ÇITLIK 3. KAVAL ÇALMA YARIŞMASI YAPILDI

Paylaş
 

Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi’nce düzenlenen ve Mut Kaymakamlığı ile Mut Belediyesi’nin destek verdiği ‘Geleneksel Ödüllü Kaval Çalma Yarışması’nın üçüncüsü, Belediye Sinema Salonunda yapıldı. Ünlü halk ozanı Musa Eroğlu’nun da konuk olduğu ve dinleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği kaval çalma yarışmasında, birinciliği Mehmet Eskioğlu kazandı. 11 kavalcının sahne aldığı yarışmada Musa Arı ikinci, Ali Arpaç ise üçüncü oldu.

Mut’un kültür ve sanat yaşamında çok önemli bir yer edinen, Mut kültürünün tanıtımında, korunmasında ve gelecek kuşaklara aktarılmasında görev üstlenen Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi; Mut Kaymakamlığı ve Mut Belediyesi’nin desteğiyle düzenlediği yarışmayla, çoban geleneğini, kaval çalma kültürünü anımsatmaya ve yaşatmaya çalışıyor. Bu amaçla yola çıkan Mut Çıtlık Dergisi, geleneksel hale gelen Ödüllü Kaval Çalma Yarışmasının bu yıl üçüncüsünü düzenledi.

Belediye Sinema Salonunda yapılan yarışmaya; Kaymakam Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Türk Halk Müziği Sanatçısı Musa Eroğlu ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Sunuculuğunu İsa Gostak’ın yaptığı yarışma öncesi bir konuşma yapan Mut Çıtlık Dergisi Sahibi Nihat Mustul, Mut’un yörük kültürünün egemen olduğu bir memleket olduğunu söyledi. Yörük dendiği zaman çoban, çoban dendiğinde de kaval akla geldiğini belirten Mustul, eskiden çobanların kavalı aşıklarıyla haberleşme aracı olarak kullandığını, bir başkasından dinlediği yaşanmış bir anıyla aktardı. Şimdiki çobanların dağlarda radyo ve cep telefonu çaldığını söyleyen Mustul, “İşte bu kültürü, kaval çalma kültürünü yaşatmak için, 3 yıldır böyle bir ödüllü yarışma yapıyoruz. Başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Türkiye’de ilk kez tek Mut’ta oluyor böyle bir yarışma. O nedenle önemsiyoruz. Mut’un adını duyurduğumuz için önemsiyoruz” dedi. Mustul, yarışma için emek verenlere, destek ve katkı sunanlara, yarışmacılara ve katılan konuklara teşekkürlerini iletti.

Yarışma gecesinde konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, geleneksel olayı gelecek nesillere taşıma amacında olduklarını söyledi. Yılmaz, “Umarım liseye giden çocuklarımızda çalmaya başlar. Yörük deyince; saflık, temizlik, özlük, haslık, cesaret ve bu dağları memleket haline getiren insan geliyor. Bu memleketin Yörük ve Türkmen olması, her zaman bu memleketin ayakta kalmasında başrolleri oynayacak insanlar üretmiştir. Yörük ve Türkmenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasında geçen hafta yaptıkları Musa Eroğlu Sevgi Parkı ve yontusu açılışına da değinen ve açılışla ilgili yapılan eleştirileri de yanıtlayan Başkan Yılmaz; ülkedeki kötü gidişe dur demek, sevgi ve barışın çoğaldığı bir ülke isteklerinden dolayı ülkeye bir mesaj vermek istediklerini söyledi. Her ne kadar güzel yapmaya çalışsalar da zaman zaman eleştiriler aldıklarını belirten Yılmaz, eleştirilere anlattığı bir kurt-kuzu hikayesiyle yanıt verdi.  Başkan Yılmaz şöyle konuştu: “Bu memleketi kucaklayan herkes bizimle her türlü yürümeye hazırdır. Ne olursak olalım, bu ilçenin bütün kültürüyle, bütün dinamikleriyle, seven veya sevmeyeniyle beraber aile olmak zorundayız.”

İlçenin kültür ve sanat alanında önemli ve faydalı işler yapan Çıtlık ailesine teşekkür eden Kaymakam Mehmet Ali Akyüz, “Karacaoğlan’ın memleketinde, Torosların bağrında yerel kültürümüzü yaşatma adına böylesi bir adımı önemsiyorum” şeklinde konuştu.

Gecede konuşan Türk Halk Müziğinin yaşayan efsane ismi Musa Eroğlu ise, “Mut’ta şimşekleri çaktıracağız. Hem birbirimizi göreceğiz, hem ortalık aydınlanacak, hem yüzlerimizi göreceğiz, yönümüzü göreceğiz. Bunun adımını attık. Amacımız insanlara sabahleyin günaydın demeyi öğreneceğiz ve uygulayacağız. Bu karanlıkta olmaz. Karanlıkta kimseye göz kırpamayız. Aydınlanacağız, şimşek çakmıştır” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından, kaval çalma yarışmasına geçildi. 11 kişinin katıldığı yarışmada yanık türküleri kavallarıyla çalan yarışmacılar, geceye katılan konuklardan beğeni topladı.

Her yarışmacının iki parça çaldığı yarışmanın sonunda, 5 kişilik jüri sonuçları açıkladı.

Çıtlık Geleneksel 3. Kaval Çalma Yarışmasının bu yılki birincisi, Kavaklı Mahallesinden katılan Mehmet Eskioğlu oldu. Yarışmada ikinciliği Çivi Mahallesinden Musa Arı alırken, Dere Mahallesi Muhtarı Ali Arpaç üçüncü oldu. Dereceye girenlerden birinciye bin 500 TL, ikinciye bin TL ve üçüncüye 750 TL para ödülü verildi.

Dereceye girenler ödüllerini; Kaymakam Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz ve Halk Ozanımız Musa Eroğlu’nun elinden aldılar.

Ödül töreni ve toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

Kaval Çalma Yarışma gecesiyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

mehmet eskioğlu

Yarışma Birincisi Mehmet Eskioğlu

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 643 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Dostlarınızla haberleşebilir, yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz. Sevdikleriniz ve yakın akrabalarınızla ilişkileriniz sıcak olacak. Bu bayram keyfiniz yerinde ve sorunlar ile pek fazla ilgilenmeyeceksiniz. Ayrıca değer verdiğiniz kişilerin sıcak ilgisi ve size özel ilgi göstermelerinden etkileneceksiniz ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ailenin saygı duyulan kişilerini ziyaret edebilirsiniz. Yaşam felsefenizin değiştiğini hissedeceksiniz ve kendinizden memnun olacaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde sürpriz misafirleriniz olabilir.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacak ve içinizden yükselen kuvvetli arzularla harekete geçeceksiniz. Yolculuk yapabilir, keyifli organizasyonlara katılabilirsiniz. Sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşacak ve eğlenceli vakit geçireceksiniz. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanabilir. Üzerinizde baskı duygusu yaratan konulara farklı açılardan bakabilirsiniz. Önem verdiğiniz kişilerden uzakta olmak isteyebilirsiniz ve bayram boyunca keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Şehir dışına gidememiş olanlar ise, dinlenerek geçirmek isteyebilirler fakat beklemediğiniz misafirleriniz olabilir ve eski günleri konuşarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz ve sevdiklerinizin sorunları ile ilgileneceksiniz. Bu arada pek çok işi bir arada yapabilirsiniz. Fakat aceleci bir tavır içinde bulunmasanız iyi olacak. Yoksa yanlış anlamalar ve duygusal gerilimler olabilir. Sabah saatlerinde karşılaştığınız bazı olaylara duygusal tepkiler göstermeniz mümkün. Duygularınızı denetleyin ve kendi inandığınız ve doğru bulduğunuz davranışları çevrenizdeki kişilere kabul ettirmeye çalışmayın. Özellikle sevdiğinize anlayışlı davranmaya özen göstermelisiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bayram sabahına keyifli uyanacak ve yakınlarınız ile haberleşeceksiniz. Daha önce korktuğunuz ve baskı duygusu uyandırmış konulardan tamamen uzaklaştığınızı hissedeceksiniz. Yakınlarınız ile haberleşebilir ve sevdiklerinizin ziyaretine gitmek için çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz. Hareket halinde olmak, keyfinizi yerine getirecek. Bugün kendinizi her zaman olduğundan daha rahat hissedeceksiniz ve sizin yapıcı tavırlarınız çevrenize yansıyacak. İlişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Mantıklı ve kararlı tavırlarınız ile hem sevdiğinizi, hem de yakınlarınızı etkileyeceksiniz. Farklı çevreler ve yabancılar ile iletişiminiz güçleniyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Güne keyifli ve enerjik başlayacaksınız. İsteklerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilir ve olumlu davranışlarınız ile çevrenizi etkileyebilirsiniz. Sorumluluk hissettiğiniz konu ile ilgili üzerinizdeki baskıdan kurtulacak ve yapıcı bir tavır içine gireceksiniz. Böylece korktuğunuz durumlar ve endişelerinizden uzaklaşacaksınız ve kendinize olan güveniniz yükselecek. Ayrıca sevdiğinizin ilgisi ve yakınlarınızın sıcak davranışları duygularınızı yükseltecek ve kafanızı karıştıran sorunlardan uzaklaşmayı başaracaksınız. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ve yakınlarınız ziyaretinize gelebilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hassas ve alıngan olabileceğiniz bir gün. Karşılaştığınız olaylara duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Sorunların üzerine gitmeyin ve özellikle sevdiklerinizi eleştirmekten kaçının. Aslında duygularınızı aklınız ile denetlemeniz mümkün. Yeni tanıştığınız kişiler ve özellikle yabancı ortamlarda bulunmak keyfinizi yerine getirecek. Çevrenizin saygı duyduğu kişilerin size olan ilgisi moralinizi yükseltebilir. Dışarı çıkmak, hareket halinde olmak ve arkadaşlarınız ile birlikte yapacağınız organizasyonlar, karamsar halinizi dağıtmanıza yardımcı olacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız ani haberlerden etkilenebilir ve daha farklı düşünmeye başlayabilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ziyaretinize gelebilir veya eski arkadaşlarınızla karşılaşabilirsiniz. Alacağınız haberler ve sürpriz karşılaşmalar sizi heyecanlandıracak. Aynı zamanda fikirlerinizi tamamen değiştirecek kişiler ile karşılaşmanız mümkün. Daha yapıcı ve olumlu davranabilirsiniz. Özellikle sevdikleriniz ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Sevdiğiniz ile birlikte keyifli programlar yapabilirsiniz ve seyahate çıkabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz ve kendinizden memnun olacaksınız. İsteklerinizi güzel ifade edebilir, etkileyici ve dikkat çekici olabilirsiniz. Gençler ile iletişiminiz güçlü olacak. Çocuklar, kardeşler ve arkadaşlarınız ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Bugün yakınlarınızın ziyaretine gidebilir, çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Seyahatte olanlar bulundukları yerlerde yeni arkadaşlar edinebilir ve keyifli dostluklar kurabilirler. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişki daha sıcak olacak ve isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyacaksınız.
YAY BURCU YORUMU
Bugün eski dostlarınızla karşılaşabilir ve ani değişikliklerden etkilenebilirsiniz. Açık havada dolaşmak, ilginç mekanları gezmek ve değişik organizasyonlara katılmak keyfinizi yerine getirecek. Sürpriz karşılaşmalar sizi heyecanlandırabilir ve geçmişte yaşadığınız olayları hatırlayabilirsiniz. Aslında özgürlük ihtiyacınızın uyandığı bir dönemdesiniz ve kendinizi özgür hissettirecek konularla ilgilenmek istiyorsunuz. Beklentilerinizin uyandırdığı gerilimi sevdiklerinize yansıtmayın ve moralinizi yükseltecek konularla ilgilenin. Günün ilerleyen saatlerinde önemsediğiniz kişilerle görüşebilir ve ciddiye aldığınız konularla ilgilenebilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde çeşitli hayalleriniz ve geleceğe yönelik istekleriniz olabilir. Ve güne keyifli başlayacaksınız. İsteğini gerçekleştirmiş kişilerin keyifli halini çevrenize yansıtacaksınız. Sevdiklerinizi ve yakınlarınızı arayabilir, ziyaretine gidebilirsiniz. Ayrıca seyahate çıkmak, çevre gezileri ve eğlenceli organizasyonlara katılabilir, önem verdiğiniz aile büyüklerinin ziyaretine gidebilirsiniz. İsteklerini güzel ifade edecek ve hem çevrenizdeki kişileri etkileyeceksiniz, hem de projeleriniz ile ilgili ön hazırlık yapmış olacaksınız.
KOVA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve baskı duygusu hissettiğiniz konular ile ilgilenmeyeceksiniz. Seyahatler, eğlenceli organizasyonlar ve kalabalık ortamlarda keyifli vakit geçireceksiniz. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ile haberleşebilir, onların ziyaretine gidebilirsiniz. Keyifli ve rahat tavırlarınız ile hem sevdiklerinizi rahatlatacaksınız, hem de kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Özellikle seyahate çıkma fırsatını bulmuş olanlar, yolculuklar sırasında karşılaştıkları kişiler ile dostluk ilişkileri kurabilirler. Fakat hemen samimi olmasanız iyi olacak. Kendinize özel bilgiler aktarırken dikkatli olun. Yanlış anlamalar olabilir.
BALIK BURCU YORUMU
Olaylara bakış açınız değişiyor. Saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve yaşadıklarınıza daha detaylı bakabilirsiniz. Bu arada farkına varacağınız bazı ayrıntılar sizi etkileyebilir ve geçmişte yaşadığınız benzer durumları hatırlayabilirsiniz. Bugün kendinizi daha farklı hissedeceksiniz ve olaylar karşısında sabırlı davranacaksınız. Büyüklerinizin ziyaretine gidebilirsiniz ve eski dostlarınız ile haberleşebilirsiniz. Gelenekler ve çeşitli kültürler hakkında çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz.

bahis siteleri

matbet

lotcasino.com

bahismobilodeme.com

domingossport.com

mobilbahisodeme.com

milanobet

deneme bonusu veren siteler

uzmanwin.com

mobil ödeme bahis

tipobet

canliturkcasino.com

betcosport.com

escort istanbul