KARATAY: ‘ZEYTİNYAĞI ANASÜTÜNÜN AYNISIDIR.’

canan karatay
Paylaş
 

Sağlıklı beslenme üzerine hazırladığı kitapları ve adıyla anılan diyeti ile tanınan Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay, 1. Mut Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumunda zeytin ve zeytinyağının faydalarını saymakla bitiremedi. Doğanın bir harikası olan zeytinin birçok hastalığı önlediğini belirten Karatay, “Zeytinyağı ana sütünün aynısıdır. İçeriği incelenmiştir. Zeytinyağı, doğanın biz yetişkinlere sunduğu ana sütüdür” dedi.

 

1. Mut Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu yapıldı. Kaymakamlık ve Belediye tarafından düzenlenen sempozyuma, sağlıklı beslenme üzerine hazırladığı kitapları ve adıyla anılan diyeti ile tanınan Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay konuşmacı olarak katıldı. Karacaoğlan Çınaraltı Parkında açılışı gerçekleştirilen sempozyuma; Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, ilçedeki zeytin ve zeytinyağı üretici ve işletmecileri, kurum ve kuruluş temsilcileri, daire amirleri, milletvekili adayları, siyasi parti ve sivil toplum temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

 

‘KAYISININ VE ZEYTİNİN BAŞKENTİYİZ.’

Mut Halkoyunları gösterisinin ardından başlayan sempozyumun açılış konuşmasını, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz yaptı. Ana gelir kaynağı tarım olan Anadolunun cennet köşesi Mut’ta sofralık kayısının başkenti olduklarını söyleyen Yılmaz, “Biz sofralık kayısının % 70’ini üretiyoruz ve şu iddiada bulunuyoruz; biz sofralık kayısının başkentiyiz. İlaç atmadan, 1300 yıllık zeytin geçmişimizle, insanlara sağlıklı zeytin yedirdiğimiz için; biz zeytinin de başkentiyiz. Böyle iki başkentin birarada bulunduğu bir ilçede, bize reklam yapmak düşer. Biz dışarıya açılmamız lazım” dedi.

 

‘NİTELİKLİ VE KALİTELİ ZEYTİNYAĞI ÜRETİYORUZ.’

Mut’un mikroklimasından dolayı zeytin üretiminin ilaçsız gerçekleştirildiğini, asidi düşük, nefaset sahibi, nitelikli ve kaliteli zeytinyağı elde edildiğini belirten İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ise, “Sağlığı zeytinden, zeytinin de Mut’tan geleceğine inancımız tamdır” şeklinde konuştu.

Sempozyuma katılan ünlü Prof. Dr. Canan Karatay, Mutlular’a zeytin ve zeytinyağıyla sağlıklı beslenmenin ipuçlarını verdi.

 

‘ZEYTİN AĞACINI KESMEK CİNAYETTİR.’

Prof. Dr. Karatay, son yıllarda zeytinin öneminin her geçen gün arttığına dikkat çekti. Zeytinin insan sağlığı için önemini vurgulayan Karatay, “Büyük önder Mustafa Kemal’in söylediği gibi tarım çok önemlidir. 1925 Yılında tarım kanunu çıkaran, yani zeytin kanununu çıkartan Mustafa Kemal’dir. Bugün zeytin ağacını kesenler, ‘Bu kanun nerden çıktı’ diyorlar. Zeytin ağacını kesmek bence kusura bakmayın cinayettir. Çok ağır konuşuyorum ama bana öyle geliyor. Bir dalına bir yaprağına bile hasar gelmemesi lazım. Bin 300 sene yaşayan bir canlı ne demek? Bu doğanın her türlü meşakkatine dayanıyor ve hala üretiyor. Bütün zeytin ağaçlarının önünde saygıyla eğilmemiz lazım” dedi.

 

‘HER SABAH BİR BARDAK ZEYTİNYAĞI İÇİLMELİ.’

Zeytinyağının ‘yağ’ olarak yanlış adlandırıldığını anlatan Karatay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Zeytinden elde edilen yağ değil, meyvenin suyu. Diğer çekirdekten elde edilen yağlar gibi yağ değil, meyvenin en sağlıklı suyudur. Ne zaman çocuklarımıza meyve suyu vereceksek, zeytinyağı içirmemiz lazım.  Zeytinyağı antioksidan doludur. Antioksidan demek, vücudumuza giren toksik maddeleri temizler bitirir. Bütün vücutta mikropsuz yangı dediğimiz iltihapları yok eder.”

 

‘ZEYTİNYAĞI KİLO ALDIRMAZ. DOĞAL BİR SAĞLIK KAYNAĞIDIR.’

Zeytinyağının çok sağlıklı bir meyve suyu olduğunu belirten Prof. Dr. Karatay, “Zeytinyağı tüketmek kilo aldırmaz. Vücudu yağlandırmaz. Karaciğer yağını giderir. Şeker hastalığını düzeltir. Doğal bir sağlık kaynağıdır. Zeytinin ve zeytinyağının kan şekerini yükseltme gücü sıfırdır. Yani şekerimizi yükseltmez. Bizi uzun süre tok tutar ve acıktırmaz ve de kilo verdirir. Bu sebeple kiloya bağlı hastalıklardan kurtuluruz” şeklinde konuştu.

Bütün yağları aynı kefeye koymanın tehlikeli olduğunu bildiren Karatay, yağların bozulduğu zaman, tahriş edildiği zaman zararlı olduğunu söyledi. Karatay, “Yandığı zaman trans yağlar meydana gelir. Esas hastalıklara sebep, trans yağlardır. Bozulmamış olarak vücudumuza giren bütün yağlar faydalıdır” dedi.

 

‘ZEYTİNYAĞI; AĞRI, KALP KRİZİ, KANSER, TANSİYON VE ŞEKERİ ÖNLER.’

Bilimsel çalışmalarda zeytinyağının çok güçlü bir antioksidan olduğunun ortaya çıktığını belirten Karatay şöyle konuştu:  “Zeytinyağının içinde A ve E vitaminin ön maddesi bulunmaktadır. Bugün antioksidan diye eczanelerde; E vitamini satılmaktadır, A vitamini satılmaktadır vs. vs. Zeytinyağında hepsi doğal olarak, fazla olarak ve bozulmamış oranda  bulunur. Ekstra virgin dediğimiz, hiç bozulmamış zeytinyağında % 88 oranında E vitamini bulunur. E vitamini bütün kronik dejenatif hastalıklar dediğimiz; bütün vücut ağrıları, kalp krizi, kanserler, tansiyon ve şeker hastalığını önler.”

 

‘ZEYTİNYAĞI ANASÜTÜNÜN AYNISIDIR.’

Zeytinyağının anasütünün aynısı olduğunu belirten Prof. Dr. Canan Karatay’ın, zeytin ve zeytinyağının faydalarıyla ilgili verdiği bilgilerin devamı şöyle: “İçeriği incelenmiştir. Zeytinyağı doğanın biz yetişkinlere sunduğu anasütüdür. İçerikleri aynıdır. Anasütünde olan hertürlü madde, zeytinyağında da vardır. Virgin olanda, bozulmayan olanda bir tek farkı vardır; zeytinyağında hayvansal kolestrol vardır, bitkisel kolestrol vardır. Siz sanmayın ki kolestrol olmazsa; dünyada, bitkide hayat olur. Bütün bunların temelinde kolestrol vardır. Kalori hesabı yapanlardan değilim; ama maalesef senelerden beri yapılıyor. 100 gram zeytinde; 145 kalori vardır, 15 gram sağlıklı yağ vardır, 3 gram karbonhidrad vardır ve 3 gram da posa vardır, lif vardır. Bağırsak sağlığımızın sebebi bu liflerdir. Şeker azlığıdır, karbonhidrad azlığıdır. Kalori hesabı yapmayacağız. Kalori hesabı tarihe karışmıştır. Kalorinin nereden geldiği, hangi besinden kaynaklandığı önemlidir. Çok sağlıklı yağdan gelen, en sağlıklı kaloridir. Dinç tutar, beynimizi çalıştırır, acıktırmaz, hastalandırmaz. Hergün 30-40 tane sabahları zeytin yiyin, bütün günü sağlıklı geçirirsiniz, dinç geçirirsiniz, rahat uyursunuz, rahat uyanırsınız.”

 

‘ZEYTİN VE YAPRAĞI EN GÜÇLÜ DOĞAL ANTİBİYOTİKTİR.’

Prof. Dr. Karatay konuşmasında, zeytin yaprağının faydalarını da anlattı. Tıp’ın babası Hipokrat’ın M.Ö.  5. Yüzyılda zeytin yaprağı özünü kullanarak kolerayı ve mide ülserini tedavi ettiğini söyleyen Karatay, “O zaman mikrop falan bilinmiyor. İspanya Uluslararası Zeytinyağı Komitesinde zeytin yaprağı özünün bakterileri, virüsleri, mantarları ve parazitleri öldüren kuvvetli bir antibiyotik olduğu bildirilmiştir” dedi.

Karatay konuyla ilgili şunları söyledi: “Zeytinin asırlar boyunca ayakta kalmasının sebebidir. Zeytinyaprağında elenolid denilen çok önemli bir asid vardır. Kalsiyum elenolid denilen maddeyi ihtiva eder.  En güçlü doğal antibiyotiktir.  Zeytinyaprağı çayı rahatlıkla yapabiliriz. Çay demler gibi demleyeceğiz kaynatmadan. Bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonları önler. Kış aylarında çocuklarımıza sıcak olarak içirebiliriz, yaz aylarında da buzdolabından soğuk olarak. Çok tatlı, çok lezzetli bir içecektir. İçine biraz limon koyup, şeker koymadan içersek; herkesin bağışıklık sistemi güçlenir.”

 

‘KITLIKTA AYAKTA KALACAK TEK BESİN KAYNAĞI ZEYTİN AĞACI OLACAK.’

Zeytine altın, zeytinyağına da altın suyu benzetmesinde bulunan Prof. Dr. Karatay, “Amerika’da 10 seneki önceki bir rapora göre; 2025 yılı, kıtlık yılı olacaktır. Amerika 2025’teki kıtlık yılına hazırlanmaktadır. Bütün programlar ona göre yapılmaktadır. Kıtlıkta tek ayakta duracak meyve, besin kaynağı, sağlık kaynağı; zeytin ağacı olacaktır. Onun için zeytine, zeytin ağacına yatırım yapacağız. Zeytin ithal etmeyeceğiz; ayıptır, günahtır, bu memleket zeytinin cennetidir. Ağaçlarımızı sonsuza kadar korumak ve çoğaltmak mecburiyetindeyiz. Zeytin ağaçlarımızı yok ederek, geleceğimizi de yok ediyoruz” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Canan Karatay, dinleyicilerle birlikte zeytin duası ederek konuşmasını sonlandırdı. Karatay’ı ilgiyle takip eden dinleyiciler, konuşmasını ayakta alkışladı.

Karatay’a Mut Kaymakamlığı ve Mut Belediyesi tarafından plaket ve çeşitli hediyeler sunuldu.

 

ZEYTİN HEYKELİ AÇILIŞINA KATILDI.

1300 YILLIK ANIT ZEYTİN AĞACINI ZİYARET ETTİ.

Öğrencilerin zeytin dalından kolye hediye ettiği Prof. Dr. Karatay, çocuklara da zeytin yemeleri konusunda önerilerde bulundu. Yazdığı kitaplarını imzalayan ve ilçede büyük ilgi gören Karatay; Atatürk Bulvarı’nda ilçeden aracıyla geçen sürücülere zeytinyağı, zeytin sabunu ve kitaplarından oluşan set hediye etti. Belediye tarafından yaptırılan zeytin heykelinin açılışına da katılan Karatay, ilçeye bağlı Haydar Mahallesi’ndeki bin 300 yaşındaki zeytin ağacından ürün topladı. Karatay burada, zeytin hasadını başlattı.

 

SEMPOZYUMA ULUSAL VE BÖLGESEL TV KANALLARINDAN İLGİ

Prof. Dr. Canan Karatay akşam ise Mut’tan canlı yayın yapan Habertürk ekranlarına konuk oldu. Cansu Canan’ın sunduğu ‘Öteki Gündem’ programına çıkan Karatay, sağlıklı beslenme konusundaki soruları yanıtladı; zeytin ve zeytinyağının faydalarını anlattı.

Öte yandan FOX televiyonu da Canan Karatay’la bir dizi röportaj gerçekleştirdi. Karatay’ın FOX televizyonuyla yaptığı program, önümüzdeki günlerde ekrana gelecek.

İlçemizde gerçekleştirilen 1. Mut Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumunu ve Prof. Dr. Canan Karatay’ı, Bölgesel yayın yapan Mersin’in Kanal 33 televizyonu da takip etti.

Prof. Dr. Canan Karatay’ın katıldığı sempozyum, ilçemiz adına önemli bir reklam ve tanıtım atağıyla sona ermiş oldu.

Sempozyumla ilgili fotoğraflara, facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 3158 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Hayata daha umutlu ve iyimser bir açıdan bakabilirsiniz. Maddi konularda cömert olabilir, harcama yaparken pek fazla düşünmeyebilirsiniz. Fakat harcamalarınız artarken sonraki günleri düşünerek tasarruf etmeye başlasanız iyi olur. Çünkü ihtiyaçlarınız artacak. Bugün seyahate çıkabilir ve farklı şehirleri görmek isteyebilirsiniz. Seyahate çıkmak, spor yapmak ve çeşitli organizasyonlara katılmak enerji fazlanızı boşaltmanıza yardımcı olacak. Böylece beklentilerinizin yarattığı gerilimden uzaklaşıp keyif aldığınız konular ile ilgilenebilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Fakat çeşitli geziler veya brunch organizasyonları çok hoşunuza gidebilir. Seyahate çıkmak ve bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmak, duygularınızın değişmesine yardımcı olacak. Arkadaşlarınız ile haberleşebilir ve dostlarınızı evinize davet edebilirsiniz. Ayrıca çeşitli davetler ve teklifler ile karşılaşmanız mümkün. Eğer yatırım yapmayı düşünüyorsanız bugün güzel fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Maddi konularda cömert olursanız, fırsatları elinizden kaçırmazsınız. Bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeye başlıyorsunuz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalandığı bir gün. Fakat çeşitli geziler veya brunch organizasyonları çok hoşunuza gidebilir. Seyahate çıkmak ve bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmak, duygularınızın değişmesine yardımcı olacak. Arkadaşlarınız ile haberleşebilir ve dostlarınızı evinize davet edebilirsiniz. Ayrıca çeşitli davetler ve teklifler ile karşılaşmanız mümkün. Eğer yatırım yapmayı düşünüyorsanız ilginç fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Bu arada bazı fikirleriniz değişiyor ancak iddiacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Farklı çevrelerden kişilerle tanışabilir ve yabancı ülkeden gelen kişilerle karşılaşabilirsiniz. Maddi fırsatları değerlendirmek için saygı duyduğunuz kişilerin görüşlerinden faydalanacaksınız. Güzel yatırım fırsatları karşınıza çıkarsa değerlendirmekten çekinmeyin. Evinizde rahat vakit geçirmek isteseniz de içinizden yükselen enerji sizi evinizin dışına çıkartacak. Açık havada dolaşmak keyfinizi yerine getirecek. Bu arada eski arkadaşlarınıza tesadüf edebilir ve geçmiş günleri konuşarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün pek çok kişiden davet alabilir ve birbirinden farklı organizasyonlara katılmak isteyebilirsiniz. Yaptığınız seçimler bazı arkadaşlarınızın hoşuna gitmeyebilir fakat bazı arkadaşlarınızın ise, memnun olmasına neden olacak. Ancak endişe etmeniz için herhangi bir neden yok. Çünkü popülariteniz ve çevrenizden gördüğünüz ilgi artıyor. Enerjiniz ve etkileyici tavırlarınız ile karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz. Sevdiğiniz ile keyifli vakit geçirebilirsiniz ve isteklerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Heyecanlı ve huzursuz olabilirsiniz fakat dışarı çıkmak ve çevre gezileri sizi rahatlatacak. Bugün duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Aslında duygularınızı disipline etmeyi başarabilirsiniz ve ciddiye aldığınız konular ile ilgilenerek karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Bugün önem verdiğiniz kişilerin ziyaretine gidebilir, büyükleriniz ile ilgilenebilirsiniz. Ayrıca geleceğe yönelik uzun vadeli projelerinizi gerçekleştirmek için çalışmalarınızı hızlandırmanız mümkün.
TERAZİ BURCU YORUMU
İyimser ve neşeli duygular içinde olacaksınız. Yolculuğa çıkabilir, farklı şehirleri ve ülkeleri görüp tanıyabilirsiniz. İçinizde hissettiğiniz yoğun duygulardan ve mücadeleden uzaklaşacaksınız. Bugün beklentilerinizin uyandırdığı sabırsızlık ve tahammülsüzlük halinden uzaklaşıp keyif aldığınız konular ile ilgileneceksiniz. Seyahate çıkmak ve eğlenceli ortamlarda bulunmak keyfinizi yerine getirecek. Hiçbir şey yapamıyorsanız, bugün açık havada dolaşın ve çevreniz ile ilgilenin. İyimser ve rahat kişiler ile görüşmek, sizi de rahatlatacak.
AKREP BURCU YORUMU
Duygularınız yoğun ve karamsar olabilir. Fakat olaylar yalnızca sizin bakış açınızdan karamsar görünüyor. Eğer bakış açınızı değiştirirseniz durumun gerçekte daha farklı olduğunu göreceksiniz. Kendinizi hem enerjik hissedecek, hem de isteklerinizi ortaya koymayı başaracaksınız. Fantastik hikayeleri konu alan filmler izlemek ve geleceğe yönelik hayaller kurmak hoşunuza gidecek. Akşam saatlerinde hayal gücünüzü uyandıran konular ile ilgilenebilirsiniz ve sanatsal faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Hayal gücü gerektiren konulara yönelik iş yapan kişiler ile birlikte olmak keyfinizi yerine getirecek.
YAY BURCU YORUMU
Beklentilerinizin zorlayıcı etkisini çevrenize yansıtmasanız iyi olacak. Özellikle sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkileri zorlamaktan kaçının. Arkadaşlarınız ile birlikte yapacağınız organizasyonlar ve eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ziyaretinize gelebilir veya siz gidebilirsiniz. Parasal ihtiyaçlarınızın arttığı bir dönemdesiniz ve bazı gelişmeler sizin beklediğinizden daha farklı olabilir. Özellikle ortaya çıkan sürprizlerden etkilenebilirsiniz ve ani tepkiler gösterebilirsiniz. Duygularınızı mantığınız ile denetlemeyi başarabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
İstekleriniz fazla olabilir ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Fakat bugün Yaz gündönümü ve hırs yaptığınız her ne var ise, bundan uzaklaşıp dikkatinizi kendinize yöneltirseniz, daha verimli bir gün geçirebilirsiniz. Bu arada eski isteklerinizi hatırlayabilirsiniz ve karışıklıklar olsa bile iyimser ve olumlu bir tavır içinde olabilirsiniz. Sürprizler ve ani değişikliklerden etkilenmiş olabilirsiniz fakat sezgilerinize güvenin ve olayları şimdilik akışına bırakın. Bugün dostlarınız ile birlikte keyifli organizasyonlar yapabilirsiniz veya evdiğinizle birlikte gün batımını izlemeye gidebilir ve bütün karmaşık düşüncelerden uzaklaşıp günün keyfini çıkarabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Keyifli olduğunuz bir gün. Bugün sevdiğiniz işler ile ilgilenecek ve dostlarınız ile birlikte keyifli organizasyonlar yapacaksınız. Sevdiklerinizin sıcak ilgisi ve davetleri duygularınızı değiştirmenize yardımcı olacak ve üzerinizde hissettiğiniz baskı duygusundan uzaklaşacaksınız. Bu arada farklı çevreler ve değişik insanlar ile tanışabilir, yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Bilim kurgu filmleri ve fantastik romanlar daha çok ilginizi çekecek.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün kafanızı karıştıran olaylar olsa da sakinliğinizi korumayı başaracaksınız. İyimser tavırlarınız sorunları çözmenizi kolaylaştıracak. Böylece ilişkileriniz daha sıcak boyutlara ulaşacak. Daha önce aranızda gerilim yaşamış olduğunuz dostlarınız ile haberleşebilir, buluşabilir ve sorunları çözebilirsiniz. Kardeşiniz ve arkadaşlarınızla aranızda çıkan anlaşmazlık aklınızı meşgul edebilir. Fakat doğru zamanda geri adım atmayı başarıp tartışmayı uzatmayacaksınız. Yolculuk projeleri yapabilir ve geleceğe yönelik isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz.