KOCAMAZ: “VATANDAŞ İÇİN ÇALIYORUM.”

Paylaş
 

Mut’ta yapılan İlçe Belediyeleri Bilgilendirme Toplantısına katılan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yapılan hizmetlerde karşılaştıkları bürokratik engellerden yakınan Kocamaz, Büyükşehir Meclis Üyesi Ak Partili Ali Can’ın itirazı üzerine, “Çalıyoruz. Ben vatandaş için çalıyorum, kendim için değil. Yol yapacağım, asfalt yapacağım, bana kum lazım, önümü kesiyorlar. Yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz” dedi.

BÜYÜKŞEHİRDEN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçe belediyeleri ile koordinasyonu güçlendirmek, yapılan hizmetler hakkında bilgi vermek ve hizmetleri hızlı bir şekilde hayata geçirebilmek amacıyla gerçekleştirilen ‘İlçe Belediyeleri Koordinasyon, Bilgilendirme ve Değerlendirme’ toplantısı, Mut’ta yapıldı.

Mut Ziraat Odası Toplantı Salonunda, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Başkanlığında yapılan toplantıya; Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, MESKİ Genel Müdür Yardımcısı Günhan Güngördü, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Turan Karadağ, Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Erkan Arıcı, meclis üyeleri, daire başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile muhtarlar katıldı.

SORUMLULUK ALANIMIZ İSTANBUL’UN 3 KATI

Toplantının açılışında konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, göreve geldikten sonra 2 yılı tamamladıklarını söyledi. Yeni Büyükşehir Yasasıyla birlikte 13 ilçeden sorumlu hale geldiklerini ve sorumluluk alanlarının İstanbul’un 3 katı büyüklüğünde arttığına dikkat çeken Kocamaz, ilk yılı yapılanmakla geçirdiklerini kaydetti.

İkinci yıldan itibaren vaat ettikleri hizmetleri hayata geçirmek için yoğun bir çaba içerisine girdiklerini belirten Kocamaz, “2015 yılında Büyükşehir hizmetleri artık görülmeye başladı. Çünkü yapılanma tamamlanmıştı. Plan, program, projelendirme tamamlanmıştı. MESKİ’de aynı şekilde bu yapılanma içerisinde geçti. Daha önce başlamış ya da yeni yapılacak hizmetlerle ilgili tespitler ortaya çıkarıldı, başlı hizmetlerin bitirilmesi için gayret gösterildi” dedi.

SÖZLERİMİZİN ARKASINDAYIZ

Asfaltsız, susuz köy kalmayacak, sözünü bir yıl öne çektiklerini belirten Kocamaz, şunları söyledi: “Bu yıl sonuna kadar Mersin’in tamamında, 805 mahallemizde yol ve su işlemlerini bitireceğiz. Yani Büyükşehir sorumluluğunda olan bütün yollar asfaltlanacak ve içme suyu olmayan hiçbir köyümüz kalmayacak. Hizmeti öncelikle köylerimizden başlattık. 30 Mart öncesi verdiğimiz her sözün, en son noktasına kadar arkasındayız. Gece gündüz koşturuyoruz. Mersin’in 13 ilçesine de parti gözetmeksizin, eşit hizmet vermenin gayreti içerisindeyiz.”

Başkan Kocamaz’ın konuşmasının ardından, 2015-2016 yılı içinde Mut’a yapılan hizmetlerin ve yapılması planlanan projelerin sunumları ilgili daire başkanlıkları ve MESKİ tarafından gerçekleştirildi.

SORUNLARI BİLİYORUZ, ÇÖZECEĞİZ

Yapılan sunumun ardından, toplantıya katılan sivil toplum kuruluş temsilcileri ve muhtarlar sorunlarını ilettiler. Sorunları dinleyen ve bunları yanıtlayan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, daha fazla hizmet için biraz daha sabır istedi.

Mut’ta Cumhuriyet kuruldu kurulalı bu kadar hizmetin toplu ve çok geldiği bir dönemin olmadığının altını çizen Yılmaz, “Büyükşehir Yasasıyla yeni yapılanan ve sahaya hakimiyet kurmaya çalışan belediyeleriz.  Hepinizin sorununu, gözünüzün üstündeki tüy kadar biliyoruz. Ciğerlerinize giden kılcal damarlar kadar biliyoruz ve çözeceğiz. Bu ilçede 50 yıl boyunca biz asfalt bekledik. Yıl ortalamasıyla 20 km asfalta davul çaldırıyorduk. Geçen yıl 117 km, bu yıl 299 km programa girmiş” dedi.

SABIR İSTİYORUZ

Kırsaldan şehir merkezine doğru ciddi bir çalışma olduğunu belirten Yılmaz, şunları söyledi: “Bu yaz bütün köylerimizde her konuda ikişer üçer hizmet yapılacak ve dönem sonunda bu ilçede, ne mezarlık, ne çocuk parkı, ne içme suyu, ne asfalt sorunu kalmayacak. Ama biraz sabırlı olmak lazım. İçme suyuna varıncaya kadar bütün bölgelere hakimiz. Mutlaka bir çalışma içerisindeyiz. Birazcık daha sabrınızı istiyoruz.”

DEVLETİN KUMUNU VERMİYORLAR

Mut Belediyesinin çalışmaları ve enerjiyle ilgili projelerinden bahseden Başkan Yılmaz’ın konuşması, bürokratik engellerden yakınmasıyla tartışma yarattı.

İyi niyetli olarak zaman zaman kumlama yaptıklarını kaydeden Yılmaz, “Ama gelin görün ki; devletin olan sarı kumunu, devlet belediyeye vermiyor. Köye 10 km, 17 km arazi yolunu kumluyoruz; ama Allah’ın kumunu vermediler. En son Karadöne’yi kumlayamadan geri çekildik. Söz, şu bizim kumumuzla MHP Belediyesi prim yapmasın” sözleriyle isim vermeden Orman İşletmesini eleştirdi. Araya giren Burhanettin Kocamaz ise, “Çalıyoruz” dedi.

RUHSAT ALINMAMIŞ

Bunun üzerine söz alan Mut Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ak Partili Ali Can, itirazını dillendirdi. İki yıllık süreçte yapılan hizmetlerde parti ayrımı gözetilmediğini belirten Can, “Bunun için teşekkür ederiz. Ama geçen Muhtarlar Derneğiyle toplantı yaptık. Orman Müdürümüz de vardı. 2014 yılında Mersin Büyükşehir’e yazı yazmış; malzeme alıyorsunuz ocaklardan, buranın ruhsatını alın, diye. ‘2014’den beri defalarca yazı yazılmasına rağmen bir defa bize cevap gelmemiş’, dedi. En son Cuma günü bize yazıyı gösterdi. Büyükşehir Belediyemiz bir hafta önce bir yazı yazmış, bununla ilgili talep etmiş. Yani iki yıllık sürede Mersin Büyükşehir Belediyesi bir yazı yazıp da, bununla ilgili bir izin talebi, ruhsat halledemez miydi? Yani burada Orman Müdürünü suçluyorsunuz. Biraz önce dediniz ya, ‘Çalıyoruz’ diye bir ifade kullandınız. Burası üzücü” dedi.

VATANDAŞ İÇİN ÇALIYORUZ

Can’ı yanıtlayan Burhanettin Kocamaz ise, “Çalıyoruz, gerçekten çalıyoruz. Yılardır bu işi yapıyorum. Yeni değil, Tarsus’ta ben yıllardır kaçak göçek çalıyorum arkadaş. Ben vatandaş için çalıyorum, kendim için değil. Yol yapacağım, asfalt yapacağım bana kum lazım; önümü kesiyorlar. Yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz” şeklinde konuştu. Kocamaz, 2014’ün 7. ayında Orman Dairesine müracaat edildiğini sözlerine ekledi.

Bir süre daha devam eden tartışmanın ardından son sözü söyleyen Kocamaz, “Bu memleketin ortak sorunu. Maalesef bu tür engellemelerle karşı karşıya kalıyoruz. Yapacak da başka bir şey yok. Biz mümkün olduğu kadar elimizdeki fırsatları değerlendireceğiz, millete hizmet edeceğiz. Yani başka çaremiz de yok” dedi.

BAKANI RAHAT BIRAKMIYORLAR

Toplantı sonunda, Başbakan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’a birlikte çalışma önerisi götürdüklerini belirten Başkan Kocamaz, “Mersin’in de bir Başbakan Yardımcısı var. Başbakan Yardımcısı çok aklıselim düşünüyor. Tabandaki popülist yaklaşımlara prim vermiyor. Ve benim kendisine basının huzurunda da söylediğim, ‘Sizin verdiğiniz bir sürü vaat var, bizim verdiğimiz bir sürü vaat var. Gelin bunları birleştirelim. Mersin’i hep birlikte ayağa kaldıralım’ dedim. Kendisi de bu konuda bir problem olmayacağını dile getirdi. Ama maalesef bakanı rahat bırakmıyorlar. Yani, bakan çok iyi niyetli bir şeyler yapmak istiyor; ama birileri böyle işi popülizme götürerek, kısır siyaset içinde boğmaya çalışıyor. İnşallah el ve gönül birliği içerisinde, Mut’umuza da Mersin’imize de, diğer ilçelerimize de bu hizmetler gelecek. Yıllardır Özel İdare marifetiyle çözülmeyen, 90 yıllık Cumhuriyet döneminde çözülmeyen, son 15 yıldır tek başına bir iktidar döneminde çözülmeyen bu yollar, bu dertler; İnşallah bu önümüzdeki 3 yıl içerisinde kökünden çözülecek Allah’ın izniyle” diyerek toplantıyı sonlandırdı.

büyükşehir toplantı

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 690 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Heyecanlı ve istekli olacaksınız. Bakımlı ve güzel görünmek için kendinize özen göstereceksiniz ve çevrenizdeki kişileri etkileyeceksiniz. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz giderek yükseliyor. Bugün söylemek istediklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. İletişim ve haberleşme trafiğinizin hareketli olacağı bir gün. Grup çalışmaları yapabilirsiniz ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olabilirsiniz. Olumlu ve anlayışlı tavırlarınız ile hem karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz, hem de hoş fırsatlar ile karşılaşacaksınız. Şansınızı iyi değerlendirmek için gayret gösterin.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün duygusal yoğunluğunuzun azaldığını hissedeceksiniz ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran durumlar ile başa çıkabilirsiniz. Özellikle saygı duyduğunuz kişilerin olumlu ve anlayışlı tavırlarından etkileneceksiniz ve siz de iyimser açıdan olayları değerlendireceksiniz. Böylece zorlukların içinde fırsatların doğduğunu anlayabilirsiniz. Şanssızlık gibi görünen olayları şansa dönüştürebilirsiniz. Kariyer yapmak veya sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler bazı fırsatlar ile karşılaşabilirler.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayacaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Bu arada tuhaf rüyalar görebilirsiniz ve duygularınız derinleşebilir. Rüyalarınızı fazla önemsemeyin. Kayıplar ve kazançlar aynı zamanda ortaya çıkabilir. Kayıplar yerine kazançlara odaklanırsanız, başarılı olacaksınız. Hanım arkadaş ve yakınlarınız sizi destekleyecek. Ayrıca sevdiğinizin ilgisi moralinizi yükseltecek. Bu arada karşılaştığınız olaylar ve kişiler hayal gücünüzü harekete geçirebilir. Ancak şüpheci bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve endişelerinizi çevrenize yansıtmayın. Aslında hayal gücünüzü yapıcı ve yaratıcı yönde kullanabilirsiniz
YENGEÇ BURCU YORUMU
Kendinizden daha güçlü kişileri karşınıza almayın ve güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Bugün ilham ve sezgileriniz yükseliyor. Gördüğünüz rüyaları önemseyin. Mesaj veren rüyalar görebilirsiniz. Ayrıca niyet ederek uyuduğunuz zaman rüyanızda niyetinizi görmeniz de mümkün. Aldığınız sorumluluklar ile başa çıkmanız zor olabilir veya parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Gelişmeler beklediğinizden daha farklı olabilir ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Ancak geriliminizi sevdiklerinize yansıtmasanız iyi olacak. Sorunları büyütmekten kaçının ve harcamalarınıza özen gösterin.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi güçlü hissedeceksiniz. Kendinize olan güveninizi yükselten gelişmeler meydana gelecek. Ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz. Ayrıca isteklerinizi güzel ifade edebilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Girdiğiniz ortamlarda tüm dikkati üzerinize çekebilirsiniz. Bugün çekiciliğiniz üzerinizde... Hem kıyafetiniz ve duruşunuz ile etkileyeceksiniz, hem de fikirleriniz ve anlayışlı tavırlarınız ile karşı cinsi etkileyeceksiniz. İstekleriniz büyük olabilir fakat sempatik ve neşeli tavırlarınız etkileyici olacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Duygusal ve heyecanlı olabilirsiniz. Karşılaştığınız olaylar ve alacağınız haberler duygusal karmaşa yaşamanıza neden olabilir. İsteklerinizi ortaya koymak için aceleci davranmayın. Yanlış anlamalar olabilir. Bugün dikkat gerektiren konulara yönelik çalışmalar yaparken tedbirli olmanız gerekiyor. Yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve karşılaştığınız olaylar kafanızı karıştırabilir. İsteklerinizi ortaya koymanız pek kolay olmayacak. Çünkü çok fazla kritik edebilirsiniz ve düşünceleriniz bilincinizin derinliklerine inebilir. Geçmişte yaşadıklarınızı hatırlatan durumlar ile karşılaşabilirsiniz ve idealleriniz tamamen değişebilir.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler keyfinizi yerine getirecek. İletişim ve haberleşme trafiğinizin hareketli olacağı bir dönemdesiniz. Dikkatiniz yüksek olacak. Böylece duygularınızı aklınız ile denetlemeyi başaracaksınız. Projelerinizi gerçekleştirmek için büyük bir gayret içine girebilirsiniz. Bu arada güç mücadelesi yapmasanız iyi olacak. Sabırsız ve tahammülsüz bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek. Ani değişiklikler olabilir.
AKREP BURCU YORUMU
Parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir ve yapabileceğinizden daha büyük beklentiler içinde olabilirsiniz. Fakat bugün kendinizi daha güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Sabahın erken saatlerinde hayal gücünüzü uyandıran gelişmeler olabilir. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve yakınlarınız ile ilişkileriniz yeni boyutlar kazanabilir. Bugün korkularınızdan uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi ideallerinize odaklayacaksınız. Sizi destekleyen güçlü dostlarınızın desteğini alabilirsiniz. İsteklerinizin değiştiği bir dönemdesiniz ve önemli işler yapmak istiyorsunuz. Saygın çevreler sizi destekleyecek ve kendinizi önemli biri olarak hissedeceksiniz.
YAY BURCU YORUMU
İlginç rüyalar görmüş olabilirsiniz ve düşünceleriniz derinleşmiş olabilir. Ancak fikirleriniz değişiyor. Farklı projeleriniz olabilir ve yakınlarınızın düşüncelerinden etkilenebilirsiniz. Ancak duygusal karmaşa uyandıran konulardan uzaklaşıp olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz. Seyahat etmek ve farklı çevrelerde bulunmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar, yepyeni düşünceler uyandırabilir. Bu arada tartışmalardan uzak durmanız gerekiyor. Çünkü yanlış anlamalar meydana gelebilir. İddiacı ve tartışmacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının.
OĞLAK BURCU YORUMU
Yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Ancak karşılaştığınız olaylar fikirlerinizi değiştirmenize neden olabilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var. Etkileyici kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Şimdiye kadar aklınıza gelmeyen konular şimdi size ilginç gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı olmanız gerekiyor. Bu arada parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir veya bazı karışıklıklar ile başa çıkmanız gerekebilir. Kendinizi fazla zorlamayın ve sevdiklerinize karşı anlayışlı davranın.
KOVA BURCU YORUMU
Özgür olmak için kuvvetli arzular duyacaksınız ve sizi özgürleştireceğini düşündüğünüz projeler yapacaksınız. Fikirlerinizi arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz ve isteklerinizi heyecanlı bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Bu arada en derin duygularınız ve istekleriniz uyanabilir ve bazı duygularınızı gizlemek isteyebilirsiniz ancak karşılaştığınız olaylar ve kişiler isteklerinizi ortaya koymanıza neden olacak. Aslında fikirlerinizi hoş bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve etkileyici olabilirsiniz. Bu arada sürprizler olabilir ve eski isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Güne farklı bir heyecan ile başlayabilirsiniz ve önem verdiğiniz her ne var ise, bunlar ile ilgilenebilirsiniz. Tarih, geçmişte yaşanmış olaylar, büyüklerinizin yaşadıkları ve gelenekleri önemseyebilirsiniz. Ancak dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklamanız ve planlı davranmanız gerekiyor. Karşılaştığınız kişiler veya alacağınız haberler hayal gücünüzü uyandırabilir ve eskiden yaşadığınız olayları ve arkadaşlarınızı hatırlayabilirsiniz. Karmaşık düşüncelerden uzaklaşın ve dedikodular ile fazla ilgilenmeyin. Bu arada bazı arkadaşlarınızın size ihtiyacı olabilir. Ayrıca çocuklar ve yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.