ÇITLIK’TAN 2. KARACAOĞLAN GECESİ

Paylaş
 

Mut’un kültür sanat yaşamına yön veren Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, geçen yıl ilkini düzenlediği Karacaoğlan Gecesi’nin ikincisini yaptı.

Mut Kaymakamlığı ve Mut Belediyesi işbirliğiyle, ilçemizdeki ticari kuruluşlardan Şentürkler ve Tunç Ticaret’in desteklediği ve ‘Sazını al gel’ sloganıyla düzenlenen gecede; 21 halk ozanı ve aşık sahne aldı. Gecede sahneye çıkan ozanlar, Karacaoğlan’dan yanık türküler seslendirdi. Geceye katılan konuklar, türkü söyleyen aşıklara alkışlarla destek verdi. Gecenin tek üzüntü verici yanı ise, yapılan onca duyuruya rağmen dinleyici sayısının yetersiz oluşuydu.

AMACIMIZ KARACAOĞLAN’I SEVDİRMEK, UNUTTURMAMAK

Belediye Sinema Salonunda gerçekleştirilen gecede açılış konuşmasını yapan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi Sahibi Nihat Mustul, bu toprakların Karacaoğlan’ın gezdiği yaşadığı topraklar olduğunu belirterek; “O nedenle bu topraklarda yaşayan bizlerde Karacaoğlan’ı ve onun türkülerini unutturmamak için iki yıldır Karacaoğlan Gecesi düzenliyoruz. Geçen yıl ilkini yapmıştık. Amacımız Karacaoğlan’ı sevdirmek, unutturmamak” dedi.

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda Kaymakamlık ve Belediye ile bu geceyi yaptıklarını belirten Mustul; bu konuda Çıtlık Dergisi olarak şanslı olduklarını kaydetti. Her iki yöneticinin de kültür sanatı önemsediğini, birçok etkinliği birlikte yaptıklarını ve her zaman yanlarında olunduğunu dile getiren Mustul; bu yüzden ikisini de çok sevdiğini ifade etti ve kendilerine teşekkür etti.

Şentürkler ve Tunç Ticaret adına Mustafa Tunç’a geceye verdikleri desteklerden dolayı teşekkür eden Nihat Mustul, “Kültür sanatı önemsiyoruz. Kültür sanatla günlerimiz geçsin, kültür sanat yaşamımızın her yerini süslesin, bizi beslesin. Kültür sanatla büyüyelim, gelişelim. Dünyamız renklensin, insanlığımız gelişsin; çabamız bu. Türkülerle kalın, türküler yaşamınızdan eksik olmasın” diyerek sözlerini bitirdi.

KARACAOĞLAN’IN EV SAHİBİYİZ

Gecede konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, “Amacımız; Karacaoğlan’ı anmak, anlamak, anlatmak, yaşatmak” dedi.

Kültür sanat adına ter döken, emek çeken Nihat Mustul’a teşekkür eden Başkan Yılmaz şöyle konuştu: “Bizler yerel yöneticiler olarak, toplumumuzun bütün alanlarında sorunlarını çözme gayretindeyiz. Tabi bu arada Karacaoğlan’la her zaman gurur duyuyoruz. Karacaoğlan’a Türkiye’de birçok sahip çıkan yer var. Gerçekten Karacaoğlan mı yaşamış, yoksa her bölgede Anadolu’nun Karacaoğlanları çok muymuş, bilmiyoruz; ama biz Karacaoğlan’ın ev sahibiyiz. Eğer Karacaoğlan bu memlekette aşık olmuşsa, bu memlekette yaşamışsa, böyle bir cennette ömrünü sürdürmüşse; biz onunla gurur duyuyoruz ve memleketimizden de gurur duymalıyız.”

KARACAOĞLAN’I ANLAMALI VE İYİ ANLATMALIYIZ

Karacaoğlan’ın anıldığı, onun eserlerinin yorumlandığı bir gecede bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ise yaptığı konuşmada, “Ancak öylesine güçlü bir ozanı yeterince anlayamadığımızı ve başkalarına da bunu anlatamadığımızı söylemek gerektir” dedi.

Bu tür etkinliklerin bu görevi icra edeceğini belirten Akyüz, “Anadolu Türkçesini en yalın haliyle bulacağımız Karacaoğlan; gurbet, sıla ve özlemini, duygularını temiz bir Türkçeyle ifade etmiş, eserlerinde Anadolu’yu ve onun insanlarını çokça görmüşüzdür” şeklinde konuştu.

Kendilerini bu etkinlikte bir araya getiren Çıtlık ailesine ve Nihat Mustul’a, programa destek olanlara ve sahneye çıkanlara teşekkür eden Kaymakam Akyüz; katılımcılara iyi eğlenceler diledi.

Sunuculuğunu İsa Gostak’ın yaptığı gecede yapılan konuşmaların ardından, 21 halk ozanı aşık sahne aldı. Karacaoğlan’ın eserlerini yanık türkülerle seslendiren aşıklar, dinleyenlerden büyük alkış aldı.

Karacaoğlan türküleriyle dolu gece, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Öte yandan Mersin’den yayın yapan Kanal 33 televizyonu, geceyi kayda aldı. 2. Karacaoğlan Gecesi, önümüzdeki günlerde Kanal 33’te yayınlanacak.

Geceyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyadaki facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 831 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugünden itibaren dikkatiniz yükseliyor ve karmaşık düşüncelerden uzaklaşıyorsunuz. İsteklerinizin yarattığı gerilim devam etse bile arkadaşlarınız ile iletişiminiz güçleniyor ve fikirlerinizi daha kolay ifade edeceksiniz. Bugün ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve keşif gezilerine çıkabilirsiniz. İletişim ve haberleşme trafiğinizin hareketli olacağı bir gün ve projelerinizi arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz. Sürpriz davetler alabilir ve arkadaşlarınız ile birlikte eğlenceli organizasyonlar yapabilir, çevre gezilerine çıkabilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak.  Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızla haberleşebilir ve duyacaklarınızdan etkilenebilirsiniz. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğanların kafası karışık olabilir. Dikkat gerektiren işler yaparken tedbirli olun. İletişim ve haberleşme trafiğinde ortaya çıkabilecek karışıklıklar, düşüncelerinizi etkileyebilir ve fikirleriniz değişebilir. Sevdiklerinizin sıcak ilgisi moralinizi yükseltecek ve karmaşık düşüncelerden uzaklaşacaksınız. Alacağınız teklifler hayal gücünüzü uyandıracak.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi çalışmalarınıza odaklayacaksınız. Kendinizi enerjik ve istekli hissedeceksiniz. İyimser ve yapıcı tavırlarınız ile hem iş arkadaşlarınız, hem de yakınlarınız sizden etkilenecek. Fikirlerinizi güzel bir biçimde ortaya koyabilir, ikna edici olabilirsiniz. Parasal konulara yönelik çalışmalarınızı hızlandıracak ve geleceğe yönelik büyük projeler yapacaksınız. Güçlü ve kararlı tutumunuz ile çevrenizi etkileyebilir, özellikle güce sahip olanların dikkatini çekebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde keyifli, öğlene doğru biraz gergin ve sabırsız olabilirsiniz. Bugün duyduğunuz haberleri ve karşılaştığınız olayları yorumlarken acele etmeyin. Yanlış anlamalar olabileceğini düşünün ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Sözlerden ve davranışlardan etkilenebilirsiniz. Öğle saatlerinde sürpriz gelişmeler olabilir ve ani değişiklikler kafanızı karıştırabilir. Aslında çok hoş fırsatlar karşınıza çıkıyor. Korkularınızı yansıtmak yerine fırsatları şans olarak kullanmayı başarırsanız ilişkileriniz olumlu yönde gelişecek.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve karmaşık duygulardan uzaklaşıp dikkatinizi kendinize yönelteceksiniz. Farklı çevreler ve yaratıcı çalışmalar yapan kişiler ile karşılaşmak keyfinizi yerine getirecek. Kendinize olan güveniniz yükseliyor ve sahip olduğunuz yaratıcı potansiyel uyanıyor. Sevdiğinizle aranızdaki ilişkiler yeni boyutlar kazanacak ve sevdiklerinizi zorlamaktan vazgeçip daha özgür bir tavır içine gireceksiniz. Zihinsel faaliyetinizin hızlandığı bir döneme giriyorsunuz. Ancak sözlerinize özen gösterin ve aklınızdan geçenleri hemen söylemeyin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Duygularınız giderek yoğunlaşıyor ve dikkatinizi isteklerinize yönelteceksiniz. Büyükanne, teyze veya saygı duyduğunuz hanımlar ile ilişkileriniz daha kuvvetli olacak. Bu arada eski dostlarınızla haberleşebilir ve uzun zamandır görmediğiniz eski sevgili ile karşılaşabilirsiniz. Veya eski sevgiliden haber alabilirsiniz. Duygularınız derinleşebilir ve geçmişte yaşadıklarınızı hatırlayabilirsiniz. Gelişmeler yavaş olabilir fakat isteklerinizi gerçekleştirdiğiniz duygusu içinde olacaksınız ve sevdikleriniz ile ilişkileriniz daha sıcak olacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün çeşitli davetler ve teklifler ile karşılaşabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz ve daha önce kafanızı karıştırmış olan düşüncelerden uzaklaştığınızı hissedeceksiniz. Beklentilerinizin gerilimi devam etse bile artık kafanız daha rahat ve projelerinizi tekrar gözden geçirebilirsiniz. Arkadaşlarınızın ve yakınlarınızın desteğini alacaksınız ve fikirlerinizi ortaya koyacaksınız. Daha önce haberleşmeler ve iletişim araçları ile ilgili ortaya çıkmış olan karışıklıklar çözülmeye başlıyor. Çocuklar ve yakınlarınız ile keyifli bir gün geçirebilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar ve alacağınız haberler sizi heyecanlandırabilir. Bazı haberler kafanızın karışmasına neden olacak ve düşünceleriniz derinleşecek. Fakat sorunların üzerinde durmayacak ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. İsteklerinizi gerçekleştirmek için düşünce tarzınızı ve olaylara bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Zaten meydana gelen olaylar, alışkanlıklarınızı değiştirmeniz için sizi zorluyor... Eski arkadaşlarınız ve eskiden önem verdiğiniz olaylar artık değerini kaybedebilir ve başka değerler ile ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Bu arada eski dostlarınızı ihmal etmeseniz iyi olacak...
YAY BURCU YORUMU
Bugün eski dostlarınızla karşılaşabilir ve ani değişikliklerden etkilenebilirsiniz. Açık havada dolaşmak, ilginç mekanları gezmek ve değişik organizasyonlara katılmak keyfinizi yerine getirecek. Sürpriz karşılaşmalar sizi heyecanlandırabilir ve geçmişte yaşadığınız olayları hatırlayabilirsiniz. Aslında özgürlük ihtiyacınızın uyandığı bir dönemdesiniz ve kendinizi özgür hissettirecek konularla ilgilenmek istiyorsunuz. Beklentilerinizin uyandırdığı gerilimi sevdiklerinize yansıtmayın ve moralinizi yükseltecek konularla ilgilenin. Günün ilerleyen saatlerinde önemsediğiniz kişilerle görüşebilir ve ciddiye aldığınız konularla ilgilenebilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişecek ve alacağınız haberler sizi derinden etkileyecek. Düşünceleriniz ve olaylara bakış açınız tamamen değişebilir. İsteklerinizi gözden geçirebilirsiniz ve yaşam felsefenizi değiştirebilirsiniz. Hareket halinde olmak ve değişik insanlar tanımak keyfinizi yerine getirecek. Böylece olaylara farklı açılardan bakan kişilerin dünya görüşü sizi etkileyebilir ve siz de kendinizi yenilemek için gayret gösterebilirsiniz. Radikal değişiklikler yapmak için uygun koşullar meydana geliyor. Ancak ani değişikliklerden rahatsızlık duyabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçirecek ve çeşitli organizasyonlara katılacaksınız. Arkadaşlarınızla buluşabilir, keyif aldığınız programlar yapabilirsiniz. Bu arada karşılaştığınız bazı olaylar düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir ve fikirlerinizi değiştirebilirsiniz. Zaten görüşlerinizin değiştiği bir dönemdesiniz ve eski alışkanlıklarınızı değiştirmek sizin için zor olsa bile artık yapabilirsiniz ve tarzınızı tamamen değiştirebilirsiniz. Yaratıcı çözümleriniz ile dikkat çekici olabilirsiniz. Bugün yakınlarınız ile birlikte keyifli programlar yapabilirsiniz ve çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Duygularınız giderek yükseliyor ve iyimser bir tavır içine giriyorsunuz. Böylece gerilim hissettiğiniz konulardan uzaklaşıp keyif aldığınız kişiler ve saygın çevrelerle görüşecek ve onların desteğini alacaksınız. İsteklerinizi sempatik bir biçimde ifade edebilir, dikkatli ve olumlu tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de sevdiklerinizi etkileyebilirsiniz. Bulunduğunuz ortamda dikkat çekici olacak ve karşı cinsi etkileyeceksiniz. Dostlarınızla birlikte keyifli organizasyonlara katılabilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.