BAŞKANDAN VERYANSIN

Paylaş
 

21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle ilçedeki basın mensuplarıyla biraraya gelen Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, önemli açıklamalar yaptı. Başkan Yılmaz; Başkanlık dönemi ve adaylık konusu, Mut siyaseti ve yapısı, ilçeye yapılan ve yapılacak projeler ile spor kulüplerine varana kadar bir çok konuda gündem oluşturacak açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında özeleştiri, eleştiri ve serzenişleriyle adeta Mut’un emarını (MR) çeken ve içini döken Yılmaz; ilçe siyasetine, ilçedeki meslek odalarına, bazı kurum ve kuruluşlara veryansın etti.   

Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle, ilçede görev yapan basın mensuplarını, Yeldeğirmeni Restaurant’ta düzenlenen kahvaltıda ağırladı. Dünya Gazeteciler Gününü kutlayan Yılmaz, “Nice sağlıklı ve mutlu günler sizin olsun. İnşallah görevde devam ederiz, bir 5 yıl daha özellikle basın günlerini beraber geçiririz” diyerek temennisini dile getirdi.

Kahvaltı sonrası basın mensuplarıyla sohbet eden ve onların sorularını yanıtlayan  Başkan Yılmaz, önemli ve gündem oluşturacak açıklamalar yaptı. Başkan Yılmaz’ın açıklamalarından öne çıkan konu başlıkları şöyle sıralandı.

ADAYLIK KONUSU

2019 Mart’ında yapılacak yerel seçimlerde yeniden aday olup olmayacağı sorusuna, Genel Merkez’i beklediklerini ve Genel Merkezin de Belediye Başkanlığı olan yerlerde aday adaylık başvurusu bile almadığı yanıtını veren Başkan Yılmaz, “Belediye Başkanlığı dışarıdan kolay gibi gözükse de öyle bir iki senede öğrenilecek bir şey değil. Daha Belediye Başkanlığının yüzde 60’larını öğrenebildik. Bu anlamda da tecrübeyi ikinci dönemde Mut ilçemize faydalandırmak istiyoruz. Yoksa hırs olarak karnımın içinde bir şey yok. Yani bazı siyasetçiler tanırsınız, hepimiz tanırız, çok hırslıdır. Böyle olmazsa bir yer kopacaktır veya olmazsa olmazı o makamdır. Benim olmazsa olmazım değil. Ben insanlar kullanmak isterse veya insanlar bu tecrübeden faydalanmak isterse bir dönem daha, yoksa öyle psikolojisini aşmış insanlardan biriyim yani” dedi.

Geçmişteki Mut Belediye Başkanlarının farklı yapıda olabileceğini ifade eden Yılmaz, “Yani adaylıkta yırtınan, bölen, ben olmazsam Mut ölür mantığını güden veya ben olmazsam gemi batar mantığında düşünen biri değilim. Bu kadar öğrenmişliğin, acemiliğin oturduğu anlamda bir dönemde daha insanlara, Mut’a faydalı olmaya çalışacağız. Diğeri teferruat” şeklinde konuştu.

4 yıl 5 yıl kırdığı döktüğü insanların da olabileceğini, ama kazandığı insanların çetelesini tuttuklarını dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu: “Gruplara, sivil toplum örgütlerine, bazı derneklere, bazı etkin gruplara bakıldığında ciddi mesafe katettik. Parti üstü bir sevgiyle, parti üstü bir hareketle bazı işlerin çok kazandığımıza inanıyoruz. İnsanlarımıza Mut ortak paydasında ayağa kalkmanın önemini vurguladık. Partiler bir araçtır. Önemli olan Mut’tur. Onu anlatmaya çalıştık. Bunu oturtabildiysek ne mutlu bize. Bunu ayağa kaldırabilirsek ne mutlu bize. Partizanca bir yapım yok; partiliyim, ama partici değilim. Daha çok insancıl, omurga adamcılım. Karakteri sağlam olduktan sonra dünyanın en kötü partisinin üyesi de olsa benim baştacımdır. Yeter ki omurgalı olsun. Satmasın, farklı konuşmasın. Daraldığında yanlış yapmasın. Yapım öyle. Açık sözlüyü severim. O konularda, kurumlarla bir sıkıntımız yok. Bilip bilmediğimiz konularda daha öğreneceğimiz konular çok. Niyetimiz iyi. Projelerimiz hemen hemen hazır. Yürümeye, düğmeye start verme zamanımız geliyor. Geç bile kaldık. Ama erken olduğu zamanda insanlar biraz beklenti çoğalması lazım ki telin önünden taşı alıvermeli. Genel Merkezde biraz onu yapacak. Erken açıklarsam bir anlamı yok. Biraz şöyle bir ileri geri olsun bu millet ayağa kalksın diye bekleyeceğiz.”

ŞANSSIZ BİR BAŞKANIM

Normal bir belediye başkanlığı dönemi geçirmediğini belirten Başkan Yılmaz, geçmiş belediye başkanlarına göre şanssız bir döneme rastladığını söyledi. Yılmaz, “Şanssız bir belediye başkanıyım. Geçmişe göre masaya tek tek yatırdığında, bir taraftan ekonomik borçlu, bir taraftan Büyükşehir Yasası, bu kadar alanın genişlemesi ve kırsalın hizmete aç olması. Bir taraftan FETÖ krizi, bir taraftan 6 tane seçimin, işte milletvekilliği, referandum, Cumhurbaşkanlığı seçiminin olması normal bir belediye dönemi geçirmedik” dedi.

YERİME GELENİN ÖĞRENME SÜRESİ 2,5 YIL

Tüm bunlara rağmen samimi ve iyi niyetle bazı şeyleri aştıklarını ifade eden Yılmaz, bölgeyi tanımayan ekibin de bölgeyi tanımaya başlamasıyla taşların yerine oturduğunu kaydetti.  Yılmaz, şöyle konuştu: “Genele baktığında şu anda taşlar yerine oturdu. En azından yüzde 70 oturdu. Bu oturan taşlarla biraz daha verimli çalışılabileceğine inanıyorum. Yerime kim gelirse gelsin, hangi arkadaşımız gelirse gelsin bir kere öğrenme süresi en az 2,5 yıl. Belediyecilik hangi alanda Mut’a baktığına bağlı. Yani insanlarımız belediyeyi kendi gördüğü gözle algılıyor. Ama bizim gördüğümüz belediye bütün insan vücudu gibi. Bütün omurgaların hareket halinde olduğu, her alanda bir çalışmanın olduğu ve her alanda da başarıların olduğu bir belediye olmamız lazım. Bu noktalara daha bayağı ekmek yememiz lazım. Yani ilçenin siyasilerini, kurumlarını, basını, aynı orkestra gibi aynı telden Mut ortak paydasında toplamak lazım. Henüz bu ilçede bu gözükmüyor. Yani kısa vadede gözükmüyor. Toplumu yönetmek, belediye olarak hizmet etmekten daha zor. Toplumda akord edilmiş değil.”

MUT SİYASETEN DİĞER İLÇELERDEN 20-25 YIL GERİDE

Mut ilçesinin siyaseten diğer ilçelerden 20-25 yıl geriden geldiğini söyleyen Başkan Yılmaz, diğer ilçeler gibi siyaseti kullanamadığımızı dile getirdi. Yılmaz, “Bunu her zaman söylüyorum. Bir kez daha Başkan olunca anladım. Siyaseti kullanamıyoruz, siyaset ilçedeki insanları kullanıyor. Buna da çok üzülüyoruz” dedi. Gülnar örneğini veren Yılmaz, “Gülnarlıların siyasetçiye bakışı farklı. Siyasetçiye davranışı farklı, siyasetçiyi kullanışı farklı. Yani bu üç unsuru Mut bilmiyor, öğrenecek zamanla. İnşallah kısa sürede öğrenir bütün siyasiler. Siyasetin bütün kurumlarını Mut ilçesi kullanması lazım, adeta tersini yapıyoruz. Yani bir hizmet getirirken öteki siyasetçi engelliyor; ama Gülnar’da her siyasetçi aynı şeyi söylüyor. Burada dikkat edin, A getirirken B engelliyor, B getirirken C engelliyor. Bu da ilçeyi geriye doğru götürüyor. A veya B partisi değil, hepsi aynı. Benim partimde aynı. Bu sıkıntıyı genel anlamda çekiyoruz. Bu anlamda da üzülüyoruz. İlçemizin insanlarına bunu yakıştıramıyoruz. Bunu ne zaman aşarız, o zaman ilçe olarak başarılı oluruz” şeklinde konuştu.

GELECEK DÖNEMDE PROJELER YÖNÜNDE SIKINTI ÇEKİLMEYECEK

Büyük projelerde işlerin yasal yönden çözülmesinin zaman aldığını belirten Başkan Yılmaz, “Bu sıkıntıları gelecek dönemde ben veya gelen arkadaşımız çekmeyecek. Bakın benim şu anda sadece temel atma moduna getirdiğimiz 7 – 8 tane proje var. Dere ıslahı var, Yazalanı Köprüsü var. İç Çarşı, Dış Çarşı geçen hafta onaylandı. Şahin Tepesi var, Cuma Pazarı var, güneş enerjisi var. Bakıldığında en az 7 – 8 tane projeyi temel atma aşamasına getirdik” dedi. Yapmayı düşündükleri bir çok projeden bahseden ve buna benzer bazı güzel projelerin bürokratik engellerle yıllara uzadığını anlatan Yılmaz, “Bu süreci mutlaka birileri yaşaması lazım. Bunu nasıl anlatayım halka. Halk neresinden bilir bunu, bilmez. Onun için önemli olan belediyecilikde, 20 – 30 tane proje altyapısıyla, projesiyle, yeriyle, ekonomik ölçüleriyle hazır olacak; birileri icra edecek. Önemli değil; ama böyle bir belediye teslim almadım ben. Bir hazırlık yapılmamış ki ilçede. Bunu döndür siyasi anlamda Büyükşehir’e suçu bul. Bu adalet değil. Ben bunu vatandaşa anlatabilir miyim, anlatamam; ama doğru ile gerçek aynı değil siyasette. Benim ilçemde bu projelerin altyapısı hazır olsa, yer tapusu hazır olsa, projesi, planı hazır olsa, ki Büyükşehir’de bunun 3  -4 tanesini yapsa ne güzel olur. Sıkıntılar bir tane değil. Dünün plansız şehri, dünün modern bir belediye olmamasının eksiklerini Büyükşehir yasasında gördük. Ama bundan sonra İnşallah asgari ölçüde bunları gidereceğiz. Bunların yöntemini de biliyoruz” şeklinde konuştu.

Belediyede teknik eleman, mühendis yetersizliğinden yakınan Yılmaz,  şunları söyledi: “Şimdi biz 13 – 14 tane aldık. Aldığımızın nereye faydası olur, bir iki dönem sonraya olur. Şimdi hedef eğer Allah nasip ederse 5 – 6 tane daha mühendis alıp, en azından 20 – 22 mühendisle, Mut’a uzun vadede teknik adam ve belediyeci yetiştirmek istiyoruz. Silifke 7 tane proje göndermiş imara, 6’sı geçmiş. Biz 10 tane göndermişiz 8’i geri dönmüş. Nedir burada, ekibin olmayışından. Bir projeyi Büyükşehir’e gönderip de 8’i reddediliyorsa, hazırladığın projede bir eksiklik var. Tabi belediyecin yok ya da böyle bir teknik olarak diğer ilçeler kadar yetişmemişsin. Dolayısıyla bunlar uzun vadede oturtulmamsı gereken konular.”

BORCU 30,4 MİLYONDAN 11,9 MİLYONA DÜŞÜRDÜK

Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, belediyenin borcunun 30,4 milyondan 11,9 milyon kaldığını Belediye Meclisinde resmi olarak açıkladıklarını kaydetti. Başkan Yılmaz, “Seçime kadar da 7 – 8 milyon civarına düşüreceğimizi beyan ettik. Bu borca kendi borçlanmamız da dahil. Kendi borçlanmamızı çıktığımızda 5 milyon civarında borç kaldı” dedi.

EVRAKLARIN TAMAMINI VEREN TEK BELEDİYEYİZ

Türkiye’de belediye evraklarının tamamını veren tek belediye olduklarını sözlerine ekleyen Yılmaz, “5 lira fotokopi karşılığı evrakların tamamını veren tek belediyeyiz. Meclis kararıyla geçirdik bunu da. Yani ben veriyorum bunu lafı değil. Veriyorum diyen adam, işine geleni verir işine gelmeyeni vermez” şeklinde konuştu.

MİY’DE KRİZ VAR VE ARTARAK DEVAM EDECEK

Soru üzerine Mut İdman Yurdu Belediye Spor’un (MİY) içinde bulunduğu duruma da değinen Başkan Yılmaz, oldukça karamsar bir tablo çizdi. MİY’in toplumdan gerekli desteği alamadığından yakınan Yılmaz, MİY’in maddi anlamda krizde olduğunu, bu krizin bundan sonra da devam edeceğini söyledi.

Yılmaz, konuyla ilgili şunları söyledi: “MİY bölgesel lige yükseldi. Mut ilçesinde sporseverler çok fazla. Bir hafta sonu etkinlik olarak bayağı oturdu, hoşlarına da gidiyor toplumun. Ama beri tarafından baktığın zaman severek ilgilendiğim bir şeyi zaman zaman sevmeyeceğime ya da bundan sonra hiç sevmeyeceğime dair endişelerim var. Çünkü bu kadar yükselttiğimiz bir takımı Mut ilçesi sahip çıkar ve herkes birer lira, beş yüz lira, üçer lira verir, destekler diye düşünmüştük. Kimse desteklemeyince, şu an kriz durumunda. Yani bundan sonrada devam edecek kriz.”

Bu yılın maliyetinin 2 milyona yakın olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Belediyenin resmi olarak verebileceği 226 bin lira. Yani 1 milyon 800 bin lirayı toplumdan toplamamız lazım. Bu da zor gözüküyor. Büyük ihtimal ikinci devre bu açık ara geri tökezlemeye başlar. Çünkü geçen sene Bölgesel Ligi şapka değiştirerek kapattık. Önceki sene süper amatörü 450 bin lira bir parayla zorlanarak; senin, benim,  yönetimdeki insanların fedakarlığıyla kapandı. Yönetime bulaşan bütün insanların MİY’e destek verip geri alamadığı para var. Yani bu sıkıntı, 4 – 5 kişiye 10 kişiye kaldığı zaman, bir gün patlayacak yani.  Şu anda Eski’nin, Kestel’in, Çolak’ın, Yusuf’un ciddi para harcadığını görüyoruz. Destek çıkmıyor. Üzerlerine kaldı, atacak halleri yok. Belediye olarak kaynak arıyorsun, bulamıyorsun. Dolayısıyla sıkıntı var. Bu sıkıntı da ister istemez takıma yansıyor” şeklinde konuştu.

Teknik heyet ve futbolcuların günü geçmiş alacaklarının bulunmadığını söyleyen Yılmaz; ama transfer taksitleri, prim, yol, yemek ve konaklama masraflarıyla yükün iyice arttığını, bundan dolayı da otobüsle deplasmana gitmek isteyen taraftar gruplarına yanıt veremediklerinden dem vurdu.

MESLEK ODALARINA SERT ELEŞTİRİLER

Bu noktada Mut’taki meslek odalarına sözü getiren Başkan Yılmaz, meslek odalarını taşın altına ellerini koymamakla eleştirdi.  Yılmaz, “Coşuvermiyor ki mesela odalar. Bu ay mesela Esnaf Odası götürsün. Öbür maça Ticaret Odası götürsün. Kurumsal anlamda yokuz yani. Belediyeden 226 bin lira para veriyorsun, en az 4 – 500’de külah değiştirerek veriyorsun; ama Ticaret Odasına geliyorsun, daha bir lira yok. Yazık, günah bu ilçeye. Sen kime çalışıyorsun? Yani başka bir ilçenin odası mı, Mut İdman’ın M’sinde neden yoksun?” dedi.

TARIM MÜDÜRLÜĞÜ, ZİRAAT ODASI, TİCARET ODASI NERDE?

Tarım Müdürlüğünün de eleştirilerden nasibini aldığı konuşmada, Başkan Yılmaz şöyle devam etti: “Bazen dengesiz konuşuyorum bende. Zeytin festivali var, Belediyenin nesine gerek? Kim yapması lazım, Ziraat Odası. Bunu da konuştuğun zaman, az dilin sert. Tarım Müdürlüğünün daha T harfinin bacağı yok. Yapmayın bu ilçe bizim. Yaylalara zeytin diken Tarım Müdürlüğü nerde, deli para harcayan Tarım Müdürlüğü nerde? Ziraat Odası daha 2 – 3 – 4 senedir verdiği 10 lira para. Haydi 100 lira harca. Çiftçilerden alıyorsun, çiftçilerin menfaatine harcıyorsun. 100 lira harca, nerdesin? Ticaret Odası. Bir sürü iş adamı. Ticaret Odası bu ilçenin geleceğine yön veren kurum, gelişmesine yön veren kurum, nerde? İlçenin Ziraatını tanıtmada yoksun, MİY’de nerdesin? Bir de, MİY belediyenin değil ki. Yani Esnaf Spor’a 5 lira veriyorum, 50 lira veriyorum, ötekine 200 lira. Hadi MİY’in önünde belediye var diye yapmıyorsun, Esnaf Spor’a harca 100 lira. Bazen adaletli değiller, dürüst değiller.”

Eleştiri dozunu gittikçe arttıran Yılmaz, son olarak şunları söyledi: “Başka sıkıntılar var, ben onlara girmeyeceğim. Mut’un aklını sulandırıyoruz, beynine su kattık, başka şeylere döndürüyor. Aman uyanmasın, aman bu (…) bi gitsin, biran önce biz gene öküzlerimizi güdüp duralım. Tanalarımızı güdüp duralım. Yani Mut’un koyunlarını uyandırmayalım, Mut’un kuzularına biz istediğimiz otu veririz. Aman takım olarak, ticaret olarak, eğitim olarak Mut ufku açılmasın. Başka bir dert yok arkadaş Mut’ta. “

Haber: Mehmet GÜRBÜZ

Bu yazı 251 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacak ve sabahın erken saatlerinde harekete geçeceksiniz. Kısa veya uzun yolculuklar yapabilir, ilginç kişiler ile görüşebilirsiniz. Saklı bilgiler, teknoloji ve alışılmışın dışındaki farklı konular ilginizi çekecek. Skandallar ile karşılaşabilirsiniz veya skandal olarak nitelenebilecek durumlar ortaya çıkabilir. Nedeni anlaşılmayan sağlık sorunları veya sebebi anlaşılamayan durumlar olabilir. Birden bire ortaya çıkan şeyler yine anlaşılmaz bir biçimde çözülebilir. Bu arada yaratıcılığınız uyanacak ve yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak duygularınızı denetleyin ve güçlü kişileri karşınıza almaktan kaçının.
BOĞA BURCU YORUMU
Rüyalar, hayaller ve yepyeni idealler sizi heyecanlandırıyor. Sezgilerinize güveneceksiniz ve sabırlı davranmayı başaracaksınız. Daha doğrusu sabırlı davranmanız gereken bir dönemdesiniz. Gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir veya bazı olayların ve büyüklerinizin sizi engellediğini düşünebilirsiniz. Fakat içinizden yükselen gizli arzularınızı gerçekleştirmek için sabırlı davranabilirsiniz ve hatta stratejinizi ve tarzınızı dahi değiştirebilirsiniz. Güçlü olmak ve önemsenmek için güçlü isteğiniz var ve bu istek sayesinde korkularınız ile başa çıkabilir ve başarılı olabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bilinçaltınızın derinliklerinden yükselen olaylar ve çocukluk günlerinizi hatırlatan rüyalar görmeniz mümkün. Eviniz, iş yeriniz ve yakınlarınız ile ilgili endişelerden uzaklaşın ve dikkatinizi yaratıcı konulara odaklayın. Sizi özgürleştiren kişiler ve konular keyfinizi yerine getirecek. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve ilginç teklifler ile karşılaşacaksınız. Bu arada günlük programınızı dikkatli yapın. Çünkü bazı iletişim sorunları ve organizasyonlarda aksaklıklar çıkabilir ve kafanız karışabilir. Özellikle dikkat gerektiren işler yaparken aceleci davranmayın ve söylenenlerin doğruluğunu araştırmadan tepki göstermeyin. Tartışmalardan uzak durmalısınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Gerçekleştirmek istediğiniz her ne varsa, rüyanızda gerçekleştirmiş olarak uyanabilirsiniz. Sabah saatlerinde sürpriz olarak değerlendireceğiniz durumlar ile karşılaşmanız mümkün. İsteklerinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Yapabileceğinizden daha büyük sorumluluklar almaktan kaçının ve özellikle güçlü kişileri karşınıza alacak davranışlarda bulunmayın. Aslında hoş fırsatlar ile karşılaştığınız bir dönemdesiniz ancak fırsatları iyi değerlendirebilmek için bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor. Fakat sabırlı davranabilirsiniz ve böylece duygularınızı denetlemeyi başarabilirsiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Yaşam enerjiniz yükseliyor ve iletişim trafiğiniz hareketleniyor. Fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz. Öğleden sonra alacağınız teklifler keyfinizi yerine getirecek ve derin düşüncelerden sıyrılmanıza yardımcı olacak. Yeni projeler yapabilirsiniz ve girişimde bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Çeşitli organizasyonların içinde yer alabilirsiniz ve projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Kendinize olan güveniniz yükseliyor. Bazı korkularınız olsa bile beklediğiniz haberleri almak, cesaretinizi uyandıracak. Sağlık sorunu olanlar kendilerini daha güçlü hissedecekler.
BAŞAK BURCU YORUMU
Sanki gerçekmiş gibi göreceğiniz rüyaların etkisi ile uyanabilir ve güne farklı bir enerji hissederek başlayabilirsiniz. Bilinçaltınızın derinlerinden yükselen kaygılar düşüncelerinizin dağılmasına neden olabilir. Dikkat gerektiren işler yaparken tedbirli olun. Ayrıca duyduğunuz haberlerin doğruluğunu araştırmalısınız. Bu arada küçük el aletleri ve iletişim cihazları ile ilgili ufak tefek sorunlar çıkabilir. Aradığınız belgeler yerinde olmayabilir ve bu arada daha önce kaybettiğinizi düşündüğünüz eşyalarınızı bulabilirsiniz. Bugün yakınlarınızın sorunları ile ilgilenebilir, eviniz veya iş yerinizde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Böylece kafanızı karıştıran fikirleri de düzenlemiş olursunuz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız marjinal kişilerden etkilenebilirsiniz ve yaşantınızı gözden geçirebilirsiniz. Bu arada hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Sürpriz teklifler ile karşılaşabilirsiniz. Ancak yapabileceğinizden daha büyük istekleriniz olabilir ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Bütçenizi dikkatli yapın ve olabileceklerden daha büyük beklentiler içine girmekten kaçının. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Daha önce düşünmediğiniz veya hiç ilgilenmediğiniz konular dikkatinizi çekecek. Seyahat programları yapabilirsiniz ve hatta bugün yolculuk yapmanız gerekebilir. Seyahate çıkmasanız bile hareketli bir gün geçireceksiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Gerçekleştirmek istediğiniz konuları ve ciddiye aldığınız kişileri ve olayları rüyanızda görebilirsiniz. Hatta nasıl yapacağınızı bilemediğiniz durumların çözümlerini bile görebilirsiniz. Rüyalarınızı önemseyin. Özellikle burcun ilk günleri doğmuş olanlar, korktukları konuları rüyalarında görebilir ve aşabilirler... Günün erken saatlerinde içinizden yükselen istekleri ilham olarak kabul edebilirsiniz. Bazı karışıklıklar olsa bile sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Ortaklık, evlilik ve benzeri ciddi sorumluluk gerektiren durumlara yönelik eski fikirleriniz değişiyor. Bugün karşılaştığınız bazı kişilerin sizi engellediğini düşünebilirsiniz veya sizi rahatsız eden her ne var ise hayatınızdan çıkarmak isteyebilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Bugün dikkatli davranacaksınız ve girişimde bulunmadan önce gereken araştırmaları yapacaksınız. Büyüklerinize danışabilirsiniz. Veya bilgisine güvendiğiniz kişilerin yardımını isteyebilirsiniz. Kararlı ve yapıcı tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de önem verdiğiniz kişileri etkileyeceksiniz. Parasal konulara yönelik gelişmeler moralinizi yükseltecek. Geleceğe yönelik projeler yapabilir ve girişimde bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Hayal gücünüz ve sezgileriniz yükseliyor. Sanatsal faaliyetler ve hayal gücü gerektiren alanlarda çalışmalar yapanlar fazla derinleşmese iyi olacak...
OĞLAK BURCU YORUMU
İlişkilerinizi sorguladığınız bu dönem içinde meydana gelen değişimler farklı beklentiler içine girmenize neden olabilir. Duygularınızı ortaya koymaya çalışın ve olayların gelişmesini bekleyin. Aslında hoş fırsatlar karşınıza çıkacak ve siz sabırsızlık hissedeceksiniz. Bazı ayrıntılara takılı kalmanız mümkün. Yabancılar ile ilişkilerinizde daha olumlu davranmanız gerekiyor. Bu dönem parasal sıkıntı duymanız mümkün. Harcamalarınıza özen göstermeniz gerekiyor. Bütçenizi aşan yatırımlarda bulunmadan önce iyi araştırın. Bugün eski dostlarınız aklınıza düşebilir. Uzun zamandır görmediğiniz yakınlarınızla görüşebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Yaratıcılığınızın uyandığı bir dönemdesiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Gelişmeler sizi heyecanlandırıyor. İlginç teklifler alabilirsiniz veya yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz projeler yapabilirsiniz. Ciddiye aldığınız kişiler ve konular ile ilgili kendinizi ispat etmek için büyük gayret göstereceksiniz. Yeni atılımlarda bulunmak için çok hevesli olabilirsiniz ancak yapmak istediğiniz her ne ise konu hakkında araştırma yapmanız daha iyi... Hatta istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz ve projelerinizi geliştirebilirsiniz. Bugün bazı engeller ile karşılaşsanız bile yeni atılımlarda bulunabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Maddi sorunlarınız olabilir ve isteklerinizi gerçekleştirmek zor gelebilir. Ama bugün kendinizi enerjik ve heyecanlı hissedeceksiniz. Bu arada duygularınızı denetleyin. Yeni idealler ve geleceğe yönelik yeni hayaller kurabilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Şanssızlık gibi görünen olaylara kendinizi kaptırmayın ve karamsarlıktan uzaklaşın. Aslında iyimser biri olduğunuz halde şimdi sorunlar gözünüzde büyüyebilir. Karşılaştığınız olaylara hemen tepki göstermeyin. Olayların gelişmesini bekleyin. Yanlış anlamalar olabilir. İyi araştırmadan girişimde bulunmasanız iyi olacak.