logo ms

ÇITLIK 3. KAVAL ÇALMA YARIŞMASI YAPILDI

Paylaş
 

Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi’nce düzenlenen ve Mut Kaymakamlığı ile Mut Belediyesi’nin destek verdiği ‘Geleneksel Ödüllü Kaval Çalma Yarışması’nın üçüncüsü, Belediye Sinema Salonunda yapıldı. Ünlü halk ozanı Musa Eroğlu’nun da konuk olduğu ve dinleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği kaval çalma yarışmasında, birinciliği Mehmet Eskioğlu kazandı. 11 kavalcının sahne aldığı yarışmada Musa Arı ikinci, Ali Arpaç ise üçüncü oldu.

Mut’un kültür ve sanat yaşamında çok önemli bir yer edinen, Mut kültürünün tanıtımında, korunmasında ve gelecek kuşaklara aktarılmasında görev üstlenen Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi; Mut Kaymakamlığı ve Mut Belediyesi’nin desteğiyle düzenlediği yarışmayla, çoban geleneğini, kaval çalma kültürünü anımsatmaya ve yaşatmaya çalışıyor. Bu amaçla yola çıkan Mut Çıtlık Dergisi, geleneksel hale gelen Ödüllü Kaval Çalma Yarışmasının bu yıl üçüncüsünü düzenledi.

Belediye Sinema Salonunda yapılan yarışmaya; Kaymakam Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Türk Halk Müziği Sanatçısı Musa Eroğlu ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Sunuculuğunu İsa Gostak’ın yaptığı yarışma öncesi bir konuşma yapan Mut Çıtlık Dergisi Sahibi Nihat Mustul, Mut’un yörük kültürünün egemen olduğu bir memleket olduğunu söyledi. Yörük dendiği zaman çoban, çoban dendiğinde de kaval akla geldiğini belirten Mustul, eskiden çobanların kavalı aşıklarıyla haberleşme aracı olarak kullandığını, bir başkasından dinlediği yaşanmış bir anıyla aktardı. Şimdiki çobanların dağlarda radyo ve cep telefonu çaldığını söyleyen Mustul, “İşte bu kültürü, kaval çalma kültürünü yaşatmak için, 3 yıldır böyle bir ödüllü yarışma yapıyoruz. Başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Türkiye’de ilk kez tek Mut’ta oluyor böyle bir yarışma. O nedenle önemsiyoruz. Mut’un adını duyurduğumuz için önemsiyoruz” dedi. Mustul, yarışma için emek verenlere, destek ve katkı sunanlara, yarışmacılara ve katılan konuklara teşekkürlerini iletti.

Yarışma gecesinde konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, geleneksel olayı gelecek nesillere taşıma amacında olduklarını söyledi. Yılmaz, “Umarım liseye giden çocuklarımızda çalmaya başlar. Yörük deyince; saflık, temizlik, özlük, haslık, cesaret ve bu dağları memleket haline getiren insan geliyor. Bu memleketin Yörük ve Türkmen olması, her zaman bu memleketin ayakta kalmasında başrolleri oynayacak insanlar üretmiştir. Yörük ve Türkmenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasında geçen hafta yaptıkları Musa Eroğlu Sevgi Parkı ve yontusu açılışına da değinen ve açılışla ilgili yapılan eleştirileri de yanıtlayan Başkan Yılmaz; ülkedeki kötü gidişe dur demek, sevgi ve barışın çoğaldığı bir ülke isteklerinden dolayı ülkeye bir mesaj vermek istediklerini söyledi. Her ne kadar güzel yapmaya çalışsalar da zaman zaman eleştiriler aldıklarını belirten Yılmaz, eleştirilere anlattığı bir kurt-kuzu hikayesiyle yanıt verdi.  Başkan Yılmaz şöyle konuştu: “Bu memleketi kucaklayan herkes bizimle her türlü yürümeye hazırdır. Ne olursak olalım, bu ilçenin bütün kültürüyle, bütün dinamikleriyle, seven veya sevmeyeniyle beraber aile olmak zorundayız.”

İlçenin kültür ve sanat alanında önemli ve faydalı işler yapan Çıtlık ailesine teşekkür eden Kaymakam Mehmet Ali Akyüz, “Karacaoğlan’ın memleketinde, Torosların bağrında yerel kültürümüzü yaşatma adına böylesi bir adımı önemsiyorum” şeklinde konuştu.

Gecede konuşan Türk Halk Müziğinin yaşayan efsane ismi Musa Eroğlu ise, “Mut’ta şimşekleri çaktıracağız. Hem birbirimizi göreceğiz, hem ortalık aydınlanacak, hem yüzlerimizi göreceğiz, yönümüzü göreceğiz. Bunun adımını attık. Amacımız insanlara sabahleyin günaydın demeyi öğreneceğiz ve uygulayacağız. Bu karanlıkta olmaz. Karanlıkta kimseye göz kırpamayız. Aydınlanacağız, şimşek çakmıştır” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından, kaval çalma yarışmasına geçildi. 11 kişinin katıldığı yarışmada yanık türküleri kavallarıyla çalan yarışmacılar, geceye katılan konuklardan beğeni topladı.

Her yarışmacının iki parça çaldığı yarışmanın sonunda, 5 kişilik jüri sonuçları açıkladı.

Çıtlık Geleneksel 3. Kaval Çalma Yarışmasının bu yılki birincisi, Kavaklı Mahallesinden katılan Mehmet Eskioğlu oldu. Yarışmada ikinciliği Çivi Mahallesinden Musa Arı alırken, Dere Mahallesi Muhtarı Ali Arpaç üçüncü oldu. Dereceye girenlerden birinciye bin 500 TL, ikinciye bin TL ve üçüncüye 750 TL para ödülü verildi.

Dereceye girenler ödüllerini; Kaymakam Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz ve Halk Ozanımız Musa Eroğlu’nun elinden aldılar.

Ödül töreni ve toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

Kaval Çalma Yarışma gecesiyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

mehmet eskioğlu

Yarışma Birincisi Mehmet Eskioğlu

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 584 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalanacağı bir gün. Karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Ancak çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde duygusal ve alıngan bir tavır içine girebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınız derinleşebilir. Karamsarlıktan uzaklaşın ve hırslı bir tavır içine girmekten kaçının. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Seyahatler sizin için canlandırıcı olabilir. Yolculuk programları yapabilirsiniz ve uzaklarda yaşayan yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün eviniz ile ilgileneceksiniz ve sevdiklerinize yardımcı olacaksınız. Fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve geleceğe yönelik hayaller kurabilirsiniz. Ayrıca sorumluluk hissettiğiniz ve üzerinizde baskı duygusu yaratan konulara yönelik çalışmalar yapacaksınız. Aslında kaçtığınız ve istemediğiniz durumlar ile yüzleşmeniz gerekebilir ve böylece olaylara bakış açınızın değişmiş olduğunu anlayabilirsiniz. Ev veya iş yeriniz ile ilgili hayallerinizi gerçekleştirmek için yeni stratejiler yapabilirsiniz. Gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir ancak sabırlı davranmayı başaracaksınız ve bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayabilirsiniz ve eğlenceli programlar yapabilirsiniz. Kısa veya uzun seyahatler yapabileceğiniz gibi uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir ve birlikte keyifli programlar yapabilirsiniz. Hareket halinde olmak enerjinizi yükseltiyor. Ayrıca yaşam enerjisi yüksek ve güçlü kişiler ile birlikte olmaktan keyif alacaksınız ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. İlginç projeleriniz olabilir ve bu arada yapılması gereken pratik işler ile ilgili bazı karışıklıklar yüzünden kafanız karışmış olabilir. Ancak isteklerinizi gerçekleştirme konusunda kararlı davranacaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde ilginç rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen çeşitli hayaller kurabilirsiniz. Bugün planlarınızı gözden geçirmek için uygun zaman. Projeleriniz ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz ve öğrenmek istediklerinizin izini sürebilirsiniz. Bu arada hayal gücünüzün yardımı ile çözümleyici de olabilirsiniz ve çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bugün sizin için hayal gücü gerektiren konulara çalışmalar yapmak için uygun bir zaman. Sanatsal faaliyetler, büyük organizasyonlar, vakıflar, dernekler ve yardım kuruluşlarına yönelik çalışmalar yapanlar için verimli bir gün.
ASLAN BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konulara yönelik gelişmeler sizi memnun edecek ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Bugün yapmanız gereken işlere dikkatinizi odaklayacaksınız ve önceden belirlediğiniz gibi işlerinizi sürdüreceksiniz. İsteklerinizin gücü sayesinde üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ve kişiler ile başa çıkabilirsiniz ve hiçbir zaman olmadığı kadar sabırlı davranabilirsiniz. Ayrıca kararlı ve istekli çalışmalarınız ile önemli kişilerin takdirini kazanacaksınız ancak bu durum yeni sorumluluklar almanızı gerektirebilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bilincinizin derinlerinden yükselen unutulmuş arzular rüya aracılığı ile ortaya çıkabilir ve sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile güne başlayabilirsiniz. İdeallerinizin değişmeye başladığını hissedebilirsiniz ve buna bağlı olarak düşünceleriniz de değişebilir. Bu arada karar vermek için aceleci davranmayın. Gün içinde alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar hayal gücünüzü uyandırabilir ve endişeli düşünceler içine girebilirsiniz. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için özen gösterin. Dostlarınızın ve sevdiğinizin desteği moralinizi yükseltecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Biraz gergin ve isteksiz uyanabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Karşılaştığınız olaylar ve kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve bilinçaltınız uyanabilir. Alıngan ve hassas olduğunuz bir gün. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Aniden gelişen olaylar sizi biraz huzursuz edebilir fakat aynı zamanda sizin üzerinizde canlandırıcı etkisi olacak ve dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız. Şimdiye kadar yaptıklarınızı gözden geçirebilir ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Hareket halinde olmak karamsar duygulardan uzaklaşmanıza yardımcı olacak.
AKREP BURCU YORUMU
Beklediğiniz gelişmelerin meydana geldiğini hissederek güne keyifli başlayacaksınız. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz yüksek olacak ve alacağınız haberler ve teklifler düşüncelerinizi derinleştirecek. Böylece araştırmalarınızı derinleştireceksiniz ve özellikle aldığınız teklifler ve duyduğunuz haberler hayal gücünüzü uyandıracak. Yeni projeler yapabilirsiniz ve planlarınızı yakınlarınıza anlatabilirsiniz. İş arkadaşlarınız, komşularınız ve yakınlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. Bugün sanatsal faaliyetler ve hayal gücü gerektiren alanlarda çalışmalar yapanlar için verimli bir zaman...
YAY BURCU YORUMU
Bazı karışıklıklar ve duyduğunuz haberler yüzünden keyifsiz olabilirsiniz. Fakat endişeli hayallerden uzak durmalısınız. Düşünceler zihninizin derinliklerine inebilir ve dikkatinizi tek bir konuya odaklamanız zor olabilir. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Yakınlarınız için endişelenmeniz mümkün. Ayrıca ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ideallerinizin değişmeye başladığını anlayabilirsiniz. İş arkadaşlarınız ve komşularınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Yanlış anlamalar olabileceğini düşünerek davranın ve tartışmalardan uzak durun.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Sabırlı ve makul olmanız gereken bir dönemdesiniz. Hırslı ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve kendinizi fazla zorlamayın. Olabileceklerden daha fazlasının peşinden koşabilirsiniz ve hırslı bir tavır içine girebilirsiniz. Ancak eski arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekliyor. Bugün dostlarınız ile buluşabilir veya çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Dışarda olmak ve keyif aldığınız ortamlarda bulunmak sizi rahatlatacak. Bu arada geçmişi düşünebilir ve şimdiye kadar yaşadıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Ve bütün bunların sonucunda içinde bulunduğunuz durumu değerlendirebilir ve kendi geleceğinizi düşünebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Yapmanız gereken olağan işler ile ilgileneceksiniz ve çalışmalarınızı bildiğiniz gibi sürdüreceksiniz. Akşama doğru ilginç fikirler uyanabilir ve eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz. Hem eski bilgiyi, hem de yeni teknoloji ile geliştirilen ürünler ilginizi çekecek ve çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Bu arada sizden daha farklı bilgiye sahip kişiler ile karşılaşabilirsiniz veya bu tip kişiler ile ilgili bazı haberler alabilirsiniz. Özellikle akşama doğru karşılaşacağınız kişiler alacağınız haberler düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Ayrıca eviniz, yakınlarınız ve arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derinleşecek ve hem kendinizi, hem de içinde bulunduğunuz durumu gözden geçireceksiniz. Eviniz, çocuklar, yakınlarınız veya arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Evraklar veya daha önce ihmal edilmiş ve yapılması gereken işler ile ilgili bazı karışıklıklar çıkmış olabilir ve kafanız karışabilir. Dikkatinizi yükseltin ve yarım bırakılmış işlerinizi tamamlamak için dikkatinizi odaklayın. Bu arada dostlarınızın desteğini alabilirsiniz. Ayrıca sezgilerinize güvenin ve dikkatinizi dağıtan konulardan uzaklaşın. Bugün uzaklarda bulunan yakınlarınız ile görüşebilirsiniz ve dostlarınızın davetine gidebilirsiniz. Dışarı çıkmak ve hareketli ortamlar sizi rahatlatacak.