BASINA YAKIŞIKSIZ TAVIR VE MÜDAHALE

Paylaş
 

Dün (8 Ağustos 2019) gerçekleştirilen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mut İlçe Örgütü Danışma Kurulu Toplantısında, basına karşı çok yakışıksız bir tavır ve müdahalede bulunuldu. CHP Mut İlçe Başkanlığının daveti üzerine toplantıya katılan ve görevini yapan Mut’un Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü, aynı zamanda internet portallarından mutilcemiz.net Mut Temsilcisi ve rengarenkhaber.com sahibi Mehmet Gürbüz’ün çekim yapması yakışıksız bir tavırla sonlandırılmak ve yaptığı kayıtlar silinmek istendi.

Mut Ziraat Odası Toplantı Salonunda yapılan ve CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay ile çok sayıda partilinin katıldığı CHP Mut İlçe Örgütü Danışma Kurulu Toplantısında yaşanan olay şöyle gelişti:

CHP Mut İlçe Başkanlığının, ilçede görev yapan basın mensuplarına yaptığı davet üzerine Danışma Kurulu Toplantısına katılan Mut’un Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Gürbüz, toplantının başından itibaren konuşmacıların fotoğraf çekimini ve kaydını yaptı. Gürbüz bu arada, fotoğraf makinesinin şarjı bittiğinden dolayı çekimlerine cep telefonundan devam etti. Kürsüye gelen, 31 Mart seçimlerinde CHP’nin Mut Belediye Başkan Adayı Mehmet Saydam’ın konuşmasına kadar bir sorunla veya uyarıyla karşılaşmayan Gürbüz; Saydam’ın konuşması esnasında, Danışma Kurulu Divanı’nda yer alan  CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay tarafından eliyle gösterilerek adeta afişe edilircesine ve hedef gösterilircesine yakışıksız bir tavırla karşılaştı. Kim olduğu sorulan Gürbüz, gazeteci olduğunu ifade etti. Bunun üzerine Aktay, Gürbüz’den kaydı kapatmasını ve silmesini istendi. Yaptığı çekimi sonlandıran Gürbüz, davet üzerine toplantıya katıldığını belirtirken; kaydı silmeyi reddetti ve olayı kınadığını ifade etti. Olay üzerine basın mensubu Gürbüz’ün etrafını saran görevliler; Gürbüz’ün cebinden kayıt yaptığı telefonu almaya, kaydı silmeye ve dışarıya çıkarmaya çalıştı. Buna müsaade etmeyen Gürbüz ile görevliler arasında bir süre tartışma ve diyalog yaşandı. Olay, araya giren CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve bazı partililerin ricasıyla yatıştırıldı. Toplantıyı terk etmek isteyen Gürbüz, Milletvekili Başarır’ın ricasını kırmayarak toplantıyı izlemeye devam etti.

“BÖYLE BİR OLAYLA İLK KEZ KARŞILAŞTIM”

Yaşadığı tatsız olayla ilgili açıklama yapan Mehmet Gürbüz, “Davetli olduğum bir toplantıda, bir basın mensubu olarak böyle yakışıksız bir tavra maruz kalmam gerçekten üzücü bir durum. Yaklaşık 20 yıldır bu mesleğin içerisinde birisi olarak, bir çok kez değişik siyasi partilerin davetlerine ve toplantılarına katıldım; ama böyle yakışıksız bir olayla ilk kez karşılaştım” dedi.

“KINIYORUM”

Gürbüz, olayı ve yaşananları şöyle anlattı: “Görebildiğim kadarıyla, ilçede görev yapan basın mensupları arasında davete katılan bir tek ben vardım, bir de Mersin’de bölgesel yayın yapan Kanal 33 televizyonu. Toplantıyı başından itibaren, olayın yaşandığı ana kadar kayıt altına almaya ve görevimin gereğini yerine getirmeye çalıştım. Bu görevimi yerine getirirken, hiçbir şekilde toplantının bir kısmının basına kapalı olduğu yönünde bir uyarı veya bilgilendirme yapılmadı. Bu uyarı ve bilgilendirme toplantıyı düzenleyenlerin sorumluluğundadır, ben de zaten davetli olduğum yerin uyarılarına kurallarına her zaman için uyan bir gazeteciyim. Böyle bir uyarı gelmediği için görevimi yapmaya devam ettim; ama bu esnada Danışma Kurulu Divanı’nda yer alan CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay’ın hiç de hoş olmayan bir tavrıyla karşılaştım. Parmakla gösterilerek, adeta afişe edilip hedef gösterilircesine bir tavırla, kaydı kapatmam ve silmem istendi. Mesleğim adına böyle bir tavrı kabul etmem mümkün değil. Gazeteci olduğumu ve davet üzerine orada bulunduğumu belirttiğim toplantıda, kaydı silmeyeceğimi ifade ettim. Elbette ki toplantının bazı kısımları basına kapalı olabilir ve bu konudaki uyarının veya bilgilendirmenin yapılması da unutulmuş olabilir. Ama bunun söyleniş biçimi, bu şekilde olmamalıydı, diye düşünüyorum. Mesleğim ve temsil ettiğim basın kuruluşları adına, toplantıda da ifade ettiğim gibi bu tavrı kınıyorum.”

“ASIL ÜZÜCÜ OLAN, ÖZÜR KONUSUNDA GERİ DÖNÜŞ OLMAMASI”

Özür dileme konusunda bir geri dönüş olmadığını belirten Gürbüz, “Toplantıda yaşadığım bu tatsız olayda, duruma müdahale eden görevliler, sanırım kendi inisiyatiflerini kullanarak özür dilediler herkes adına. Asıl üzücü olan kısım ise, özellikle davet sahibi ve diğer yetkililer tarafından üzüntülerini ve özürlerini belirten herhangi bir geri dönüş yapılmaması oldu. Açıkcası basın ve düşünce özgürlüğü, halkın haber alma konusunda hassasiyetine inandığım bir partide böyle bir tutumla karşılaşmak, üzüntümü bir kat daha arttırmıştır” şeklinde konuştu.

“DESTEKLERİNİ İLETENLERE TEŞEKKÜRLER”

Öte yandan Mehmet Gürbüz, olaydan haberdar olan ve gerek telefonla, gerek sosyal medyada, gerekse mesajla desteklerini ileten herkese teşekkürlerini iletti.

Bu yazı 175 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Güne daha istekli başlayacak ve çeşitli fırsatlar ile karşılaşacaksınız. Duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz ancak farklı çevreler ve marjinal kişilerden etkilenebilirsiniz. Geleceğe yönelik beklentileriniz artabilir ve hırslı bir tavır içine girebilirsiniz. Fakat hırs yaptığınız konuda çok fazla ısrarcı olmayın ve güç mücadelesi gerektiren durumlardan uzak durun. Yeni atılımlarda bulunabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Dış görünümünüzde değişiklikler yapmayı arzu edeceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Aniden ortaya çıkan gelişmeler düşüncelerinizi etkileyebilir ve değiştirebilir. Fakat duygularınızı ortaya koyarken aceleci davranmayın. Zaten sabahın erken saatlerindeki yoğun duygularınız ile birlikte ortaya çıkan korkularınız ile başa çıkmanız gerekecek. Fakat cesur ve güçlü bir tavır içinde bulunacaksınız. Sabırlı bir kararlılık göstermeyi başaracak ve sevdiklerinizin desteğini alacaksınız. İsteklerinizi ortaya koymadan önce tekrar gözden geçirebilirsiniz ve önem verdiğiniz kişilerin dikkatini çekecek ciddi konulara odaklanacaksınız. Sizin için hareketli bir gün ve enerjiniz giderek yükseliyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bugün meydana gelen gelişmeler sizi heyecanlandıracak ve yeni girişimlerde bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Bir süredir görmediğiniz yakınlarınızla haberleşebilir ve katılacağınız büyük organizasyonlarda yeni kişiler ile arkadaşlık ilişkileri kurabilirsiniz. Çevrenizin genişlediği bir dönemdesiniz. Üstelik yeni insanlar ve farklı bilgiler ile karşılaşmak sizi heyecanlandıracak ve keyfinizi yerine getirecek. Kısa yolculuklar yapabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Sevip saydığınız büyükleriniz ile ilgileneceksiniz ve onlar da sizi destekleyecekler.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Olayları doğru değerlendirmek için gayret gösteriyorsunuz, fakat sert bir tavır içinde bulunabilirsiniz. Daha makul ve sevgiyle davranmak için gayret gösterin. İstekleriniz ile ilgili beklentileriniz büyük olabilir ve radikal değişiklikler yapmanız gerekebilir. Aslında kendinizi yenilemeniz mümkün. Fakat mevcut durumu korumaya çalışırken aynı zamanda radikal değişiklikler yapamazsınız. En iyisi olayları akışına bırakın ve kendinizi fazla zorlamayın. Günün ilerleyen saatlerinde arkadaşlarınız ile haberleşeceksiniz ve girişimde bulunmak için harekete geçeceksiniz. İlişkilerinize özen göstermeniz gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Sevdiğinizle ilgili duygularınız derinleşebilir. Ancak kafanız karışık olabilir veya düşünceleriniz değişmiş olabilir. Birlikte geleceğe yönelik projeler yapabilirsiniz ancak sabırlı olmanız gerekiyor. Bu arada yapmanız gereken işleri büyük bir kararlılık ile sürdüreceksiniz. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağınız kişiler içinizdeki potansiyel gücün açığa çıkmasına yardımcı olacak. Sorumluluk gerektiren işler yapabilir ve gücünüzü ortaya koymak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Bazı şeyler istediğiniz gibi olmayabilir. Ancak düşünceleriniz ile birlikte istekleriniz de değişiyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün uzaklarda bulunan dostlarınızla görüşebilir, iş veya çeşitli amaçlar ile yolculuk yapabilirsiniz. Veya seyahat hazırlıkları yapabilirsiniz. Bu arada çevrenizin kıskançlığını çekecek davranışlarda bulunmamaya özen göstermelisiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyduğunuz bir dönemdesiniz ve karar veremediğiniz konulara yönelik araştırmalar yapabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzularınız var. Önem verdiğiniz kişiler ve sevdikleriniz sizi destekliyor. Bu arada kendi isteklerinizi gözden geçirirken sorumluluklarınızın baskısını hissedebilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve keyifli başlayacaksınız. İçinizden yükselen arzuların değiştirici gücünü hissedebilirsiniz ancak içinde bulunduğunuz durum ile istekleriniz çok farklı olabilir ve içsel bir karmaşa içinde bulunabilirsiniz. Aslında özgür kişiler ve farklı yaşayanlar size çekici gelebilir. Ayrıca çevrenizde gelişen olaylar ve teknolojideki gelişmelere uyum sağlamanız gerekiyor. Yeniliklere açık olabilirseniz, siz de kendinizi yenilemeyi başarabilirsiniz. Bugün hareketli bir gün geçireceksiniz ve dışarda olmak, hareket halinde bulunmak sizi rahatlatacak. Hırslı olabilirsiniz fakat bugün kendinizi keyifli hissedeceksiniz. Sorunlar olsa bile bugün bunlar ile başa çıkabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Yapıcı ve olumlu tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de yakınlarınızı etkileyeceksiniz. Kafanız karışık olabilir ve düşüncelerinizi gerçekleştirmek size pek kolay gelmeyebilir fakat duygularınız güçlü olacak. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler yeni boyutlar kazanıyor. Bu arada yatırım yapmak ve yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Güçlü kişiler ile dostluk ilişkileri kurabilir ve kararlı tavırlarınız ile etkileyici olabilirsiniz. Bugün alacağınız haberler keyfinizi yerine getirecek. Projelerinizi yakınlarınıza anlatabilirsiniz ve onların yardımını isteyebilirsiniz. Kendinize olan güveniniz giderek yükseliyor.
YAY BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve yapmanız gereken pratik işler ile ilgilenirken karşınıza çıkan olaylar ve kişiler ilginizin yönünü değiştirecek. Bu arada hırs yapmasanız iyi olacak. Parasal ihtiyaçlarınız artabilir veya siz bütçenizi aşan yatırımlar yapmaya hevesli olabilirsiniz. Ancak aceleci davranmayın ve olayların gelişmesini bekleyin. En azından konu ile ilgili araştırmalar yapın ve isteklerinizi belirleyin. Yaşam enerjinizi yükselten gelişmeler olabilir. Veya içinizden yükselen istekler artabilir... Harekete geçmek için sabırsızlık duyabilirsiniz fakat geriliminizi çevrenize yansıtmasanız iyi olacak. Çevre gezilerine çıkmak, keyfinizi yerine getirecek.
OĞLAK BURCU YORUMU
Güçlü istekleriniz ve ileriye dönük beklentileriniz yüzünden gerilim hissediyorsunuz. Fırsatları değerlendirmek için biraz daha rahat davranmalı, olayları kontrol etmek için fazla zorlamamalısınız. Sabahın erken saatlerinde duygusal gerilim hissedeceksiniz fakat daha sonra duygularınız değişmeye başlayacak. İsteklerinizi gözden geçirecek ve daha makul bir tavır içine gireceksiniz. Üstelik yakınlarınız ve arkadaşlarınız sizi destekliyor. Yakınlarınızın ilgisi moralinizi yükseltecek ve girişimde bulunmak için harekete geçeceksiniz. Bu arada parasal istekleriniz giderek artıyor. Hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının.
KOVA BURCU YORUMU
İlginç fikirler ve beklenmedik gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Düşüncelerinizi ortaya koymak için aceleci davranmayın. Aslında meydana gelen olaylar fikirlerinizin değişmesine neden oluyor. İnatçı ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve olaylara daha özgür bir açıdan bakın. Zaten burçların arasında en özgür ve evrensel olan sizsiniz. Fakat kendi fikirlerinizin doğruluğuna takılı kalırsanız, çözüm bulmanız zor olacak. Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile haberleşeceksiniz. Yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir. Eviniz veya iş yerinizde bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.
BALIK BURCU YORUMU
Yakınlarınız, çocuklar ve arkadaşlarınızın size ihtiyacı olabilir. Onlara gereken ilgiyi gösterecek ve kararlı tavırlarınız ile etkileyici olacaksınız. Bu arada parasal konulara yönelik ihtiyaçlarınız artmış olabilir veya yapmanız gereken işler sizin yapabileceğinizden daha fazla gelebilir. Ancak moraliniz ve kendinize olan güveninizin yüksek olduğu bir dönemdesiniz ve olayları iyimser açıdan değerlendirebilirsiniz. Bu arada saygı duyduğunuz kişilerin ilgisi ve desteği ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ayrıca iyimser kişilere tesadüf edebilirsiniz ve onlardan etkilenebilirsiniz.

buy Instagram comments

bahis siteleri

bahis siteleri

matbet

lotcasino.com

bahismobilodeme.com

domingossport.com

mobilbahisodeme.com

milanobet

deneme bonusu veren siteler

uzmanwin.com

mobil ödeme bahis

tipobet

canliturkcasino.com

betcosport.com

escort istanbul