logo ms

KARATAY: ‘ZEYTİNYAĞI ANASÜTÜNÜN AYNISIDIR.’

Paylaş
 

Sağlıklı beslenme üzerine hazırladığı kitapları ve adıyla anılan diyeti ile tanınan Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay, 1. Mut Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumunda zeytin ve zeytinyağının faydalarını saymakla bitiremedi. Doğanın bir harikası olan zeytinin birçok hastalığı önlediğini belirten Karatay, “Zeytinyağı ana sütünün aynısıdır. İçeriği incelenmiştir. Zeytinyağı, doğanın biz yetişkinlere sunduğu ana sütüdür” dedi.

 

1. Mut Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu yapıldı. Kaymakamlık ve Belediye tarafından düzenlenen sempozyuma, sağlıklı beslenme üzerine hazırladığı kitapları ve adıyla anılan diyeti ile tanınan Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay konuşmacı olarak katıldı. Karacaoğlan Çınaraltı Parkında açılışı gerçekleştirilen sempozyuma; Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, ilçedeki zeytin ve zeytinyağı üretici ve işletmecileri, kurum ve kuruluş temsilcileri, daire amirleri, milletvekili adayları, siyasi parti ve sivil toplum temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

 

‘KAYISININ VE ZEYTİNİN BAŞKENTİYİZ.’

Mut Halkoyunları gösterisinin ardından başlayan sempozyumun açılış konuşmasını, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz yaptı. Ana gelir kaynağı tarım olan Anadolunun cennet köşesi Mut’ta sofralık kayısının başkenti olduklarını söyleyen Yılmaz, “Biz sofralık kayısının % 70’ini üretiyoruz ve şu iddiada bulunuyoruz; biz sofralık kayısının başkentiyiz. İlaç atmadan, 1300 yıllık zeytin geçmişimizle, insanlara sağlıklı zeytin yedirdiğimiz için; biz zeytinin de başkentiyiz. Böyle iki başkentin birarada bulunduğu bir ilçede, bize reklam yapmak düşer. Biz dışarıya açılmamız lazım” dedi.

 

‘NİTELİKLİ VE KALİTELİ ZEYTİNYAĞI ÜRETİYORUZ.’

Mut’un mikroklimasından dolayı zeytin üretiminin ilaçsız gerçekleştirildiğini, asidi düşük, nefaset sahibi, nitelikli ve kaliteli zeytinyağı elde edildiğini belirten İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ise, “Sağlığı zeytinden, zeytinin de Mut’tan geleceğine inancımız tamdır” şeklinde konuştu.

Sempozyuma katılan ünlü Prof. Dr. Canan Karatay, Mutlular’a zeytin ve zeytinyağıyla sağlıklı beslenmenin ipuçlarını verdi.

 

‘ZEYTİN AĞACINI KESMEK CİNAYETTİR.’

Prof. Dr. Karatay, son yıllarda zeytinin öneminin her geçen gün arttığına dikkat çekti. Zeytinin insan sağlığı için önemini vurgulayan Karatay, “Büyük önder Mustafa Kemal’in söylediği gibi tarım çok önemlidir. 1925 Yılında tarım kanunu çıkaran, yani zeytin kanununu çıkartan Mustafa Kemal’dir. Bugün zeytin ağacını kesenler, ‘Bu kanun nerden çıktı’ diyorlar. Zeytin ağacını kesmek bence kusura bakmayın cinayettir. Çok ağır konuşuyorum ama bana öyle geliyor. Bir dalına bir yaprağına bile hasar gelmemesi lazım. Bin 300 sene yaşayan bir canlı ne demek? Bu doğanın her türlü meşakkatine dayanıyor ve hala üretiyor. Bütün zeytin ağaçlarının önünde saygıyla eğilmemiz lazım” dedi.

 

‘HER SABAH BİR BARDAK ZEYTİNYAĞI İÇİLMELİ.’

Zeytinyağının ‘yağ’ olarak yanlış adlandırıldığını anlatan Karatay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Zeytinden elde edilen yağ değil, meyvenin suyu. Diğer çekirdekten elde edilen yağlar gibi yağ değil, meyvenin en sağlıklı suyudur. Ne zaman çocuklarımıza meyve suyu vereceksek, zeytinyağı içirmemiz lazım.  Zeytinyağı antioksidan doludur. Antioksidan demek, vücudumuza giren toksik maddeleri temizler bitirir. Bütün vücutta mikropsuz yangı dediğimiz iltihapları yok eder.”

 

‘ZEYTİNYAĞI KİLO ALDIRMAZ. DOĞAL BİR SAĞLIK KAYNAĞIDIR.’

Zeytinyağının çok sağlıklı bir meyve suyu olduğunu belirten Prof. Dr. Karatay, “Zeytinyağı tüketmek kilo aldırmaz. Vücudu yağlandırmaz. Karaciğer yağını giderir. Şeker hastalığını düzeltir. Doğal bir sağlık kaynağıdır. Zeytinin ve zeytinyağının kan şekerini yükseltme gücü sıfırdır. Yani şekerimizi yükseltmez. Bizi uzun süre tok tutar ve acıktırmaz ve de kilo verdirir. Bu sebeple kiloya bağlı hastalıklardan kurtuluruz” şeklinde konuştu.

Bütün yağları aynı kefeye koymanın tehlikeli olduğunu bildiren Karatay, yağların bozulduğu zaman, tahriş edildiği zaman zararlı olduğunu söyledi. Karatay, “Yandığı zaman trans yağlar meydana gelir. Esas hastalıklara sebep, trans yağlardır. Bozulmamış olarak vücudumuza giren bütün yağlar faydalıdır” dedi.

 

‘ZEYTİNYAĞI; AĞRI, KALP KRİZİ, KANSER, TANSİYON VE ŞEKERİ ÖNLER.’

Bilimsel çalışmalarda zeytinyağının çok güçlü bir antioksidan olduğunun ortaya çıktığını belirten Karatay şöyle konuştu:  “Zeytinyağının içinde A ve E vitaminin ön maddesi bulunmaktadır. Bugün antioksidan diye eczanelerde; E vitamini satılmaktadır, A vitamini satılmaktadır vs. vs. Zeytinyağında hepsi doğal olarak, fazla olarak ve bozulmamış oranda  bulunur. Ekstra virgin dediğimiz, hiç bozulmamış zeytinyağında % 88 oranında E vitamini bulunur. E vitamini bütün kronik dejenatif hastalıklar dediğimiz; bütün vücut ağrıları, kalp krizi, kanserler, tansiyon ve şeker hastalığını önler.”

 

‘ZEYTİNYAĞI ANASÜTÜNÜN AYNISIDIR.’

Zeytinyağının anasütünün aynısı olduğunu belirten Prof. Dr. Canan Karatay’ın, zeytin ve zeytinyağının faydalarıyla ilgili verdiği bilgilerin devamı şöyle: “İçeriği incelenmiştir. Zeytinyağı doğanın biz yetişkinlere sunduğu anasütüdür. İçerikleri aynıdır. Anasütünde olan hertürlü madde, zeytinyağında da vardır. Virgin olanda, bozulmayan olanda bir tek farkı vardır; zeytinyağında hayvansal kolestrol vardır, bitkisel kolestrol vardır. Siz sanmayın ki kolestrol olmazsa; dünyada, bitkide hayat olur. Bütün bunların temelinde kolestrol vardır. Kalori hesabı yapanlardan değilim; ama maalesef senelerden beri yapılıyor. 100 gram zeytinde; 145 kalori vardır, 15 gram sağlıklı yağ vardır, 3 gram karbonhidrad vardır ve 3 gram da posa vardır, lif vardır. Bağırsak sağlığımızın sebebi bu liflerdir. Şeker azlığıdır, karbonhidrad azlığıdır. Kalori hesabı yapmayacağız. Kalori hesabı tarihe karışmıştır. Kalorinin nereden geldiği, hangi besinden kaynaklandığı önemlidir. Çok sağlıklı yağdan gelen, en sağlıklı kaloridir. Dinç tutar, beynimizi çalıştırır, acıktırmaz, hastalandırmaz. Hergün 30-40 tane sabahları zeytin yiyin, bütün günü sağlıklı geçirirsiniz, dinç geçirirsiniz, rahat uyursunuz, rahat uyanırsınız.”

 

‘ZEYTİN VE YAPRAĞI EN GÜÇLÜ DOĞAL ANTİBİYOTİKTİR.’

Prof. Dr. Karatay konuşmasında, zeytin yaprağının faydalarını da anlattı. Tıp’ın babası Hipokrat’ın M.Ö.  5. Yüzyılda zeytin yaprağı özünü kullanarak kolerayı ve mide ülserini tedavi ettiğini söyleyen Karatay, “O zaman mikrop falan bilinmiyor. İspanya Uluslararası Zeytinyağı Komitesinde zeytin yaprağı özünün bakterileri, virüsleri, mantarları ve parazitleri öldüren kuvvetli bir antibiyotik olduğu bildirilmiştir” dedi.

Karatay konuyla ilgili şunları söyledi: “Zeytinin asırlar boyunca ayakta kalmasının sebebidir. Zeytinyaprağında elenolid denilen çok önemli bir asid vardır. Kalsiyum elenolid denilen maddeyi ihtiva eder.  En güçlü doğal antibiyotiktir.  Zeytinyaprağı çayı rahatlıkla yapabiliriz. Çay demler gibi demleyeceğiz kaynatmadan. Bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonları önler. Kış aylarında çocuklarımıza sıcak olarak içirebiliriz, yaz aylarında da buzdolabından soğuk olarak. Çok tatlı, çok lezzetli bir içecektir. İçine biraz limon koyup, şeker koymadan içersek; herkesin bağışıklık sistemi güçlenir.”

 

‘KITLIKTA AYAKTA KALACAK TEK BESİN KAYNAĞI ZEYTİN AĞACI OLACAK.’

Zeytine altın, zeytinyağına da altın suyu benzetmesinde bulunan Prof. Dr. Karatay, “Amerika’da 10 seneki önceki bir rapora göre; 2025 yılı, kıtlık yılı olacaktır. Amerika 2025’teki kıtlık yılına hazırlanmaktadır. Bütün programlar ona göre yapılmaktadır. Kıtlıkta tek ayakta duracak meyve, besin kaynağı, sağlık kaynağı; zeytin ağacı olacaktır. Onun için zeytine, zeytin ağacına yatırım yapacağız. Zeytin ithal etmeyeceğiz; ayıptır, günahtır, bu memleket zeytinin cennetidir. Ağaçlarımızı sonsuza kadar korumak ve çoğaltmak mecburiyetindeyiz. Zeytin ağaçlarımızı yok ederek, geleceğimizi de yok ediyoruz” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Canan Karatay, dinleyicilerle birlikte zeytin duası ederek konuşmasını sonlandırdı. Karatay’ı ilgiyle takip eden dinleyiciler, konuşmasını ayakta alkışladı.

Karatay’a Mut Kaymakamlığı ve Mut Belediyesi tarafından plaket ve çeşitli hediyeler sunuldu.

 

ZEYTİN HEYKELİ AÇILIŞINA KATILDI.

1300 YILLIK ANIT ZEYTİN AĞACINI ZİYARET ETTİ.

Öğrencilerin zeytin dalından kolye hediye ettiği Prof. Dr. Karatay, çocuklara da zeytin yemeleri konusunda önerilerde bulundu. Yazdığı kitaplarını imzalayan ve ilçede büyük ilgi gören Karatay; Atatürk Bulvarı’nda ilçeden aracıyla geçen sürücülere zeytinyağı, zeytin sabunu ve kitaplarından oluşan set hediye etti. Belediye tarafından yaptırılan zeytin heykelinin açılışına da katılan Karatay, ilçeye bağlı Haydar Mahallesi’ndeki bin 300 yaşındaki zeytin ağacından ürün topladı. Karatay burada, zeytin hasadını başlattı.

 

SEMPOZYUMA ULUSAL VE BÖLGESEL TV KANALLARINDAN İLGİ

Prof. Dr. Canan Karatay akşam ise Mut’tan canlı yayın yapan Habertürk ekranlarına konuk oldu. Cansu Canan’ın sunduğu ‘Öteki Gündem’ programına çıkan Karatay, sağlıklı beslenme konusundaki soruları yanıtladı; zeytin ve zeytinyağının faydalarını anlattı.

Öte yandan FOX televiyonu da Canan Karatay’la bir dizi röportaj gerçekleştirdi. Karatay’ın FOX televizyonuyla yaptığı program, önümüzdeki günlerde ekrana gelecek.

İlçemizde gerçekleştirilen 1. Mut Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumunu ve Prof. Dr. Canan Karatay’ı, Bölgesel yayın yapan Mersin’in Kanal 33 televizyonu da takip etti.

Prof. Dr. Canan Karatay’ın katıldığı sempozyum, ilçemiz adına önemli bir reklam ve tanıtım atağıyla sona ermiş oldu.

Sempozyumla ilgili fotoğraflara, facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 3454 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Yeni başlangıçların hazırlığı içindesiniz. Huzursuz ve gergin olsanız bile yaşam enerjiniz yükseliyor ve kararlarınızı uygulamak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Hanım arkadaşlarınız ve yakınlarınızla aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkları gözden geçirebilir ve davranışlarınızı değiştirebilirsiniz. Yapıcı ve çözümleyici olursanız, isteklerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacak. Bu arada eski istekleriniz değişebilir. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz ve seyahat programları yapabilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Biraz gergin ve isteksiz olabilirsiniz fakat sabah saatlerinde yapmanız gereken işleri planlayacak ve uygulayacaksınız. Yeni atılımlarda bulunmak isteyenler 5 Eylül ve sonrasını bekleseler iyi olur. Bu arada yapabileceklerinizden daha büyük beklentiler içine girmekten kaçının. İsteklerinizi gerçekleştirmek için çok fazla gayret göstermeniz gerekiyor. Sert ve zorlayıcı bir tavır içinde bulunmayın. Hem kendinizi, hem de çevrenizi zorlamasanız iyi olacak. Bu arada parasal harcamalarınıza özen göstermeniz gerekiyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bugün harekete geçmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Yeni atılımlarda bulunmak isteyenler şimdilik hazırlık içinde olabilir. Hem parasal konulara yönelik, hem de aşk açısından verimli bir dönem... İsteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilir, kararlı ve yapıcı tavırlarınızla hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyebilirsiniz. Yapmak istediğiniz konuları sevdiğinize anlatabilir, onun desteğini alabilirsiniz. Sevdiğinizin ilgisi ve sıcak davranışları moralinizi yükseltecek ve kendinize olan güveniniz artacak. Bu arada dikkat gerektiren işler yaparken tedbirli olun.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün farklı duygular içine girebilirsiniz. Yapılması gereken işleri sabah yapın ve sonraya bırakmayın. Öğlene doğru haliniz değişecek. Duygusal gerilim ve huzursuzluk hissedebilirsiniz. Ani gelişen olaylar yüzünden rahatsızlık duysanız bile akılcı bir tavır içinde olacaksınız. Bu arada sevdiklerinizin yaşadığı olaylardan etkilenebilirsiniz. Sevdiğinizin sizi anlamadığını düşünebilirsiniz ancak sizin de ona karşı daha ilgili davranmanız gerekiyor. İsteklerinizin değiştiği bir dönemdesiniz... Farklı kültürler, yabancılar ve değişik çevrelerde bulunmak istiyorsunuz ve hayat görüşünüz değişiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Güne huzursuzluk hissi ile başlayabilirsiniz fakat yaşam enerjinizin yükseldiğini hissedeceksiniz. Gelenekçi ve tutucu çevrelerden rahatsız olabilirsiniz fakat bugün duygu ve düşüncelerinizi kendinize saklamayı başarabilirsiniz. Böylece baskı duygusu hissettiğiniz duruma daha farklı açılardan bakabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için eski davranışlarınızı değiştirmeniz gerekiyor ve şimdi tam zamanı... İsteklerinizi gerçekleştirmek için irade ve kuvvetinizi sergileyeceksiniz fakat çok fazla zorlamayın ve karamsar duygulardan uzaklaşın.
BAŞAK BURCU YORUMU
Düşünceleriniz derinleşmiş olabilir ve bazı endişeleriniz olabilir ancak bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Karışıklıklar olsa bile iyimser kişilerin olumlu davranışlarından etkilenebilirsiniz ve olaylara daha farklı açılardan bakabilirsiniz. Saygı duyduğunuz ve önem verdiğiniz kişilere danışabilirsiniz ve beklediğiniz yardımı alabilirsiniz. Aslında şanslı olduğunuz bir dönemdesiniz. Bazı karışıklıklar olabilir veya zorluklar ile başa çıkmanız gerekebilir fakat hem büyüklerinizin desteğini alacaksınız, hem de isteklerinizi gerçekleştirebilmek için sabırlı davranmayı başaracaksınız. Sezgileriniz yanıltıcı olabilir, duyduğunuz haberlerin doğruluğunu araştırmadan karar vermeyin.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün ilkbaharın başlangıcı... Daha doğrusu akşam saat 19:57_de Güneş Koç Burcuna geçecek (İstanbul_ a göre) ve yeni bir zaman başlayacak. Bol ışıklı bir dönemin başlangıcı bu sene gün batımında gerçekleşiyor ve bu durum size çok uygun. Gün içinde geleceğe yönelik isteklerinizi belirleyin ve istediğiniz her ne var ise, niyet edin. Ve bu niyet ile akşam için keyifli organizasyonlar yapın. İsteklerinize ulaşmak için doğanın uyanışını işaret eden bu zamanı iyi değerlendirin. Ve niyet ile bütünleşen keyif, isteklerinizin gerçekleşmesini sağlayacak. Tabii bu arada isteklerinize özen göstermelisiniz. Yani kendinizden fazla olanı isterseniz, onunla da karşılaşırsınız... Sonuçlarına katlanamayacağınız isteklerde bulunmayın.
AKREP BURCU YORUMU
Güne yoğun duygular ile başlayabilirsiniz. Anneniz, çocukluk günleriniz ve aile kavramı duygularınızı harekete geçirecek. Kendinizi zorladığınız ve gerçekleştirmek için üzerinde çalıştığınız konu ile ilgili gelişmeler istediğiniz gibi olmayabilir fakat umutlarınız yüksek olacak. Bugün arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz ve çeşitli davetler alabilirsiniz. Bugün ilkbahar ekinoksu ve baharın ilk günü ile birlikte sizin de canlılığınız yükseliyor. Eğlenceli organizasyonlara katılabilir, hareketli ve eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir. Duygularınızı aklınız ile denetlemeyi başarabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler önce hayal gücünüzü uyandıracak. Tuhaf hayaller kurabilirsiniz. Kendinizi hayallere kaptırmayın ve dikkatinizi yapmanız gereken konulara odaklayın. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile yaratıcı çözümler bulabilirsiniz. Parasal konulara yönelik ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Projelerinizi gerçekleştirmek için olaylara bakış açınızı değiştirmeniz gerekebilir veya işleriniz ile ilgili bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Aslında davranışlarınızı ve olaylara bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirseniz, sorunları çözmeniz kolay olacak.
OĞLAK BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacaksınız ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Karşılaştığınız bazı olayları sürpriz olarak değerlendirebilirsiniz fakat aklınız ile hareket edeceksiniz ve olayları her zaman olduğundan daha farklı değerlendireceksiniz. En azından gizli niyetlerinizi kendinize saklayabilirsiniz. İsteklerinizi belirlemeniz pek kolay olmasa bile geleceğe yönelik beklentilerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var. Ayrıca gelenekleri daha fazla önemsediğiniz bir dönemdesiniz. Aslında içinizden çılgınca istekler yükselebilir ve beklenmedik maceralara atılmaya hazır olabilirsiniz fakat sabırlı davranacaksınız. Bugün sürpriz davetler alabilirsiniz ve ilginç organizasyonlara katılabilirsiniz. İlkbahar ekinoksunu törenler ile kutlayabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Derin ve yoğun duygular ile güne başlayabilirsiniz. Baskı duygusu yaratan konuları daha başka bir açıdan değerlendirecek duruma gelebilirsiniz. Özgür ve ilginç kişiler ile karşılaşacaksınız ve onların hayata bakış açısından etkileneceksiniz. Böylece kendinizi ve içinde bulunduğunuz durumu tekrar gözden geçirebilirsiniz. Bugün ilkbahar ekinoksu ve bugünden itibaren kendinize olan güveniniz artabilir. Zaten yaşam enerjinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve çevrenizdeki kişiler ile daha fazla ilgilenebilirsiniz. Hareket halinde olmak keyfinizi yerine getirecek. Bugün dışarı çıkın ve ilkbaharı kutlayın..
BALIK BURCU YORUMU
Mistik konular, sanatsal faaliyetler ve hayal gücü gerektiren alanlara yönelik çalışmalar yapanlar için verimli bir gün. Özellikle öğlene doğru hayal gücünüz yükselecek. Aynı zamanda sezgileriniz de uyanacak. Bu arada gizemli kişiler dikkatinizi çekebilir ancak fikirlerinizi ortaya koymadan önce iyi araştırmanız gerekiyor. İlaçlar ve kimyasallar ile ilgisi olan kişiler için hareketli bir dönem. Bu arada dikkatinizi yükseltmeniz gerekiyor. Özellikle dikkat gerektiren işler yapıyorsanız, hayaller dikkatinizi dağıtabilir ve bunun sonucunda yanılgılar ve kayıplar ortaya çıkabilir. Fakat daha önce kaybettiğinizi de bulmanız mümkün. Bugün unutulmuş veya yarım kalmış işlerinizi tamamlamak için harekete geçebilirsiniz.