ÇITLIK 12 YAŞINDA

Paylaş
 

Mut’un kültür sanat simgelerinden Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, 12. Kuruluş Yıldönümünü kutladı. 6. Kaval Çalma Yarışmasının yapıldığı gecede, birinciliği Musa Arı kazandı. Öğrenciler arası yapılan 10. şiir yarışması sonuçlarının da açıklandığı Çıtlık Gecesinde, Ali Çetin (Gara Ali) türküleriyle dinleyenlere müzik ziyafeti çekti.

Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, 12. yaşını düzenlediği geceyle kutladı. Mut Belediyesi Sinema Salonunda gerçekleştirilen geceye, Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Mut Belediyesinden temsilciler, önceki Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz ve çok sayıda konuk katıldı.

“TÜRKİYE’DE HATTA AVRUPA’DA TANINAN BİR DERGİ OLDUK”

Gecenin açılışında konuşan Mut Çıtlık Dergisi Sahibi Nihat Mustul, “12 yıl önce, 2007 yılının Nisan ayında ilk sayısını çıkardık. O zaman Mut’un kültür sanat simgesi olacağını, bu kadar uzun yaşayacağını, böyle dallanıp budaklanacağını, böylesine salonları doldurarak toplantılar yapacağını hiç düşünememiştik; ama görüyorsunuz ki Mut Çıtlık Dergisi Mut’ta, bütün Türkiye’de, hatta Avrupa’da bile tanınan bir dergi oldu” dedi.

“KAVAL ÇALMA YARIŞMASIYLA MUT’UN SESİNİ BÜTÜN TÜRKİYE’YE DUYURDUK”

Bir dergi ile yetinmediklerini belirten Mustul; doğa grubu, türkü korosu, TSM korosu, tiyatro, Karacaoğlan türküleri gecesi, şiir yarışması ve kaval çalma yarışması gibi birçok dalda etkinlikler düzenlediklerinin altını çizdi. Mustul, “Kaval çalma yarışması şu anda Türkiye’de bir ilk. Kaymakamlık ve Belediye ile birlikte yapıyoruz. Mut’un sesini bütün Türkiye’ye birlikte duyurduk” şeklinde konuştu.

“ÇITLIK HEPİMİZİN ORTAKLAŞA AÇTIĞI BİR KÜLTÜR SANAT GÜLÜDÜR”

Bir derginin yaşamında 12 yılın küçümsenmeyeceğini belirten Mustul, şunları söyledi: “Birçok dergi kısa zamanda kapanıp gidiyor; ama Mut Çıtlık 12 yıldır genişleyerek, çoğalarak ayakta. Tabi bunda sizlerin büyük payı var. Sizler olmasanız Mut Çıtlık Dergisi yaşamaz. Sizler Mut Çıtlık Dergisine harcadığımız emeği, döktüğümüz teri biliyorsunuz. İşte Çıtlık Dergisini yaşatan güç, sizin bunu görmeniz. Bir dergiyi yaşatmanın bir yolu da, o dergiyi okumaktan geçer. Mut Çıtlık Dergisi ona gönül veren herkesin. Hepimizin ortaklaşa açtığı bir kültür sanat gülüdür, Mut gülüdür. Ortaklaşa bir kültür sanat Mut gülü açıyoruz hep beraber. İşte o gülün adı Mut Çıtlık Dergisidir.”

Kendilerine destek veren, katkı sunan, emek veren herkese teşekkürlerini ileten Nihat Mustul, konuşmasını, “Yaşasın kültür sanat, yaşasın Mut Çıtlık” diyerek noktaladı.

“ÇITLIK İLÇENİN KÜLTÜR SANATINA ÖNEMLİ KATKILAR SUNDU”

Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz yaptığı konuşmada, Çıtlık’ın ilçenin kültür sanatına önemli katkılar sunduğunu söyledi. Akyüz, “İlçemizde unutulmaya yüz tutmuş ya da hakettiği yeri bulamamış pek çok unsur Çıtlık ailesinin dokunuşlarıyla bir nebze de olsa yaşatılmaya çalışılmaktadır. Karacaoğlan gecesinden, kaval çalma yarışmasına kadar pek çok etkinlikte Çıtlık rol model olmuştur. Bu etkinlikler mütevazı bütçelerle, hemşerilerimizin destekleriyle ve Çıtlık ailesinin fedakarlıklarıyla insanımıza sunulmaktadır. İnsanlarımız da bu çabaları görmezlikten gelmemiş, bu etkinlikleri sahiplenmiştir” dedi.

“Karacaoğlan kültürünün yaşatılmasından, yörük kültürünün önemli ögesi kaval çalmaya, cennet köşesi Mut’umuzun güzelliklerine dikkat çekmek adına düzenlenen doğa yürüyüşlerinde hep Çıtlık ismini duyarız” diyen Akyüz, 12. yaşına giren Çıtlık ailesine nice seneler diledi.

Gecede Mut Belediyesi adına konuşan Ahmet Can ise, Mut Belediyesinin daha önceki dönemlerde olduğu gibi kültür sanat faaliyetlerine desteklerinin devam edeceğini belirterek, 7-8-9 Haziran’da gerçekleştirilecek olan 57. Karacaoğlan Kültür ve Sanat Festivalinde yapılacak etkinlikler hakkında bilgi verdi.

KAVAL ÇALMA VE ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLANDI

Gülcan Yıldırım’ın sunduğu Çıtlık Gecesinde, Mut Kaymakamlığı ve Mut Belediyesinin de işbirliğiyle 6. Kaval Çalma Yarışması yapıldı. Yarışmada, Musa Arı birinci oldu. Yarışmada Veysel Mavi ikinci olurken, Mustafa Gökçe üçüncülüğü elde etti. Dereceye girenlere çeşitli para ödülleri verildi.

Gecede, sponsorluğunu Nural Demirdağ’ın üstlendiği, ‘Doğa’ konulu öğrenciler arası 10. şiir yarışmasının sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre birinciliği Sena Barış kazandı. Yarışmada Mert Bocut ikinci, Havva Çınar üçüncü oldu. Mut Çıtlık Özel Ödülü ise İsmet Çevik’e gitti. Şiir yarışmasına katılan tüm öğrencilere kitap kolisi hediye edilirken, dereceye girenler çeşitli para ödülü ve plaketle ödüllendirildi.

Çıtlık Gecesinde ayrıca Çıtlık etkinliklerinde destek verenlere plaketler verilirken; sahne alan Ali Çetin (Gara Ali) türküleriyle geceye renk kattı.

Çıtlık Gecesiyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada, facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 92 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi güzel hissedeceksiniz ve olumlu duygular ile güne başlayacaksınız. İsteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Sorunların üzerinde durmayacaksınız ve dikkatinizi kendi isteklerinize yönelteceksiniz. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler yeni boyutlara ulaşabilir. Günün ilerleyen saatlerinde ani karşılaşmalar ve beklenmedik durumlar olabilir ve heyecan duyabilirsiniz. İçinizden yükselen farklı arzular sizi harekete geçirecek ve çevrenizi şaşırtan davranışlarda bulunacaksınız. Özellikle burcun ikinci on günlük devresinde doğmuş olanlar heyecanlı ve hareketli bir gün geçirecekler.
BOĞA BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayacaksınız ve aklınızda kalan detaylar sizi bir süre oyalayacak. Özellikle sevdiğinizin davranışları dikkatinizi çekebilir ve bazı detaylara takılı kalabilirsiniz. Beklentilerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve sevdiğinizin sizi anlamadığını düşünebilirsiniz. Alıngan ve duygusal bir tavır içinde bulunmak yerine aklınız ile hareket ederseniz, sorunlar ile başa çıkmanız mümkün. Bugün sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiyi gözden geçirebilirsiniz fakat fazla derinleşmeseniz iyi olacak. Kıskançlık ve gerilim yüzünden ilişkinizi yıpratmayın. İsteklerinizin değiştiği bir dönemdesiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacak ve rahat bir tavır içinde olacaksınız. Sevdiğinizin ilgisi ve sıcak davranışları moralinizi yükseltecek. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz ve duyduklarınızdan etkilenebilirsiniz. Ancak aklınızdan geçenleri hemen söylemeyin ve duyduklarınızı araştırın. İçinizden yükselen iyi duyguyu yükseltin. Böylece ilginç çözümler bulabilirsiniz ve olaylara daha iyimser açıdan bakabilirsiniz. Kardeşleriniz veya arkadaşlarınızın söylediklerinden ve yaşadıklarından etkilenmeniz mümkün. Fakat sizin iyimser haliniz çevrenize de yansıyacak ve ilişkileriniz sıcak olacak.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve kendi hayalleriniz ile ilgileneceksiniz. Arkadaşlarınız ile görüşebilirsiniz ve dikkatinizi projelerinize odaklayabilirsiniz. Düşündüklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyacaksınız ve yakınlarınızın desteğini alacaksınız. Özellikle isteğinizi gerçekleştirecek gücü içinizde hissettiğiniz bir dönemdesiniz ve geleceğe yönelik projeler yapabilirsiniz. Değişime zorlayan olaylar sizi derinden etkileyebilir fakat sabırlı ve dirayetli davranmayı başaracaksınız ve büyüklerinizin takdir ve desteğini alacaksınız. Böylece kendinizi güçlü hissedeceksiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve istekli başlayacaksınız. Karşılaştığınız olaylar ve haberler bilinçaltınızı uyandırabilir ve içinde bulunduğunuz durumu gözden geçirebilirsiniz. Beklentilerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve yapabileceğinizden daha büyük istekleriniz olabilir. Biraz makul olun ve koşullarınızı fazla zorlamayın. Tabii sevdiğinizi de fazla zorlamasanız iyi olacak. Aslında şansınızın yükseldiği bir dönemdesiniz ve şansınızı sorgulamak yerine karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek için gayret gösterin. Bugün dışarı çıkabilir ve hareketli bir gün geçirebilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Güneş sizin burcunuzda parlıyor ve dikkatinizi kendinize yönelteceksiniz. Yapılması gereken işler ve şimdiye kadar neler yaptığınızı gözden geçirebilirsiniz. Bazı kaygılarınız olsa bile kendinizi bugün rahat ve keyifli hissedeceksiniz. Genel olarak kendinize özgü fikirleriniz ve geleceğe yönelik projeleriniz olabilir. Ancak bunları en yakınınızda bulunan kişiler ile paylaşabilirsiniz. Yoksa kendinize saklamayı tercih edebilirsiniz. Düşünceleriniz derin olabilir fakat kararlı ve akılcı bir tavır içinde olacaksınız ve boş hayallerden uzaklaşacaksınız. Bugün kendinize özel bakım uygulayabilir ve sevdiğiniz konular ile ilgilenebilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Kaderinizdeki kişiler ve olaylar ile karşılaşmanız mümkün. Veya karşılaştığınız bazı kişiler size tanıdık gelebilir ve geçmişte yaşadığınız olayları hatırlayabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün ve anneniz ile aranızda daha önce geçmiş olayları hatırlayabilirsiniz. Annenizin veya ablanızın yaşadığı olaylardan etkilenmiş olabilirsiniz ve duygularınız derinleşebilir. Ancak bunların üzerinde fazla durmayacaksınız ve dikkatinizi sevdiğiniz konulara yönelteceksiniz. Ayrıca sevdiğinizin ilgisi ve desteği ile moraliniz yükselecek ve olaylara daha iyimser açıdan bakacaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde sevdiğiniz ile birlikte keyifli organizasyonlara katılabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalanacağı bir gün. Alacağınız davetler ve katılacağınız toplantılarda karşılaşacağınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve şimdiye kadar dikkatinizi çekmeyen ayrıntıları önemseyebilirsiniz. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler üzerinizde baskı duygusu uyandırabilir ve sorumluluklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Bu arada beklentileriniz giderek artıyor ve yapabileceğinizden daha büyük sorumluluklar alabilirsiniz. Sorumluluklarınızın baskısını hissedebilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Kendinizi çok fazla zorlamayın ve sağlığınıza özen gösterin.
YAY BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacak ve sevdikleriniz ile ilgileneceksiniz. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz ve hatta ziyaretinize gelebilirler. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ile buluşabilirsiniz ve birlikte geçmiş günleri konuşarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu arada duyduğunuz bazı haberler sizi heyecanlandıracak, bazıları ise kafanızı karıştıracak. Dedikodular ile fazla ilgilenmeyin ve aklınızdan geçenleri söylemeden önce bir kez daha gözden geçirin. Bazı sorunlar olsa bile rahat ve iyimser bir tavır içinde olabilirsiniz ve olayları akışına bırakabilirsiniz. Sevdikleriniz ile birlikte olmak moralinizi yükseltecek.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve dikkatinizi kendinize yönelteceksiniz. Ayrıca babanız ve çevrenizde baba olmuş veya baba adayı olan yakınlarınız ile ilgilenebilirsiniz. Sezgilerinizin yükseldiğini hissedebilirsiniz. Ayrıca hayal gücünüzün yükseldiği bir dönemdesiniz. Sanatsal faaliyetler, sergiler, açılışlar ve davetler ilginizi çekecek. Arkadaşlarınız ile birlikte keyifli organizasyonlara katılabilirsiniz ve fikirlerinizi ortaya koyabilirsiniz. Bu arada gizli kalmış durumlar ortaya çıkabilir veya sizden gizlenmiş bilgiler karşınıza çıkabilir ve projelerinizi gözden geçirebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Heyecanlı ve duygusal olacağınız bir gün. Karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir. Alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve sevdiklerinize karşı anlayışlı davranın. Bu arada sevdiğinizin ve yakınlarınızın sizi anlamadığını düşünebilirsiniz ve dostlarınıza içerleyebilirsiniz. Ancak sorunları büyütmekten kaçının ve kendinizi fazla zorlamayın. Bu arada anneniz ile ilgilenmeniz gerekebilir. Veya anneniz ile birlikte yaşadığınız olayları Karşılaştığınız olaylar ve kişiler bilinçaltınızı uyandıracak ve çocukluk günlerinizde yaşadığınız küçük ayrıntıları önemseyeceksiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Dostlarınız ile görüşebilir, arkadaşlarınız ile ilgilenebilirsiniz. Duyduğunuz haberlerden etkilenmiş olabilirsiniz ve düşünceleriniz derinleşebilir. Ancak fikirlerinizin değiştiğini hissedeceksiniz ve merak ettiğiniz konular ile ilgili çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Bu arada alacağınız teklifler sizi heyecanlandırsa bile temkinli davranacaksınız ve hemen karar vermeyeceksiniz. Bu arada bazı arkadaşlarınız veya yakınlarınız ile ilgili duyduğunuz ve endişelendiğiniz haberlerin yanlış olduğunu anlayabilirsiniz ve rahatlayabilirsiniz. Sanatsal faaliyetler ve hayal gücü gerektiren çalışmalar yapabilirsiniz.

bahis siteleri

matbet

lotcasino.com

bahismobilodeme.com

domingossport.com

mobilbahisodeme.com

milanobet

deneme bonusu veren siteler

uzmanwin.com

mobil ödeme bahis

tipobet

canliturkcasino.com

betcosport.com

escort istanbul