DOWN SENDROMLU RABİA’DAN RESİM SERGİSİ

Paylaş
 

Mut’ta yaşayan down sendromlu Rabia Kayhan, en büyük hayalini gerçekleştirdi. Küçüklüğünden beri resim yapma ve sergi açma hayalini kuran 43 yaşındaki down sendromlu Rabia’nın hayali gerçek oldu.  Rabia, “Dünyamdaki Renkler” adlı ilk kişisel resim sergisini açtı. Yakınları, sevenleri, öğretmen ve öğrencilerin organize ettiği sergi açılışında Rabia, mutluluğun ve masumiyetin resmi gibiydi.   

MUT’TA GÜZEL ŞEYLER

Down sendromuna dikkat çekmek, +1 farkındalık yaratmak amacıyla, down sendromlu Rabia Kayhan için ilçemizde resim sergisi açıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Gergin, Özel Eğitim Öğretmeni Zeliha Korkmaz, Burcu Savur, Şerife Kayhan, Şehit Emin Çelik Yatılı Kız Pansiyonu Toplum Hizmeti Kulübü Öğrencileri ve Kulüp Öğretmeni Hilal Tuncer’in destekleriyle, “Dünyamdaki Renkler” ismi verilen Rabia Kayhan resim sergisinin açılışı, Dünya Kız Çocukları Gününde yapıldı.

Şehit Emin Çelik Kız Pansiyonunda açılan sergiye; İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Gergin, Şehit Emin Çelik Okul Müdürü Osman Uysal, 75. Yıl Okul Müdürü Muzaffer Böge, Ak Ali Küçük Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Aydın Bütünay, Gazi Ortaokulu 6/C sınıfı öğrencileri, Şehit Emin Çelik Yatılı Kız Pansiyonu Toplum Hizmeti Kulübü Öğrencileri ve Kulüp Öğretmeni Hilal Tuncer ile Rabia’nın yakınları ve konuklar katıldı.

“FARKLILIKLARIMIZDAN DAHA GÜÇLÜYÜZ”

Yoğun ilgi gören resim sergisi açılışında konuşan Özel Eğitim Öğretmeni Zeliha Korkmaz, “Sanatçımız büyük bir aşkla bu serüveni sürdürüyor. Yaptığı bu işle adeta ‘Biz farklılıklarımızdan daha güçlüyüz’ gerçeğine ışık tutuyor” dedi.

“EĞİTİM HER ENGELİ AŞAR”

Açılışta konuşan Milli Eğitim Müdürü Harun Gergin ise, eğitimin her engeli aştığına inandığını belirterek, “Özel bireyli insanlara imkan verildiği zaman neler yapılabileceğinin en güzel örneğini bugün Rabia bize gösterdi” dedi. Rabia’yı tebrik eden Gergin, böyle güzel bir projenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Rabia Kayhan ve Zeliha Korkmaz’a plaket sunan Gergin ayrıca, Rabia’ya resim defteri ve malzemeleri hediye etti.

Yapılan konuşmaların ardından, kurdele kesilerek sergi açılışı gerçekleştirildi.

Mert Zorlu ve Soner Özcan’ın keman ve gitar resitalleri eşliğinde Rabia’nın resim sergisini gezen konuklar, hayranlıklarını dile getirdiler. En büyük hayalini gerçekleştirmenin haklı gururu ve mutluluğu gözlerinden okunan Rabia Kayhan ise, zaman zaman duygulu anlar yaşadı. Herkese teşekkürlerini ileten Rabia, mutluluğunu ve müteşekkirliğini konuklarına sarılarak gösterdi. Sergide, Rabia’nın el emeği göz nuru 24 resmi sergilendi.

PANSİYON ÖĞRENCİLERİNDEN HARÇLIKLARIYLA KATKI

Şehit Emin Çelik Yatılı Kız Pansiyonu Toplum Hizmeti Kulübü öğrencileri ve Kulüp Öğretmeni Hilal Tuncer, projenin hayata geçirilmesini üstlenirken; kız pansiyonu öğrencileri harçlıklarıyla malzemeler alarak, serginin hazırlanmasında katkı sundular. Kulüp Öğretmeni Hilal Tuncer, “Öğrencilerimizin çabaları ve emekleri için kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

“FARKINDALIK YARATMAK İSTEDİK”

Projenin fikir annesi Reklam Ajansı Sahibi Burcu Savur ise, projenin ortaya çıkış sürecini anlattı. Savur, “Şerife Kayhan, görümcesi Rabia için bir plaket yaptırmak istediğini belirterek bana geldi. Görümcesinin down sendromlu olduğunu, resim yapmayı çok sevdiğini ve onu mutlu etmek istediğini söyledi. Bunun üzerine bende de bir farkındalık yaratma ve Rabia için birşeyler yapma fikri ortaya çıktı” dedi. Bunun üzerine Özel Eğitim Öğretmeni Zeliha Korkmaz’ı arayarak onunla fikir alışverişinde bulunduklarını ve neler yapabileceklerini paylaştığını belirten Savur, şöyle konuştu: “Zeliha hocam da sağolsun bu fikre çok sıcak yaklaştı ve Rabia için bir resim sergisi hazırlamaya karar verdik. Bu serginin de Dünya Kız Çocukları Gününde yapılmasının güzel olacağını düşündük. Böylelikle Rabia için unutulmaz bir masal gecesinin hazırlıklarına başladık. Benim bu minicik fikrimi alıp, unutulmaz bir masal gecesine dönüştüren Zeliha Korkmaz’a, Rabia için bir fark yaratmak isteyen Şerife Kayhan’a ve destek veren herkese teşekkür ederim” dedi.

“AİLE İÇİNDE ÇOK MUTLU BÜYÜYEN BİR BİREY VE BAŞARISI”

Savur sözlerinin sonunda, Dünya Kız Çocukları Gününe de dikkat çekerek; “Geleceğin avukatlarına, mühendislerine, mimarlarına, astronotlarına, Cumhurbaşkanlarına, annelerine, öğretmenlerine, sporcularına, müzisyenlerine, yazarlarına, iyi bakın. Kız evlatlarınıza iyi bakın.” şeklinde konuştu.

Burcu Savur herkesi, hayatındaki farkındalıkları ve iyilikleri #iyilikbulaşıcıdır #farkındalıkbulaşıcıdır #mut etiketleriyle sosyal medyada paylaşmaya davet etti.

Rabia Kayhan’ın resim sergisiyle ilgili fotoğraflara sosyal medyada facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 80 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Dostlarınızla haberleşebilir, yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz. Sevdikleriniz ve yakın akrabalarınızla ilişkileriniz sıcak olacak. Bu bayram keyfiniz yerinde ve sorunlar ile pek fazla ilgilenmeyeceksiniz. Ayrıca değer verdiğiniz kişilerin sıcak ilgisi ve size özel ilgi göstermelerinden etkileneceksiniz ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ailenin saygı duyulan kişilerini ziyaret edebilirsiniz. Yaşam felsefenizin değiştiğini hissedeceksiniz ve kendinizden memnun olacaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde sürpriz misafirleriniz olabilir.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacak ve içinizden yükselen kuvvetli arzularla harekete geçeceksiniz. Yolculuk yapabilir, keyifli organizasyonlara katılabilirsiniz. Sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşacak ve eğlenceli vakit geçireceksiniz. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanabilir. Üzerinizde baskı duygusu yaratan konulara farklı açılardan bakabilirsiniz. Önem verdiğiniz kişilerden uzakta olmak isteyebilirsiniz ve bayram boyunca keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Şehir dışına gidememiş olanlar ise, dinlenerek geçirmek isteyebilirler fakat beklemediğiniz misafirleriniz olabilir ve eski günleri konuşarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz ve sevdiklerinizin sorunları ile ilgileneceksiniz. Bu arada pek çok işi bir arada yapabilirsiniz. Fakat aceleci bir tavır içinde bulunmasanız iyi olacak. Yoksa yanlış anlamalar ve duygusal gerilimler olabilir. Sabah saatlerinde karşılaştığınız bazı olaylara duygusal tepkiler göstermeniz mümkün. Duygularınızı denetleyin ve kendi inandığınız ve doğru bulduğunuz davranışları çevrenizdeki kişilere kabul ettirmeye çalışmayın. Özellikle sevdiğinize anlayışlı davranmaya özen göstermelisiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bayram sabahına keyifli uyanacak ve yakınlarınız ile haberleşeceksiniz. Daha önce korktuğunuz ve baskı duygusu uyandırmış konulardan tamamen uzaklaştığınızı hissedeceksiniz. Yakınlarınız ile haberleşebilir ve sevdiklerinizin ziyaretine gitmek için çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz. Hareket halinde olmak, keyfinizi yerine getirecek. Bugün kendinizi her zaman olduğundan daha rahat hissedeceksiniz ve sizin yapıcı tavırlarınız çevrenize yansıyacak. İlişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Mantıklı ve kararlı tavırlarınız ile hem sevdiğinizi, hem de yakınlarınızı etkileyeceksiniz. Farklı çevreler ve yabancılar ile iletişiminiz güçleniyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Güne keyifli ve enerjik başlayacaksınız. İsteklerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilir ve olumlu davranışlarınız ile çevrenizi etkileyebilirsiniz. Sorumluluk hissettiğiniz konu ile ilgili üzerinizdeki baskıdan kurtulacak ve yapıcı bir tavır içine gireceksiniz. Böylece korktuğunuz durumlar ve endişelerinizden uzaklaşacaksınız ve kendinize olan güveniniz yükselecek. Ayrıca sevdiğinizin ilgisi ve yakınlarınızın sıcak davranışları duygularınızı yükseltecek ve kafanızı karıştıran sorunlardan uzaklaşmayı başaracaksınız. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ve yakınlarınız ziyaretinize gelebilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hassas ve alıngan olabileceğiniz bir gün. Karşılaştığınız olaylara duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Sorunların üzerine gitmeyin ve özellikle sevdiklerinizi eleştirmekten kaçının. Aslında duygularınızı aklınız ile denetlemeniz mümkün. Yeni tanıştığınız kişiler ve özellikle yabancı ortamlarda bulunmak keyfinizi yerine getirecek. Çevrenizin saygı duyduğu kişilerin size olan ilgisi moralinizi yükseltebilir. Dışarı çıkmak, hareket halinde olmak ve arkadaşlarınız ile birlikte yapacağınız organizasyonlar, karamsar halinizi dağıtmanıza yardımcı olacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız ani haberlerden etkilenebilir ve daha farklı düşünmeye başlayabilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ziyaretinize gelebilir veya eski arkadaşlarınızla karşılaşabilirsiniz. Alacağınız haberler ve sürpriz karşılaşmalar sizi heyecanlandıracak. Aynı zamanda fikirlerinizi tamamen değiştirecek kişiler ile karşılaşmanız mümkün. Daha yapıcı ve olumlu davranabilirsiniz. Özellikle sevdikleriniz ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Sevdiğiniz ile birlikte keyifli programlar yapabilirsiniz ve seyahate çıkabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz ve kendinizden memnun olacaksınız. İsteklerinizi güzel ifade edebilir, etkileyici ve dikkat çekici olabilirsiniz. Gençler ile iletişiminiz güçlü olacak. Çocuklar, kardeşler ve arkadaşlarınız ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Bugün yakınlarınızın ziyaretine gidebilir, çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Seyahatte olanlar bulundukları yerlerde yeni arkadaşlar edinebilir ve keyifli dostluklar kurabilirler. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişki daha sıcak olacak ve isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyacaksınız.
YAY BURCU YORUMU
Bugün eski dostlarınızla karşılaşabilir ve ani değişikliklerden etkilenebilirsiniz. Açık havada dolaşmak, ilginç mekanları gezmek ve değişik organizasyonlara katılmak keyfinizi yerine getirecek. Sürpriz karşılaşmalar sizi heyecanlandırabilir ve geçmişte yaşadığınız olayları hatırlayabilirsiniz. Aslında özgürlük ihtiyacınızın uyandığı bir dönemdesiniz ve kendinizi özgür hissettirecek konularla ilgilenmek istiyorsunuz. Beklentilerinizin uyandırdığı gerilimi sevdiklerinize yansıtmayın ve moralinizi yükseltecek konularla ilgilenin. Günün ilerleyen saatlerinde önemsediğiniz kişilerle görüşebilir ve ciddiye aldığınız konularla ilgilenebilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde çeşitli hayalleriniz ve geleceğe yönelik istekleriniz olabilir. Ve güne keyifli başlayacaksınız. İsteğini gerçekleştirmiş kişilerin keyifli halini çevrenize yansıtacaksınız. Sevdiklerinizi ve yakınlarınızı arayabilir, ziyaretine gidebilirsiniz. Ayrıca seyahate çıkmak, çevre gezileri ve eğlenceli organizasyonlara katılabilir, önem verdiğiniz aile büyüklerinin ziyaretine gidebilirsiniz. İsteklerini güzel ifade edecek ve hem çevrenizdeki kişileri etkileyeceksiniz, hem de projeleriniz ile ilgili ön hazırlık yapmış olacaksınız.
KOVA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve baskı duygusu hissettiğiniz konular ile ilgilenmeyeceksiniz. Seyahatler, eğlenceli organizasyonlar ve kalabalık ortamlarda keyifli vakit geçireceksiniz. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ile haberleşebilir, onların ziyaretine gidebilirsiniz. Keyifli ve rahat tavırlarınız ile hem sevdiklerinizi rahatlatacaksınız, hem de kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Özellikle seyahate çıkma fırsatını bulmuş olanlar, yolculuklar sırasında karşılaştıkları kişiler ile dostluk ilişkileri kurabilirler. Fakat hemen samimi olmasanız iyi olacak. Kendinize özel bilgiler aktarırken dikkatli olun. Yanlış anlamalar olabilir.
BALIK BURCU YORUMU
Olaylara bakış açınız değişiyor. Saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve yaşadıklarınıza daha detaylı bakabilirsiniz. Bu arada farkına varacağınız bazı ayrıntılar sizi etkileyebilir ve geçmişte yaşadığınız benzer durumları hatırlayabilirsiniz. Bugün kendinizi daha farklı hissedeceksiniz ve olaylar karşısında sabırlı davranacaksınız. Büyüklerinizin ziyaretine gidebilirsiniz ve eski dostlarınız ile haberleşebilirsiniz. Gelenekler ve çeşitli kültürler hakkında çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz.

bahis siteleri

matbet

lotcasino.com

bahismobilodeme.com

domingossport.com

mobilbahisodeme.com

milanobet

deneme bonusu veren siteler

uzmanwin.com

mobil ödeme bahis

tipobet

canliturkcasino.com

betcosport.com

escort istanbul