ÇITLIK 3. KAVAL ÇALMA YARIŞMASI YAPILDI

3. kaval çalma yarışması
Paylaş
 

Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi’nce düzenlenen ve Mut Kaymakamlığı ile Mut Belediyesi’nin destek verdiği ‘Geleneksel Ödüllü Kaval Çalma Yarışması’nın üçüncüsü, Belediye Sinema Salonunda yapıldı. Ünlü halk ozanı Musa Eroğlu’nun da konuk olduğu ve dinleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği kaval çalma yarışmasında, birinciliği Mehmet Eskioğlu kazandı. 11 kavalcının sahne aldığı yarışmada Musa Arı ikinci, Ali Arpaç ise üçüncü oldu.

Mut’un kültür ve sanat yaşamında çok önemli bir yer edinen, Mut kültürünün tanıtımında, korunmasında ve gelecek kuşaklara aktarılmasında görev üstlenen Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi; Mut Kaymakamlığı ve Mut Belediyesi’nin desteğiyle düzenlediği yarışmayla, çoban geleneğini, kaval çalma kültürünü anımsatmaya ve yaşatmaya çalışıyor. Bu amaçla yola çıkan Mut Çıtlık Dergisi, geleneksel hale gelen Ödüllü Kaval Çalma Yarışmasının bu yıl üçüncüsünü düzenledi.

Belediye Sinema Salonunda yapılan yarışmaya; Kaymakam Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Türk Halk Müziği Sanatçısı Musa Eroğlu ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Sunuculuğunu İsa Gostak’ın yaptığı yarışma öncesi bir konuşma yapan Mut Çıtlık Dergisi Sahibi Nihat Mustul, Mut’un yörük kültürünün egemen olduğu bir memleket olduğunu söyledi. Yörük dendiği zaman çoban, çoban dendiğinde de kaval akla geldiğini belirten Mustul, eskiden çobanların kavalı aşıklarıyla haberleşme aracı olarak kullandığını, bir başkasından dinlediği yaşanmış bir anıyla aktardı. Şimdiki çobanların dağlarda radyo ve cep telefonu çaldığını söyleyen Mustul, “İşte bu kültürü, kaval çalma kültürünü yaşatmak için, 3 yıldır böyle bir ödüllü yarışma yapıyoruz. Başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Türkiye’de ilk kez tek Mut’ta oluyor böyle bir yarışma. O nedenle önemsiyoruz. Mut’un adını duyurduğumuz için önemsiyoruz” dedi. Mustul, yarışma için emek verenlere, destek ve katkı sunanlara, yarışmacılara ve katılan konuklara teşekkürlerini iletti.

Yarışma gecesinde konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, geleneksel olayı gelecek nesillere taşıma amacında olduklarını söyledi. Yılmaz, “Umarım liseye giden çocuklarımızda çalmaya başlar. Yörük deyince; saflık, temizlik, özlük, haslık, cesaret ve bu dağları memleket haline getiren insan geliyor. Bu memleketin Yörük ve Türkmen olması, her zaman bu memleketin ayakta kalmasında başrolleri oynayacak insanlar üretmiştir. Yörük ve Türkmenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasında geçen hafta yaptıkları Musa Eroğlu Sevgi Parkı ve yontusu açılışına da değinen ve açılışla ilgili yapılan eleştirileri de yanıtlayan Başkan Yılmaz; ülkedeki kötü gidişe dur demek, sevgi ve barışın çoğaldığı bir ülke isteklerinden dolayı ülkeye bir mesaj vermek istediklerini söyledi. Her ne kadar güzel yapmaya çalışsalar da zaman zaman eleştiriler aldıklarını belirten Yılmaz, eleştirilere anlattığı bir kurt-kuzu hikayesiyle yanıt verdi.  Başkan Yılmaz şöyle konuştu: “Bu memleketi kucaklayan herkes bizimle her türlü yürümeye hazırdır. Ne olursak olalım, bu ilçenin bütün kültürüyle, bütün dinamikleriyle, seven veya sevmeyeniyle beraber aile olmak zorundayız.”

İlçenin kültür ve sanat alanında önemli ve faydalı işler yapan Çıtlık ailesine teşekkür eden Kaymakam Mehmet Ali Akyüz, “Karacaoğlan’ın memleketinde, Torosların bağrında yerel kültürümüzü yaşatma adına böylesi bir adımı önemsiyorum” şeklinde konuştu.

Gecede konuşan Türk Halk Müziğinin yaşayan efsane ismi Musa Eroğlu ise, “Mut’ta şimşekleri çaktıracağız. Hem birbirimizi göreceğiz, hem ortalık aydınlanacak, hem yüzlerimizi göreceğiz, yönümüzü göreceğiz. Bunun adımını attık. Amacımız insanlara sabahleyin günaydın demeyi öğreneceğiz ve uygulayacağız. Bu karanlıkta olmaz. Karanlıkta kimseye göz kırpamayız. Aydınlanacağız, şimşek çakmıştır” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından, kaval çalma yarışmasına geçildi. 11 kişinin katıldığı yarışmada yanık türküleri kavallarıyla çalan yarışmacılar, geceye katılan konuklardan beğeni topladı.

Her yarışmacının iki parça çaldığı yarışmanın sonunda, 5 kişilik jüri sonuçları açıkladı.

Çıtlık Geleneksel 3. Kaval Çalma Yarışmasının bu yılki birincisi, Kavaklı Mahallesinden katılan Mehmet Eskioğlu oldu. Yarışmada ikinciliği Çivi Mahallesinden Musa Arı alırken, Dere Mahallesi Muhtarı Ali Arpaç üçüncü oldu. Dereceye girenlerden birinciye bin 500 TL, ikinciye bin TL ve üçüncüye 750 TL para ödülü verildi.

Dereceye girenler ödüllerini; Kaymakam Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz ve Halk Ozanımız Musa Eroğlu’nun elinden aldılar.

Ödül töreni ve toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

Kaval Çalma Yarışma gecesiyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

mehmet eskioğlu

Yarışma Birincisi Mehmet Eskioğlu

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 466 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha rahat ve sakin hissedeceksiniz. Gençlik ve güzellik konularına odaklanabilirsiniz. Güzellik ve sağlık amaçlı şifa yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Cesur ve atak tavırlarınız ile dikkat çekici olacaksınız. Ancak hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmasanız iyi olacak. Parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir ve sevdiğinizi zorluyor olabilirsiniz. Ayrıca yapabileceğinizden çok daha büyük sorumluluklar almış da olabilirsiniz. Aceleci davranmayın çünkü sürpriz değişiklikler olabilir. Bu arada daha önce almadığınız sorumluluklara şimdi talip olabilirsiniz. Ancak biraz tedbirli davranın ve sevdiklerinizin önerilerini dinleyin. Karşınıza çıkan fırsatları küçümsemeyin.
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz bir yakınınızdan alacağınız teklif sizi heyecanlandıracak. Yeni sorumluluklar alabilirsiniz ve ciddi işler yapmak için harekete geçebilirsiniz. Hatta daha önce yapmış olduğunuz konudan tamamen farklı konular ile ilgilenebilirsiniz. Kazanmak ve başarılı olmak için kuvvetli arzular duyacaksınız ve bu arada kendinizi zorlayacaksınız. Girişimde bulunmadan önce bazı korkularınız uyanabilir. Ancak geleceğe yönelik isteklerinizi gerçekleştirmek için korkularınız ile başa çıkmanız ve bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bugün önemli kişiler ile görüşebilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde bazı kaygılar ile uyanabilirsiniz. Fakat kendinizi güçlü hissedeceksiniz ve çalışmalarınızı hızlandıracaksınız. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz. Bu arada yeni teklifler ile karşılaşmanız mümkün. Ayrıca siz de projelerinizi ortaya koyabilirsiniz. Bu arada konu ile ilgisi olmayan kişilere planlarınızı anlatmayın. Arkadaşlarınız iyi niyetli olsa bile kafanızı karıştırabilirler. Bu arada çocuklar ve iş arkadaşlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Gün içinde karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak ve girişimde bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derin olabilir ve en derin istekleriniz açığa çıkabilir. Heyecan duyacağınız haberler alabilirsiniz ve uzun zamandır beklediğiniz gelişmeler sizin istediğiniz yönde gerçekleşebilir. Fakat hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Kendinizi fazla zorlamayın. Seyahatler, tatil programları ve fizik güç gerektiren konular ile ilgilenebilirsiniz. Cinsel potansiyelinizin yükseldiği bir dönem... Kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar çekici gelebilir. Seyahatler sırasında etkileneceğiniz kişi ile karşılaşmanız mümkün.
ASLAN BURCU YORUMU
Kendinizi güçlü ve iyi hissettiğiniz bir dönemdesiniz. Gelişmeler yavaş olabilir fakat sizin istediğiniz yönde oluşuyor ve bu durum moralinizi yükseltiyor. Eskiden önemsediğiniz konulara daha farklı açılardan bakabilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Ev almak, evlenmek, çocuk sahibi olmak veya ortaklık benzeri konular ilginizi çekecek. İlginç kişiler ile iş birliği yapabilirsiniz ve yaratıcı fikirleriniz ile çevrenizi etkileyebilirsiniz. Özgür ve güçlü kişilerin desteğini alacaksınız. Ayrıca farklı çözümleriniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Tuhaf kaygılarınız olabilir... İçinde bulunduğunuz durumu gözden geçireceksiniz. Hem geleceğe yönelik istekleriniz değişmiş olabilir, hem de geçmişte yaşamış olduklarınızı sorgulayabilirsiniz. Özellikle annenizin davranışlarını inceleyebilirsiniz ve ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Artık içinde bulunduğunuz duruma daha farklı bir açıdan bakacaksınız ve düşünceleriniz tamamen değişecek. Eski kararlarınızdan vaz geçebilirsiniz. Bu arada sağlığınıza özen gösterin. Özellikle ilaç kullanırken tedbirli olun. Dikkatinizi dağıtan sorunlardan uzaklaşın ve yakınlarınızı kritik etmekten vazgeçin. Dikkatinizi kendinize yöneltin.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duyguların derinliklerinden sıyrılacaksınız ve bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz... Bu arada parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Veya yapabileceğinizden daha büyük sorumluluklar almış olabilirsiniz ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Kendinizi çok fazla zorlamayın ve şimdilik olayları akışına bırakın. Öfkeli ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Sağlığınıza özen göstermeniz gereken bir dönemdesiniz. Daha önce ihmal ettiğiniz her ne varsa, şimdi karşınıza çıkabilir. Lakin sağlığınızı ihmal etmeseniz iyi olacak! Beslenmenize ve uykunuza özen göstermeniz gerekiyor.
AKREP BURCU YORUMU
Çevre gezileri, seyahatler ve eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve yaşam enerjiniz yüksek. Ancak isteklerinizin gerçekleşmesi için gelişmeleri beklemeniz gerekiyor. Bu arada evle ilgili konular veya çocuklar, kardeşler ile ilgili karışıklıklar kafanızı karıştırabilir. Fakat bugün dikkatinizi sizi heyecanlandıran konulara yönelteceksiniz. Güçlü dostlarınız, gücüne güvendiğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde önemsediğiniz aile büyükleri ile ilgilenmeniz gerekebilir. Özellikle sorumluluk hissettiğiniz kişiler ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler tarzınızı değiştirmenize neden olabilir.
YAY BURCU YORUMU
Bugün önceden planlanmış bir davete gidebilirsiniz. Eski dostlarınızla karşılaşmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Endişelerinizi ve karamsar duygularınızı sevdiğinize ve dostlarınıza yansıtmaktan kaçının. Sevdiğinizin davranışlarını izleyebilir ve meydana gelen değişikliğin nedenlerini çözmeye çalışabilirsiniz. Beklemediğiniz davranışlar ve olaylar karşısında duygularınız karışabilir fakat mantığınız ile hareket ederseniz, sorunları çözebilirsiniz. Bu arada sevdiğinizin sizi anlamadığını düşüneceksiniz ancak o da ihmal edildiğini düşünebilir. Arkadaşlarınıza ayırdığınız zamanın bir kısmını sevdiğinize ayırın ve duygularınızı anlatmayı deneyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
Tepkilerinizi denetlemeniz pek kolay değil. Özellikle isteklerinizin yükseldiği bir dönemde sakin ve uyumlu durabilmek zor... Fakat yabancı ortamlar ve farklı mekanlar size çekici gelecek. Ayrıca yeni yerler keşfetmek, keyfinizi yerine getirecek. Bugün açık havada dolaşabilirsiniz veya seyahat hazırlıkları yapabilirsiniz. Yabancı ülkeler veya değişik felsefeye sahip kişiler, ilginizi çekecek. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklara karşı tedbirli olun. Günün ilerleyen saatlerinde uzaklarda yaşayan ve uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ziyaretinize gelebilir. Veya siz onların ziyaretine gitmek için yolculuk hazırlıkları yapabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Duygusal gerilimden uzaklaşıp mantıklı davranacaksınız. Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Sabırsız ve tahammülsüz olduğunuz konulara yönelik fikirleriniz değişiyor ve buna bağlı olarak duygularınız da değişiyor. İsteklerinizi hoş bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve daha önce önem verdiğiniz her ne var ise, size artık önemli gelmediğini anlayabilirsiniz. Veya en azından kendinizi ve çevrenizi zorlamaktan vazgeçebilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için eski alışkanlıklarınızı değiştirmeniz mümkün. Ve elbette bu pek kolay değil fakat gelişmeler kendinize olan güveni yükseltecek ve isteklerinizi gerçekleştirmek için harekete geçeceksiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Güçlü kişilerin desteğini alabilirsiniz ve arkadaşlarınıza önemsediğiniz konuları anlatabilirsiniz. Ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olmak için büyük bir gayret göstereceksiniz. Çocuklar, kardeşleriniz ve arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda sevdikleriniz de sizi destekleyecek ve bugün kendinizi daha farklı hissedeceksiniz. Sevdiğiniz konular ile ilgilenebilirsiniz ve endişelerinizden uzaklaşıp isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak ve bu arada karşılaştığınız güçlü kişilerden etkileneceksiniz ve kendinizi yenilemek için harekete geçeceksiniz.