logo ms

KOCAMAZ: “VATANDAŞ İÇİN ÇALIYORUM.”

Paylaş
 

Mut’ta yapılan İlçe Belediyeleri Bilgilendirme Toplantısına katılan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yapılan hizmetlerde karşılaştıkları bürokratik engellerden yakınan Kocamaz, Büyükşehir Meclis Üyesi Ak Partili Ali Can’ın itirazı üzerine, “Çalıyoruz. Ben vatandaş için çalıyorum, kendim için değil. Yol yapacağım, asfalt yapacağım, bana kum lazım, önümü kesiyorlar. Yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz” dedi.

BÜYÜKŞEHİRDEN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçe belediyeleri ile koordinasyonu güçlendirmek, yapılan hizmetler hakkında bilgi vermek ve hizmetleri hızlı bir şekilde hayata geçirebilmek amacıyla gerçekleştirilen ‘İlçe Belediyeleri Koordinasyon, Bilgilendirme ve Değerlendirme’ toplantısı, Mut’ta yapıldı.

Mut Ziraat Odası Toplantı Salonunda, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Başkanlığında yapılan toplantıya; Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, MESKİ Genel Müdür Yardımcısı Günhan Güngördü, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Turan Karadağ, Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Erkan Arıcı, meclis üyeleri, daire başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile muhtarlar katıldı.

SORUMLULUK ALANIMIZ İSTANBUL’UN 3 KATI

Toplantının açılışında konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, göreve geldikten sonra 2 yılı tamamladıklarını söyledi. Yeni Büyükşehir Yasasıyla birlikte 13 ilçeden sorumlu hale geldiklerini ve sorumluluk alanlarının İstanbul’un 3 katı büyüklüğünde arttığına dikkat çeken Kocamaz, ilk yılı yapılanmakla geçirdiklerini kaydetti.

İkinci yıldan itibaren vaat ettikleri hizmetleri hayata geçirmek için yoğun bir çaba içerisine girdiklerini belirten Kocamaz, “2015 yılında Büyükşehir hizmetleri artık görülmeye başladı. Çünkü yapılanma tamamlanmıştı. Plan, program, projelendirme tamamlanmıştı. MESKİ’de aynı şekilde bu yapılanma içerisinde geçti. Daha önce başlamış ya da yeni yapılacak hizmetlerle ilgili tespitler ortaya çıkarıldı, başlı hizmetlerin bitirilmesi için gayret gösterildi” dedi.

SÖZLERİMİZİN ARKASINDAYIZ

Asfaltsız, susuz köy kalmayacak, sözünü bir yıl öne çektiklerini belirten Kocamaz, şunları söyledi: “Bu yıl sonuna kadar Mersin’in tamamında, 805 mahallemizde yol ve su işlemlerini bitireceğiz. Yani Büyükşehir sorumluluğunda olan bütün yollar asfaltlanacak ve içme suyu olmayan hiçbir köyümüz kalmayacak. Hizmeti öncelikle köylerimizden başlattık. 30 Mart öncesi verdiğimiz her sözün, en son noktasına kadar arkasındayız. Gece gündüz koşturuyoruz. Mersin’in 13 ilçesine de parti gözetmeksizin, eşit hizmet vermenin gayreti içerisindeyiz.”

Başkan Kocamaz’ın konuşmasının ardından, 2015-2016 yılı içinde Mut’a yapılan hizmetlerin ve yapılması planlanan projelerin sunumları ilgili daire başkanlıkları ve MESKİ tarafından gerçekleştirildi.

SORUNLARI BİLİYORUZ, ÇÖZECEĞİZ

Yapılan sunumun ardından, toplantıya katılan sivil toplum kuruluş temsilcileri ve muhtarlar sorunlarını ilettiler. Sorunları dinleyen ve bunları yanıtlayan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, daha fazla hizmet için biraz daha sabır istedi.

Mut’ta Cumhuriyet kuruldu kurulalı bu kadar hizmetin toplu ve çok geldiği bir dönemin olmadığının altını çizen Yılmaz, “Büyükşehir Yasasıyla yeni yapılanan ve sahaya hakimiyet kurmaya çalışan belediyeleriz.  Hepinizin sorununu, gözünüzün üstündeki tüy kadar biliyoruz. Ciğerlerinize giden kılcal damarlar kadar biliyoruz ve çözeceğiz. Bu ilçede 50 yıl boyunca biz asfalt bekledik. Yıl ortalamasıyla 20 km asfalta davul çaldırıyorduk. Geçen yıl 117 km, bu yıl 299 km programa girmiş” dedi.

SABIR İSTİYORUZ

Kırsaldan şehir merkezine doğru ciddi bir çalışma olduğunu belirten Yılmaz, şunları söyledi: “Bu yaz bütün köylerimizde her konuda ikişer üçer hizmet yapılacak ve dönem sonunda bu ilçede, ne mezarlık, ne çocuk parkı, ne içme suyu, ne asfalt sorunu kalmayacak. Ama biraz sabırlı olmak lazım. İçme suyuna varıncaya kadar bütün bölgelere hakimiz. Mutlaka bir çalışma içerisindeyiz. Birazcık daha sabrınızı istiyoruz.”

DEVLETİN KUMUNU VERMİYORLAR

Mut Belediyesinin çalışmaları ve enerjiyle ilgili projelerinden bahseden Başkan Yılmaz’ın konuşması, bürokratik engellerden yakınmasıyla tartışma yarattı.

İyi niyetli olarak zaman zaman kumlama yaptıklarını kaydeden Yılmaz, “Ama gelin görün ki; devletin olan sarı kumunu, devlet belediyeye vermiyor. Köye 10 km, 17 km arazi yolunu kumluyoruz; ama Allah’ın kumunu vermediler. En son Karadöne’yi kumlayamadan geri çekildik. Söz, şu bizim kumumuzla MHP Belediyesi prim yapmasın” sözleriyle isim vermeden Orman İşletmesini eleştirdi. Araya giren Burhanettin Kocamaz ise, “Çalıyoruz” dedi.

RUHSAT ALINMAMIŞ

Bunun üzerine söz alan Mut Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ak Partili Ali Can, itirazını dillendirdi. İki yıllık süreçte yapılan hizmetlerde parti ayrımı gözetilmediğini belirten Can, “Bunun için teşekkür ederiz. Ama geçen Muhtarlar Derneğiyle toplantı yaptık. Orman Müdürümüz de vardı. 2014 yılında Mersin Büyükşehir’e yazı yazmış; malzeme alıyorsunuz ocaklardan, buranın ruhsatını alın, diye. ‘2014’den beri defalarca yazı yazılmasına rağmen bir defa bize cevap gelmemiş’, dedi. En son Cuma günü bize yazıyı gösterdi. Büyükşehir Belediyemiz bir hafta önce bir yazı yazmış, bununla ilgili talep etmiş. Yani iki yıllık sürede Mersin Büyükşehir Belediyesi bir yazı yazıp da, bununla ilgili bir izin talebi, ruhsat halledemez miydi? Yani burada Orman Müdürünü suçluyorsunuz. Biraz önce dediniz ya, ‘Çalıyoruz’ diye bir ifade kullandınız. Burası üzücü” dedi.

VATANDAŞ İÇİN ÇALIYORUZ

Can’ı yanıtlayan Burhanettin Kocamaz ise, “Çalıyoruz, gerçekten çalıyoruz. Yılardır bu işi yapıyorum. Yeni değil, Tarsus’ta ben yıllardır kaçak göçek çalıyorum arkadaş. Ben vatandaş için çalıyorum, kendim için değil. Yol yapacağım, asfalt yapacağım bana kum lazım; önümü kesiyorlar. Yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz” şeklinde konuştu. Kocamaz, 2014’ün 7. ayında Orman Dairesine müracaat edildiğini sözlerine ekledi.

Bir süre daha devam eden tartışmanın ardından son sözü söyleyen Kocamaz, “Bu memleketin ortak sorunu. Maalesef bu tür engellemelerle karşı karşıya kalıyoruz. Yapacak da başka bir şey yok. Biz mümkün olduğu kadar elimizdeki fırsatları değerlendireceğiz, millete hizmet edeceğiz. Yani başka çaremiz de yok” dedi.

BAKANI RAHAT BIRAKMIYORLAR

Toplantı sonunda, Başbakan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’a birlikte çalışma önerisi götürdüklerini belirten Başkan Kocamaz, “Mersin’in de bir Başbakan Yardımcısı var. Başbakan Yardımcısı çok aklıselim düşünüyor. Tabandaki popülist yaklaşımlara prim vermiyor. Ve benim kendisine basının huzurunda da söylediğim, ‘Sizin verdiğiniz bir sürü vaat var, bizim verdiğimiz bir sürü vaat var. Gelin bunları birleştirelim. Mersin’i hep birlikte ayağa kaldıralım’ dedim. Kendisi de bu konuda bir problem olmayacağını dile getirdi. Ama maalesef bakanı rahat bırakmıyorlar. Yani, bakan çok iyi niyetli bir şeyler yapmak istiyor; ama birileri böyle işi popülizme götürerek, kısır siyaset içinde boğmaya çalışıyor. İnşallah el ve gönül birliği içerisinde, Mut’umuza da Mersin’imize de, diğer ilçelerimize de bu hizmetler gelecek. Yıllardır Özel İdare marifetiyle çözülmeyen, 90 yıllık Cumhuriyet döneminde çözülmeyen, son 15 yıldır tek başına bir iktidar döneminde çözülmeyen bu yollar, bu dertler; İnşallah bu önümüzdeki 3 yıl içerisinde kökünden çözülecek Allah’ın izniyle” diyerek toplantıyı sonlandırdı.

büyükşehir toplantı

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 672 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalanacağı bir gün. Karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Ancak çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde duygusal ve alıngan bir tavır içine girebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınız derinleşebilir. Karamsarlıktan uzaklaşın ve hırslı bir tavır içine girmekten kaçının. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Seyahatler sizin için canlandırıcı olabilir. Yolculuk programları yapabilirsiniz ve uzaklarda yaşayan yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün eviniz ile ilgileneceksiniz ve sevdiklerinize yardımcı olacaksınız. Fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve geleceğe yönelik hayaller kurabilirsiniz. Ayrıca sorumluluk hissettiğiniz ve üzerinizde baskı duygusu yaratan konulara yönelik çalışmalar yapacaksınız. Aslında kaçtığınız ve istemediğiniz durumlar ile yüzleşmeniz gerekebilir ve böylece olaylara bakış açınızın değişmiş olduğunu anlayabilirsiniz. Ev veya iş yeriniz ile ilgili hayallerinizi gerçekleştirmek için yeni stratejiler yapabilirsiniz. Gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir ancak sabırlı davranmayı başaracaksınız ve bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayabilirsiniz ve eğlenceli programlar yapabilirsiniz. Kısa veya uzun seyahatler yapabileceğiniz gibi uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir ve birlikte keyifli programlar yapabilirsiniz. Hareket halinde olmak enerjinizi yükseltiyor. Ayrıca yaşam enerjisi yüksek ve güçlü kişiler ile birlikte olmaktan keyif alacaksınız ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. İlginç projeleriniz olabilir ve bu arada yapılması gereken pratik işler ile ilgili bazı karışıklıklar yüzünden kafanız karışmış olabilir. Ancak isteklerinizi gerçekleştirme konusunda kararlı davranacaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde ilginç rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen çeşitli hayaller kurabilirsiniz. Bugün planlarınızı gözden geçirmek için uygun zaman. Projeleriniz ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz ve öğrenmek istediklerinizin izini sürebilirsiniz. Bu arada hayal gücünüzün yardımı ile çözümleyici de olabilirsiniz ve çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bugün sizin için hayal gücü gerektiren konulara çalışmalar yapmak için uygun bir zaman. Sanatsal faaliyetler, büyük organizasyonlar, vakıflar, dernekler ve yardım kuruluşlarına yönelik çalışmalar yapanlar için verimli bir gün.
ASLAN BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konulara yönelik gelişmeler sizi memnun edecek ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Bugün yapmanız gereken işlere dikkatinizi odaklayacaksınız ve önceden belirlediğiniz gibi işlerinizi sürdüreceksiniz. İsteklerinizin gücü sayesinde üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ve kişiler ile başa çıkabilirsiniz ve hiçbir zaman olmadığı kadar sabırlı davranabilirsiniz. Ayrıca kararlı ve istekli çalışmalarınız ile önemli kişilerin takdirini kazanacaksınız ancak bu durum yeni sorumluluklar almanızı gerektirebilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bilincinizin derinlerinden yükselen unutulmuş arzular rüya aracılığı ile ortaya çıkabilir ve sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile güne başlayabilirsiniz. İdeallerinizin değişmeye başladığını hissedebilirsiniz ve buna bağlı olarak düşünceleriniz de değişebilir. Bu arada karar vermek için aceleci davranmayın. Gün içinde alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar hayal gücünüzü uyandırabilir ve endişeli düşünceler içine girebilirsiniz. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için özen gösterin. Dostlarınızın ve sevdiğinizin desteği moralinizi yükseltecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Biraz gergin ve isteksiz uyanabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Karşılaştığınız olaylar ve kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve bilinçaltınız uyanabilir. Alıngan ve hassas olduğunuz bir gün. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Aniden gelişen olaylar sizi biraz huzursuz edebilir fakat aynı zamanda sizin üzerinizde canlandırıcı etkisi olacak ve dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız. Şimdiye kadar yaptıklarınızı gözden geçirebilir ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Hareket halinde olmak karamsar duygulardan uzaklaşmanıza yardımcı olacak.
AKREP BURCU YORUMU
Beklediğiniz gelişmelerin meydana geldiğini hissederek güne keyifli başlayacaksınız. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz yüksek olacak ve alacağınız haberler ve teklifler düşüncelerinizi derinleştirecek. Böylece araştırmalarınızı derinleştireceksiniz ve özellikle aldığınız teklifler ve duyduğunuz haberler hayal gücünüzü uyandıracak. Yeni projeler yapabilirsiniz ve planlarınızı yakınlarınıza anlatabilirsiniz. İş arkadaşlarınız, komşularınız ve yakınlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. Bugün sanatsal faaliyetler ve hayal gücü gerektiren alanlarda çalışmalar yapanlar için verimli bir zaman...
YAY BURCU YORUMU
Bazı karışıklıklar ve duyduğunuz haberler yüzünden keyifsiz olabilirsiniz. Fakat endişeli hayallerden uzak durmalısınız. Düşünceler zihninizin derinliklerine inebilir ve dikkatinizi tek bir konuya odaklamanız zor olabilir. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Yakınlarınız için endişelenmeniz mümkün. Ayrıca ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ideallerinizin değişmeye başladığını anlayabilirsiniz. İş arkadaşlarınız ve komşularınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Yanlış anlamalar olabileceğini düşünerek davranın ve tartışmalardan uzak durun.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Sabırlı ve makul olmanız gereken bir dönemdesiniz. Hırslı ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve kendinizi fazla zorlamayın. Olabileceklerden daha fazlasının peşinden koşabilirsiniz ve hırslı bir tavır içine girebilirsiniz. Ancak eski arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekliyor. Bugün dostlarınız ile buluşabilir veya çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Dışarda olmak ve keyif aldığınız ortamlarda bulunmak sizi rahatlatacak. Bu arada geçmişi düşünebilir ve şimdiye kadar yaşadıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Ve bütün bunların sonucunda içinde bulunduğunuz durumu değerlendirebilir ve kendi geleceğinizi düşünebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Yapmanız gereken olağan işler ile ilgileneceksiniz ve çalışmalarınızı bildiğiniz gibi sürdüreceksiniz. Akşama doğru ilginç fikirler uyanabilir ve eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz. Hem eski bilgiyi, hem de yeni teknoloji ile geliştirilen ürünler ilginizi çekecek ve çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Bu arada sizden daha farklı bilgiye sahip kişiler ile karşılaşabilirsiniz veya bu tip kişiler ile ilgili bazı haberler alabilirsiniz. Özellikle akşama doğru karşılaşacağınız kişiler alacağınız haberler düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Ayrıca eviniz, yakınlarınız ve arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derinleşecek ve hem kendinizi, hem de içinde bulunduğunuz durumu gözden geçireceksiniz. Eviniz, çocuklar, yakınlarınız veya arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Evraklar veya daha önce ihmal edilmiş ve yapılması gereken işler ile ilgili bazı karışıklıklar çıkmış olabilir ve kafanız karışabilir. Dikkatinizi yükseltin ve yarım bırakılmış işlerinizi tamamlamak için dikkatinizi odaklayın. Bu arada dostlarınızın desteğini alabilirsiniz. Ayrıca sezgilerinize güvenin ve dikkatinizi dağıtan konulardan uzaklaşın. Bugün uzaklarda bulunan yakınlarınız ile görüşebilirsiniz ve dostlarınızın davetine gidebilirsiniz. Dışarı çıkmak ve hareketli ortamlar sizi rahatlatacak.