İŞKUR AKP’YE Mİ ÇALIŞIYOR?

Paylaş
 
Mut’ta işsiz olup geçici de olsa iş bulmak isteyen vatandaşlara, OY KARŞILIĞI “geçici iş temin edildiğine” dair ciddi iddialar var.

İşsizlik Fonu (İŞKUR) üzerinden ücretlerini karşılayarak, devletin çeşitli kurumlarında “Toplum Yararına Proje” (TYP) kapsamında geçici işçiler çalıştırılıyor. İŞKUR’un Mut’ta geçici olarak alınacak işçileri Mut AKP İlçe Başkanlığı’nın verdiği isim listesini giriş yapmak suretiyle; Mut’ta bulunan okullara kur’asız, çekilişsiz, haksız bir şekilde yerleştirdiği iddia ediliyor.

İddialara göre, SMS ile kendilerin bildirilmek suretiyle işe alınan ve tamamen AKP İlçe Başkanlığı’nın verdiği isimlerden oluşan liste seçimlerin akabinde işe başlatılacak. Bu konu ile ilgili olarak sadece Mut’ta değil Mersin geneli için de şikayetler olduğu, hatta Mersin CHP Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı bu konuda, “İŞKUR’un ‘İktidarın seçim ofisi’ gibi çalıştığına dair ciddi şikayetler var“ diyerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebi ile meclise soru önergesi verdiği bilinmektedir.

Bu iddialar ile ilgili olarak fikrini aldığımız vatandaş ise olaya tepkili. Vatandaşın ortak görüşü şu: “Eğer doğru ise bu büyük bir haksızlıktır. İşsizlikten kıvranan insanlara seçimler öncesinde, bir partinin ilçe başkanlığının verdiği isim listesiyle geçici iş verilmesi, işsizliğin, bir tehdit, bir şantaj aracı olarak kullanıldığı anlamına gelir. Geçici işe alınacakların kura ile belirlenmesi gerekir. Bir partinin ilçe teşkilatında bu isimlerin belirlendiği vatandaşlar tarafından iddia ediliyor. Bu işçilerin maaşları İşsizlik Fonundan karşılanıyor, yani bizlerin cebinden çıkıyor. İŞKUR’un, iktidar tarafından 1 Kasım seçimlerine alet edilmesi, insanların özellikle de gençlerin ekmeğiyle, kazancıyla, rızkıyla oynanması ahlaksızlıktır.”


Mut RengaRenk Haber Servisi
Bu yazı 929 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın