ÇITLIK 12 YAŞINDA

Paylaş
 

Mut’un kültür sanat simgelerinden Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, 12. Kuruluş Yıldönümünü kutladı. 6. Kaval Çalma Yarışmasının yapıldığı gecede, birinciliği Musa Arı kazandı. Öğrenciler arası yapılan 10. şiir yarışması sonuçlarının da açıklandığı Çıtlık Gecesinde, Ali Çetin (Gara Ali) türküleriyle dinleyenlere müzik ziyafeti çekti.

Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, 12. yaşını düzenlediği geceyle kutladı. Mut Belediyesi Sinema Salonunda gerçekleştirilen geceye, Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Mut Belediyesinden temsilciler, önceki Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz ve çok sayıda konuk katıldı.

“TÜRKİYE’DE HATTA AVRUPA’DA TANINAN BİR DERGİ OLDUK”

Gecenin açılışında konuşan Mut Çıtlık Dergisi Sahibi Nihat Mustul, “12 yıl önce, 2007 yılının Nisan ayında ilk sayısını çıkardık. O zaman Mut’un kültür sanat simgesi olacağını, bu kadar uzun yaşayacağını, böyle dallanıp budaklanacağını, böylesine salonları doldurarak toplantılar yapacağını hiç düşünememiştik; ama görüyorsunuz ki Mut Çıtlık Dergisi Mut’ta, bütün Türkiye’de, hatta Avrupa’da bile tanınan bir dergi oldu” dedi.

“KAVAL ÇALMA YARIŞMASIYLA MUT’UN SESİNİ BÜTÜN TÜRKİYE’YE DUYURDUK”

Bir dergi ile yetinmediklerini belirten Mustul; doğa grubu, türkü korosu, TSM korosu, tiyatro, Karacaoğlan türküleri gecesi, şiir yarışması ve kaval çalma yarışması gibi birçok dalda etkinlikler düzenlediklerinin altını çizdi. Mustul, “Kaval çalma yarışması şu anda Türkiye’de bir ilk. Kaymakamlık ve Belediye ile birlikte yapıyoruz. Mut’un sesini bütün Türkiye’ye birlikte duyurduk” şeklinde konuştu.

“ÇITLIK HEPİMİZİN ORTAKLAŞA AÇTIĞI BİR KÜLTÜR SANAT GÜLÜDÜR”

Bir derginin yaşamında 12 yılın küçümsenmeyeceğini belirten Mustul, şunları söyledi: “Birçok dergi kısa zamanda kapanıp gidiyor; ama Mut Çıtlık 12 yıldır genişleyerek, çoğalarak ayakta. Tabi bunda sizlerin büyük payı var. Sizler olmasanız Mut Çıtlık Dergisi yaşamaz. Sizler Mut Çıtlık Dergisine harcadığımız emeği, döktüğümüz teri biliyorsunuz. İşte Çıtlık Dergisini yaşatan güç, sizin bunu görmeniz. Bir dergiyi yaşatmanın bir yolu da, o dergiyi okumaktan geçer. Mut Çıtlık Dergisi ona gönül veren herkesin. Hepimizin ortaklaşa açtığı bir kültür sanat gülüdür, Mut gülüdür. Ortaklaşa bir kültür sanat Mut gülü açıyoruz hep beraber. İşte o gülün adı Mut Çıtlık Dergisidir.”

Kendilerine destek veren, katkı sunan, emek veren herkese teşekkürlerini ileten Nihat Mustul, konuşmasını, “Yaşasın kültür sanat, yaşasın Mut Çıtlık” diyerek noktaladı.

“ÇITLIK İLÇENİN KÜLTÜR SANATINA ÖNEMLİ KATKILAR SUNDU”

Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz yaptığı konuşmada, Çıtlık’ın ilçenin kültür sanatına önemli katkılar sunduğunu söyledi. Akyüz, “İlçemizde unutulmaya yüz tutmuş ya da hakettiği yeri bulamamış pek çok unsur Çıtlık ailesinin dokunuşlarıyla bir nebze de olsa yaşatılmaya çalışılmaktadır. Karacaoğlan gecesinden, kaval çalma yarışmasına kadar pek çok etkinlikte Çıtlık rol model olmuştur. Bu etkinlikler mütevazı bütçelerle, hemşerilerimizin destekleriyle ve Çıtlık ailesinin fedakarlıklarıyla insanımıza sunulmaktadır. İnsanlarımız da bu çabaları görmezlikten gelmemiş, bu etkinlikleri sahiplenmiştir” dedi.

“Karacaoğlan kültürünün yaşatılmasından, yörük kültürünün önemli ögesi kaval çalmaya, cennet köşesi Mut’umuzun güzelliklerine dikkat çekmek adına düzenlenen doğa yürüyüşlerinde hep Çıtlık ismini duyarız” diyen Akyüz, 12. yaşına giren Çıtlık ailesine nice seneler diledi.

Gecede Mut Belediyesi adına konuşan Ahmet Can ise, Mut Belediyesinin daha önceki dönemlerde olduğu gibi kültür sanat faaliyetlerine desteklerinin devam edeceğini belirterek, 7-8-9 Haziran’da gerçekleştirilecek olan 57. Karacaoğlan Kültür ve Sanat Festivalinde yapılacak etkinlikler hakkında bilgi verdi.

KAVAL ÇALMA VE ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLANDI

Gülcan Yıldırım’ın sunduğu Çıtlık Gecesinde, Mut Kaymakamlığı ve Mut Belediyesinin de işbirliğiyle 6. Kaval Çalma Yarışması yapıldı. Yarışmada, Musa Arı birinci oldu. Yarışmada Veysel Mavi ikinci olurken, Mustafa Gökçe üçüncülüğü elde etti. Dereceye girenlere çeşitli para ödülleri verildi.

Gecede, sponsorluğunu Nural Demirdağ’ın üstlendiği, ‘Doğa’ konulu öğrenciler arası 10. şiir yarışmasının sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre birinciliği Sena Barış kazandı. Yarışmada Mert Bocut ikinci, Havva Çınar üçüncü oldu. Mut Çıtlık Özel Ödülü ise İsmet Çevik’e gitti. Şiir yarışmasına katılan tüm öğrencilere kitap kolisi hediye edilirken, dereceye girenler çeşitli para ödülü ve plaketle ödüllendirildi.

Çıtlık Gecesinde ayrıca Çıtlık etkinliklerinde destek verenlere plaketler verilirken; sahne alan Ali Çetin (Gara Ali) türküleriyle geceye renk kattı.

Çıtlık Gecesiyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada, facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 68 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Aniden meydana gelen olaylar duygularınızı değiştirebilir ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz. Daha önce değer vermediğiniz konular şimdi dikkatinizi çekecek, ancak abartılı davranışlarda bulunmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca bazı şeylere olduğundan daha fazla değer vermiş olduğunuzu düşünebilirsiniz. Veya değerli ve sizi destekleyenleri küçümsemeniz mümkün. Duygularınızın dalgalanacağı bir gün ve sorunları büyütmekten kaçınmanız gerekiyor. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Davetler ve alacağınız teklifler sizi heyecanlandıracak.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve kendinizi şanslı hissedeceksiniz. Özellikle saygı duyduğunuz kişilerin sizi desteklediğini anlayabilirsiniz ve farklı çevreler ile ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Yabancılar ile işbirliği yapabilirsiniz ve hoş fırsatlar ile karşılaşabilirsiniz. Kendinizi yenilemek istediğiniz bir dönemdesiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için stratejinizi değiştirebilir ve projelerinizi gözden geçirebilirsiniz. Parasal ihtiyaçlar veya önemsediğiniz kişilerin davranışları üzerinizde baskı duygusu uyandırabilir fakat bugün kendinizi daha güçlü ve iyi hissedeceksiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bazı karışıklıklar olabilir fakat projelerinizi gerçekleştirmek için kararlı davranacaksınız ve konusunda uzman olan kişiler ile görüşeceksiniz. Çeşitli seminerler ve eğitim programlarına katılabilirsiniz. Büyük organizasyonlar içinde yer alabilirsiniz veya organizasyonlara davet edilebilirsiniz. Şimdiye kadar yapmış olduğunuz işlerin dışında çok farklı konulara ilgi duyabilirsiniz ve girişimde bulunmak için harekete geçebilirsiniz. İletişim trafiğiniz hareketli olacak. Bu arada işler yavaş gelişebilir fakat kararlı bir biçimde sürdürmeyi başaracaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Yoğun duygular hissederek güne başlayacaksınız ve karşılaştığınız bazı olaylar bilinçaltınızı uyandıracak. Eviniz ile ilgilenebilirsiniz veya iş yerinizde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Daha önce başlamış olduğunuz işler ile ilgili bazı karışıklıklar çıkmış olabilir ve sizin istekleriniz artmış olabilir. Seyahatler ve çeşitli organizasyonlar yapmak keyfinizi yerine getirecek. Parasal konulara yönelik çalışmalarınızı hızlandırmak isteyeceksiniz ancak isteklerinizi gerçekleştirmek için kendinizi fazla zorlamayın. Önemsediğiniz kişiler ve saygı duyduğunuz çevreler sizi destekleyecek. Olaylara daha farklı açılardan bakabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Çalışmalarınızı istediğiniz gibi sürdürmeye devam edeceksiniz ve bu arada eski projelerinizi gerçekleştirmek için kararlı davranmayı başaracaksınız. Sizi engelleyen kişiler olabilir veya gelişmeler olması gerekenden daha yavaş olabilir. Ancak dirayetli ve azimli bir tavır içinde olacaksınız ve bu arada bazı alışkanlıklarınızı değiştireceksiniz. Dişleriniz ile ilgili bakım, tedavi benzeri konular ile ilgilenebilirsiniz. Ayrıca sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Baskı hissettiğiniz durum ile ilgili düşünceleriniz değişebilir ve böylece eski kararlarınız hakkında bazı değişiklikler yapabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Eviniz veya iş yerinizde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve daha önce yapmış olduğunuz planlarınızı uygulamak için sabırlı ve kararlı çalışmalar yapabilirsiniz. Bu arada saygı duyduğunuz kişilerin yardımını isteyebilirsiniz. Büyükleriniz ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Bazı karışıklıklar olsa bile bunların üzerinde fazla durmayacaksınız. Sistemli ve disiplinli bir tavır içinde çalışmalarınızı sürdürmeyi başaracaksınız.
TERAZİ BURCU YORUMU
Biraz gergin ve isteksiz uyanabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Karşılaştığınız olaylar ve kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve bilinçaltınız uyanabilir. Alıngan ve hassas olduğunuz bir gün. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Aniden gelişen olaylar sizi biraz huzursuz edebilir fakat aynı zamanda sizin üzerinizde canlandırıcı etkisi olacak ve dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız. Şimdiye kadar yaptıklarınızı gözden geçirebilir ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Hareket halinde olmak karamsar duygulardan uzaklaşmanıza yardımcı olacak.
AKREP BURCU YORUMU
Güne hevesli başlayacaksınız ve önem verdiğiniz kişiler veya konular ile ilgileneceksiniz. Aldığınız bazı haberler kafanızı karıştırmış olabilir. Ancak sabırlı ve dirayetli davranmayı başarabilirsiniz. Bu arada düşünceleriniz değişebilir ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Büyüklerinizin veya karşılaştığınız bazı olayların sizi engellediğini düşünebilirsiniz. Fakat sabırlı olun ve karar vermek için acele etmeyin. Daha iyimser ve anlayışlı davranmak için gayret gösterin. Özellikle parasal sorunlarınızı sevdiklerinize yansıtmaktan kaçınmalısınız.
YAY BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız ve çeşitli programlar yapacaksınız. Planlarınızı arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Ekip çalışmalarında başarılı olacağınız bir dönemdesiniz. Arkadaşlarınız ile buluşabilir ve yakınlarınızın yardımını isteyebilirsiniz. Yapıcı ve olumlu tavırlarınız ile hem güçlü kişileri etkileyeceksiniz, hem de arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız. Kendi içinizde duygusal karmaşa olabilir fakat duygularınızı çevrenizdeki kişilere yansıtmayacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kararlı davranacaksınız. Moraliniz giderek yükseliyor.
OĞLAK BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve istekli başlayacaksınız. Fakat duygularınızı denetlemek için gayret göstermeniz gerekiyor. Özellikle gün içinde karşılaştığınız olaylara duygusal tepkiler göstermeseniz iyi olacak. Hırslı ve zorlayıcı bir tavır içinde bulunmayın ve sabırlı olun. Çünkü gelişmeler sizin beklediğiniz kadar hızlı olmayabilir. Veya daha önce hesaplamadığınız durumlar ortaya çıkabilir. Sabırlı ve sakin davranmayı başarabilirseniz, isteklerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacak. Bu arada yapabileceğinizden daha büyük sorumluluklar almanız mümkün. Veya olabileceklerden daha fazla beklentileriniz olabilir. Fakat saygı duyduğunuz kişilere danışabilirsiniz ve onların tavsiyesini alabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Eski fikirleriniz ve özellikle büyükleriniz ile ilgili düşünceleriniz derinleşebilir. Çocukluk günlerinizi hatırlayabilirsiniz ve eski arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz. Bu arada önem verdiğiniz kişilerin sağlığı ile ilgilenmeniz gerekebilir. Veya size ihtiyacı olan yakınlarınıza yardımcı olmanız gerekebilir. Bu arada iş arkadaşlarınız, çocuklar ve komşularınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıklar kafanızın karışmasına neden olabilir. Fakat yaşam enerjinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve sorunlar ile başa çıkabilecek gücü içinizde hissedeceksiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Hayal gücünüzü uyandıran konular ile ilgilenmek hoşunuza gidiyor ancak düşünceler zihninizin derinlerine inebilir ve bu durum yapmanız gereken pratik işlere odaklanmanız zorlaştırabilir. Buna karşılık hayal gücü gerektiren işler ve sanatsal faaliyetlerde bulunanlar için verimli bir gün. Bilincinizin derinlerinden yükselen gizli arzularınız uyanabilir ve bilinenden daha başka konuları araştırabilirsiniz. Bugün uzun zamandır görmediğiniz yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz ve eski bir arkadaşınız ile karşılaşabilirsiniz. Bu arada alacağınız teklifler sizi harekete geçirebilir.