KARACAOĞLAN TÜRKÜLERİYLE ANILDI

Paylaş
 

Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi öncülüğünde, Mut Kaymakamlığı, Mut Belediyesi ve Mut Karacaoğlan Mahalle Muhtarlığının katkı ve destekleriyle düzenlenen geleneksel Mut Karacaoğlan Gecesi’nin 6.sı, Mut’un Karacaoğlan Mahallesinde yapıldı. Ünü yurt sınırlarını aşmış, doğanın, aşkın, sevginin ve Türkçe’nin ozanı Karacaoğlan, kendi adını taşıyan mahallede türküleriyle anıldı.

6. Mut Karacaoğlan Gecesinde mahalli sanatçılar ile konuk sanatçı Aşı Mahrumi sahne aldı ve dinleyicilere türkü ziyafeti çekti. Karacaoğlan türkülerinin çalınıp söylendiği geceye; Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Selahattin Arslan, önceki Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Karacaoğlan Mahallesi Muhtarı Turgay Şan, çevre mahallelerden muhtarlar, mahalle sakinleri ve çok sayıda konuk katıldı.

“KARACAOĞLAN DOĞANIN, AŞKIN VE TÜRKÇE’NİN OZANI”

Gecenin açılış konuşmasını yapan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi Sahibi Nihat Mustul, Karacaoğlan’ın 17. Yüzyılda Toroslarda, Çukurova’da yaşadığını, ününün bütün yurda ve dünyaya dağılmış büyük bir halk ozanımız olduğunu söyledi. Mustul, “O, doğanın ve aşkın ozanıdır. Şiirlerini dupduru Türkçeyle söylemiştir. Onun kadar hiçbir ozan, kendisinden sonra gelen ozanları ve şairleri etkilememiştir” dedi.
Altı yıl önce, “Madem ki bu topraklar Karacaoğlan’ın da yaşadığı topraklardır, o zaman biz de bu topraklarda Karacaoğlan türküleri çalıp söyleyeceğiz” sözleriyle bu yola çıktıklarını kaydeden Mustul, “İşte bugün yine bunun için buradayız. Biliyorsunuz biz bu etkinliği Mut Belediyesi, Mut Kaymakamlığı, Mut Çıtlık Dergisi, bu köyde olunca Köy Muhtarlığı birlikte yapıyoruz. Birlikten güç ve güzellik doğar, diyerek, bundan sonra Büyük Şehir Belediyesinin de etkinlik ortağımız olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
Karacaoğlan adını taşımanın ayrıcalık olduğunu sözlerine ekleyen Mustul, 9. Karacaoğlan Gecesi’nin de yine Karacaoğlan Köyünde yapılacağının müjdesini verdi. Nihat Mustul ayrıca, gelecek yıl bu etkinliği Sertavul Yaylasında gerçekleştireceklerini belirterek; katkı sunan, destek veren, emeği geçen kişi ve kurumlara teşekkürlerini ileterek konuşmasını noktaladı.

“KARACAOĞLAN İSMİ EVREN DURDUĞU SÜRECE YAŞAYACAK”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı adına gecede bir konuşma yapan Belediye Meclis Üyesi Selahattin Arslan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in selamını ve başarı dileklerini iletti. Eski adıyla Çukur olan bu köyün adının Karacaoğlan’a dönmesinde katkısı olan bütün yetkililere ve görevlilere teşekkürlerini ileten ve kutlayan Arslan, dolayısıyla köyün de ölümsüzleştirildiğini ifade etti. Karacaoğlan isminin bir ayrıcalık olduğunu belirten Arslan, “Karacaoğlan’ın 300 yıllık bir geçmişi var, ama belki de 3 bin yıl, hatta evren durduğu sürece yaşayacak bir isim, bir kültür olayı. Kültür evrensel bir olay. Türk boyunun yayıldığı her yerde Karacaoğlan’ın kültürü var, etkinliği var, sanat gücü var. Böyle bir şansa sahip olduğu için Karacaoğlan köyünü kutluyorum” dedi.

“MUSTUL, KÜLTÜR SANATTA TEK KİŞİLİK BİR ORDU”

Bu Karacaoğlan etkinliklerinin Mut’un kültür sanatı açısından son derece güzel ve isabetli bir olay olduğunun altını çizen Arslan, bu konuda Nihat Mustul’u tebrik etti ve kutladı. Mustul’a övgüler yağdıran Arslan, “Sayın Nihat Mustul hocam tek kişilik bir ordu gibi, ilçemizin sanatsal kültürel faaliyetlerinde tek başına önderlik yapıyor” dedi. Nihat Mustul’u yalnız bırakmayan arkadaşlarını, onunla birlikte bütün sosyal etkinliklerde katkı veren herkesi kutlayan Arslan; Çıtlık Dergisine Mut halkının sahip çıkması ve daha da güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

“MİRZA BEY DE BU TOPRAKLARDAN”

Karacaoğlan ve Karacakız’ın anıt mezarlarının yanı sıra Karacaoğlan’da mezarı bulunan bir başka değerimiz Mirza Bey’i de anmadan geçmeyen Arslan, şunları söyledi: “Mirza Bey Mut’un, Gülnar’ın ve Silifke’nin Kuvay-i Milliye başkanıdır. 1919’da Kurtuluş Savaşı başladığında Anadolu’daki ilk Milli Müdafaa Cemiyetlerinin kurulmasında rol oynamıştır. Akdeniz Bölgesinde ilk Kuvay-i Milliye’nin kurulduğu yer Mut’tur. Kuvay-i Milliye Mut’tan hareketlenmiştir. Dolayısıyla Karacaoğlan topraklarının böyle bir potansiyeli de var.” 

KARACAOĞLAN TÜRKÜLERİYLE DOLU GECE

Yapılan konuşmaların ardından sunuculuğunu Doğukan Bingöl’ün yaptığı gecede, yerel ve mahalli sanatçılardan Ertan Uysal, Fikri Demir, İbrahim Arı, Ayşe Sınıkçı, Elif Payam, Semiha Uysal, Rahmi Tiryaki, Ali Arpaç, Dr. Savaş Bozkurt, Sade Demir ile konuk sanatçı Aşık Mahrumi sahne aldılar. Karacaoğlan türkülerinin çalıp seslendirildiği, şiirlerinin okunduğu gece sonunda, Karacaoğlan Mahalle Muhtarı Turgay Şan tarafından plaketler sunuldu. Karacaoğlan türküleriyle dolu gece, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

6. Karacaoğlan Gecesi’yle ilgili fotoğraflar ve videolara; sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GEZGİNLERİ sayfasından ulaşılabilir.

Aşık Mahrumi

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 131 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Eski dostlarınızı hatırlayabilirsiniz ve eskiden isteyip de ortaya konulmamış arzular yükselebilir. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkinin derinleştiğini hissedeceksiniz fakat sevdiğinizin sizi anlamadığını düşünebilirsiniz. Bu arada sizin de sevdiğinize karşı daha ilgili davranmanız gerekiyor. Sevgiye olan ihtiyacınızın arttığı bir dönemdesiniz ve sevdiğinizi fazla zorlamasınız iyi olacak. Aslında yapıcı ve kararlı davranacaksınız. Canlılığınız ve enerjiniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz ve özellikle karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün iletişim araçları ile ilgili bazı karışıklıklar olabilir ve davetsiz misafirler ile ilgilenmeniz gerekebilir. Eski dostlarınız ile karşılaşabilirsiniz ve geçmiş günleri konuşarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu arada duyacağınız bazı haberler fikirlerinizin tamamen değişmesine neden olabilir. Yapmanız gereken önemli işleri ve özellikle verdiğiniz sözleri unutmasanız iyi olacak. Ev veya iş yerinizde yeni düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Ancak tadilat ve onarım gerektiren işler yaparken dikkatinizi yükseltin ve aceleci davranmayın. Aslında enerjiniz ve iyimser tavırlarınız ile hem karşı cinsin, hem de güçlü kişileri etkileyeceksiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Uzun zamandır yapmanız gerektiği halde ertelediğiniz konular şimdi karşınıza çıkabilir ve şimdi mecburen sonuçlandıracaksınız veya yeni düzenlemeler yapacaksınız. Eski arkadaşlarınız ile ilgili alacağınız haberlerden etkilenebilirsiniz ve düşünceleriniz derinleşebilir. Olaylara bakış açınız değişiyor. Çünkü siz değişiyorsunuz ve bu değişimden memnun olacaksınız. Daha özgür ve yaratıcı olduğunuzun farkına varabilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu arada harcamalarınıza özen gösterin ve bütçenizi aşan harcamalardan kaçının.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Kalabalıklar, çeşitli organizasyonlar ve yabancıların bulunduğu ortamlar keyfinizi yerine getiriyor. Farklı organizasyonlar ve değişik kültürlerin yaşam biçimleri ilginizi çekecek. Değişik görüşlerden faydalanabilir ve daha iyimser bir tavır içine girebilirsiniz. Kendinizi şanslı hissedeceksiniz ve karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstereceksiniz. Yabancılarla ilişkilerinizin yoğun olacağı bir dönemdesiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi yorgun ve isteksiz hissetmeniz mümkün. Aslında enerji fazlanızı boşaltacak bir alan bulmanız gerekiyor. Spor yapabilirsiniz ve fizik güç gerektiren işler yaparak rahatlayabilirsiniz. Bu arada sağlığınıza özen gösterin ve hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Olaylar karşısında sabırsız ve öfkeli bir tavır içinde bulunmanız mümkün. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gerilim tarzınızı değiştirmeye zorlayan durumlar ortaya çıkabilir. Bugün duygularınızı denetleyin ve kendinizi fazla zorlamayın. Tabii çevrenizi de zorlamasanız iyi olacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Beklemediğiniz misafirler ve size ihtiyacı olan yakınlarınızla ilgilenmeniz gerekebilir ve bunun sonucunda yaptığınız planlar değişmiş olabilir. Fakat iddiacı ve eleştirici bir tavır içinde olsanız bile artık daha iyimser ve anlayışlı davranmayı başarabilirsiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler için uygun fırsatların çıktığı bir dönem... Konusunda uzman olan kişiler, saygı duyulan büyükler sizi destekleyecek ve saygın çevrelere girmenize yardımcı olacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
Yapıcı ve enerjik tavırlarınızla çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. İsteklerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilir, ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Önem verdiğiniz konuları sevdiğinize anlatabilirsiniz. Hareket halinde olmak ve sosyal faaliyetlerin içinde yer almak sizi memnun edecek. Aynı zamanda çeşitli teklifler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için her zaman olduğundan daha fazla gayret gösterebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı çalışmalar yapabileceğiniz bir gün. Ayrıca hayallerinizi gerçekleştirmek için bilgisine güvendiğiniz kişilere danışabilir ve onların desteğini alabilirsiniz. Baskı yaratan ve sizi zorlayan durumlar olabilir. Ancak yakınlarınızın sorunlarını çözmek için yeni fırsatlar çıkabilir ve olaylara daha farklı açılardan bakabilirsiniz. Parasal sorunlarınız olabilir fakat yeni gelişmeler olacak ve kazanç sağlayacağınız fırsatlar karşınıza çıkacak.
YAY BURCU YORUMU
Dostlarınız ile ilişkileriniz giderek güçleniyor. Moraliniz ve kendinize olan güveninizin yükseldiği bir dönemdesiniz. İyimser ve yapıcı haliniz dış görünümünüze yansıyacak ve çevrenizdeki kişiler sizin enerjinizden etkilenecek. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak. Bugün kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Geleceğe yönelik yeni projeler yapabilirsiniz. Bu arada alacağınız teklifler sizi şaşırtabilir ve heyecanlandırabilir. Değişik organizasyonlar ve seyahat programları yapabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Eski dostlarınız ve unuttuğunuz yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Bu arada eski projeleriniz de gündeme gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var ve aceleci olabilirsiniz. Ancak gelişmeleri bekleyecek kadar sabırlı davranmayı başaracaksınız. Bu arada aklınızdan geçenleri hemen söylemeyin. Yanlış anlamalar ve anlaşılmalar olabilir. Özellikle duyduklarınızın doğruluğunu araştırmadan tepki göstermeyin. Kış hazırlığı içinde olabilirsiniz ve eşyalarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız bazı olaylardan ve duyduğunuz haberlerden etkilenebilirsiniz. Alıngan ve duygusal bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Büyüklerinizin sağlığı veya önemsediğiniz kişilerin ihtiyaçları ile yakından ilgilenmeniz gerekebilir. Mecbur kalarak yaptığınız işlerin baskısını hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler beklediğiniz gibi olmayabilir ve isteklerinizin zorlayıcı etkisi ile gerilim hissedebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Fakat sevdiklerinizin ilgisi sizi rahatlatacak.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandıracak ve gizli istekleriniz ortaya çıkacak Yapıcı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz ve daha önce sorun olarak algıladığınız durumun fırsata dönüştüğünü anlayabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve sakin davranmayı başaracaksınız. Uzlaştırıcı ve birleştirici bir tavır içinde olabilirsiniz ve farklı çevrelerden gelen kişileri bir araya getirebilirsiniz. Gelişmeler yavaş olsa bile beklediğiniz ve istediğiniz yönde oluşacak.

istanbul escort mersin escort ankara escort escort istanbul istanbul eskort turk porno indir porno indir turk porno istanbul escort beylikdüzü escort samsun escort izmit escort mersin escort antalya escort gaziantep escort malatya escort maltepe escort ortaköy escort şişli escort etiler escort kadıköy escort bakırköy escort

bahis siteleri

ataköy escort

bahis siteleri

matbet

lotcasino.com

bahismobilodeme.com

domingossport.com

mobilbahisodeme.com

milanobet

deneme bonusu veren siteler

uzmanwin.com

mobil ödeme bahis

tipobet

canliturkcasino.com

betcosport.com

escort istanbul