BASINA YAKIŞIKSIZ TAVIR VE MÜDAHALE

Paylaş
 

Dün (8 Ağustos 2019) gerçekleştirilen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mut İlçe Örgütü Danışma Kurulu Toplantısında, basına karşı çok yakışıksız bir tavır ve müdahalede bulunuldu. CHP Mut İlçe Başkanlığının daveti üzerine toplantıya katılan ve görevini yapan Mut’un Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü, aynı zamanda internet portallarından mutilcemiz.net Mut Temsilcisi ve rengarenkhaber.com sahibi Mehmet Gürbüz’ün çekim yapması yakışıksız bir tavırla sonlandırılmak ve yaptığı kayıtlar silinmek istendi.

Mut Ziraat Odası Toplantı Salonunda yapılan ve CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay ile çok sayıda partilinin katıldığı CHP Mut İlçe Örgütü Danışma Kurulu Toplantısında yaşanan olay şöyle gelişti:

CHP Mut İlçe Başkanlığının, ilçede görev yapan basın mensuplarına yaptığı davet üzerine Danışma Kurulu Toplantısına katılan Mut’un Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Gürbüz, toplantının başından itibaren konuşmacıların fotoğraf çekimini ve kaydını yaptı. Gürbüz bu arada, fotoğraf makinesinin şarjı bittiğinden dolayı çekimlerine cep telefonundan devam etti. Kürsüye gelen, 31 Mart seçimlerinde CHP’nin Mut Belediye Başkan Adayı Mehmet Saydam’ın konuşmasına kadar bir sorunla veya uyarıyla karşılaşmayan Gürbüz; Saydam’ın konuşması esnasında, Danışma Kurulu Divanı’nda yer alan  CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay tarafından eliyle gösterilerek adeta afişe edilircesine ve hedef gösterilircesine yakışıksız bir tavırla karşılaştı. Kim olduğu sorulan Gürbüz, gazeteci olduğunu ifade etti. Bunun üzerine Aktay, Gürbüz’den kaydı kapatmasını ve silmesini istendi. Yaptığı çekimi sonlandıran Gürbüz, davet üzerine toplantıya katıldığını belirtirken; kaydı silmeyi reddetti ve olayı kınadığını ifade etti. Olay üzerine basın mensubu Gürbüz’ün etrafını saran görevliler; Gürbüz’ün cebinden kayıt yaptığı telefonu almaya, kaydı silmeye ve dışarıya çıkarmaya çalıştı. Buna müsaade etmeyen Gürbüz ile görevliler arasında bir süre tartışma ve diyalog yaşandı. Olay, araya giren CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve bazı partililerin ricasıyla yatıştırıldı. Toplantıyı terk etmek isteyen Gürbüz, Milletvekili Başarır’ın ricasını kırmayarak toplantıyı izlemeye devam etti.

“BÖYLE BİR OLAYLA İLK KEZ KARŞILAŞTIM”

Yaşadığı tatsız olayla ilgili açıklama yapan Mehmet Gürbüz, “Davetli olduğum bir toplantıda, bir basın mensubu olarak böyle yakışıksız bir tavra maruz kalmam gerçekten üzücü bir durum. Yaklaşık 20 yıldır bu mesleğin içerisinde birisi olarak, bir çok kez değişik siyasi partilerin davetlerine ve toplantılarına katıldım; ama böyle yakışıksız bir olayla ilk kez karşılaştım” dedi.

“KINIYORUM”

Gürbüz, olayı ve yaşananları şöyle anlattı: “Görebildiğim kadarıyla, ilçede görev yapan basın mensupları arasında davete katılan bir tek ben vardım, bir de Mersin’de bölgesel yayın yapan Kanal 33 televizyonu. Toplantıyı başından itibaren, olayın yaşandığı ana kadar kayıt altına almaya ve görevimin gereğini yerine getirmeye çalıştım. Bu görevimi yerine getirirken, hiçbir şekilde toplantının bir kısmının basına kapalı olduğu yönünde bir uyarı veya bilgilendirme yapılmadı. Bu uyarı ve bilgilendirme toplantıyı düzenleyenlerin sorumluluğundadır, ben de zaten davetli olduğum yerin uyarılarına kurallarına her zaman için uyan bir gazeteciyim. Böyle bir uyarı gelmediği için görevimi yapmaya devam ettim; ama bu esnada Danışma Kurulu Divanı’nda yer alan CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay’ın hiç de hoş olmayan bir tavrıyla karşılaştım. Parmakla gösterilerek, adeta afişe edilip hedef gösterilircesine bir tavırla, kaydı kapatmam ve silmem istendi. Mesleğim adına böyle bir tavrı kabul etmem mümkün değil. Gazeteci olduğumu ve davet üzerine orada bulunduğumu belirttiğim toplantıda, kaydı silmeyeceğimi ifade ettim. Elbette ki toplantının bazı kısımları basına kapalı olabilir ve bu konudaki uyarının veya bilgilendirmenin yapılması da unutulmuş olabilir. Ama bunun söyleniş biçimi, bu şekilde olmamalıydı, diye düşünüyorum. Mesleğim ve temsil ettiğim basın kuruluşları adına, toplantıda da ifade ettiğim gibi bu tavrı kınıyorum.”

“ASIL ÜZÜCÜ OLAN, ÖZÜR KONUSUNDA GERİ DÖNÜŞ OLMAMASI”

Özür dileme konusunda bir geri dönüş olmadığını belirten Gürbüz, “Toplantıda yaşadığım bu tatsız olayda, duruma müdahale eden görevliler, sanırım kendi inisiyatiflerini kullanarak özür dilediler herkes adına. Asıl üzücü olan kısım ise, özellikle davet sahibi ve diğer yetkililer tarafından üzüntülerini ve özürlerini belirten herhangi bir geri dönüş yapılmaması oldu. Açıkcası basın ve düşünce özgürlüğü, halkın haber alma konusunda hassasiyetine inandığım bir partide böyle bir tutumla karşılaşmak, üzüntümü bir kat daha arttırmıştır” şeklinde konuştu.

“DESTEKLERİNİ İLETENLERE TEŞEKKÜRLER”

Öte yandan Mehmet Gürbüz, olaydan haberdar olan ve gerek telefonla, gerek sosyal medyada, gerekse mesajla desteklerini ileten herkese teşekkürlerini iletti.

Bu yazı 73 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Ani değişiklikler ve sürpriz gelişmeler sizi heyecanlandıracak. Özgür kişiler ve değişik davranışlardan etkilenebilirsiniz. Elektrikli aletler, bilgisayar ve cep telefonları ile ilgili hesapta olmayan sorunlar ve karışıklıklar çıkabilir. Bu arada skandal haberler ve skandallar dikkatinizi çekecek. Arkadaşlarınızın, çocuklarınızın veya kardeşlerinizin yaşadığı olaylardan etkilenebilir ve düşüncelerinizi değiştirebilirsiniz. Tartışmalardan uzak durun. İddiacı ve inatçı bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Ölüm, ölüm ötesi ve bilinmeyen konuları araştırmak fikirlerinizi tamamen değiştirebilir.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve keyifli başlayacaksınız. Olaylara bakış açınız değişiyor. Saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve yaşadıklarınıza daha detaylı bakabilirsiniz. Bu arada farkına varacağınız bazı ayrıntılardan çok etkilenebilir ve takılı kalabilirsiniz. Olayları çok fazla büyütmeyin ve farkına vardığınız için kendinizi şanslı hissedin. Zaten düşünceleriniz değişmeye başlıyor. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar hayata bakış açınızı değiştirecek. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Ayrıca parasal konulara yönelik hoş fırsatlar çıkabilir.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler sizi heyecanlandıracak. Huzursuzluk ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz ancak dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacak ve yaratıcı çözümleriniz ile dikkat çekici olacaksınız. Karamsar konulardan uzaklaşın ve dikkatinizi pratik konulara odaklayın. Ayrıca arkadaşlarınızın ilgisi ve daveti keşfinizi yerine getirecek. Çeşitli organizasyonlara katılabilirsiniz ve projelerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Üstelik şanslı olduğunuz bir dönemdesiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Yapmak istediğiniz halde bir türlü harekete geçemediğiniz konularla ilgili gelişen olaylar sizi zorlayabilir ve birden fazla işi aynı zamanda yapmak durumunda kalabilirsiniz. Aniden gelişen olaylar kafanızı karıştırabilir ve düşünceleriniz değişebilir. Kardeşler, arkadaşlar ve çocuklar ile ilgili duyduğunuz haberlerden etkilenebilirsiniz. Beklemediğiniz durumlar ve haberler karşısında şaşırabilirsiniz. Duygusal tepkilerinizi denetlemek için gayret gösterin. Aklınızdan geçenleri hemen ortaya koymayın. İddiacı ve inatçı davranışlardan kaçınmalısınız.
ASLAN BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve keyifli başlayacaksınız. Olaylara bakış açınız değişiyor. Saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve yaşadıklarınıza daha detaylı bakabilirsiniz. Bu arada farkına varacağınız bazı ayrıntılardan çok etkilenebilir ve takılı kalabilirsiniz. Olayları çok fazla büyütmeyin ve farkına vardığınız için kendinizi şanslı hissedin. Zaten düşünceleriniz değişmeye başlıyor. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar hayata bakış açınızı değiştirecek. Çocukların davranışlarından etkilenebilir ve yaratıcı çözümler bulabilirsiniz. Daha olumlu ve uzlaştırıcı bir biçimde davranmaya başlıyorsunuz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Kendinizi çok farklı hissedeceksiniz. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz yüksek. Ancak değer verdiğiniz konularla ilgili duygularınız derinleşmiş olabilir. Fakat kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz ve kritiklerinizden uzaklaşıp dikkatinizi farklı konulara odaklayacaksınız. Gizemli kişiler ve gizlilik gerektiren konular sizi heyecanlandırabilir. Çevre gezilerine çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir veya siz gidebilirsiniz. Bugün yolculuk hazırlıkları yapabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız ani haberlerden etkilenebilir ve daha farklı düşünmeye başlayabilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ziyaretinize gelebilir veya eski arkadaşlarınızla karşılaşabilirsiniz. Alacağınız haberler ve sürpriz karşılaşmalar sizi heyecanlandıracak. Aynı zamanda fikirlerinizi tamamen değiştirecek kişiler ile karşılaşmanız mümkün. Çok çeşitli düşünebilirsiniz fakat dikkatinizi tek bir konuya odaklamak için gayret göstermeniz gerekiyor. Aynı anda birden fazla kişiye söz vermeseniz iyi olacak. Yoksa randevular karışabilir. Ayrıca skandallardan uzak durun.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Yoğun duygular ve değişik heyecanlar hissederek güne başlayacaksınız. Seyahat programları yapabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler yeni boyutlar kazanacak. İsteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve geleceğe yönelik yeni atılımlarda bulunabilirsiniz. Bu arada bazı korkularınız uyanabilir. Fakat olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz ve böylece korkularınız ile başa çıkabilirsiniz. Üstelik güçlü kişilerin desteğini alacaksınız ve kendinize olan güveniniz artacak.
YAY BURCU YORUMU
Biraz sakin olun ve daha da önemlisi makul olmak için gayret gösterin. İstekleriniz çok yüksek ve isteklerinizi gerçekleştirmek için hem sevdiğinizi, hem de çevrenizi zorlayabilirsiniz. Fakat daha önemlisi kendinizi çok fazla zorlamasanız iyi olacak. Olayları akışına bırakın. Aslında sözleriniz ve çözümleriniz ile çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. Özellikle fikirlerinizi ve tekliflerinizi ilginç bir biçimde sunabilir, ikna edici olabilirsiniz. Fakat isteklerinizin arttığı bir dönem ve beklentilerinizin gerilimini sevdiklerinize yansıtabilirsiniz. İlişkilerinize özen gösterin ve sonradan pişmanlık duyacağınız davranışlarda bulunmaktan kaçının.
OĞLAK BURCU YORUMU
Alacağınız bazı haberler kafanızı karıştırabilir ve duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Gereksiz tartışmalardan uzak durun ve aklınıza gelen fikirleri hemen ortaya koymayın. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile karşılaşabilir veya onlardan alacağınız haberler, düşüncelerinizi derinleştirebilir. Aklınız yerine sezgileriniz ile hareket ederseniz, daha başarılı olacaksınız. Projelerinizi şimdilik ilgisi olmayan kişilere anlatmayın. Sevdiğiniz sizi destekleyecek. Ayrıca dostlarınızın yardımını isteyebilirsiniz. Üstelik sabırlı ve sakin davranmayı başarabilirsiniz. Şimdilik olayların gelişmesini bekleyin ve sorunların üzerine gitmeyin.
KOVA BURCU YORUMU
Hareketli ve keyifli bir gün geçireceksiniz. Projelerinizi ortaya koyabilir, ikna edici ve etkileyici olabilirsiniz. Dikkatinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve yapmak istediğiniz konu ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilir ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz konular ile ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Bu arada alacağınız ilginç teklifler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcı fikirler ortaya çıkacak. Büyük organizasyonlar ve yabancılar ile yapacağınız iş birliği sorumlulukları da beraberinde getirecek.
BALIK BURCU YORUMU
Gördüğünüz rüyaların etkisi ile güne başlayabilir. Bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sabah saatlerinde harekete geçecek ve yapacağınız işlerden keyif alacaksınız. Karşılaşmalar ve meydana gelen olaylar sizi harekete geçirecek. Hayallerinizi gerçekleştirmek için atılımda bulunabilirsiniz. Hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapanlar için uygun zaman. Sanatsal faaliyetlerde bulunmak kaygılardan uzaklaşmanıza yardımcı olabilir. Bu arada parasal konulara yönelik bazı kaygılarınız olabilir. Parasal kaygılarınızı sevdiklerinize yansıtmaktan kaçınmalısınız.

bahis siteleri

matbet

lotcasino.com

bahismobilodeme.com

domingossport.com

mobilbahisodeme.com

milanobet

deneme bonusu veren siteler

uzmanwin.com

mobil ödeme bahis

tipobet

canliturkcasino.com

betcosport.com

escort istanbul