KARATAY: ‘ZEYTİNYAĞI ANASÜTÜNÜN AYNISIDIR.’

Paylaş
 

Sağlıklı beslenme üzerine hazırladığı kitapları ve adıyla anılan diyeti ile tanınan Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay, 1. Mut Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumunda zeytin ve zeytinyağının faydalarını saymakla bitiremedi. Doğanın bir harikası olan zeytinin birçok hastalığı önlediğini belirten Karatay, “Zeytinyağı ana sütünün aynısıdır. İçeriği incelenmiştir. Zeytinyağı, doğanın biz yetişkinlere sunduğu ana sütüdür” dedi.

 

1. Mut Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu yapıldı. Kaymakamlık ve Belediye tarafından düzenlenen sempozyuma, sağlıklı beslenme üzerine hazırladığı kitapları ve adıyla anılan diyeti ile tanınan Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay konuşmacı olarak katıldı. Karacaoğlan Çınaraltı Parkında açılışı gerçekleştirilen sempozyuma; Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, ilçedeki zeytin ve zeytinyağı üretici ve işletmecileri, kurum ve kuruluş temsilcileri, daire amirleri, milletvekili adayları, siyasi parti ve sivil toplum temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

 

‘KAYISININ VE ZEYTİNİN BAŞKENTİYİZ.’

Mut Halkoyunları gösterisinin ardından başlayan sempozyumun açılış konuşmasını, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz yaptı. Ana gelir kaynağı tarım olan Anadolunun cennet köşesi Mut’ta sofralık kayısının başkenti olduklarını söyleyen Yılmaz, “Biz sofralık kayısının % 70’ini üretiyoruz ve şu iddiada bulunuyoruz; biz sofralık kayısının başkentiyiz. İlaç atmadan, 1300 yıllık zeytin geçmişimizle, insanlara sağlıklı zeytin yedirdiğimiz için; biz zeytinin de başkentiyiz. Böyle iki başkentin birarada bulunduğu bir ilçede, bize reklam yapmak düşer. Biz dışarıya açılmamız lazım” dedi.

 

‘NİTELİKLİ VE KALİTELİ ZEYTİNYAĞI ÜRETİYORUZ.’

Mut’un mikroklimasından dolayı zeytin üretiminin ilaçsız gerçekleştirildiğini, asidi düşük, nefaset sahibi, nitelikli ve kaliteli zeytinyağı elde edildiğini belirten İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ise, “Sağlığı zeytinden, zeytinin de Mut’tan geleceğine inancımız tamdır” şeklinde konuştu.

Sempozyuma katılan ünlü Prof. Dr. Canan Karatay, Mutlular’a zeytin ve zeytinyağıyla sağlıklı beslenmenin ipuçlarını verdi.

 

‘ZEYTİN AĞACINI KESMEK CİNAYETTİR.’

Prof. Dr. Karatay, son yıllarda zeytinin öneminin her geçen gün arttığına dikkat çekti. Zeytinin insan sağlığı için önemini vurgulayan Karatay, “Büyük önder Mustafa Kemal’in söylediği gibi tarım çok önemlidir. 1925 Yılında tarım kanunu çıkaran, yani zeytin kanununu çıkartan Mustafa Kemal’dir. Bugün zeytin ağacını kesenler, ‘Bu kanun nerden çıktı’ diyorlar. Zeytin ağacını kesmek bence kusura bakmayın cinayettir. Çok ağır konuşuyorum ama bana öyle geliyor. Bir dalına bir yaprağına bile hasar gelmemesi lazım. Bin 300 sene yaşayan bir canlı ne demek? Bu doğanın her türlü meşakkatine dayanıyor ve hala üretiyor. Bütün zeytin ağaçlarının önünde saygıyla eğilmemiz lazım” dedi.

 

‘HER SABAH BİR BARDAK ZEYTİNYAĞI İÇİLMELİ.’

Zeytinyağının ‘yağ’ olarak yanlış adlandırıldığını anlatan Karatay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Zeytinden elde edilen yağ değil, meyvenin suyu. Diğer çekirdekten elde edilen yağlar gibi yağ değil, meyvenin en sağlıklı suyudur. Ne zaman çocuklarımıza meyve suyu vereceksek, zeytinyağı içirmemiz lazım.  Zeytinyağı antioksidan doludur. Antioksidan demek, vücudumuza giren toksik maddeleri temizler bitirir. Bütün vücutta mikropsuz yangı dediğimiz iltihapları yok eder.”

 

‘ZEYTİNYAĞI KİLO ALDIRMAZ. DOĞAL BİR SAĞLIK KAYNAĞIDIR.’

Zeytinyağının çok sağlıklı bir meyve suyu olduğunu belirten Prof. Dr. Karatay, “Zeytinyağı tüketmek kilo aldırmaz. Vücudu yağlandırmaz. Karaciğer yağını giderir. Şeker hastalığını düzeltir. Doğal bir sağlık kaynağıdır. Zeytinin ve zeytinyağının kan şekerini yükseltme gücü sıfırdır. Yani şekerimizi yükseltmez. Bizi uzun süre tok tutar ve acıktırmaz ve de kilo verdirir. Bu sebeple kiloya bağlı hastalıklardan kurtuluruz” şeklinde konuştu.

Bütün yağları aynı kefeye koymanın tehlikeli olduğunu bildiren Karatay, yağların bozulduğu zaman, tahriş edildiği zaman zararlı olduğunu söyledi. Karatay, “Yandığı zaman trans yağlar meydana gelir. Esas hastalıklara sebep, trans yağlardır. Bozulmamış olarak vücudumuza giren bütün yağlar faydalıdır” dedi.

 

‘ZEYTİNYAĞI; AĞRI, KALP KRİZİ, KANSER, TANSİYON VE ŞEKERİ ÖNLER.’

Bilimsel çalışmalarda zeytinyağının çok güçlü bir antioksidan olduğunun ortaya çıktığını belirten Karatay şöyle konuştu:  “Zeytinyağının içinde A ve E vitaminin ön maddesi bulunmaktadır. Bugün antioksidan diye eczanelerde; E vitamini satılmaktadır, A vitamini satılmaktadır vs. vs. Zeytinyağında hepsi doğal olarak, fazla olarak ve bozulmamış oranda  bulunur. Ekstra virgin dediğimiz, hiç bozulmamış zeytinyağında % 88 oranında E vitamini bulunur. E vitamini bütün kronik dejenatif hastalıklar dediğimiz; bütün vücut ağrıları, kalp krizi, kanserler, tansiyon ve şeker hastalığını önler.”

 

‘ZEYTİNYAĞI ANASÜTÜNÜN AYNISIDIR.’

Zeytinyağının anasütünün aynısı olduğunu belirten Prof. Dr. Canan Karatay’ın, zeytin ve zeytinyağının faydalarıyla ilgili verdiği bilgilerin devamı şöyle: “İçeriği incelenmiştir. Zeytinyağı doğanın biz yetişkinlere sunduğu anasütüdür. İçerikleri aynıdır. Anasütünde olan hertürlü madde, zeytinyağında da vardır. Virgin olanda, bozulmayan olanda bir tek farkı vardır; zeytinyağında hayvansal kolestrol vardır, bitkisel kolestrol vardır. Siz sanmayın ki kolestrol olmazsa; dünyada, bitkide hayat olur. Bütün bunların temelinde kolestrol vardır. Kalori hesabı yapanlardan değilim; ama maalesef senelerden beri yapılıyor. 100 gram zeytinde; 145 kalori vardır, 15 gram sağlıklı yağ vardır, 3 gram karbonhidrad vardır ve 3 gram da posa vardır, lif vardır. Bağırsak sağlığımızın sebebi bu liflerdir. Şeker azlığıdır, karbonhidrad azlığıdır. Kalori hesabı yapmayacağız. Kalori hesabı tarihe karışmıştır. Kalorinin nereden geldiği, hangi besinden kaynaklandığı önemlidir. Çok sağlıklı yağdan gelen, en sağlıklı kaloridir. Dinç tutar, beynimizi çalıştırır, acıktırmaz, hastalandırmaz. Hergün 30-40 tane sabahları zeytin yiyin, bütün günü sağlıklı geçirirsiniz, dinç geçirirsiniz, rahat uyursunuz, rahat uyanırsınız.”

 

‘ZEYTİN VE YAPRAĞI EN GÜÇLÜ DOĞAL ANTİBİYOTİKTİR.’

Prof. Dr. Karatay konuşmasında, zeytin yaprağının faydalarını da anlattı. Tıp’ın babası Hipokrat’ın M.Ö.  5. Yüzyılda zeytin yaprağı özünü kullanarak kolerayı ve mide ülserini tedavi ettiğini söyleyen Karatay, “O zaman mikrop falan bilinmiyor. İspanya Uluslararası Zeytinyağı Komitesinde zeytin yaprağı özünün bakterileri, virüsleri, mantarları ve parazitleri öldüren kuvvetli bir antibiyotik olduğu bildirilmiştir” dedi.

Karatay konuyla ilgili şunları söyledi: “Zeytinin asırlar boyunca ayakta kalmasının sebebidir. Zeytinyaprağında elenolid denilen çok önemli bir asid vardır. Kalsiyum elenolid denilen maddeyi ihtiva eder.  En güçlü doğal antibiyotiktir.  Zeytinyaprağı çayı rahatlıkla yapabiliriz. Çay demler gibi demleyeceğiz kaynatmadan. Bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonları önler. Kış aylarında çocuklarımıza sıcak olarak içirebiliriz, yaz aylarında da buzdolabından soğuk olarak. Çok tatlı, çok lezzetli bir içecektir. İçine biraz limon koyup, şeker koymadan içersek; herkesin bağışıklık sistemi güçlenir.”

 

‘KITLIKTA AYAKTA KALACAK TEK BESİN KAYNAĞI ZEYTİN AĞACI OLACAK.’

Zeytine altın, zeytinyağına da altın suyu benzetmesinde bulunan Prof. Dr. Karatay, “Amerika’da 10 seneki önceki bir rapora göre; 2025 yılı, kıtlık yılı olacaktır. Amerika 2025’teki kıtlık yılına hazırlanmaktadır. Bütün programlar ona göre yapılmaktadır. Kıtlıkta tek ayakta duracak meyve, besin kaynağı, sağlık kaynağı; zeytin ağacı olacaktır. Onun için zeytine, zeytin ağacına yatırım yapacağız. Zeytin ithal etmeyeceğiz; ayıptır, günahtır, bu memleket zeytinin cennetidir. Ağaçlarımızı sonsuza kadar korumak ve çoğaltmak mecburiyetindeyiz. Zeytin ağaçlarımızı yok ederek, geleceğimizi de yok ediyoruz” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Canan Karatay, dinleyicilerle birlikte zeytin duası ederek konuşmasını sonlandırdı. Karatay’ı ilgiyle takip eden dinleyiciler, konuşmasını ayakta alkışladı.

Karatay’a Mut Kaymakamlığı ve Mut Belediyesi tarafından plaket ve çeşitli hediyeler sunuldu.

 

ZEYTİN HEYKELİ AÇILIŞINA KATILDI.

1300 YILLIK ANIT ZEYTİN AĞACINI ZİYARET ETTİ.

Öğrencilerin zeytin dalından kolye hediye ettiği Prof. Dr. Karatay, çocuklara da zeytin yemeleri konusunda önerilerde bulundu. Yazdığı kitaplarını imzalayan ve ilçede büyük ilgi gören Karatay; Atatürk Bulvarı’nda ilçeden aracıyla geçen sürücülere zeytinyağı, zeytin sabunu ve kitaplarından oluşan set hediye etti. Belediye tarafından yaptırılan zeytin heykelinin açılışına da katılan Karatay, ilçeye bağlı Haydar Mahallesi’ndeki bin 300 yaşındaki zeytin ağacından ürün topladı. Karatay burada, zeytin hasadını başlattı.

 

SEMPOZYUMA ULUSAL VE BÖLGESEL TV KANALLARINDAN İLGİ

Prof. Dr. Canan Karatay akşam ise Mut’tan canlı yayın yapan Habertürk ekranlarına konuk oldu. Cansu Canan’ın sunduğu ‘Öteki Gündem’ programına çıkan Karatay, sağlıklı beslenme konusundaki soruları yanıtladı; zeytin ve zeytinyağının faydalarını anlattı.

Öte yandan FOX televiyonu da Canan Karatay’la bir dizi röportaj gerçekleştirdi. Karatay’ın FOX televizyonuyla yaptığı program, önümüzdeki günlerde ekrana gelecek.

İlçemizde gerçekleştirilen 1. Mut Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumunu ve Prof. Dr. Canan Karatay’ı, Bölgesel yayın yapan Mersin’in Kanal 33 televizyonu da takip etti.

Prof. Dr. Canan Karatay’ın katıldığı sempozyum, ilçemiz adına önemli bir reklam ve tanıtım atağıyla sona ermiş oldu.

Sempozyumla ilgili fotoğraflara, facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 3479 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçirecek ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Bu arada projelerinizi heyecan ile anlatabilirsiniz ve yeni girişimlerde bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Aniden çıkan fırsatlar ve beklenmedik teklifler ile karşılaşmanız mümkün. Özellikle seyahatler ve çevre gezilerine çıkmak heyecan verici olabilir. Fakat duygularınızı denetleyeceksiniz ve dikkatli davranacaksınız. Hatta bazı olaylar duygusal baskı uyandırabilir veya siz bazı şeyleri çok ciddiye aldığınız için davranışlarınızı değiştirebilirsiniz ve bunun için kendinizi zorlayabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin.
BOĞA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde karar veremediğiniz konu ile ilgili önemsediğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Değişik fikirler karşısında farklı düşünceleriniz olabilir. Ancak kararlarınızı sürdürmek için gayret göstereceksiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyduğunuz bir dönemdesiniz. Ancak harekete geçmeden önce iyi araştırın ve duyduklarınızı hemen ciddiye almayın. İş ortaklığı, evlilik ve benzeri konular gündeme gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştireceğiniz uygun koşullar oluşuyor fakat korkularınız ile başa çıkmanız gerekiyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
Kendinizi derin duygular içinde bulacaksınız ve sabah saatlerinde kendi içinize bakacaksınız. Şimdiye kadar yaşadığınız olayları, geçmişte yaşadıklarınızın sonuçlarını ve geleceğe yönelik yapmak istediklerinizi gözden geçireceksiniz. Daha dikkatli ve planlı davranmayı başarabilirsiniz ve arkadaşlarınızın desteğini alabilirsiniz. Bugün iletişim trafiğiniz hareketli olacak ve fikirlerinizi rahat bir biçimde ortaya koyacaksınız. Ekip çalışmaları yaparken heyecan duyabilirsiniz. Çevre gezilerine çıkmak ve çeşitli organizasyonlara katılmak, keyfinizi yerine getirecek. Farklı ortamlar ve değişik insanlar ile tanışabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rahat olduğunuz bir dönem ve bugün keyfiniz yerinde. İlginç gelişmeler dönemindesiniz ve hedefinize ulaşmak için büyük arzular duyacaksınız fakat dışardan bunu yansıtmayacak ve sakin davranışlarınızı koruyacaksınız. Öğlene doğru alacağınız bazı haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yeni çevreler ve değişik insanlar ile birlikte olmak keyfinizi yerine getirecek. Bu arada güç mücadelesi yapmayın ve kendinizi fazla zorlamayın. Daha doğrusu şansınızı sorgulamaktan kaçının. Biraz makul olursanız, projelerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacak.
ASLAN BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde beklediğiniz bir haber ile heyecanlanacaksınız. Parasal konulara yönelik isteklerinizin arttığı bir dönem ve beklediğiniz haberleri almanız mümkün. Özellikle ciddiye aldığınız bir konuyla ilgili gelişmeler hırs yapmanıza neden olabilir. Öğlene doğru duygularınız aniden değişebilir. Özellikle sürprizlerden etkilenebilirsiniz ve düşünceleriniz giderek özgürleşebilir. Böylece yaratıcı fikirlerinizi ortaya koyabilirsiniz ve çok ilginç projeler yapabilirsiniz. Farklı ortamlar ve ilginç kişiler sizi destekleyecek. İmkansız gibi görünen isteklerinizi gerçekleştirebileceğiniz fırsatlar ile karşılaşmanız mümkün. Sabırlı olun.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Sabah saatlerinde duygularınız dalgalanabilir ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Fakat bu haliniz gün içinde değişecek. Karşılaştığınız olaylara duygusal tepkiler göstermeniz mümkün fakat sabırlı davranmayı başaracaksınız. Aslında verimli bir dönemde bulunuyorsunuz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için ortaya koyduğunuz kararlılık ile çevrenizi etkileyeceksiniz. Büyüklerinizin ve önemli kişilerin takdirini kazanabilirsiniz. Kariyer yapmak ve statüsünü yükseltmek için uygun koşullar meydana geliyor. Ayrıca yatırıma yönelik çalışmalar içinde olabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bütün dikkatinizi maddeye odakladığınız bir dönemdesiniz ve gelişmeler karşısında sabırsızlık duysanız bile isteklerinizi gerçekleştirmek için duygularınızı denetlemeyi başarabilirsiniz. Çünkü geleceğe yönelik uzun soluklu projeler yaptığınız bir dönemdesiniz. Hiç kimsenin aklına gelmeyecek stratejiler yapabilirsiniz. Bu arada beklentileriniz giderek artıyor. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve harekete geçeceksiniz. Bu arada güç mücadelesinden uzak durun ve mantığınız ile hareket edin. Yakınlarınızın sizi destekleyecek. Arkadaşlarınıza danışabilirsiniz ve olaylara daha farklı açılardan bakmayı başarabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
İzlediğiniz yolda değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz fakat sorumluluklarınız nedeniyle harekete geçmeniz pek kolay olmayacak Aslında yola çıkmak ve harekete geçmek için kendinizi hazır hissediyorsunuz. Ancak çok fazla tedbirli davranmanız mümkün. İlginç gelişmeler olabilir ve sempatik tavırlarınız ile hem karşı cinsi, hem de yakınlarınızı etkileyebilirsiniz. Ancak iddiacı ve inatçı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Aslında düşünceleriniz ve hayata bakış açınız değişiyor. Ciddiye aldığınız konular da değişmeye başlıyor. Sevdiğiniz kişi ile aranızdaki ilişkiler yeni boyutlar kazanabilir.
YAY BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacaksınız ve ilginç teklifler ile karşılaşacaksınız. Arkadaşlarınız ile buluşabilir ve keyifli organizasyonlar yapabilirsiniz. Bugün ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olacaksınız. Ayrıca sunmak istediğiniz projeleri ortaya koyabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Daha önce sizi rahatsız eden konuları fazla önemsemeyeceksiniz ve olaylara daha özgür bir açıdan bakacaksınız. Teknolojiyi takip eden kişiler ve yaratıcı çalışmalar ilginizi çekecek. Bugün sergiler, açılışlar ve ilginç tasarımların sergilendiği mekanlarda dolaşabilirsiniz ve farklı kişiler ile tanışabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Heyecanlı gelişmeler dönemi... Büyük beklentileriniz var ve beklentilerinizin peşinden koşarken sabırlı davranmanız gerekiyor. Gelişmeler yavaş olabilir fakat isteklerinizi gerçekleştireceğinize olan inancınız giderek artıyor. Zaten yaşam enerjinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve yeni girişimlerde bulunabilirsiniz. İçinizden yükselen sese kulak verecek ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kararlarınızı sürdürmeye devam edeceksiniz. Radikal değişiklikler yapmak için harekete geçebilirsiniz. Güçlü kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve onların desteğini alabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün istekleriniz artacak ve dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız. Gelişmeler yavaş olabilir ve gerilim hissedebilirsiniz ancak geriliminizi çevrenize yansıtmayacak ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Sevdiğinizle haberleşebilir ve duyacaklarınızdan etkilenebilirsiniz. Ancak gün içinde bütün dikkatinizi pratik konulara odaklayacaksınız ve projeleriniz ile ilgili çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Bu arada aklınızdan geçenleri hemen söylemeyin. İş arkadaşlarınız ile tartışmayın ve çözümleyici olun. Aslında moralinizi yükselten gelişmeler olacak.
BALIK BURCU YORUMU
Duygularınızın yoğun olacağı bir gün... Karşılaştığınız olaylar duygularınızı harekete geçirecek. Alıngan bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. İsteklerinizin değiştiği bir dönemde bulunuyorsunuz ve olayları çok fazla sorguluyorsunuz. Yabancılar ile aranızdaki ilişkiler sizi rahatsız edebilir fakat sabırlı davranmayı başaracaksınız. Dostlarınızın desteğini isteyebilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz ve hareket halinde olmak yaşam enerjinizi yükseltiyor.

bahis siteleri

matbet

lotcasino.com

bahismobilodeme.com

domingossport.com

mobilbahisodeme.com

milanobet

deneme bonusu veren siteler

uzmanwin.com

mobil ödeme bahis

tipobet

canliturkcasino.com

betcosport.com

escort istanbul