KUYUCUOĞLU: “ENİS BERBEROĞLU, BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA.”

Paylaş
 

Mut’ta muhtarlar ve STK temsilcileriyle iftarda buluşan CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a yaptığı ‘Adalet Yürüyüşü’ konusunda açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin OHAL altında birçok hukuksuz ve adaletsiz uygulamalarla karşılaştığını savunan Kuyucuoğlu, “Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adalet için yürüyor. Türkiye Cumhuriyeti belki de Dünya tarihinde görülmemiş şeylerden biri. Bu sadece Enis Berberoğlu olayına bağlanacak bir konu değil. Enis Berberoğlu meselesi, bardak ağzına kadar dolmuş, taşacak son damla. Ülkede adalet kalmadığı, kimse adalet hakkını arayamadığı için yapılan bir yürüyüş” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Mut’ta muhtarlar ve STK temsilcilerine iftar yemeği verdi. Fikret Ünlü Yüzme Havuzunda verilen iftar yemeğine, mahalle muhtarları, sivil toplum örgütlerinden temsilciler, CHP Mut İlçe Başkanı Abdurrahman Günay ve partililer katıldı.

YSK KARARI VİCDANLARI YARALADI

Yenilen iftar yemeğinin ardından bir konuşma yapan CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, ülkede yaşanan haksızlıklara ve hukuksuzluklara değindi. 2017 referandumunda vatandaşın verdiği karara saygı duyduklarını belirten Kuyucuoğlu, “Ancak bu referandumda şartların eşit olmadığı ve OHAL kapsamında yapılması nedeniyle ciddi eşitsizliklerin ve haksızlıkların olduğunu ve seçim gecesinde YSK’nin aldığı kararla vicdanlarda bir kısım rahatsızlıklar yarattığını hepimiz biliyoruz” dedi.

HUKUK DEVLETİ TAHRİBATA UĞRADI

Son dönemde Türkiye’de ciddi sıkıntılar yaşandığını kaydeden Kuyucuoğlu, hukuk devleti deneyiminin 15 Temmuz sonrası büyük oranda tahribata uğradığını ve ihlal edildiğini söyledi. 1 yıldır Olağanüstü Hal (OHAL) altında yaşadığımızı ifade eden Kuyucuoğlu, şöyle konuştu: “Bir kısım insan haklarıyla, özgürlüklerle ilgili yasalar askıya alındı. Ve şu anda OHAL nedeniyle KHK’lerle ülke büyük oranda yönetiliyor. KHK’lerin 1 ay içerisinde meclise gelmesi lazım, ama bugüne kadar bir tane geldi. Bu kararnamelere istinaden, 15 Temmuz sonrası 150 bine yakın insan devletten tasfiye edildi; FETÖ terör örgütüne ilişkilendirilerek. Tabi bu ilişkinin doğru olup olmadığına mahkemeler karar verecek. Varsa cezalarını verecek. Ama hiçbir şekilde delil olmadan, işinden aşından edilen veya cezaevine konulan insanlar var. Bununla ilgili komisyonlar kurulmasına karar verildi. Ancak bir yıl geçmesine rağmen ancak bir ay önce kuruldu. Hala da bu komisyon çalışmıyor. Bu ihraç edilen, cezaevine atılan insanların ne kadarının suçlu olduğunu bilmiyoruz. Haksız yere atılanlar da var içlerinde. FETÖ’yle hiç ilgisi olmayan, işinde aşında olanlar da var, akademisyenler de var, öğretmenler de var. Askeri öğrenciler var, hiçbir şeyden haberi olmayan genç çocuklar. Üç günlük askerler var. Bunu vicdanlar kabul etmiyor. Suçlular tabiî ki cezasını çeksin, bu konuda hiç tereddüdümüz yok. Ama suçsuz yere de çok sayıda insanın, binlerce insanın cezalandırılması kabul edilebilir bir şey değil. OHAL’i fırsat bilerek, siyasetle alakası olmayan veya demokrasiyi özgürlükleri savunan insanları devletten tasfiye etmek doğru bir yaklaşım değil.”

HUKUK VE SİYASET AYRI OLMALI

OHAL’le birlikte 4 bin 300 civarında hakim ve savcının görevlerinden alındıklarını belirten Kuyucuoğlu,  “Doğrudur yanlıştır, değerlendirilir. Buna bir şey demiyoruz; ama bunların yerine getirilen hakim ve savcılar, avukatlıktan getirilenler parti yöneticisi olunca veya parti mensubu olunca o zaman o ülkede hukukla ilgili soru işaretleri başlar. Türkiye bunu yaşıyor şu anda” dedi.

Enis Berberoğlu’nun kararını veren hakimin de partiyle ilgili biri olduğunu söyleyen Kuyucuoğlu, “Hukukun işleyeceği yerde partinin ve siyasetçinin olmaması lazım. En tehlikeli konulardan birisi bu. O zaman insanların güvencesi kalmaz. Adaletin tecelli edeceği yerde, siyasi tavrın bir kenarda olması lazım. Ülkemizdeki en büyük tehlikelerden birisi bu” şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU ADALET ARIYOR

Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adalet için, Ankara’dan İstanbul’a 435 km’lik bir yol yürüdüğünü belirten Kuyucuğlu şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti’nde belki de Dünya tarihinde görülmemiş şeylerden biri. Bir Ana Muhalefet Genel Başkanı adalet arıyor. Yürüyerek protesto ediyor. Ülkede adalet kalmadı, diyor. Bu sadece Enis Berberoğlu olayına bağlanacak bir konu değil. Enis Berberoğlu meselesi bardak ağzına kadar dolmuş, taşacak son damla. Ülkede adalet kalmadığı, kimse adalet hakkını arayamadığı için yapılan bir yürüyüş.”

BERBEROĞLU DELİLSİZ MAHKUM EDİLDİ

Enis Berberoğlu’nun gazeteci kökenli milletvekili olduğunu ve bir haberden dolayı casusluk iddiasıyla müebbet hapse mahkum edilip, sonra cezasının hafifletici nedenlerle 25 yıla çevrildiğini dile getiren Kuyucuoğlu, bununla ilgili hiçbir delil ve kanıtın bulunmadığını savundu.

ADALET VE HUKUK HERKESE LAZIM

Adalet ve hukukun herkese lazım olduğunu söyleyen Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, “Yarın Recep Tayyip Erdoğan’a da lazım olacak. Biz o zaman da adalet diyeceğiz, sadece bugün değil” dedi.

kuyucuoğlu iftar

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 672 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Heyecanlı ve istekli olacaksınız. Bakımlı ve güzel görünmek için kendinize özen göstereceksiniz ve çevrenizdeki kişileri etkileyeceksiniz. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz giderek yükseliyor. Bugün söylemek istediklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. İletişim ve haberleşme trafiğinizin hareketli olacağı bir gün. Grup çalışmaları yapabilirsiniz ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olabilirsiniz. Olumlu ve anlayışlı tavırlarınız ile hem karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz, hem de hoş fırsatlar ile karşılaşacaksınız. Şansınızı iyi değerlendirmek için gayret gösterin.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün duygusal yoğunluğunuzun azaldığını hissedeceksiniz ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran durumlar ile başa çıkabilirsiniz. Özellikle saygı duyduğunuz kişilerin olumlu ve anlayışlı tavırlarından etkileneceksiniz ve siz de iyimser açıdan olayları değerlendireceksiniz. Böylece zorlukların içinde fırsatların doğduğunu anlayabilirsiniz. Şanssızlık gibi görünen olayları şansa dönüştürebilirsiniz. Kariyer yapmak veya sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler bazı fırsatlar ile karşılaşabilirler.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayacaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Bu arada tuhaf rüyalar görebilirsiniz ve duygularınız derinleşebilir. Rüyalarınızı fazla önemsemeyin. Kayıplar ve kazançlar aynı zamanda ortaya çıkabilir. Kayıplar yerine kazançlara odaklanırsanız, başarılı olacaksınız. Hanım arkadaş ve yakınlarınız sizi destekleyecek. Ayrıca sevdiğinizin ilgisi moralinizi yükseltecek. Bu arada karşılaştığınız olaylar ve kişiler hayal gücünüzü harekete geçirebilir. Ancak şüpheci bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve endişelerinizi çevrenize yansıtmayın. Aslında hayal gücünüzü yapıcı ve yaratıcı yönde kullanabilirsiniz
YENGEÇ BURCU YORUMU
Kendinizden daha güçlü kişileri karşınıza almayın ve güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Bugün ilham ve sezgileriniz yükseliyor. Gördüğünüz rüyaları önemseyin. Mesaj veren rüyalar görebilirsiniz. Ayrıca niyet ederek uyuduğunuz zaman rüyanızda niyetinizi görmeniz de mümkün. Aldığınız sorumluluklar ile başa çıkmanız zor olabilir veya parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Gelişmeler beklediğinizden daha farklı olabilir ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Ancak geriliminizi sevdiklerinize yansıtmasanız iyi olacak. Sorunları büyütmekten kaçının ve harcamalarınıza özen gösterin.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi güçlü hissedeceksiniz. Kendinize olan güveninizi yükselten gelişmeler meydana gelecek. Ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz. Ayrıca isteklerinizi güzel ifade edebilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Girdiğiniz ortamlarda tüm dikkati üzerinize çekebilirsiniz. Bugün çekiciliğiniz üzerinizde... Hem kıyafetiniz ve duruşunuz ile etkileyeceksiniz, hem de fikirleriniz ve anlayışlı tavırlarınız ile karşı cinsi etkileyeceksiniz. İstekleriniz büyük olabilir fakat sempatik ve neşeli tavırlarınız etkileyici olacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Duygusal ve heyecanlı olabilirsiniz. Karşılaştığınız olaylar ve alacağınız haberler duygusal karmaşa yaşamanıza neden olabilir. İsteklerinizi ortaya koymak için aceleci davranmayın. Yanlış anlamalar olabilir. Bugün dikkat gerektiren konulara yönelik çalışmalar yaparken tedbirli olmanız gerekiyor. Yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve karşılaştığınız olaylar kafanızı karıştırabilir. İsteklerinizi ortaya koymanız pek kolay olmayacak. Çünkü çok fazla kritik edebilirsiniz ve düşünceleriniz bilincinizin derinliklerine inebilir. Geçmişte yaşadıklarınızı hatırlatan durumlar ile karşılaşabilirsiniz ve idealleriniz tamamen değişebilir.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler keyfinizi yerine getirecek. İletişim ve haberleşme trafiğinizin hareketli olacağı bir dönemdesiniz. Dikkatiniz yüksek olacak. Böylece duygularınızı aklınız ile denetlemeyi başaracaksınız. Projelerinizi gerçekleştirmek için büyük bir gayret içine girebilirsiniz. Bu arada güç mücadelesi yapmasanız iyi olacak. Sabırsız ve tahammülsüz bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek. Ani değişiklikler olabilir.
AKREP BURCU YORUMU
Parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir ve yapabileceğinizden daha büyük beklentiler içinde olabilirsiniz. Fakat bugün kendinizi daha güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Sabahın erken saatlerinde hayal gücünüzü uyandıran gelişmeler olabilir. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve yakınlarınız ile ilişkileriniz yeni boyutlar kazanabilir. Bugün korkularınızdan uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi ideallerinize odaklayacaksınız. Sizi destekleyen güçlü dostlarınızın desteğini alabilirsiniz. İsteklerinizin değiştiği bir dönemdesiniz ve önemli işler yapmak istiyorsunuz. Saygın çevreler sizi destekleyecek ve kendinizi önemli biri olarak hissedeceksiniz.
YAY BURCU YORUMU
İlginç rüyalar görmüş olabilirsiniz ve düşünceleriniz derinleşmiş olabilir. Ancak fikirleriniz değişiyor. Farklı projeleriniz olabilir ve yakınlarınızın düşüncelerinden etkilenebilirsiniz. Ancak duygusal karmaşa uyandıran konulardan uzaklaşıp olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz. Seyahat etmek ve farklı çevrelerde bulunmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar, yepyeni düşünceler uyandırabilir. Bu arada tartışmalardan uzak durmanız gerekiyor. Çünkü yanlış anlamalar meydana gelebilir. İddiacı ve tartışmacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının.
OĞLAK BURCU YORUMU
Yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Ancak karşılaştığınız olaylar fikirlerinizi değiştirmenize neden olabilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var. Etkileyici kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Şimdiye kadar aklınıza gelmeyen konular şimdi size ilginç gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı olmanız gerekiyor. Bu arada parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir veya bazı karışıklıklar ile başa çıkmanız gerekebilir. Kendinizi fazla zorlamayın ve sevdiklerinize karşı anlayışlı davranın.
KOVA BURCU YORUMU
Özgür olmak için kuvvetli arzular duyacaksınız ve sizi özgürleştireceğini düşündüğünüz projeler yapacaksınız. Fikirlerinizi arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz ve isteklerinizi heyecanlı bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Bu arada en derin duygularınız ve istekleriniz uyanabilir ve bazı duygularınızı gizlemek isteyebilirsiniz ancak karşılaştığınız olaylar ve kişiler isteklerinizi ortaya koymanıza neden olacak. Aslında fikirlerinizi hoş bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve etkileyici olabilirsiniz. Bu arada sürprizler olabilir ve eski isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Güne farklı bir heyecan ile başlayabilirsiniz ve önem verdiğiniz her ne var ise, bunlar ile ilgilenebilirsiniz. Tarih, geçmişte yaşanmış olaylar, büyüklerinizin yaşadıkları ve gelenekleri önemseyebilirsiniz. Ancak dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklamanız ve planlı davranmanız gerekiyor. Karşılaştığınız kişiler veya alacağınız haberler hayal gücünüzü uyandırabilir ve eskiden yaşadığınız olayları ve arkadaşlarınızı hatırlayabilirsiniz. Karmaşık düşüncelerden uzaklaşın ve dedikodular ile fazla ilgilenmeyin. Bu arada bazı arkadaşlarınızın size ihtiyacı olabilir. Ayrıca çocuklar ve yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.