KOCAMAZ: “VATANDAŞ İÇİN ÇALIYORUM.”

kocamaz
Paylaş
 

Mut’ta yapılan İlçe Belediyeleri Bilgilendirme Toplantısına katılan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yapılan hizmetlerde karşılaştıkları bürokratik engellerden yakınan Kocamaz, Büyükşehir Meclis Üyesi Ak Partili Ali Can’ın itirazı üzerine, “Çalıyoruz. Ben vatandaş için çalıyorum, kendim için değil. Yol yapacağım, asfalt yapacağım, bana kum lazım, önümü kesiyorlar. Yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz” dedi.

BÜYÜKŞEHİRDEN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçe belediyeleri ile koordinasyonu güçlendirmek, yapılan hizmetler hakkında bilgi vermek ve hizmetleri hızlı bir şekilde hayata geçirebilmek amacıyla gerçekleştirilen ‘İlçe Belediyeleri Koordinasyon, Bilgilendirme ve Değerlendirme’ toplantısı, Mut’ta yapıldı.

Mut Ziraat Odası Toplantı Salonunda, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Başkanlığında yapılan toplantıya; Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, MESKİ Genel Müdür Yardımcısı Günhan Güngördü, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Turan Karadağ, Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Erkan Arıcı, meclis üyeleri, daire başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile muhtarlar katıldı.

SORUMLULUK ALANIMIZ İSTANBUL’UN 3 KATI

Toplantının açılışında konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, göreve geldikten sonra 2 yılı tamamladıklarını söyledi. Yeni Büyükşehir Yasasıyla birlikte 13 ilçeden sorumlu hale geldiklerini ve sorumluluk alanlarının İstanbul’un 3 katı büyüklüğünde arttığına dikkat çeken Kocamaz, ilk yılı yapılanmakla geçirdiklerini kaydetti.

İkinci yıldan itibaren vaat ettikleri hizmetleri hayata geçirmek için yoğun bir çaba içerisine girdiklerini belirten Kocamaz, “2015 yılında Büyükşehir hizmetleri artık görülmeye başladı. Çünkü yapılanma tamamlanmıştı. Plan, program, projelendirme tamamlanmıştı. MESKİ’de aynı şekilde bu yapılanma içerisinde geçti. Daha önce başlamış ya da yeni yapılacak hizmetlerle ilgili tespitler ortaya çıkarıldı, başlı hizmetlerin bitirilmesi için gayret gösterildi” dedi.

SÖZLERİMİZİN ARKASINDAYIZ

Asfaltsız, susuz köy kalmayacak, sözünü bir yıl öne çektiklerini belirten Kocamaz, şunları söyledi: “Bu yıl sonuna kadar Mersin’in tamamında, 805 mahallemizde yol ve su işlemlerini bitireceğiz. Yani Büyükşehir sorumluluğunda olan bütün yollar asfaltlanacak ve içme suyu olmayan hiçbir köyümüz kalmayacak. Hizmeti öncelikle köylerimizden başlattık. 30 Mart öncesi verdiğimiz her sözün, en son noktasına kadar arkasındayız. Gece gündüz koşturuyoruz. Mersin’in 13 ilçesine de parti gözetmeksizin, eşit hizmet vermenin gayreti içerisindeyiz.”

Başkan Kocamaz’ın konuşmasının ardından, 2015-2016 yılı içinde Mut’a yapılan hizmetlerin ve yapılması planlanan projelerin sunumları ilgili daire başkanlıkları ve MESKİ tarafından gerçekleştirildi.

SORUNLARI BİLİYORUZ, ÇÖZECEĞİZ

Yapılan sunumun ardından, toplantıya katılan sivil toplum kuruluş temsilcileri ve muhtarlar sorunlarını ilettiler. Sorunları dinleyen ve bunları yanıtlayan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, daha fazla hizmet için biraz daha sabır istedi.

Mut’ta Cumhuriyet kuruldu kurulalı bu kadar hizmetin toplu ve çok geldiği bir dönemin olmadığının altını çizen Yılmaz, “Büyükşehir Yasasıyla yeni yapılanan ve sahaya hakimiyet kurmaya çalışan belediyeleriz.  Hepinizin sorununu, gözünüzün üstündeki tüy kadar biliyoruz. Ciğerlerinize giden kılcal damarlar kadar biliyoruz ve çözeceğiz. Bu ilçede 50 yıl boyunca biz asfalt bekledik. Yıl ortalamasıyla 20 km asfalta davul çaldırıyorduk. Geçen yıl 117 km, bu yıl 299 km programa girmiş” dedi.

SABIR İSTİYORUZ

Kırsaldan şehir merkezine doğru ciddi bir çalışma olduğunu belirten Yılmaz, şunları söyledi: “Bu yaz bütün köylerimizde her konuda ikişer üçer hizmet yapılacak ve dönem sonunda bu ilçede, ne mezarlık, ne çocuk parkı, ne içme suyu, ne asfalt sorunu kalmayacak. Ama biraz sabırlı olmak lazım. İçme suyuna varıncaya kadar bütün bölgelere hakimiz. Mutlaka bir çalışma içerisindeyiz. Birazcık daha sabrınızı istiyoruz.”

DEVLETİN KUMUNU VERMİYORLAR

Mut Belediyesinin çalışmaları ve enerjiyle ilgili projelerinden bahseden Başkan Yılmaz’ın konuşması, bürokratik engellerden yakınmasıyla tartışma yarattı.

İyi niyetli olarak zaman zaman kumlama yaptıklarını kaydeden Yılmaz, “Ama gelin görün ki; devletin olan sarı kumunu, devlet belediyeye vermiyor. Köye 10 km, 17 km arazi yolunu kumluyoruz; ama Allah’ın kumunu vermediler. En son Karadöne’yi kumlayamadan geri çekildik. Söz, şu bizim kumumuzla MHP Belediyesi prim yapmasın” sözleriyle isim vermeden Orman İşletmesini eleştirdi. Araya giren Burhanettin Kocamaz ise, “Çalıyoruz” dedi.

RUHSAT ALINMAMIŞ

Bunun üzerine söz alan Mut Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ak Partili Ali Can, itirazını dillendirdi. İki yıllık süreçte yapılan hizmetlerde parti ayrımı gözetilmediğini belirten Can, “Bunun için teşekkür ederiz. Ama geçen Muhtarlar Derneğiyle toplantı yaptık. Orman Müdürümüz de vardı. 2014 yılında Mersin Büyükşehir’e yazı yazmış; malzeme alıyorsunuz ocaklardan, buranın ruhsatını alın, diye. ‘2014’den beri defalarca yazı yazılmasına rağmen bir defa bize cevap gelmemiş’, dedi. En son Cuma günü bize yazıyı gösterdi. Büyükşehir Belediyemiz bir hafta önce bir yazı yazmış, bununla ilgili talep etmiş. Yani iki yıllık sürede Mersin Büyükşehir Belediyesi bir yazı yazıp da, bununla ilgili bir izin talebi, ruhsat halledemez miydi? Yani burada Orman Müdürünü suçluyorsunuz. Biraz önce dediniz ya, ‘Çalıyoruz’ diye bir ifade kullandınız. Burası üzücü” dedi.

VATANDAŞ İÇİN ÇALIYORUZ

Can’ı yanıtlayan Burhanettin Kocamaz ise, “Çalıyoruz, gerçekten çalıyoruz. Yılardır bu işi yapıyorum. Yeni değil, Tarsus’ta ben yıllardır kaçak göçek çalıyorum arkadaş. Ben vatandaş için çalıyorum, kendim için değil. Yol yapacağım, asfalt yapacağım bana kum lazım; önümü kesiyorlar. Yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz” şeklinde konuştu. Kocamaz, 2014’ün 7. ayında Orman Dairesine müracaat edildiğini sözlerine ekledi.

Bir süre daha devam eden tartışmanın ardından son sözü söyleyen Kocamaz, “Bu memleketin ortak sorunu. Maalesef bu tür engellemelerle karşı karşıya kalıyoruz. Yapacak da başka bir şey yok. Biz mümkün olduğu kadar elimizdeki fırsatları değerlendireceğiz, millete hizmet edeceğiz. Yani başka çaremiz de yok” dedi.

BAKANI RAHAT BIRAKMIYORLAR

Toplantı sonunda, Başbakan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’a birlikte çalışma önerisi götürdüklerini belirten Başkan Kocamaz, “Mersin’in de bir Başbakan Yardımcısı var. Başbakan Yardımcısı çok aklıselim düşünüyor. Tabandaki popülist yaklaşımlara prim vermiyor. Ve benim kendisine basının huzurunda da söylediğim, ‘Sizin verdiğiniz bir sürü vaat var, bizim verdiğimiz bir sürü vaat var. Gelin bunları birleştirelim. Mersin’i hep birlikte ayağa kaldıralım’ dedim. Kendisi de bu konuda bir problem olmayacağını dile getirdi. Ama maalesef bakanı rahat bırakmıyorlar. Yani, bakan çok iyi niyetli bir şeyler yapmak istiyor; ama birileri böyle işi popülizme götürerek, kısır siyaset içinde boğmaya çalışıyor. İnşallah el ve gönül birliği içerisinde, Mut’umuza da Mersin’imize de, diğer ilçelerimize de bu hizmetler gelecek. Yıllardır Özel İdare marifetiyle çözülmeyen, 90 yıllık Cumhuriyet döneminde çözülmeyen, son 15 yıldır tek başına bir iktidar döneminde çözülmeyen bu yollar, bu dertler; İnşallah bu önümüzdeki 3 yıl içerisinde kökünden çözülecek Allah’ın izniyle” diyerek toplantıyı sonlandırdı.

büyükşehir toplantı

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 549 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha rahat ve sakin hissedeceksiniz. Gençlik ve güzellik konularına odaklanabilirsiniz. Güzellik ve sağlık amaçlı şifa yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Cesur ve atak tavırlarınız ile dikkat çekici olacaksınız. Ancak hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmasanız iyi olacak. Parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir ve sevdiğinizi zorluyor olabilirsiniz. Ayrıca yapabileceğinizden çok daha büyük sorumluluklar almış da olabilirsiniz. Aceleci davranmayın çünkü sürpriz değişiklikler olabilir. Bu arada daha önce almadığınız sorumluluklara şimdi talip olabilirsiniz. Ancak biraz tedbirli davranın ve sevdiklerinizin önerilerini dinleyin. Karşınıza çıkan fırsatları küçümsemeyin.
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz bir yakınınızdan alacağınız teklif sizi heyecanlandıracak. Yeni sorumluluklar alabilirsiniz ve ciddi işler yapmak için harekete geçebilirsiniz. Hatta daha önce yapmış olduğunuz konudan tamamen farklı konular ile ilgilenebilirsiniz. Kazanmak ve başarılı olmak için kuvvetli arzular duyacaksınız ve bu arada kendinizi zorlayacaksınız. Girişimde bulunmadan önce bazı korkularınız uyanabilir. Ancak geleceğe yönelik isteklerinizi gerçekleştirmek için korkularınız ile başa çıkmanız ve bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bugün önemli kişiler ile görüşebilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde bazı kaygılar ile uyanabilirsiniz. Fakat kendinizi güçlü hissedeceksiniz ve çalışmalarınızı hızlandıracaksınız. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz. Bu arada yeni teklifler ile karşılaşmanız mümkün. Ayrıca siz de projelerinizi ortaya koyabilirsiniz. Bu arada konu ile ilgisi olmayan kişilere planlarınızı anlatmayın. Arkadaşlarınız iyi niyetli olsa bile kafanızı karıştırabilirler. Bu arada çocuklar ve iş arkadaşlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Gün içinde karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak ve girişimde bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derin olabilir ve en derin istekleriniz açığa çıkabilir. Heyecan duyacağınız haberler alabilirsiniz ve uzun zamandır beklediğiniz gelişmeler sizin istediğiniz yönde gerçekleşebilir. Fakat hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Kendinizi fazla zorlamayın. Seyahatler, tatil programları ve fizik güç gerektiren konular ile ilgilenebilirsiniz. Cinsel potansiyelinizin yükseldiği bir dönem... Kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar çekici gelebilir. Seyahatler sırasında etkileneceğiniz kişi ile karşılaşmanız mümkün.
ASLAN BURCU YORUMU
Kendinizi güçlü ve iyi hissettiğiniz bir dönemdesiniz. Gelişmeler yavaş olabilir fakat sizin istediğiniz yönde oluşuyor ve bu durum moralinizi yükseltiyor. Eskiden önemsediğiniz konulara daha farklı açılardan bakabilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Ev almak, evlenmek, çocuk sahibi olmak veya ortaklık benzeri konular ilginizi çekecek. İlginç kişiler ile iş birliği yapabilirsiniz ve yaratıcı fikirleriniz ile çevrenizi etkileyebilirsiniz. Özgür ve güçlü kişilerin desteğini alacaksınız. Ayrıca farklı çözümleriniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Tuhaf kaygılarınız olabilir... İçinde bulunduğunuz durumu gözden geçireceksiniz. Hem geleceğe yönelik istekleriniz değişmiş olabilir, hem de geçmişte yaşamış olduklarınızı sorgulayabilirsiniz. Özellikle annenizin davranışlarını inceleyebilirsiniz ve ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Artık içinde bulunduğunuz duruma daha farklı bir açıdan bakacaksınız ve düşünceleriniz tamamen değişecek. Eski kararlarınızdan vaz geçebilirsiniz. Bu arada sağlığınıza özen gösterin. Özellikle ilaç kullanırken tedbirli olun. Dikkatinizi dağıtan sorunlardan uzaklaşın ve yakınlarınızı kritik etmekten vazgeçin. Dikkatinizi kendinize yöneltin.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duyguların derinliklerinden sıyrılacaksınız ve bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz... Bu arada parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Veya yapabileceğinizden daha büyük sorumluluklar almış olabilirsiniz ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Kendinizi çok fazla zorlamayın ve şimdilik olayları akışına bırakın. Öfkeli ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Sağlığınıza özen göstermeniz gereken bir dönemdesiniz. Daha önce ihmal ettiğiniz her ne varsa, şimdi karşınıza çıkabilir. Lakin sağlığınızı ihmal etmeseniz iyi olacak! Beslenmenize ve uykunuza özen göstermeniz gerekiyor.
AKREP BURCU YORUMU
Çevre gezileri, seyahatler ve eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve yaşam enerjiniz yüksek. Ancak isteklerinizin gerçekleşmesi için gelişmeleri beklemeniz gerekiyor. Bu arada evle ilgili konular veya çocuklar, kardeşler ile ilgili karışıklıklar kafanızı karıştırabilir. Fakat bugün dikkatinizi sizi heyecanlandıran konulara yönelteceksiniz. Güçlü dostlarınız, gücüne güvendiğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde önemsediğiniz aile büyükleri ile ilgilenmeniz gerekebilir. Özellikle sorumluluk hissettiğiniz kişiler ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler tarzınızı değiştirmenize neden olabilir.
YAY BURCU YORUMU
Bugün önceden planlanmış bir davete gidebilirsiniz. Eski dostlarınızla karşılaşmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Endişelerinizi ve karamsar duygularınızı sevdiğinize ve dostlarınıza yansıtmaktan kaçının. Sevdiğinizin davranışlarını izleyebilir ve meydana gelen değişikliğin nedenlerini çözmeye çalışabilirsiniz. Beklemediğiniz davranışlar ve olaylar karşısında duygularınız karışabilir fakat mantığınız ile hareket ederseniz, sorunları çözebilirsiniz. Bu arada sevdiğinizin sizi anlamadığını düşüneceksiniz ancak o da ihmal edildiğini düşünebilir. Arkadaşlarınıza ayırdığınız zamanın bir kısmını sevdiğinize ayırın ve duygularınızı anlatmayı deneyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
Tepkilerinizi denetlemeniz pek kolay değil. Özellikle isteklerinizin yükseldiği bir dönemde sakin ve uyumlu durabilmek zor... Fakat yabancı ortamlar ve farklı mekanlar size çekici gelecek. Ayrıca yeni yerler keşfetmek, keyfinizi yerine getirecek. Bugün açık havada dolaşabilirsiniz veya seyahat hazırlıkları yapabilirsiniz. Yabancı ülkeler veya değişik felsefeye sahip kişiler, ilginizi çekecek. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklara karşı tedbirli olun. Günün ilerleyen saatlerinde uzaklarda yaşayan ve uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ziyaretinize gelebilir. Veya siz onların ziyaretine gitmek için yolculuk hazırlıkları yapabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Duygusal gerilimden uzaklaşıp mantıklı davranacaksınız. Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Sabırsız ve tahammülsüz olduğunuz konulara yönelik fikirleriniz değişiyor ve buna bağlı olarak duygularınız da değişiyor. İsteklerinizi hoş bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve daha önce önem verdiğiniz her ne var ise, size artık önemli gelmediğini anlayabilirsiniz. Veya en azından kendinizi ve çevrenizi zorlamaktan vazgeçebilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için eski alışkanlıklarınızı değiştirmeniz mümkün. Ve elbette bu pek kolay değil fakat gelişmeler kendinize olan güveni yükseltecek ve isteklerinizi gerçekleştirmek için harekete geçeceksiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Güçlü kişilerin desteğini alabilirsiniz ve arkadaşlarınıza önemsediğiniz konuları anlatabilirsiniz. Ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olmak için büyük bir gayret göstereceksiniz. Çocuklar, kardeşleriniz ve arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda sevdikleriniz de sizi destekleyecek ve bugün kendinizi daha farklı hissedeceksiniz. Sevdiğiniz konular ile ilgilenebilirsiniz ve endişelerinizden uzaklaşıp isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak ve bu arada karşılaştığınız güçlü kişilerden etkileneceksiniz ve kendinizi yenilemek için harekete geçeceksiniz.