KARACAOĞLAN TÜRKÜLERİYLE ANILDI

Paylaş
 

Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi öncülüğünde, Mut Kaymakamlığı, Mut Belediyesi ve Mut Karacaoğlan Mahalle Muhtarlığının katkı ve destekleriyle düzenlenen geleneksel Mut Karacaoğlan Gecesi’nin 6.sı, Mut’un Karacaoğlan Mahallesinde yapıldı. Ünü yurt sınırlarını aşmış, doğanın, aşkın, sevginin ve Türkçe’nin ozanı Karacaoğlan, kendi adını taşıyan mahallede türküleriyle anıldı.

6. Mut Karacaoğlan Gecesinde mahalli sanatçılar ile konuk sanatçı Aşı Mahrumi sahne aldı ve dinleyicilere türkü ziyafeti çekti. Karacaoğlan türkülerinin çalınıp söylendiği geceye; Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Selahattin Arslan, önceki Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Karacaoğlan Mahallesi Muhtarı Turgay Şan, çevre mahallelerden muhtarlar, mahalle sakinleri ve çok sayıda konuk katıldı.

“KARACAOĞLAN DOĞANIN, AŞKIN VE TÜRKÇE’NİN OZANI”

Gecenin açılış konuşmasını yapan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi Sahibi Nihat Mustul, Karacaoğlan’ın 17. Yüzyılda Toroslarda, Çukurova’da yaşadığını, ününün bütün yurda ve dünyaya dağılmış büyük bir halk ozanımız olduğunu söyledi. Mustul, “O, doğanın ve aşkın ozanıdır. Şiirlerini dupduru Türkçeyle söylemiştir. Onun kadar hiçbir ozan, kendisinden sonra gelen ozanları ve şairleri etkilememiştir” dedi.
Altı yıl önce, “Madem ki bu topraklar Karacaoğlan’ın da yaşadığı topraklardır, o zaman biz de bu topraklarda Karacaoğlan türküleri çalıp söyleyeceğiz” sözleriyle bu yola çıktıklarını kaydeden Mustul, “İşte bugün yine bunun için buradayız. Biliyorsunuz biz bu etkinliği Mut Belediyesi, Mut Kaymakamlığı, Mut Çıtlık Dergisi, bu köyde olunca Köy Muhtarlığı birlikte yapıyoruz. Birlikten güç ve güzellik doğar, diyerek, bundan sonra Büyük Şehir Belediyesinin de etkinlik ortağımız olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
Karacaoğlan adını taşımanın ayrıcalık olduğunu sözlerine ekleyen Mustul, 9. Karacaoğlan Gecesi’nin de yine Karacaoğlan Köyünde yapılacağının müjdesini verdi. Nihat Mustul ayrıca, gelecek yıl bu etkinliği Sertavul Yaylasında gerçekleştireceklerini belirterek; katkı sunan, destek veren, emeği geçen kişi ve kurumlara teşekkürlerini ileterek konuşmasını noktaladı.

“KARACAOĞLAN İSMİ EVREN DURDUĞU SÜRECE YAŞAYACAK”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı adına gecede bir konuşma yapan Belediye Meclis Üyesi Selahattin Arslan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in selamını ve başarı dileklerini iletti. Eski adıyla Çukur olan bu köyün adının Karacaoğlan’a dönmesinde katkısı olan bütün yetkililere ve görevlilere teşekkürlerini ileten ve kutlayan Arslan, dolayısıyla köyün de ölümsüzleştirildiğini ifade etti. Karacaoğlan isminin bir ayrıcalık olduğunu belirten Arslan, “Karacaoğlan’ın 300 yıllık bir geçmişi var, ama belki de 3 bin yıl, hatta evren durduğu sürece yaşayacak bir isim, bir kültür olayı. Kültür evrensel bir olay. Türk boyunun yayıldığı her yerde Karacaoğlan’ın kültürü var, etkinliği var, sanat gücü var. Böyle bir şansa sahip olduğu için Karacaoğlan köyünü kutluyorum” dedi.

“MUSTUL, KÜLTÜR SANATTA TEK KİŞİLİK BİR ORDU”

Bu Karacaoğlan etkinliklerinin Mut’un kültür sanatı açısından son derece güzel ve isabetli bir olay olduğunun altını çizen Arslan, bu konuda Nihat Mustul’u tebrik etti ve kutladı. Mustul’a övgüler yağdıran Arslan, “Sayın Nihat Mustul hocam tek kişilik bir ordu gibi, ilçemizin sanatsal kültürel faaliyetlerinde tek başına önderlik yapıyor” dedi. Nihat Mustul’u yalnız bırakmayan arkadaşlarını, onunla birlikte bütün sosyal etkinliklerde katkı veren herkesi kutlayan Arslan; Çıtlık Dergisine Mut halkının sahip çıkması ve daha da güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

“MİRZA BEY DE BU TOPRAKLARDAN”

Karacaoğlan ve Karacakız’ın anıt mezarlarının yanı sıra Karacaoğlan’da mezarı bulunan bir başka değerimiz Mirza Bey’i de anmadan geçmeyen Arslan, şunları söyledi: “Mirza Bey Mut’un, Gülnar’ın ve Silifke’nin Kuvay-i Milliye başkanıdır. 1919’da Kurtuluş Savaşı başladığında Anadolu’daki ilk Milli Müdafaa Cemiyetlerinin kurulmasında rol oynamıştır. Akdeniz Bölgesinde ilk Kuvay-i Milliye’nin kurulduğu yer Mut’tur. Kuvay-i Milliye Mut’tan hareketlenmiştir. Dolayısıyla Karacaoğlan topraklarının böyle bir potansiyeli de var.” 

KARACAOĞLAN TÜRKÜLERİYLE DOLU GECE

Yapılan konuşmaların ardından sunuculuğunu Doğukan Bingöl’ün yaptığı gecede, yerel ve mahalli sanatçılardan Ertan Uysal, Fikri Demir, İbrahim Arı, Ayşe Sınıkçı, Elif Payam, Semiha Uysal, Rahmi Tiryaki, Ali Arpaç, Dr. Savaş Bozkurt, Sade Demir ile konuk sanatçı Aşık Mahrumi sahne aldılar. Karacaoğlan türkülerinin çalıp seslendirildiği, şiirlerinin okunduğu gece sonunda, Karacaoğlan Mahalle Muhtarı Turgay Şan tarafından plaketler sunuldu. Karacaoğlan türküleriyle dolu gece, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

6. Karacaoğlan Gecesi’yle ilgili fotoğraflar ve videolara; sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GEZGİNLERİ sayfasından ulaşılabilir.

Aşık Mahrumi

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 51 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Ani değişiklikler ve sürpriz gelişmeler sizi heyecanlandıracak. Özgür kişiler ve değişik davranışlardan etkilenebilirsiniz. Elektrikli aletler, bilgisayar ve cep telefonları ile ilgili hesapta olmayan sorunlar ve karışıklıklar çıkabilir. Bu arada skandal haberler ve skandallar dikkatinizi çekecek. Arkadaşlarınızın, çocuklarınızın veya kardeşlerinizin yaşadığı olaylardan etkilenebilir ve düşüncelerinizi değiştirebilirsiniz. Tartışmalardan uzak durun. İddiacı ve inatçı bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Ölüm, ölüm ötesi ve bilinmeyen konuları araştırmak fikirlerinizi tamamen değiştirebilir.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve keyifli başlayacaksınız. Olaylara bakış açınız değişiyor. Saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve yaşadıklarınıza daha detaylı bakabilirsiniz. Bu arada farkına varacağınız bazı ayrıntılardan çok etkilenebilir ve takılı kalabilirsiniz. Olayları çok fazla büyütmeyin ve farkına vardığınız için kendinizi şanslı hissedin. Zaten düşünceleriniz değişmeye başlıyor. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar hayata bakış açınızı değiştirecek. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Ayrıca parasal konulara yönelik hoş fırsatlar çıkabilir.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler sizi heyecanlandıracak. Huzursuzluk ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz ancak dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacak ve yaratıcı çözümleriniz ile dikkat çekici olacaksınız. Karamsar konulardan uzaklaşın ve dikkatinizi pratik konulara odaklayın. Ayrıca arkadaşlarınızın ilgisi ve daveti keşfinizi yerine getirecek. Çeşitli organizasyonlara katılabilirsiniz ve projelerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Üstelik şanslı olduğunuz bir dönemdesiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Yapmak istediğiniz halde bir türlü harekete geçemediğiniz konularla ilgili gelişen olaylar sizi zorlayabilir ve birden fazla işi aynı zamanda yapmak durumunda kalabilirsiniz. Aniden gelişen olaylar kafanızı karıştırabilir ve düşünceleriniz değişebilir. Kardeşler, arkadaşlar ve çocuklar ile ilgili duyduğunuz haberlerden etkilenebilirsiniz. Beklemediğiniz durumlar ve haberler karşısında şaşırabilirsiniz. Duygusal tepkilerinizi denetlemek için gayret gösterin. Aklınızdan geçenleri hemen ortaya koymayın. İddiacı ve inatçı davranışlardan kaçınmalısınız.
ASLAN BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve keyifli başlayacaksınız. Olaylara bakış açınız değişiyor. Saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve yaşadıklarınıza daha detaylı bakabilirsiniz. Bu arada farkına varacağınız bazı ayrıntılardan çok etkilenebilir ve takılı kalabilirsiniz. Olayları çok fazla büyütmeyin ve farkına vardığınız için kendinizi şanslı hissedin. Zaten düşünceleriniz değişmeye başlıyor. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar hayata bakış açınızı değiştirecek. Çocukların davranışlarından etkilenebilir ve yaratıcı çözümler bulabilirsiniz. Daha olumlu ve uzlaştırıcı bir biçimde davranmaya başlıyorsunuz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Kendinizi çok farklı hissedeceksiniz. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz yüksek. Ancak değer verdiğiniz konularla ilgili duygularınız derinleşmiş olabilir. Fakat kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz ve kritiklerinizden uzaklaşıp dikkatinizi farklı konulara odaklayacaksınız. Gizemli kişiler ve gizlilik gerektiren konular sizi heyecanlandırabilir. Çevre gezilerine çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir veya siz gidebilirsiniz. Bugün yolculuk hazırlıkları yapabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız ani haberlerden etkilenebilir ve daha farklı düşünmeye başlayabilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ziyaretinize gelebilir veya eski arkadaşlarınızla karşılaşabilirsiniz. Alacağınız haberler ve sürpriz karşılaşmalar sizi heyecanlandıracak. Aynı zamanda fikirlerinizi tamamen değiştirecek kişiler ile karşılaşmanız mümkün. Çok çeşitli düşünebilirsiniz fakat dikkatinizi tek bir konuya odaklamak için gayret göstermeniz gerekiyor. Aynı anda birden fazla kişiye söz vermeseniz iyi olacak. Yoksa randevular karışabilir. Ayrıca skandallardan uzak durun.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Yoğun duygular ve değişik heyecanlar hissederek güne başlayacaksınız. Seyahat programları yapabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler yeni boyutlar kazanacak. İsteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve geleceğe yönelik yeni atılımlarda bulunabilirsiniz. Bu arada bazı korkularınız uyanabilir. Fakat olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz ve böylece korkularınız ile başa çıkabilirsiniz. Üstelik güçlü kişilerin desteğini alacaksınız ve kendinize olan güveniniz artacak.
YAY BURCU YORUMU
Biraz sakin olun ve daha da önemlisi makul olmak için gayret gösterin. İstekleriniz çok yüksek ve isteklerinizi gerçekleştirmek için hem sevdiğinizi, hem de çevrenizi zorlayabilirsiniz. Fakat daha önemlisi kendinizi çok fazla zorlamasanız iyi olacak. Olayları akışına bırakın. Aslında sözleriniz ve çözümleriniz ile çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. Özellikle fikirlerinizi ve tekliflerinizi ilginç bir biçimde sunabilir, ikna edici olabilirsiniz. Fakat isteklerinizin arttığı bir dönem ve beklentilerinizin gerilimini sevdiklerinize yansıtabilirsiniz. İlişkilerinize özen gösterin ve sonradan pişmanlık duyacağınız davranışlarda bulunmaktan kaçının.
OĞLAK BURCU YORUMU
Alacağınız bazı haberler kafanızı karıştırabilir ve duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Gereksiz tartışmalardan uzak durun ve aklınıza gelen fikirleri hemen ortaya koymayın. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile karşılaşabilir veya onlardan alacağınız haberler, düşüncelerinizi derinleştirebilir. Aklınız yerine sezgileriniz ile hareket ederseniz, daha başarılı olacaksınız. Projelerinizi şimdilik ilgisi olmayan kişilere anlatmayın. Sevdiğiniz sizi destekleyecek. Ayrıca dostlarınızın yardımını isteyebilirsiniz. Üstelik sabırlı ve sakin davranmayı başarabilirsiniz. Şimdilik olayların gelişmesini bekleyin ve sorunların üzerine gitmeyin.
KOVA BURCU YORUMU
Hareketli ve keyifli bir gün geçireceksiniz. Projelerinizi ortaya koyabilir, ikna edici ve etkileyici olabilirsiniz. Dikkatinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve yapmak istediğiniz konu ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilir ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz konular ile ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Bu arada alacağınız ilginç teklifler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcı fikirler ortaya çıkacak. Büyük organizasyonlar ve yabancılar ile yapacağınız iş birliği sorumlulukları da beraberinde getirecek.
BALIK BURCU YORUMU
Gördüğünüz rüyaların etkisi ile güne başlayabilir. Bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sabah saatlerinde harekete geçecek ve yapacağınız işlerden keyif alacaksınız. Karşılaşmalar ve meydana gelen olaylar sizi harekete geçirecek. Hayallerinizi gerçekleştirmek için atılımda bulunabilirsiniz. Hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapanlar için uygun zaman. Sanatsal faaliyetlerde bulunmak kaygılardan uzaklaşmanıza yardımcı olabilir. Bu arada parasal konulara yönelik bazı kaygılarınız olabilir. Parasal kaygılarınızı sevdiklerinize yansıtmaktan kaçınmalısınız.

bahis siteleri

matbet

lotcasino.com

bahismobilodeme.com

domingossport.com

mobilbahisodeme.com

milanobet

deneme bonusu veren siteler

uzmanwin.com

mobil ödeme bahis

tipobet

canliturkcasino.com

betcosport.com

escort istanbul