BU GURUR HEPİMİZİN!

musa eroğlu yontusu
Paylaş
 

19 Ağustos 2013.

Mut RengaRenk için çok önemli bir tarih.

Gazetemizin ilk çıktığı, yayın yaşamımıza adım attığımız tarih. Bizim için çok mutlu bir gün. Yazılı yayınla başlayıp, internet üzerinden sürdürmeye devam ettiğimiz gazetemizin kuruluş tarihi.

20 Mart 2016.

Mut RengaRenk için bir başka önemli tarih olacak.

Göğsümüzü kabartan, kendimize pay çıkaracağımız, gururlanacağımız, bizi çok mutlu eden bir tarih olacak.

19 Ağustos 2013’de attığımız tohumun; filizlenip, yeşerdiğini gördüğümüz, meyvesini alacağımız bir tarih.

***

Bir hafta sonra; Mut’umuzun öz değerlerinden, çağımızın Karacaoğlan’ı, Türkü Dede lakaplı, ünü yurt çapını aşmış Halk Ozanımız Musa Eroğlu’nun, kaidesine yerleştirilen yontusunun (heykelinin) açılışı yapılacak.

***

Büyük bir heyecanla çıkardığımız ilk sayımızı anımsayanlar bilir. İlk sayımızın sürmanşetinde özel bir haberle, daha doğrusu bir kampanyayla, okurlarımıza merhaba, demiştik.

“MUSA EROĞLU SAĞLIĞINDA BİR ANITLA TAÇLANDIRILMALIDIR!”

Genel Yayın Yönetmenimiz İbrahim Arı’nın önerisiyle başlattığımız, Gazetemiz Sahibi Mehmet Gürbüz ve gazetemizin de sonuna kadar sahiplendiği bir kampanya.

Zaman zaman eleştirilmemize rağmen, vazgeçmediğimiz bir kampanya.

Kampanyamızda kullandığımız bu sloganı, yazılı basında 21 sayı süren gazetemizin her sayısında ısrarla sürdürdük, hiç vazgeçmedik.

Bu süreçte, hemşehrimiz Türk Halk Müziği Sanatçısı Musa Eroğlu’da, gazetemizi ziyaret ederek memnuniyetini ifade etmişti.

19 Ağustos 2013 – 20 Mart 2016.

Aradan yaklaşık 3 yıl geçmiş.

Ve kampanyamız gerçekleşmiş, yaşam bulmuş, sonuç vermiş.

Mutluyuz, gururluyuz, sevinçliyiz, heyecanlıyız…

***

Evet…

Mut Belediyesi, Nebi Yılmaz başkanlığında, gazetemiz için de ayrı bir öneme sahip bir hizmete imza atıyor.

Mut’umuzun öz değerlerinden olan, Türk Halk Müziğinin yaşayan en önemli isimlerinden Musa Eroğlu’nu sağlığında; Meydan Mahallesindeki Spor Kompleksine meclis kararıyla verdiği ‘Musa Eroğlu Sevgi Parkı’ ismi ve parkın içine diktiği yontuyla ölümsüzleştirecek.

Yapımı tamamlanan ve kendi adını taşıyan parkın içinde kaidesine yerleştirilen Musa Eroğlu yontusu, 20 Mart’ta açılacak.

***

El emeği göz nuru eser, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Doç. Dr. Mutluhan Taş (Bölüm Başkanı) Koordinatörlüğünde, Yontucu (heykeltıraş) Mehmet Aksoy (Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Doktora Programı Öğrencisi) ve Salim Kaptanoğlu tarafından yapıldı.

Musa Eroğlu’nun ana ocağı memleketine dikilen yontu, 3 metre yüksekliğinde bulunuyor. Mut Belediyesi tarafından yaptırılan heykelin sağ elinde usta sanatçının bağlaması, sol elinde ise barış güvercini yer alıyor.

Mut halkının katılımıyla gerçekleştirilecek yontunun açılış töreninde; Musa Eroğlu ve sanatçı dostları Güler Duman, Latif Doğan ve Yüksel Didikoğlu halk konserlerinde sahneye çıkacak. Törende ayrıca, O Ses Türkiye yarışmacıları Savaş Korkmaz ve Özgür Şahinsoy ikilisi de sahne alacak.

Karacaoğlan diyarı ilçemizin tanıtımı ve reklamı açısından bulunmaz bir fırsat olanağı sunacak olan Musa Eroğlu Sevgi Parkı ve Musa Eroğlu yontusunun açılışı için; ulusal ve yerel birçok medya kuruluşu, televizyon kanalı ve gazetenin ilçemize gelmesi bekleniyor.

Musa Eroğlu kendi adı verilen park ve yontusuyla ilgili olarak, “Şahsım adına onur ve gurur verici bir şey. Adımın sevgi ile yanyana kullanılması, beni daha da mutlu etti” diyerek duygularını dile getirdi.

***

Bu arada unutmadan geçmememiz gerekiyor.

Açılış töreninde ayrıca, yine aynı park içine yapılan, Mut tarihi için çok önemli bir yere sahip Mut Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurucularının yer aldığı Mut Kuvay-i Milliye Anıtı da açılacak.

***

Bu hizmetleri yaşama geçiren Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz şahsında; bu işi sahiplenen, destek veren, katkı sunan, emek veren, yontuyu yapan, yaptıran ve ortaya çıkmasını sağlayan bütün herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

***

Evet…

Böyle bir olaya önayak olabildiysek, fikren de olsa katkıda bulunabildiysek ne mutlu bize.

***

“BU GURUR HEPİMİZİN!”

sevgi parkı1

sevgi parkı3

sevgi parkı2

kuvayi milliye anıtı

Mut RengaRenk Yayın Kurulu

Bu yazı 1535 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler sizi heyecanlandıracak ve geçmiş günleri hatırlayacaksınız. Çeşitli davetlere gidebilir, sinema, tiyatro ve eğlence yerlerinde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Açık havada dolaşmak, alışveriş yapmak, mağaza gezmek ve değişik organizasyonlar ile ilgilenmekten keyif alacaksınız. Dolaştığınız yerlerde eski arkadaşlarınıza tesadüf edebilir, geçmiş günleri konuşarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Akşama doğru sabırsız bir gerilim hissedebilirsiniz fakat eğlenceli organizasyonlara katılacaksınız ve böylece geriliminiz dağılacak ve kendinizi iyi hissedeceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugünden itibaren Güneş sizin burcunuzda parlamaya başlıyor. Bugün doğmuş olanlar kendilerini iyi hissedecek ve keyifli bir gün geçirecekler. Dostlarınız ile birlikte eğlenceli organizasyonlar yapabilirsiniz ve çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile görüşebilirsiniz ve seyahat programları yapabilirsiniz. Kendinizi yenilemenize yardımcı olacak hoş fırsatlar ile karşılaşmanız mümkün. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Aşk hayatınız hareketleniyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
Kardeş, çocuklar, arkadaşlar ve yakınlarınız ile ilgilenebilirsiniz. Çeşitli davet ve toplantılara gidebilir, büyük organizasyonlar içinde yer alabilirsiniz. Bugün karşılaştığınız kişiler ve olaylar duygularınızın yoğunlaşmasına neden olacak. Ancak duygularınızı aklınız ile denetlemeyi başaracaksınız ve fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyacaksınız. Dikkatli ve kararlı tavrınız ile çevrenizdeki kişileri etkileyebilirsiniz ve katılacağınız organizasyonlarda keyifli vakit geçireceksiniz. Sevdiklerinizin ilgisi ve arkadaşlarınızın desteği moralinizi ve kendinize olan güveninizi yükseltiyor.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derin olabilir ve en derin istekleriniz açığa çıkabilir. Heyecan duyacağınız haberler alabilirsiniz ve uzun zamandır beklediğiniz gelişmeler sizin istediğiniz yönde gerçekleşebilir. Fakat hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Kendinizi fazla zorlamayın. Seyahatler, tatil programları ve fizik güç gerektiren konular ile ilgilenebilirsiniz. Cinsel potansiyelinizin yükseldiği bir dönem... Kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar çekici gelebilir. Seyahatler sırasında etkileneceğiniz kişi ile karşılaşmanız mümkün.
ASLAN BURCU YORUMU
Dikkatli ve kararlı tavırlarınız ve aynı zamanda birleştirici tutumunuz ile çevrenizde bulunan kişileri etkileyebilir ve dikkat çekici olabilirsiniz. Yaratıcı fikirlerinizden başka kıyafetiniz, tarzınız ve seçimleriniz ile de yaratıcılığınızı ortaya koyacaksınız. Hem çevrenizin, hem de karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz. İlginç kişiler ve farklı çevreler ile kuracağınız ilişkiler isteğinizin güçlenmesini sağlayacak ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sizin için hareketli bir dönem... Gelişmeler beklenenden daha yavaş olsa bile istediğiniz yönde oluşuyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Gördüğünüz rüyalar canlı gibi olabilir ve çok etkilenmiş olarak uyanabilirsiniz. Hatta öğlene doğru gündüz rüyaları görebilirsiniz. Hatta öğlene doğru gündüz rüyaları görebilirsiniz. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiyi gözden geçireceksiniz. İdeallerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Ancak duygularınızı şimdilik kendinize saklayacaksınız. İyimser ve anlayışlı olan kişilerin yardımını alacaksınız ve böylece kuruntulardan uzaklaşmayı başarabilirsiniz. Eski eşyalarınızı elden geçirebilir ve eskiden dostlarınızı hatırlatan eşyaları düzenleyebilirsiniz. Bu arada eski dostlarınız ile ilgili eski hatıralar zihninizde canlanabilir ve ideallerinizin ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün daha derin ve yoğun duygular içinde olacaksınız. Bilinçaltınızı uyandıran olaylar ile karşılaşabilirsiniz ve annenizin yaşadığı olaylardan veya davranışlarından etkilenebilirsiniz. Daha önce dikkatinizi çekmeyen konular artık size çok ilginç gelebilir. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar yaşayabilirsiniz. Veya marjinal ilişkileri konu alan filmler izleyebilir ve kitaplar okuyabilirsiniz. Özgür olmak ve içinizden yükselenleri yapmak için acele etmeyin. Sürprizler sizi değiştirecek ve geleceğe yönelik farklı istekler içine gireceksiniz. Farklı çevreler ve değişik organizasyonlar dikkatinizi çekecek. Yaşam felsefeniz değişebilir.
AKREP BURCU YORUMU
Çevre gezileri, seyahatler ve eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve yaşam enerjiniz yüksek. Ancak isteklerinizin gerçekleşmesi için gelişmeleri beklemeniz gerekiyor. Bu arada evle ilgili konular veya çocuklar, kardeşler ile ilgili karışıklıklar kafanızı karıştırabilir. Fakat bugün dikkatinizi sizi heyecanlandıran konulara yönelteceksiniz. Güçlü dostlarınız, gücüne güvendiğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde önemsediğiniz aile büyükleri ile ilgilenmeniz gerekebilir. Özellikle sorumluluk hissettiğiniz kişiler ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler tarzınızı değiştirmenize neden olabilir.
YAY BURCU YORUMU
Bugün önceden planlanmış bir davete gidebilirsiniz. Eski dostlarınızla karşılaşmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Endişelerinizi ve karamsar duygularınızı sevdiğinize ve dostlarınıza yansıtmaktan kaçının. Sevdiğinizin davranışlarını izleyebilir ve meydana gelen değişikliğin nedenlerini çözmeye çalışabilirsiniz. Beklemediğiniz davranışlar ve olaylar karşısında duygularınız karışabilir fakat mantığınız ile hareket ederseniz, sorunları çözebilirsiniz. Bu arada sevdiğinizin sizi anlamadığını düşüneceksiniz ancak o da ihmal edildiğini düşünebilir. Arkadaşlarınıza ayırdığınız zamanın bir kısmını sevdiğinize ayırın ve duygularınızı anlatmayı deneyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
Duygusal ve hassas olacağınız bir gün. Sürprizlerden rahatsızlık duyabilirsiniz veya karşılaştığınız değişikliklere sert tepkiler gösterebilirsiniz. Güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Ayrıca olayları çok fazla sorgulamasanız iyi olacak. Özellikle isteklerinizi ortaya koymak için daha farklı yöntemler deneyebilirsiniz ve bu arada stratejinizi yenileyebilirsiniz. Aslında kendinizi yenilemek ve güçlü olmak için kuvvetli arzular duyuyorsunuz ancak sabırlı olmanız gerekiyor. Kendinizi çok fazla zorlamayın. Tabii çevrenizde bulunan kişileri de zorlamasanız iyi olacak. Bu arada parasal konulara yönelik ihtiyaçlarınız artmış olabilir ve isteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı davranabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde karşılaşacağınız sürprizler sizi heyecanlandıracak ve projelerinizi gözden geçireceksiniz. Kardeşiniz, arkadaşlarınız ve ailenizin genç fertleri ile iletişim kurmak sizi rahatlatacak. Ayrıca hayvanlar ve bitkiler ile ilgilenebilirsiniz. Bahçenizi veya evinizi düzenleyebilir, odanızda değişiklikler yapabilirsiniz. Bugün sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve sorumluluklarınızı bir kenara bırakıp kendinizi hafif ve özgür hissetmenizi sağlayan her ne var ise, bunları yapacaksınız. İlginç konular, yaratıcı kişiler ve yeni yerler keşfetmekten keyif alacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU
Güçlü kişilerin desteğini alabilirsiniz ve arkadaşlarınıza önemsediğiniz konuları anlatabilirsiniz. Ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olmak için büyük bir gayret göstereceksiniz. Çocuklar, kardeşleriniz ve arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda sevdikleriniz de sizi destekleyecek ve bugün kendinizi daha farklı hissedeceksiniz. Sevdiğiniz konular ile ilgilenebilirsiniz ve endişelerinizden uzaklaşıp isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak ve bu arada karşılaştığınız güçlü kişilerden etkileneceksiniz ve kendinizi yenilemek için harekete geçeceksiniz.