ÇITLIK 11 YAŞINDA

Paylaş
 

Mut’un kültür sanat simgesi Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, 11. Kuruluş Yıldönümünü kutladı. 4. Kaval Çalma Yarışmasının yapıldığı gecede, öğrenciler arası yapılan şiir yarışmasının sonuçları da açıklandı. Çıtlık Gecesinde, Gizem Kodan ve Serhan Usan sahne aldı.

Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, 11. yaşını düzenlediği geceyle kutladı. Çınaraltı Karacaoğlan Parkı’nda gerçekleştirilen geceye, Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Emniyet Müdürü Murat Güney, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Levent Abaş, konuklar ve çok sayıda yurttaş katıldı.

ÇITLIK MUT GÜLÜDÜR

Gecenin açılışında konuşan Çıtlık Dergisi Sahibi Nihat Mustul, “11 yılda Mut’un kültür sanat simgesi olmaya özen gösterdik, bunun için çabaladık hep. Kültür sanat adına sayısız etkinlikler yaptık. İlk kıvılcımı çakan ben olabilirim, ama Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, bu dergiye gönül veren herkesin, hepimizin, bütün Mutluların, Mut dışındaki Mutluların ortak açtığı bir kültür sanat, bir Mut gülüdür” dedi. Mustul, derginin yaşamasında destek veren, katkı sunan herkese teşekkürlerini iletti.

İLÇENİN GEÇMİŞ DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR

“Bir toplumun eğer dününü unutursak geleceğe kötü gittiğini biliyoruz” diyen Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, “Nihat Hocama çok teşekkür ediyorum. İlçenin geçmiş değerlerine hem sahip çıkıyor, hem de bizimle beraber geçmişi yaşatma uğruna enerji harcıyor” dedi. Kaybolan Mut folklor ekibini yeniden ayağa kaldırdıklarını belirten Yılmaz, Yörük ve Türkmen kültürünü yansıtan kaval çalmayı yaşatmak için yarışma düzenlediklerini söyledi.

Gecede konuşan İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ise, kültür sanat alanında yaptığı çalışmalardan dolayı Çıtlık Dergisine teşekkürlerini iletti.

KAVAL ÇALMA VE ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLANDI

Çıtlık Gecesinde, Mut Kaymakamlığı ve Mut Belediyesi’nin de işbirliğiyle düzenlenen 4. Kaval Çalma Yarışması yapıldı. Yarışmada, Ali Ziftçi birinci olurken, Musa Arı ikinci, Ali Arpaç ise üçüncü oldu. Dereceye girenlere çeşitli para ödülleri verildi.

Gecede, sponsorluğunu Nural Demirdağ’ın üstlendiği, öğrenciler arası şiir yarışması sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre birinciliği, “Dünyalar Senin Olsun” isimli şiiriyle Erdem Atik kazandı. “Özgürlüğün Çırpınışı” şiiriyle Cansu Aslan ikinci olurken, “Bir Nefes Özgürlük” şiiriyle Alperen Tokgöz üçüncü oldu. Çıtlık Özel Ödülünü ise, “Eser Özgürlük”le Kerim Buğrahan kazandı. Şiir yarışmasına katılan tüm öğrencilere kitap kolisi hediye edilirken, dereceye girenler çeşitli para ödülü ve plaketle ödüllendirildi.

GECEDE RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Oldukça renkli görüntülere sahne olan Çıtlık 11. Kuruluş Yıldönümü Gecesinde; sahneye Yörük çadırı kuruldu, yayık ayranı yayıldı, eskiden yün eğirmek için kullanılan aletler sergilendi. Keçilerin de yer aldığı gecede; Kaval Çalma Yarışmasına katılan yarışmacılar, çobanların giydiği kepenekle sahneye çıktı. Geceyi, Mersin Kanal 33 televizyonu canlı yayınladı.

KODAN VE USAN’DAN MÜZİK ZİYAFETİ

Çıtlık Gecesinin sonunda Mut İdman Yurdu’nun şampiyonluk marşını yazan Solist Gizem Kodan ekibiyle birlikte sahne aldı ve geceye katılanlara müzik ziyafeti çekti. Köprübaşı Köyünden Serhan Usan türkülerini seslendirdiği gecede ayrıca, Gırbaş Osman ve Aşık Şevket Baştuğ şiirleriyle geceye renk kattı.

Çıtlık Gecesiyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada, facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 1540 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın