ÇITLIK 12 YAŞINDA

Paylaş
 

Mut’un kültür sanat simgelerinden Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, 12. Kuruluş Yıldönümünü kutladı. 6. Kaval Çalma Yarışmasının yapıldığı gecede, birinciliği Musa Arı kazandı. Öğrenciler arası yapılan 10. şiir yarışması sonuçlarının da açıklandığı Çıtlık Gecesinde, Ali Çetin (Gara Ali) türküleriyle dinleyenlere müzik ziyafeti çekti.

Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, 12. yaşını düzenlediği geceyle kutladı. Mut Belediyesi Sinema Salonunda gerçekleştirilen geceye, Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Mut Belediyesinden temsilciler, önceki Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz ve çok sayıda konuk katıldı.

“TÜRKİYE’DE HATTA AVRUPA’DA TANINAN BİR DERGİ OLDUK”

Gecenin açılışında konuşan Mut Çıtlık Dergisi Sahibi Nihat Mustul, “12 yıl önce, 2007 yılının Nisan ayında ilk sayısını çıkardık. O zaman Mut’un kültür sanat simgesi olacağını, bu kadar uzun yaşayacağını, böyle dallanıp budaklanacağını, böylesine salonları doldurarak toplantılar yapacağını hiç düşünememiştik; ama görüyorsunuz ki Mut Çıtlık Dergisi Mut’ta, bütün Türkiye’de, hatta Avrupa’da bile tanınan bir dergi oldu” dedi.

“KAVAL ÇALMA YARIŞMASIYLA MUT’UN SESİNİ BÜTÜN TÜRKİYE’YE DUYURDUK”

Bir dergi ile yetinmediklerini belirten Mustul; doğa grubu, türkü korosu, TSM korosu, tiyatro, Karacaoğlan türküleri gecesi, şiir yarışması ve kaval çalma yarışması gibi birçok dalda etkinlikler düzenlediklerinin altını çizdi. Mustul, “Kaval çalma yarışması şu anda Türkiye’de bir ilk. Kaymakamlık ve Belediye ile birlikte yapıyoruz. Mut’un sesini bütün Türkiye’ye birlikte duyurduk” şeklinde konuştu.

“ÇITLIK HEPİMİZİN ORTAKLAŞA AÇTIĞI BİR KÜLTÜR SANAT GÜLÜDÜR”

Bir derginin yaşamında 12 yılın küçümsenmeyeceğini belirten Mustul, şunları söyledi: “Birçok dergi kısa zamanda kapanıp gidiyor; ama Mut Çıtlık 12 yıldır genişleyerek, çoğalarak ayakta. Tabi bunda sizlerin büyük payı var. Sizler olmasanız Mut Çıtlık Dergisi yaşamaz. Sizler Mut Çıtlık Dergisine harcadığımız emeği, döktüğümüz teri biliyorsunuz. İşte Çıtlık Dergisini yaşatan güç, sizin bunu görmeniz. Bir dergiyi yaşatmanın bir yolu da, o dergiyi okumaktan geçer. Mut Çıtlık Dergisi ona gönül veren herkesin. Hepimizin ortaklaşa açtığı bir kültür sanat gülüdür, Mut gülüdür. Ortaklaşa bir kültür sanat Mut gülü açıyoruz hep beraber. İşte o gülün adı Mut Çıtlık Dergisidir.”

Kendilerine destek veren, katkı sunan, emek veren herkese teşekkürlerini ileten Nihat Mustul, konuşmasını, “Yaşasın kültür sanat, yaşasın Mut Çıtlık” diyerek noktaladı.

“ÇITLIK İLÇENİN KÜLTÜR SANATINA ÖNEMLİ KATKILAR SUNDU”

Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz yaptığı konuşmada, Çıtlık’ın ilçenin kültür sanatına önemli katkılar sunduğunu söyledi. Akyüz, “İlçemizde unutulmaya yüz tutmuş ya da hakettiği yeri bulamamış pek çok unsur Çıtlık ailesinin dokunuşlarıyla bir nebze de olsa yaşatılmaya çalışılmaktadır. Karacaoğlan gecesinden, kaval çalma yarışmasına kadar pek çok etkinlikte Çıtlık rol model olmuştur. Bu etkinlikler mütevazı bütçelerle, hemşerilerimizin destekleriyle ve Çıtlık ailesinin fedakarlıklarıyla insanımıza sunulmaktadır. İnsanlarımız da bu çabaları görmezlikten gelmemiş, bu etkinlikleri sahiplenmiştir” dedi.

“Karacaoğlan kültürünün yaşatılmasından, yörük kültürünün önemli ögesi kaval çalmaya, cennet köşesi Mut’umuzun güzelliklerine dikkat çekmek adına düzenlenen doğa yürüyüşlerinde hep Çıtlık ismini duyarız” diyen Akyüz, 12. yaşına giren Çıtlık ailesine nice seneler diledi.

Gecede Mut Belediyesi adına konuşan Ahmet Can ise, Mut Belediyesinin daha önceki dönemlerde olduğu gibi kültür sanat faaliyetlerine desteklerinin devam edeceğini belirterek, 7-8-9 Haziran’da gerçekleştirilecek olan 57. Karacaoğlan Kültür ve Sanat Festivalinde yapılacak etkinlikler hakkında bilgi verdi.

KAVAL ÇALMA VE ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLANDI

Gülcan Yıldırım’ın sunduğu Çıtlık Gecesinde, Mut Kaymakamlığı ve Mut Belediyesinin de işbirliğiyle 6. Kaval Çalma Yarışması yapıldı. Yarışmada, Musa Arı birinci oldu. Yarışmada Veysel Mavi ikinci olurken, Mustafa Gökçe üçüncülüğü elde etti. Dereceye girenlere çeşitli para ödülleri verildi.

Gecede, sponsorluğunu Nural Demirdağ’ın üstlendiği, ‘Doğa’ konulu öğrenciler arası 10. şiir yarışmasının sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre birinciliği Sena Barış kazandı. Yarışmada Mert Bocut ikinci, Havva Çınar üçüncü oldu. Mut Çıtlık Özel Ödülü ise İsmet Çevik’e gitti. Şiir yarışmasına katılan tüm öğrencilere kitap kolisi hediye edilirken, dereceye girenler çeşitli para ödülü ve plaketle ödüllendirildi.

Çıtlık Gecesinde ayrıca Çıtlık etkinliklerinde destek verenlere plaketler verilirken; sahne alan Ali Çetin (Gara Ali) türküleriyle geceye renk kattı.

Çıtlık Gecesiyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada, facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 133 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün sürprizler sizi heyecanlandıracak. Ancak değiştirmeniz gereken durumlar olabilir. Yaşam tarzınızı, içinde bulunduğunuz koşulları veya ilişkilerinizde radikal değişiklikler yapmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Bu arada meydana gelen olaylar sizi değişim için zorluyor olabilir. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik isteklerinizin değiştiği bir dönemdesiniz ve duygularınız derinleşiyor. Sürprizler, duygularınızı harekete geçirecek fakat aceleci davranmayın. Bugün hareketli bir gün geçireceksiniz ve dikkatinizi yapmanız gereken pratik konulara odaklayacaksınız.
BOĞA BURCU YORUMU
Biraz gergin ve isteksiz olabilirsiniz fakat sabah saatlerinde yapmanız gereken işleri planlayacak ve uygulayacaksınız. Yeni atılımlarda bulunmak isteyenler 5 Eylül ve sonrasını bekleseler iyi olur. Bu arada yapabileceklerinizden daha büyük beklentiler içine girmekten kaçının. İsteklerinizi gerçekleştirmek için çok fazla gayret göstermeniz gerekiyor. Sert ve zorlayıcı bir tavır içinde bulunmayın. Hem kendinizi, hem de çevrenizi zorlamasanız iyi olacak. Bu arada parasal harcamalarınıza özen göstermeniz gerekiyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Sizden daha farklı yaşayanlar ile ilgilenebilirsiniz ve daha özgür olmak isteyebilirsiniz. Bilincinizin derinlerinden yükselen farklı arzularınız olabilir ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Ancak geriliminizi çevrenize yansıtmayacaksınız. Hatta fikirlerinizi güzel ve etkileyici bir biçimde ifade edebilirsiniz. Bu arada ayrıntıların önemli olduğu işler yapanlar için uygun zaman. Detayların içindeki küçük farkları hemen görebilir ve ortaya koyabilirsiniz. Bu arada isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz ancak fazla derinleşmeseniz iyi olacak. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik fırsatlar ile karşılaştığınız bir dönemdesiniz. Ancak karşınıza çıkan fırsatları fazla sorgulamasanız iyi olacak.
ASLAN BURCU YORUMU
Sevdiğinizle ilgili duygularınız derinleşebilir. Ancak kafanız karışık olabilir veya düşünceleriniz değişmiş olabilir. Birlikte geleceğe yönelik projeler yapabilirsiniz ancak sabırlı olmanız gerekiyor. Bu arada yapmanız gereken işleri büyük bir kararlılık ile sürdüreceksiniz. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağınız kişiler içinizdeki potansiyel gücün açığa çıkmasına yardımcı olacak. Sorumluluk gerektiren işler yapabilir ve gücünüzü ortaya koymak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Bazı şeyler istediğiniz gibi olmayabilir. Ancak düşünceleriniz ile birlikte istekleriniz de değişiyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Tuhaf ve etkileyici rüyalar görmüş olarak uyanabilirsiniz. Sabah saatlerinde nedensiz bir hüzün veya kaygı hissedebilirsiniz. Fakat bu haliniz uzun sürmeyecek ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Disiplinli ve kararlı davranmayı başaracaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Özellikle önem verdiğiniz kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar duygularınızı yükseltecek. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik yeni girişimlerde bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Ancak acele etmeyin ve şimdilik planlarınızı gözden geçirin. Ayrıca arkadaşlarınıza ve dostlarınıza anlatabilirsiniz ve beklediğiniz yardımı alabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve keyifli başlayacaksınız. İçinizden yükselen arzuların değiştirici gücünü hissedebilirsiniz ancak içinde bulunduğunuz durum ile istekleriniz çok farklı olabilir ve içsel bir karmaşa içinde bulunabilirsiniz. Aslında özgür kişiler ve farklı yaşayanlar size çekici gelebilir. Ayrıca çevrenizde gelişen olaylar ve teknolojideki gelişmelere uyum sağlamanız gerekiyor. Yeniliklere açık olabilirseniz, siz de kendinizi yenilemeyi başarabilirsiniz. Bugün hareketli bir gün geçireceksiniz ve dışarda olmak, hareket halinde bulunmak sizi rahatlatacak. Hırslı olabilirsiniz fakat bugün kendinizi keyifli hissedeceksiniz. Sorunlar olsa bile bugün bunlar ile başa çıkabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün denetim altında tuttuğunuz istekleriniz ortaya çıkacak. Yoğun duygular ve büyük hayaller içine girebilir, yeni stratejiler yapabilirsiniz. Güç, zenginlik, başarı ve başarılı kişilere dikkatinizi yönelteceksiniz. Harekete geçmek istediğiniz konulara yönelik gelişmeler hızlanıyor. Ancak yeni girişimlerde bulunmak için acele etmeyin. Aslında kendinizi şanslı hissetmeniz gerekiyor. Olaylara daha yapıcı bir açıdan bakabilirsiniz ve üzerinizde hissettiğiniz baskı duygusunu, karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek için kullanabilirsiniz. Özellikle önem verdiğiniz kişilerin davranışları baskı uyandırabilir, fakat tarzınızı değiştirmenize ve şansınızı kullanmanıza yardımcı olduklarını anlayabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve yapmanız gereken pratik işler ile ilgilenirken karşınıza çıkan olaylar ve kişiler ilginizin yönünü değiştirecek. Bu arada hırs yapmasanız iyi olacak. Parasal ihtiyaçlarınız artabilir veya siz bütçenizi aşan yatırımlar yapmaya hevesli olabilirsiniz. Ancak aceleci davranmayın ve olayların gelişmesini bekleyin. En azından konu ile ilgili araştırmalar yapın ve isteklerinizi belirleyin. Yaşam enerjinizi yükselten gelişmeler olabilir. Veya içinizden yükselen istekler artabilir... Harekete geçmek için sabırsızlık duyabilirsiniz fakat geriliminizi çevrenize yansıtmasanız iyi olacak. Çevre gezilerine çıkmak, keyfinizi yerine getirecek.
OĞLAK BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde sezgileriniz yükselecek ve hayal gücünüz uyanacak. Sürprizler ve ani değişiklikler olabileceğini hayal edebilirsiniz. Ancak güç mücadelesi yapmaktan kaçınmanız gerekiyor. Olaylar beklediğinizden daha farklı gelişebilir. Bu arada isteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı bir gayret içinde olacaksınız. Eski ilişkilerinizi hatırlayabilirsiniz ve sanki eskiden yaşadıklarınız tekrarlıyormuş gibi hissedebilirsiniz ve bu kez davranışlarınızı değiştirebilirsiniz. Daha doğrusu bakış açınızı değiştirirseniz iyi olacak. Böylece fırsatları anlayabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün sorumluluk hissettiğiniz konu ile ilgili çalışmalar yapabilir ve karşınıza çıkan engelleri beklenmedik bir biçimde aşabilirsiniz. Daha özgür ve rahat davranacaksınız ve tavırlarınız ile çevrenizi şaşırtacaksınız. İsteklerinizi tekrar gözden geçireceksiniz. Bazı olaylar sizi zorlasa bile büyük bir gayret gösterecek ve bu sırada uyanan yaratıcı potansiyelinizin farkına varacaksınız. Baskı duygusu yaratan konulara ilginç çözümler bulabilirsiniz ve böylece şimdiye kadar farkında olmadığınız farklı yeteneklerinizi keşfedebilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün duygularınız dalgalanacak fakat kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Beklentilerinizin gerilimini yansıtmayacak ve fikirlerinizi güzel ifade edeceksiniz. İkna edici ve etkileyici olabilirsiniz. Ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olabilirsiniz. Bu arada gizli niyetleriniz veya endişeleriniz olabilir. Karamsar hayallerden uzaklaşın ve yapmak istediklerinizi belirleyin. Geleceğe yönelik güzel hayaller kurun ve olayların gelişmesini bekleyin. Bugün yeni atılımlarda bulunmak için pek uygun zaman değil. Fakat hayal gücünüzü uyandıracak konular ile ilgilenebilir ve çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz.

buy Instagram comments

bahis siteleri

bahis siteleri

matbet

lotcasino.com

bahismobilodeme.com

domingossport.com

mobilbahisodeme.com

milanobet

deneme bonusu veren siteler

uzmanwin.com

mobil ödeme bahis

tipobet

canliturkcasino.com

betcosport.com

escort istanbul