akşama doğru karşılaşacağınız kişiler alacağınız haberler düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Ayrıca eviniz, yakınlarınız ve arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derinleşecek ve hem kendinizi, hem de içinde bulunduğunuz durumu gözden geçireceksiniz. Eviniz, çocuklar, yakınlarınız veya arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Evraklar veya daha önce ihmal edilmiş ve yapılması gereken işler ile ilgili bazı karışıklıklar çıkmış olabilir ve kafanız karışabilir. Dikkatinizi yükseltin ve yarım bırakılmış işlerinizi tamamlamak için dikkatinizi odaklayın. Bu arada dostlarınızın desteğini alabilirsiniz. Ayrıca sezgilerinize güvenin ve dikkatinizi dağıtan konulardan uzaklaşın. Bugün uzaklarda bulunan yakınlarınız ile görüşebilirsiniz ve dostlarınızın davetine gidebilirsiniz. Dışarı çıkmak ve hareketli ortamlar sizi rahatlatacak.