ÇITLIK 3. KAVAL ÇALMA YARIŞMASI YAPILDI

Paylaş
 

Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi’nce düzenlenen ve Mut Kaymakamlığı ile Mut Belediyesi’nin destek verdiği ‘Geleneksel Ödüllü Kaval Çalma Yarışması’nın üçüncüsü, Belediye Sinema Salonunda yapıldı. Ünlü halk ozanı Musa Eroğlu’nun da konuk olduğu ve dinleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği kaval çalma yarışmasında, birinciliği Mehmet Eskioğlu kazandı. 11 kavalcının sahne aldığı yarışmada Musa Arı ikinci, Ali Arpaç ise üçüncü oldu.

Mut’un kültür ve sanat yaşamında çok önemli bir yer edinen, Mut kültürünün tanıtımında, korunmasında ve gelecek kuşaklara aktarılmasında görev üstlenen Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi; Mut Kaymakamlığı ve Mut Belediyesi’nin desteğiyle düzenlediği yarışmayla, çoban geleneğini, kaval çalma kültürünü anımsatmaya ve yaşatmaya çalışıyor. Bu amaçla yola çıkan Mut Çıtlık Dergisi, geleneksel hale gelen Ödüllü Kaval Çalma Yarışmasının bu yıl üçüncüsünü düzenledi.

Belediye Sinema Salonunda yapılan yarışmaya; Kaymakam Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Türk Halk Müziği Sanatçısı Musa Eroğlu ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Sunuculuğunu İsa Gostak’ın yaptığı yarışma öncesi bir konuşma yapan Mut Çıtlık Dergisi Sahibi Nihat Mustul, Mut’un yörük kültürünün egemen olduğu bir memleket olduğunu söyledi. Yörük dendiği zaman çoban, çoban dendiğinde de kaval akla geldiğini belirten Mustul, eskiden çobanların kavalı aşıklarıyla haberleşme aracı olarak kullandığını, bir başkasından dinlediği yaşanmış bir anıyla aktardı. Şimdiki çobanların dağlarda radyo ve cep telefonu çaldığını söyleyen Mustul, “İşte bu kültürü, kaval çalma kültürünü yaşatmak için, 3 yıldır böyle bir ödüllü yarışma yapıyoruz. Başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Türkiye’de ilk kez tek Mut’ta oluyor böyle bir yarışma. O nedenle önemsiyoruz. Mut’un adını duyurduğumuz için önemsiyoruz” dedi. Mustul, yarışma için emek verenlere, destek ve katkı sunanlara, yarışmacılara ve katılan konuklara teşekkürlerini iletti.

Yarışma gecesinde konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, geleneksel olayı gelecek nesillere taşıma amacında olduklarını söyledi. Yılmaz, “Umarım liseye giden çocuklarımızda çalmaya başlar. Yörük deyince; saflık, temizlik, özlük, haslık, cesaret ve bu dağları memleket haline getiren insan geliyor. Bu memleketin Yörük ve Türkmen olması, her zaman bu memleketin ayakta kalmasında başrolleri oynayacak insanlar üretmiştir. Yörük ve Türkmenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasında geçen hafta yaptıkları Musa Eroğlu Sevgi Parkı ve yontusu açılışına da değinen ve açılışla ilgili yapılan eleştirileri de yanıtlayan Başkan Yılmaz; ülkedeki kötü gidişe dur demek, sevgi ve barışın çoğaldığı bir ülke isteklerinden dolayı ülkeye bir mesaj vermek istediklerini söyledi. Her ne kadar güzel yapmaya çalışsalar da zaman zaman eleştiriler aldıklarını belirten Yılmaz, eleştirilere anlattığı bir kurt-kuzu hikayesiyle yanıt verdi.  Başkan Yılmaz şöyle konuştu: “Bu memleketi kucaklayan herkes bizimle her türlü yürümeye hazırdır. Ne olursak olalım, bu ilçenin bütün kültürüyle, bütün dinamikleriyle, seven veya sevmeyeniyle beraber aile olmak zorundayız.”

İlçenin kültür ve sanat alanında önemli ve faydalı işler yapan Çıtlık ailesine teşekkür eden Kaymakam Mehmet Ali Akyüz, “Karacaoğlan’ın memleketinde, Torosların bağrında yerel kültürümüzü yaşatma adına böylesi bir adımı önemsiyorum” şeklinde konuştu.

Gecede konuşan Türk Halk Müziğinin yaşayan efsane ismi Musa Eroğlu ise, “Mut’ta şimşekleri çaktıracağız. Hem birbirimizi göreceğiz, hem ortalık aydınlanacak, hem yüzlerimizi göreceğiz, yönümüzü göreceğiz. Bunun adımını attık. Amacımız insanlara sabahleyin günaydın demeyi öğreneceğiz ve uygulayacağız. Bu karanlıkta olmaz. Karanlıkta kimseye göz kırpamayız. Aydınlanacağız, şimşek çakmıştır” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından, kaval çalma yarışmasına geçildi. 11 kişinin katıldığı yarışmada yanık türküleri kavallarıyla çalan yarışmacılar, geceye katılan konuklardan beğeni topladı.

Her yarışmacının iki parça çaldığı yarışmanın sonunda, 5 kişilik jüri sonuçları açıkladı.

Çıtlık Geleneksel 3. Kaval Çalma Yarışmasının bu yılki birincisi, Kavaklı Mahallesinden katılan Mehmet Eskioğlu oldu. Yarışmada ikinciliği Çivi Mahallesinden Musa Arı alırken, Dere Mahallesi Muhtarı Ali Arpaç üçüncü oldu. Dereceye girenlerden birinciye bin 500 TL, ikinciye bin TL ve üçüncüye 750 TL para ödülü verildi.

Dereceye girenler ödüllerini; Kaymakam Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz ve Halk Ozanımız Musa Eroğlu’nun elinden aldılar.

Ödül töreni ve toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

Kaval Çalma Yarışma gecesiyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

mehmet eskioğlu

Yarışma Birincisi Mehmet Eskioğlu

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 602 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Heyecanlı ve istekli olacaksınız. Bakımlı ve güzel görünmek için kendinize özen göstereceksiniz ve çevrenizdeki kişileri etkileyeceksiniz. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz giderek yükseliyor. Bugün söylemek istediklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. İletişim ve haberleşme trafiğinizin hareketli olacağı bir gün. Grup çalışmaları yapabilirsiniz ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olabilirsiniz. Olumlu ve anlayışlı tavırlarınız ile hem karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz, hem de hoş fırsatlar ile karşılaşacaksınız. Şansınızı iyi değerlendirmek için gayret gösterin.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün duygusal yoğunluğunuzun azaldığını hissedeceksiniz ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran durumlar ile başa çıkabilirsiniz. Özellikle saygı duyduğunuz kişilerin olumlu ve anlayışlı tavırlarından etkileneceksiniz ve siz de iyimser açıdan olayları değerlendireceksiniz. Böylece zorlukların içinde fırsatların doğduğunu anlayabilirsiniz. Şanssızlık gibi görünen olayları şansa dönüştürebilirsiniz. Kariyer yapmak veya sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler bazı fırsatlar ile karşılaşabilirler.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayacaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Bu arada tuhaf rüyalar görebilirsiniz ve duygularınız derinleşebilir. Rüyalarınızı fazla önemsemeyin. Kayıplar ve kazançlar aynı zamanda ortaya çıkabilir. Kayıplar yerine kazançlara odaklanırsanız, başarılı olacaksınız. Hanım arkadaş ve yakınlarınız sizi destekleyecek. Ayrıca sevdiğinizin ilgisi moralinizi yükseltecek. Bu arada karşılaştığınız olaylar ve kişiler hayal gücünüzü harekete geçirebilir. Ancak şüpheci bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve endişelerinizi çevrenize yansıtmayın. Aslında hayal gücünüzü yapıcı ve yaratıcı yönde kullanabilirsiniz
YENGEÇ BURCU YORUMU
Kendinizden daha güçlü kişileri karşınıza almayın ve güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Bugün ilham ve sezgileriniz yükseliyor. Gördüğünüz rüyaları önemseyin. Mesaj veren rüyalar görebilirsiniz. Ayrıca niyet ederek uyuduğunuz zaman rüyanızda niyetinizi görmeniz de mümkün. Aldığınız sorumluluklar ile başa çıkmanız zor olabilir veya parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Gelişmeler beklediğinizden daha farklı olabilir ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Ancak geriliminizi sevdiklerinize yansıtmasanız iyi olacak. Sorunları büyütmekten kaçının ve harcamalarınıza özen gösterin.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi güçlü hissedeceksiniz. Kendinize olan güveninizi yükselten gelişmeler meydana gelecek. Ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz. Ayrıca isteklerinizi güzel ifade edebilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Girdiğiniz ortamlarda tüm dikkati üzerinize çekebilirsiniz. Bugün çekiciliğiniz üzerinizde... Hem kıyafetiniz ve duruşunuz ile etkileyeceksiniz, hem de fikirleriniz ve anlayışlı tavırlarınız ile karşı cinsi etkileyeceksiniz. İstekleriniz büyük olabilir fakat sempatik ve neşeli tavırlarınız etkileyici olacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Duygusal ve heyecanlı olabilirsiniz. Karşılaştığınız olaylar ve alacağınız haberler duygusal karmaşa yaşamanıza neden olabilir. İsteklerinizi ortaya koymak için aceleci davranmayın. Yanlış anlamalar olabilir. Bugün dikkat gerektiren konulara yönelik çalışmalar yaparken tedbirli olmanız gerekiyor. Yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve karşılaştığınız olaylar kafanızı karıştırabilir. İsteklerinizi ortaya koymanız pek kolay olmayacak. Çünkü çok fazla kritik edebilirsiniz ve düşünceleriniz bilincinizin derinliklerine inebilir. Geçmişte yaşadıklarınızı hatırlatan durumlar ile karşılaşabilirsiniz ve idealleriniz tamamen değişebilir.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler keyfinizi yerine getirecek. İletişim ve haberleşme trafiğinizin hareketli olacağı bir dönemdesiniz. Dikkatiniz yüksek olacak. Böylece duygularınızı aklınız ile denetlemeyi başaracaksınız. Projelerinizi gerçekleştirmek için büyük bir gayret içine girebilirsiniz. Bu arada güç mücadelesi yapmasanız iyi olacak. Sabırsız ve tahammülsüz bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek. Ani değişiklikler olabilir.
AKREP BURCU YORUMU
Parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir ve yapabileceğinizden daha büyük beklentiler içinde olabilirsiniz. Fakat bugün kendinizi daha güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Sabahın erken saatlerinde hayal gücünüzü uyandıran gelişmeler olabilir. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve yakınlarınız ile ilişkileriniz yeni boyutlar kazanabilir. Bugün korkularınızdan uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi ideallerinize odaklayacaksınız. Sizi destekleyen güçlü dostlarınızın desteğini alabilirsiniz. İsteklerinizin değiştiği bir dönemdesiniz ve önemli işler yapmak istiyorsunuz. Saygın çevreler sizi destekleyecek ve kendinizi önemli biri olarak hissedeceksiniz.
YAY BURCU YORUMU
İlginç rüyalar görmüş olabilirsiniz ve düşünceleriniz derinleşmiş olabilir. Ancak fikirleriniz değişiyor. Farklı projeleriniz olabilir ve yakınlarınızın düşüncelerinden etkilenebilirsiniz. Ancak duygusal karmaşa uyandıran konulardan uzaklaşıp olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz. Seyahat etmek ve farklı çevrelerde bulunmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar, yepyeni düşünceler uyandırabilir. Bu arada tartışmalardan uzak durmanız gerekiyor. Çünkü yanlış anlamalar meydana gelebilir. İddiacı ve tartışmacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının.
OĞLAK BURCU YORUMU
Yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Ancak karşılaştığınız olaylar fikirlerinizi değiştirmenize neden olabilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var. Etkileyici kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Şimdiye kadar aklınıza gelmeyen konular şimdi size ilginç gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı olmanız gerekiyor. Bu arada parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir veya bazı karışıklıklar ile başa çıkmanız gerekebilir. Kendinizi fazla zorlamayın ve sevdiklerinize karşı anlayışlı davranın.
KOVA BURCU YORUMU
Özgür olmak için kuvvetli arzular duyacaksınız ve sizi özgürleştireceğini düşündüğünüz projeler yapacaksınız. Fikirlerinizi arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz ve isteklerinizi heyecanlı bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Bu arada en derin duygularınız ve istekleriniz uyanabilir ve bazı duygularınızı gizlemek isteyebilirsiniz ancak karşılaştığınız olaylar ve kişiler isteklerinizi ortaya koymanıza neden olacak. Aslında fikirlerinizi hoş bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve etkileyici olabilirsiniz. Bu arada sürprizler olabilir ve eski isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Güne farklı bir heyecan ile başlayabilirsiniz ve önem verdiğiniz her ne var ise, bunlar ile ilgilenebilirsiniz. Tarih, geçmişte yaşanmış olaylar, büyüklerinizin yaşadıkları ve gelenekleri önemseyebilirsiniz. Ancak dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklamanız ve planlı davranmanız gerekiyor. Karşılaştığınız kişiler veya alacağınız haberler hayal gücünüzü uyandırabilir ve eskiden yaşadığınız olayları ve arkadaşlarınızı hatırlayabilirsiniz. Karmaşık düşüncelerden uzaklaşın ve dedikodular ile fazla ilgilenmeyin. Bu arada bazı arkadaşlarınızın size ihtiyacı olabilir. Ayrıca çocuklar ve yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.