ÇITLIK’TAN 2. KARACAOĞLAN GECESİ

Paylaş
 

Mut’un kültür sanat yaşamına yön veren Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, geçen yıl ilkini düzenlediği Karacaoğlan Gecesi’nin ikincisini yaptı.

Mut Kaymakamlığı ve Mut Belediyesi işbirliğiyle, ilçemizdeki ticari kuruluşlardan Şentürkler ve Tunç Ticaret’in desteklediği ve ‘Sazını al gel’ sloganıyla düzenlenen gecede; 21 halk ozanı ve aşık sahne aldı. Gecede sahneye çıkan ozanlar, Karacaoğlan’dan yanık türküler seslendirdi. Geceye katılan konuklar, türkü söyleyen aşıklara alkışlarla destek verdi. Gecenin tek üzüntü verici yanı ise, yapılan onca duyuruya rağmen dinleyici sayısının yetersiz oluşuydu.

AMACIMIZ KARACAOĞLAN’I SEVDİRMEK, UNUTTURMAMAK

Belediye Sinema Salonunda gerçekleştirilen gecede açılış konuşmasını yapan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi Sahibi Nihat Mustul, bu toprakların Karacaoğlan’ın gezdiği yaşadığı topraklar olduğunu belirterek; “O nedenle bu topraklarda yaşayan bizlerde Karacaoğlan’ı ve onun türkülerini unutturmamak için iki yıldır Karacaoğlan Gecesi düzenliyoruz. Geçen yıl ilkini yapmıştık. Amacımız Karacaoğlan’ı sevdirmek, unutturmamak” dedi.

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda Kaymakamlık ve Belediye ile bu geceyi yaptıklarını belirten Mustul; bu konuda Çıtlık Dergisi olarak şanslı olduklarını kaydetti. Her iki yöneticinin de kültür sanatı önemsediğini, birçok etkinliği birlikte yaptıklarını ve her zaman yanlarında olunduğunu dile getiren Mustul; bu yüzden ikisini de çok sevdiğini ifade etti ve kendilerine teşekkür etti.

Şentürkler ve Tunç Ticaret adına Mustafa Tunç’a geceye verdikleri desteklerden dolayı teşekkür eden Nihat Mustul, “Kültür sanatı önemsiyoruz. Kültür sanatla günlerimiz geçsin, kültür sanat yaşamımızın her yerini süslesin, bizi beslesin. Kültür sanatla büyüyelim, gelişelim. Dünyamız renklensin, insanlığımız gelişsin; çabamız bu. Türkülerle kalın, türküler yaşamınızdan eksik olmasın” diyerek sözlerini bitirdi.

KARACAOĞLAN’IN EV SAHİBİYİZ

Gecede konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, “Amacımız; Karacaoğlan’ı anmak, anlamak, anlatmak, yaşatmak” dedi.

Kültür sanat adına ter döken, emek çeken Nihat Mustul’a teşekkür eden Başkan Yılmaz şöyle konuştu: “Bizler yerel yöneticiler olarak, toplumumuzun bütün alanlarında sorunlarını çözme gayretindeyiz. Tabi bu arada Karacaoğlan’la her zaman gurur duyuyoruz. Karacaoğlan’a Türkiye’de birçok sahip çıkan yer var. Gerçekten Karacaoğlan mı yaşamış, yoksa her bölgede Anadolu’nun Karacaoğlanları çok muymuş, bilmiyoruz; ama biz Karacaoğlan’ın ev sahibiyiz. Eğer Karacaoğlan bu memlekette aşık olmuşsa, bu memlekette yaşamışsa, böyle bir cennette ömrünü sürdürmüşse; biz onunla gurur duyuyoruz ve memleketimizden de gurur duymalıyız.”

KARACAOĞLAN’I ANLAMALI VE İYİ ANLATMALIYIZ

Karacaoğlan’ın anıldığı, onun eserlerinin yorumlandığı bir gecede bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ise yaptığı konuşmada, “Ancak öylesine güçlü bir ozanı yeterince anlayamadığımızı ve başkalarına da bunu anlatamadığımızı söylemek gerektir” dedi.

Bu tür etkinliklerin bu görevi icra edeceğini belirten Akyüz, “Anadolu Türkçesini en yalın haliyle bulacağımız Karacaoğlan; gurbet, sıla ve özlemini, duygularını temiz bir Türkçeyle ifade etmiş, eserlerinde Anadolu’yu ve onun insanlarını çokça görmüşüzdür” şeklinde konuştu.

Kendilerini bu etkinlikte bir araya getiren Çıtlık ailesine ve Nihat Mustul’a, programa destek olanlara ve sahneye çıkanlara teşekkür eden Kaymakam Akyüz; katılımcılara iyi eğlenceler diledi.

Sunuculuğunu İsa Gostak’ın yaptığı gecede yapılan konuşmaların ardından, 21 halk ozanı aşık sahne aldı. Karacaoğlan’ın eserlerini yanık türkülerle seslendiren aşıklar, dinleyenlerden büyük alkış aldı.

Karacaoğlan türküleriyle dolu gece, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Öte yandan Mersin’den yayın yapan Kanal 33 televizyonu, geceyi kayda aldı. 2. Karacaoğlan Gecesi, önümüzdeki günlerde Kanal 33’te yayınlanacak.

Geceyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyadaki facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 851 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Önce tembellik yapabilir ve keyif aldığınız konular ile ilgilenebilirsiniz. Geleceğe yönelik isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Girişimde bulunmak istediğiniz konu ile ilgili biraz daha sabırlı olmanız gerekiyor. Gelişmeler yavaş olabilir. Bu arada kıskançlık ve benzeri gerilim yaratan durumlardan uzaklaşın. Güç mücadelesi yapmasanız iyi olacak. Bugün spor yapabilir, çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Böylece kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz. Hiçbir şey yapamıyorsanız, yürüyüş yapın. Hareket halinde olmak sizi rahatlatacak.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün eviniz ile ilgileneceksiniz. Ayrıca sorumluluk hissettiğiniz ve üzerinizde baskı duygusu yaratan konulara yönelik çalışmalar yapacaksınız. Aslında kaçtığınız ve istemediğiniz durumlar olsa bile sabırlı ve sakin davranmayı başaracaksınız. Bugün sinema, tiyatro, sergiler ile ilgilenebilir, hayal gücünüzü uyandıran kitaplar okuyabilirsiniz. Sabırlı ve dirayetli davranmanız gereken bir dönemdesiniz. Aklınızdan geçenleri hemen ortaya koymayın ve sağlığınıza dikkat edin. Özellikle yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca uykusuzluk sizi rahatsız eder. Uykunuz ve beslenmenize özen göstermeniz gerekiyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
Duygusal karmaşa hissedebilirsiniz fakat endişelerinizi sevdiğinize yansıtmasanız iyi olacak. İlişkilerinizle ilgili problemleri çevrenize anlatabilirsiniz ve arkadaşlarınızın desteğini isteyebilirsiniz. Özellikle bilgisine güvendiğiniz kişilerin tavsiyesini dinlemek size iyi gelecek. Duygusal karmaşadan uzaklaşıp yapmanız gereken pratik işlere veya projelerinize odaklanırsanız, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Aşk konusunda kendinizi şanssız hissedebilirsiniz fakat arkadaşlarınız ve yakın çevreniz ile iletişiminiz güçlü olacak. Duygularınız ve idealleriniz değişiyor.
YENGEÇ BURCU YORUMU
İş nedeniyle veya bir yakınınızın size ihtiyacı olduğu için seyahate gidebilirsiniz. Fakat yolculuğun amacı her ne olursa olsun hayal gücünüzü harekete geçirecek. Yolculuk sırasında karşılaştığınız kişilerden etkilenebilir ve kendi davranışlarınızın farkına varabilirsiniz. Güç, iktidar, zenginlik ve başarılı olmak istediğiniz bir dönem... Kariyeriniz ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyuyorsunuz. Ancak bunun için daha fazla çalışmanız gerekebilir. Aslında şansınız yükseliyor ancak bazı detayları gözünüzde büyütme ihtimaliniz var. Ayrıntılar ile çok fazla ilgilenmeyin ve isteğinize odaklanın.
ASLAN BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Anneniz, yakınlarınız ve evinizle ilgilenebilirsiniz. Evinizde bazı değişiklikler yapmayı arzu edeceksiniz. İşleriniz ile ilgili çalışmalarınızı hızlandırmak için farklı çözümler arayabilirsiniz. Aslında yaratıcı fikirleriniz ile çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. Bugün sürprizler sizi heyecanlandırabilir ve ilginç yerlerde dolaşabilirsiniz. Sevdiğinizden alacağınız bir haber sizi heyecanlandıracak ve duygularınız derinleşecek. Bugün kendiniz ile ilgilenebilir, özel bakımınıza özen gösterebilirsiniz. Ayrıca sağlığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Aslında farklı yöntemleri araştırabilir, tıbbi bitkilere ilgi duyabilirsiniz. Bu arada ilginç tedavi yöntemlerini araştırmanız mümkün.
BAŞAK BURCU YORUMU
Seyahatler, farklı kültürler ve yabancı yerlerde dolaşmak keyfinizi yerine getirecek. Bugün aile büyükleri ile ilgilenebilir, saygı duyduğunuz kişiler ve saygın çevrelerde dolaşabilirsiniz. Bu arada felsefe ve edebiyat ilginizi çekebilir. Dışarı çıkmak ve felsefe ile ilgilenen kişiler ile görüşmek keyfinizi yerine getirecek. Böylece kuşku ve endişelerden uzaklaşmayı başaracaksınız ve keyif aldığınız konular ile ilgileneceksiniz. Tıbbi bitkiler ve gizli yöntemlere ilgi duyabilirsiniz ve bu konular ile ilgilenen kişiler ile görüşebilirsiniz. Büyük organizasyonlara katılmanız mümkün.
TERAZİ BURCU YORUMU
Çevre gezileri, seyahatler ve eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve yaşam enerjiniz yüksek. Ancak isteklerinizin gerçekleşmesi için gelişmeleri beklemeniz gerekiyor. Daha önce girişimde bulunduğunuz konu ile ilgili fikirleriniz değişmiş olabilir. Ancak projelerinizi gerçekleştirmek için sabırsızlık hissedebilirsiniz. Çünkü gelişmeler yavaş olabilir veya bazı karışıklıklar çıkmış olabilir ve siz pek çok iyi aynı zamanda yapmak durumunda kalmış olabilirsiniz. Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Özellikle marjinal kişiler ve ilginç ortamlar, dünya görüşünüzü değiştirmenize yardımcı olabilir.
AKREP BURCU YORUMU
Güne yoğun duygular ile başlayabilirsiniz. Gelişen olaylar karşısında isteklerinizin gerçekleştiği duygusu içine girecek ve çalışmalarınızı hızlandıracaksınız. Şimdiye kadar farkında olmadığınız önemli ayrıntıları görecek ve bu durumu fırsata dönüştüreceksiniz. İyi duygunuz sayesinde şansınız giderek yükseliyor. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Hayal gücünüzü uyandıran gelişmeler olacak ve geleceğe yönelik yepyeni idealler içine gireceksiniz. Sözü geçen saygın kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Onların desteğini alabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacak ve düşüncelerinizi kararlı bir biçimde ortaya koyacaksınız. Bugün kendinizi güçlü ve heyecanlı hissedeceksiniz. Karşılaştığınız sürpriz gelişmeler ve ilginç kişiler duygularınızı harekete geçirecek. Bu arada şüpheci bir tavır içinde olabilirsiniz ancak kaygılarınızı sevdiklerinize yansıtmayın ve hayal gücünüzü olumlu yönde kullanın. İsteklerinizi gerçekleştirecek gücü içinizde hissedeceksiniz ve yapıcı tutumunuz ile çevrenizi etkileyeceksiniz. İlginç fikirleriniz olabilir ve farklı organizasyonlar ilginizi çekebilir. Atılım yapmak için kuvvetli arzularınız olabilir fakat şimdilik araştırmanız gerekebilir.
OĞLAK BURCU YORUMU
Çocuklar, kardeşler veya arkadaşlarınız davranışları ve söyledikleri sözler kafanızı karıştırabilir. Bu arada yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir. Dikkat gerektiren işler yaparken tedbirli olun ve akıl yürütmek yerine sezgilerinize güvenin. İçinizden yükselen sese kulak verirseniz, başarılı olacaksınız. Aklınızdan geçenleri hemen söylemeyin. Meydana gelen olaylar sizin düşündüğünüz gibi olmayabilir. Aslında fikirlerinizi kendinize saklamayı başarabilirsiniz ve bugün dostlarınızın tavsiyesini dinleyebilirsiniz. İlginç kişiler dikkatinizi çekecek.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün evinizle ilgilenebilir ve ev içinde bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Dolaplarınızı düzenleyebilir, çekmeceleri yerleştirebilir ve eşyaların yerlerini değiştirebilirsiniz. Evini tamamen değiştirmek isteyenler ise çeşitli arayışlara girmiş olabilirler ve bu arada kafanız karışmış olabilir. Ancak bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve ilginç araştırmalar yapacaksınız. Veya karşılaştığınız kişilerin fikirlerinden etkilenebilirsiniz ve yeni gelişmelere ilgi duyabilirsiniz. Farklı organizasyonlara katılabilir, bilim, teknoloji ve bilgisayarla ilgili gelişmeleri araştırabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Duygusal ve hassas olduğunuz bir dönem ve hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşmak için gayret göstermeniz gerekiyor. Kayıplar ve yanılgılardan uzaklaşın ve hayal gücünüzü yaratıcı yönde kullanın. Dışarı çıkmak ve sizden daha farklı kültüre sahip kişiler ile karşılaşmak keyfinizi yerine getirecek. Kalabalıklar, büyük organizasyonlar ve evrensel konulara ilgi duyabilirsiniz ve çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bugün karşılaştığınız kişiler ve olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve unutulmuş isteklerinizi hatırlayabilirsiniz. Bu arada kaybettiğiniz eşyaları bulabilirsiniz.