KARATAY: ‘ZEYTİNYAĞI ANASÜTÜNÜN AYNISIDIR.’

Paylaş
 

Sağlıklı beslenme üzerine hazırladığı kitapları ve adıyla anılan diyeti ile tanınan Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay, 1. Mut Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumunda zeytin ve zeytinyağının faydalarını saymakla bitiremedi. Doğanın bir harikası olan zeytinin birçok hastalığı önlediğini belirten Karatay, “Zeytinyağı ana sütünün aynısıdır. İçeriği incelenmiştir. Zeytinyağı, doğanın biz yetişkinlere sunduğu ana sütüdür” dedi.

 

1. Mut Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu yapıldı. Kaymakamlık ve Belediye tarafından düzenlenen sempozyuma, sağlıklı beslenme üzerine hazırladığı kitapları ve adıyla anılan diyeti ile tanınan Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay konuşmacı olarak katıldı. Karacaoğlan Çınaraltı Parkında açılışı gerçekleştirilen sempozyuma; Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, ilçedeki zeytin ve zeytinyağı üretici ve işletmecileri, kurum ve kuruluş temsilcileri, daire amirleri, milletvekili adayları, siyasi parti ve sivil toplum temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

 

‘KAYISININ VE ZEYTİNİN BAŞKENTİYİZ.’

Mut Halkoyunları gösterisinin ardından başlayan sempozyumun açılış konuşmasını, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz yaptı. Ana gelir kaynağı tarım olan Anadolunun cennet köşesi Mut’ta sofralık kayısının başkenti olduklarını söyleyen Yılmaz, “Biz sofralık kayısının % 70’ini üretiyoruz ve şu iddiada bulunuyoruz; biz sofralık kayısının başkentiyiz. İlaç atmadan, 1300 yıllık zeytin geçmişimizle, insanlara sağlıklı zeytin yedirdiğimiz için; biz zeytinin de başkentiyiz. Böyle iki başkentin birarada bulunduğu bir ilçede, bize reklam yapmak düşer. Biz dışarıya açılmamız lazım” dedi.

 

‘NİTELİKLİ VE KALİTELİ ZEYTİNYAĞI ÜRETİYORUZ.’

Mut’un mikroklimasından dolayı zeytin üretiminin ilaçsız gerçekleştirildiğini, asidi düşük, nefaset sahibi, nitelikli ve kaliteli zeytinyağı elde edildiğini belirten İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ise, “Sağlığı zeytinden, zeytinin de Mut’tan geleceğine inancımız tamdır” şeklinde konuştu.

Sempozyuma katılan ünlü Prof. Dr. Canan Karatay, Mutlular’a zeytin ve zeytinyağıyla sağlıklı beslenmenin ipuçlarını verdi.

 

‘ZEYTİN AĞACINI KESMEK CİNAYETTİR.’

Prof. Dr. Karatay, son yıllarda zeytinin öneminin her geçen gün arttığına dikkat çekti. Zeytinin insan sağlığı için önemini vurgulayan Karatay, “Büyük önder Mustafa Kemal’in söylediği gibi tarım çok önemlidir. 1925 Yılında tarım kanunu çıkaran, yani zeytin kanununu çıkartan Mustafa Kemal’dir. Bugün zeytin ağacını kesenler, ‘Bu kanun nerden çıktı’ diyorlar. Zeytin ağacını kesmek bence kusura bakmayın cinayettir. Çok ağır konuşuyorum ama bana öyle geliyor. Bir dalına bir yaprağına bile hasar gelmemesi lazım. Bin 300 sene yaşayan bir canlı ne demek? Bu doğanın her türlü meşakkatine dayanıyor ve hala üretiyor. Bütün zeytin ağaçlarının önünde saygıyla eğilmemiz lazım” dedi.

 

‘HER SABAH BİR BARDAK ZEYTİNYAĞI İÇİLMELİ.’

Zeytinyağının ‘yağ’ olarak yanlış adlandırıldığını anlatan Karatay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Zeytinden elde edilen yağ değil, meyvenin suyu. Diğer çekirdekten elde edilen yağlar gibi yağ değil, meyvenin en sağlıklı suyudur. Ne zaman çocuklarımıza meyve suyu vereceksek, zeytinyağı içirmemiz lazım.  Zeytinyağı antioksidan doludur. Antioksidan demek, vücudumuza giren toksik maddeleri temizler bitirir. Bütün vücutta mikropsuz yangı dediğimiz iltihapları yok eder.”

 

‘ZEYTİNYAĞI KİLO ALDIRMAZ. DOĞAL BİR SAĞLIK KAYNAĞIDIR.’

Zeytinyağının çok sağlıklı bir meyve suyu olduğunu belirten Prof. Dr. Karatay, “Zeytinyağı tüketmek kilo aldırmaz. Vücudu yağlandırmaz. Karaciğer yağını giderir. Şeker hastalığını düzeltir. Doğal bir sağlık kaynağıdır. Zeytinin ve zeytinyağının kan şekerini yükseltme gücü sıfırdır. Yani şekerimizi yükseltmez. Bizi uzun süre tok tutar ve acıktırmaz ve de kilo verdirir. Bu sebeple kiloya bağlı hastalıklardan kurtuluruz” şeklinde konuştu.

Bütün yağları aynı kefeye koymanın tehlikeli olduğunu bildiren Karatay, yağların bozulduğu zaman, tahriş edildiği zaman zararlı olduğunu söyledi. Karatay, “Yandığı zaman trans yağlar meydana gelir. Esas hastalıklara sebep, trans yağlardır. Bozulmamış olarak vücudumuza giren bütün yağlar faydalıdır” dedi.

 

‘ZEYTİNYAĞI; AĞRI, KALP KRİZİ, KANSER, TANSİYON VE ŞEKERİ ÖNLER.’

Bilimsel çalışmalarda zeytinyağının çok güçlü bir antioksidan olduğunun ortaya çıktığını belirten Karatay şöyle konuştu:  “Zeytinyağının içinde A ve E vitaminin ön maddesi bulunmaktadır. Bugün antioksidan diye eczanelerde; E vitamini satılmaktadır, A vitamini satılmaktadır vs. vs. Zeytinyağında hepsi doğal olarak, fazla olarak ve bozulmamış oranda  bulunur. Ekstra virgin dediğimiz, hiç bozulmamış zeytinyağında % 88 oranında E vitamini bulunur. E vitamini bütün kronik dejenatif hastalıklar dediğimiz; bütün vücut ağrıları, kalp krizi, kanserler, tansiyon ve şeker hastalığını önler.”

 

‘ZEYTİNYAĞI ANASÜTÜNÜN AYNISIDIR.’

Zeytinyağının anasütünün aynısı olduğunu belirten Prof. Dr. Canan Karatay’ın, zeytin ve zeytinyağının faydalarıyla ilgili verdiği bilgilerin devamı şöyle: “İçeriği incelenmiştir. Zeytinyağı doğanın biz yetişkinlere sunduğu anasütüdür. İçerikleri aynıdır. Anasütünde olan hertürlü madde, zeytinyağında da vardır. Virgin olanda, bozulmayan olanda bir tek farkı vardır; zeytinyağında hayvansal kolestrol vardır, bitkisel kolestrol vardır. Siz sanmayın ki kolestrol olmazsa; dünyada, bitkide hayat olur. Bütün bunların temelinde kolestrol vardır. Kalori hesabı yapanlardan değilim; ama maalesef senelerden beri yapılıyor. 100 gram zeytinde; 145 kalori vardır, 15 gram sağlıklı yağ vardır, 3 gram karbonhidrad vardır ve 3 gram da posa vardır, lif vardır. Bağırsak sağlığımızın sebebi bu liflerdir. Şeker azlığıdır, karbonhidrad azlığıdır. Kalori hesabı yapmayacağız. Kalori hesabı tarihe karışmıştır. Kalorinin nereden geldiği, hangi besinden kaynaklandığı önemlidir. Çok sağlıklı yağdan gelen, en sağlıklı kaloridir. Dinç tutar, beynimizi çalıştırır, acıktırmaz, hastalandırmaz. Hergün 30-40 tane sabahları zeytin yiyin, bütün günü sağlıklı geçirirsiniz, dinç geçirirsiniz, rahat uyursunuz, rahat uyanırsınız.”

 

‘ZEYTİN VE YAPRAĞI EN GÜÇLÜ DOĞAL ANTİBİYOTİKTİR.’

Prof. Dr. Karatay konuşmasında, zeytin yaprağının faydalarını da anlattı. Tıp’ın babası Hipokrat’ın M.Ö.  5. Yüzyılda zeytin yaprağı özünü kullanarak kolerayı ve mide ülserini tedavi ettiğini söyleyen Karatay, “O zaman mikrop falan bilinmiyor. İspanya Uluslararası Zeytinyağı Komitesinde zeytin yaprağı özünün bakterileri, virüsleri, mantarları ve parazitleri öldüren kuvvetli bir antibiyotik olduğu bildirilmiştir” dedi.

Karatay konuyla ilgili şunları söyledi: “Zeytinin asırlar boyunca ayakta kalmasının sebebidir. Zeytinyaprağında elenolid denilen çok önemli bir asid vardır. Kalsiyum elenolid denilen maddeyi ihtiva eder.  En güçlü doğal antibiyotiktir.  Zeytinyaprağı çayı rahatlıkla yapabiliriz. Çay demler gibi demleyeceğiz kaynatmadan. Bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonları önler. Kış aylarında çocuklarımıza sıcak olarak içirebiliriz, yaz aylarında da buzdolabından soğuk olarak. Çok tatlı, çok lezzetli bir içecektir. İçine biraz limon koyup, şeker koymadan içersek; herkesin bağışıklık sistemi güçlenir.”

 

‘KITLIKTA AYAKTA KALACAK TEK BESİN KAYNAĞI ZEYTİN AĞACI OLACAK.’

Zeytine altın, zeytinyağına da altın suyu benzetmesinde bulunan Prof. Dr. Karatay, “Amerika’da 10 seneki önceki bir rapora göre; 2025 yılı, kıtlık yılı olacaktır. Amerika 2025’teki kıtlık yılına hazırlanmaktadır. Bütün programlar ona göre yapılmaktadır. Kıtlıkta tek ayakta duracak meyve, besin kaynağı, sağlık kaynağı; zeytin ağacı olacaktır. Onun için zeytine, zeytin ağacına yatırım yapacağız. Zeytin ithal etmeyeceğiz; ayıptır, günahtır, bu memleket zeytinin cennetidir. Ağaçlarımızı sonsuza kadar korumak ve çoğaltmak mecburiyetindeyiz. Zeytin ağaçlarımızı yok ederek, geleceğimizi de yok ediyoruz” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Canan Karatay, dinleyicilerle birlikte zeytin duası ederek konuşmasını sonlandırdı. Karatay’ı ilgiyle takip eden dinleyiciler, konuşmasını ayakta alkışladı.

Karatay’a Mut Kaymakamlığı ve Mut Belediyesi tarafından plaket ve çeşitli hediyeler sunuldu.

 

ZEYTİN HEYKELİ AÇILIŞINA KATILDI.

1300 YILLIK ANIT ZEYTİN AĞACINI ZİYARET ETTİ.

Öğrencilerin zeytin dalından kolye hediye ettiği Prof. Dr. Karatay, çocuklara da zeytin yemeleri konusunda önerilerde bulundu. Yazdığı kitaplarını imzalayan ve ilçede büyük ilgi gören Karatay; Atatürk Bulvarı’nda ilçeden aracıyla geçen sürücülere zeytinyağı, zeytin sabunu ve kitaplarından oluşan set hediye etti. Belediye tarafından yaptırılan zeytin heykelinin açılışına da katılan Karatay, ilçeye bağlı Haydar Mahallesi’ndeki bin 300 yaşındaki zeytin ağacından ürün topladı. Karatay burada, zeytin hasadını başlattı.

 

SEMPOZYUMA ULUSAL VE BÖLGESEL TV KANALLARINDAN İLGİ

Prof. Dr. Canan Karatay akşam ise Mut’tan canlı yayın yapan Habertürk ekranlarına konuk oldu. Cansu Canan’ın sunduğu ‘Öteki Gündem’ programına çıkan Karatay, sağlıklı beslenme konusundaki soruları yanıtladı; zeytin ve zeytinyağının faydalarını anlattı.

Öte yandan FOX televiyonu da Canan Karatay’la bir dizi röportaj gerçekleştirdi. Karatay’ın FOX televizyonuyla yaptığı program, önümüzdeki günlerde ekrana gelecek.

İlçemizde gerçekleştirilen 1. Mut Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumunu ve Prof. Dr. Canan Karatay’ı, Bölgesel yayın yapan Mersin’in Kanal 33 televizyonu da takip etti.

Prof. Dr. Canan Karatay’ın katıldığı sempozyum, ilçemiz adına önemli bir reklam ve tanıtım atağıyla sona ermiş oldu.

Sempozyumla ilgili fotoğraflara, facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 3421 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacak ve sabahın erken saatlerinde harekete geçeceksiniz. Kısa veya uzun yolculuklar yapabilir, ilginç kişiler ile görüşebilirsiniz. Saklı bilgiler, teknoloji ve alışılmışın dışındaki farklı konular ilginizi çekecek. Skandallar ile karşılaşabilirsiniz veya skandal olarak nitelenebilecek durumlar ortaya çıkabilir. Nedeni anlaşılmayan sağlık sorunları veya sebebi anlaşılamayan durumlar olabilir. Birden bire ortaya çıkan şeyler yine anlaşılmaz bir biçimde çözülebilir. Bu arada yaratıcılığınız uyanacak ve yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak duygularınızı denetleyin ve güçlü kişileri karşınıza almaktan kaçının.
BOĞA BURCU YORUMU
Rüyalar, hayaller ve yepyeni idealler sizi heyecanlandırıyor. Sezgilerinize güveneceksiniz ve sabırlı davranmayı başaracaksınız. Daha doğrusu sabırlı davranmanız gereken bir dönemdesiniz. Gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir veya bazı olayların ve büyüklerinizin sizi engellediğini düşünebilirsiniz. Fakat içinizden yükselen gizli arzularınızı gerçekleştirmek için sabırlı davranabilirsiniz ve hatta stratejinizi ve tarzınızı dahi değiştirebilirsiniz. Güçlü olmak ve önemsenmek için güçlü isteğiniz var ve bu istek sayesinde korkularınız ile başa çıkabilir ve başarılı olabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bilinçaltınızın derinliklerinden yükselen olaylar ve çocukluk günlerinizi hatırlatan rüyalar görmeniz mümkün. Eviniz, iş yeriniz ve yakınlarınız ile ilgili endişelerden uzaklaşın ve dikkatinizi yaratıcı konulara odaklayın. Sizi özgürleştiren kişiler ve konular keyfinizi yerine getirecek. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve ilginç teklifler ile karşılaşacaksınız. Bu arada günlük programınızı dikkatli yapın. Çünkü bazı iletişim sorunları ve organizasyonlarda aksaklıklar çıkabilir ve kafanız karışabilir. Özellikle dikkat gerektiren işler yaparken aceleci davranmayın ve söylenenlerin doğruluğunu araştırmadan tepki göstermeyin. Tartışmalardan uzak durmalısınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Gerçekleştirmek istediğiniz her ne varsa, rüyanızda gerçekleştirmiş olarak uyanabilirsiniz. Sabah saatlerinde sürpriz olarak değerlendireceğiniz durumlar ile karşılaşmanız mümkün. İsteklerinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Yapabileceğinizden daha büyük sorumluluklar almaktan kaçının ve özellikle güçlü kişileri karşınıza alacak davranışlarda bulunmayın. Aslında hoş fırsatlar ile karşılaştığınız bir dönemdesiniz ancak fırsatları iyi değerlendirebilmek için bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor. Fakat sabırlı davranabilirsiniz ve böylece duygularınızı denetlemeyi başarabilirsiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Yaşam enerjiniz yükseliyor ve iletişim trafiğiniz hareketleniyor. Fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz. Öğleden sonra alacağınız teklifler keyfinizi yerine getirecek ve derin düşüncelerden sıyrılmanıza yardımcı olacak. Yeni projeler yapabilirsiniz ve girişimde bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Çeşitli organizasyonların içinde yer alabilirsiniz ve projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Kendinize olan güveniniz yükseliyor. Bazı korkularınız olsa bile beklediğiniz haberleri almak, cesaretinizi uyandıracak. Sağlık sorunu olanlar kendilerini daha güçlü hissedecekler.
BAŞAK BURCU YORUMU
Sanki gerçekmiş gibi göreceğiniz rüyaların etkisi ile uyanabilir ve güne farklı bir enerji hissederek başlayabilirsiniz. Bilinçaltınızın derinlerinden yükselen kaygılar düşüncelerinizin dağılmasına neden olabilir. Dikkat gerektiren işler yaparken tedbirli olun. Ayrıca duyduğunuz haberlerin doğruluğunu araştırmalısınız. Bu arada küçük el aletleri ve iletişim cihazları ile ilgili ufak tefek sorunlar çıkabilir. Aradığınız belgeler yerinde olmayabilir ve bu arada daha önce kaybettiğinizi düşündüğünüz eşyalarınızı bulabilirsiniz. Bugün yakınlarınızın sorunları ile ilgilenebilir, eviniz veya iş yerinizde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Böylece kafanızı karıştıran fikirleri de düzenlemiş olursunuz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız marjinal kişilerden etkilenebilirsiniz ve yaşantınızı gözden geçirebilirsiniz. Bu arada hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Sürpriz teklifler ile karşılaşabilirsiniz. Ancak yapabileceğinizden daha büyük istekleriniz olabilir ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Bütçenizi dikkatli yapın ve olabileceklerden daha büyük beklentiler içine girmekten kaçının. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Daha önce düşünmediğiniz veya hiç ilgilenmediğiniz konular dikkatinizi çekecek. Seyahat programları yapabilirsiniz ve hatta bugün yolculuk yapmanız gerekebilir. Seyahate çıkmasanız bile hareketli bir gün geçireceksiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Gerçekleştirmek istediğiniz konuları ve ciddiye aldığınız kişileri ve olayları rüyanızda görebilirsiniz. Hatta nasıl yapacağınızı bilemediğiniz durumların çözümlerini bile görebilirsiniz. Rüyalarınızı önemseyin. Özellikle burcun ilk günleri doğmuş olanlar, korktukları konuları rüyalarında görebilir ve aşabilirler... Günün erken saatlerinde içinizden yükselen istekleri ilham olarak kabul edebilirsiniz. Bazı karışıklıklar olsa bile sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Ortaklık, evlilik ve benzeri ciddi sorumluluk gerektiren durumlara yönelik eski fikirleriniz değişiyor. Bugün karşılaştığınız bazı kişilerin sizi engellediğini düşünebilirsiniz veya sizi rahatsız eden her ne var ise hayatınızdan çıkarmak isteyebilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Bugün dikkatli davranacaksınız ve girişimde bulunmadan önce gereken araştırmaları yapacaksınız. Büyüklerinize danışabilirsiniz. Veya bilgisine güvendiğiniz kişilerin yardımını isteyebilirsiniz. Kararlı ve yapıcı tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de önem verdiğiniz kişileri etkileyeceksiniz. Parasal konulara yönelik gelişmeler moralinizi yükseltecek. Geleceğe yönelik projeler yapabilir ve girişimde bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Hayal gücünüz ve sezgileriniz yükseliyor. Sanatsal faaliyetler ve hayal gücü gerektiren alanlarda çalışmalar yapanlar fazla derinleşmese iyi olacak...
OĞLAK BURCU YORUMU
İlişkilerinizi sorguladığınız bu dönem içinde meydana gelen değişimler farklı beklentiler içine girmenize neden olabilir. Duygularınızı ortaya koymaya çalışın ve olayların gelişmesini bekleyin. Aslında hoş fırsatlar karşınıza çıkacak ve siz sabırsızlık hissedeceksiniz. Bazı ayrıntılara takılı kalmanız mümkün. Yabancılar ile ilişkilerinizde daha olumlu davranmanız gerekiyor. Bu dönem parasal sıkıntı duymanız mümkün. Harcamalarınıza özen göstermeniz gerekiyor. Bütçenizi aşan yatırımlarda bulunmadan önce iyi araştırın. Bugün eski dostlarınız aklınıza düşebilir. Uzun zamandır görmediğiniz yakınlarınızla görüşebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Yaratıcılığınızın uyandığı bir dönemdesiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Gelişmeler sizi heyecanlandırıyor. İlginç teklifler alabilirsiniz veya yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz projeler yapabilirsiniz. Ciddiye aldığınız kişiler ve konular ile ilgili kendinizi ispat etmek için büyük gayret göstereceksiniz. Yeni atılımlarda bulunmak için çok hevesli olabilirsiniz ancak yapmak istediğiniz her ne ise konu hakkında araştırma yapmanız daha iyi... Hatta istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz ve projelerinizi geliştirebilirsiniz. Bugün bazı engeller ile karşılaşsanız bile yeni atılımlarda bulunabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Maddi sorunlarınız olabilir ve isteklerinizi gerçekleştirmek zor gelebilir. Ama bugün kendinizi enerjik ve heyecanlı hissedeceksiniz. Bu arada duygularınızı denetleyin. Yeni idealler ve geleceğe yönelik yeni hayaller kurabilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Şanssızlık gibi görünen olaylara kendinizi kaptırmayın ve karamsarlıktan uzaklaşın. Aslında iyimser biri olduğunuz halde şimdi sorunlar gözünüzde büyüyebilir. Karşılaştığınız olaylara hemen tepki göstermeyin. Olayların gelişmesini bekleyin. Yanlış anlamalar olabilir. İyi araştırmadan girişimde bulunmasanız iyi olacak.