4. KARACAOĞLAN GECESİ KARACAOĞLAN’DA YAPILDI

Paylaş
 

Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi öncülüğünde gelenekselleşen Karacaoğlan Gecesi’nin dördüncüsü, Mut’un Karacaoğlan Mahallesinde yapıldı. Mut Kaymakamlığı, Mut Belediyesi ve Karacaoğlan Mahalle Muhtarlığının katkılarıyla düzenlenen gecede, 7 yerel halk ozanı Karacaoğlan türküleri seslendirdi. Gecede, konuk sanatçı olarak Adana’dan Aşık Mansuri sahne aldı.

Karacaoğlan Mahallesi meydanında yapılan 4. Karacaoğlan Gecesi, Karacaoğlan Mahalle Muhtarı Turgay Şan’ın konuşması ve Topkaya Mahallesi’nden Gırbaş Osman’ın okuduğu şiirlerle başladı.

KARACAOĞLAN, DOĞANIN, AŞKIN, SEVGİNİN VE TÜRKÇENİN OZANI

Yoğun katılımın gerçekleştiği gecede konuşan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi Sahibi Nihat Mustul; köyün adının Karacaoğlan olması ve Karacaoğlan anıtının burada olmasından dolayı, Karacaoğlan Gecesinin dördüncüsünü burada gerçekleştirdiklerini belirtti. Karacaoğlan’ın 17. yüzyılda yaşamış, ünü Türkiye’yi aşarak bütün dünyaya yayılmış ünlü bir halk ozanımız olduğunu söyleyen Mustul, “Karacaoğlan, doğanın, aşkın, sevginin ve Türkçenin ozanı. Doğayı onun kadar güzel anlatan, Türkçeyi onun kadar güzel kullanan belki de başka ozan yok” dedi.

Gelecek yıl, 5. Karacaoğlan Gecesini Çınaraltı Karacaoğlan Parkında yapacaklarını söyleyen Mustul; geceye Mut’un yetiştirdiği sanatçılardan Musa Eroğlu, Ali Rıza Yılmaz, Sade Demir ve Kul Mutlu’yu davet edeceklerini belirtti. Mustul, “Dördü de Mut’un yetiştirdiği büyük sanatçılar. Ve hepsi de Karacaoğlan türküleriyle beslendi” şeklinde konuştu.

Bu etkinliğin burada yapılmasının ardından bu köyde Karacaoğlan’ın daha çok konuşulup, Karacaoğlan şiir ve türkülerinin daha çok söyleneceğini ve bir çok eve saz asılacağını umduğunu belirten Mustul; 4. Karacaoğlan Gecesine katkı sunan, destek veren, emek veren herkese teşekkürlerini iletti.

KARACAOĞLAN’IN BU TOPRAKLARDA YAŞADIĞINI BELGELEDİK

Birlikte olmanın en iyi yönlerinden birinin geçmişe sahip çıkmayla olduğunu belirten Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, “Biz Mut ilçesi olarak bütün güzelliklerimizle beraber geçmişimizi yad ederek beraber olmamız lazım gerekir ki, geleceğe de güçlü bakalım. Karacaoğlan zaman zaman bir halk ozanlığının dışında, hem türkülerle dünyaya nam salmış hem de toplumda sürekli gelecek nesillere ders verici atasözü niteliğinde güzel cümleleri var. Eğer ondan nasip alabilirsek, ondan öğüt alabilirsek gelecek kuşaklarımıza çok şeyler taşıyacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.  Karacaoğlan’a Türkiye’de çok sahip çıkan yer olduğu belirten Yılmaz, “Orta Asya’dan gelip, Güneydoğu bölgesinde iyi bir eğitim alıp, ömrünü burada sürdürdüğünü bütün belgelerle ispat ettik. Ve Mut buna sahip çıktı. Karacaoğlan’ın memleketlisi olmaktan, Karacaoğlan’ın böyle güzel cennet vatanında yaşamaktan biz mutluyuz” şeklinde konuştu.

KARACAOĞLAN’A SAHİP ÇIKMALIYIZ

Gecede konuşan Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ise, etkinliğe katılımın yoğun olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, şunları söyledi: “Ozanımıza ve ozanımızın eserlerine sahip çıkacağız. Biz onun eserlerini okumazsak, onun şiirlerini okumazsak; Karacaoğlan bu topraklardan silinir. Anadolu topraklarını Anadolu yapan da, Karacaoğlan gibi büyük ozanlarımızdır. Dolayısıyla milletimizin sahip çıkması bizi mutlu eder.”

Yapılan konuşmaların ardından, 7 yerel halk ozanı ve aşık, sazlarıyla Karacaoğlan türküleri seslendirdi. Gecenin sonunda, Adana’dan Aşık Mansuri konuk sanatçı olarak sahne aldı. Sazıyla Karacaoğlan türküleri seslendiren Aşık Mansuri, geceye katılan dinleyicilerin yüreğini ısıttı.

İsa Gostak’ın sunuculuğunu yaptığı geceye; MHP Mut İlçe Başkanı Alparslan Savaş Kır, çevre mahalle muhtarları, Mut’tan gelen konuklar ve çok sayıda yöre sakini katıldı.

4. Karacaoğlan Gecesi’yle ilgili fotoğraflara; sosyal medyada facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

4 karacaoğlan gecesi

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 877 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler sizi heyecanlandıracak ve geçmiş günleri hatırlayacaksınız. Çeşitli davetlere gidebilir, sinema, tiyatro ve eğlence yerlerinde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Açık havada dolaşmak, alışveriş yapmak, mağaza gezmek ve değişik organizasyonlar ile ilgilenmekten keyif alacaksınız. Dolaştığınız yerlerde eski arkadaşlarınıza tesadüf edebilir, geçmiş günleri konuşarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Akşama doğru sabırsız bir gerilim hissedebilirsiniz fakat eğlenceli organizasyonlara katılacaksınız ve böylece geriliminiz dağılacak ve kendinizi iyi hissedeceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
İyimser ve yapıcı tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz. Sevdiğiniz ile birlikte yapacağınız çevre gezileri keyfinizi arttıracak. Ayrıca sorumluluk gerektiren konular ile ilgilenebilirsiniz ve büyüklerinize yardımcı olabilirsiniz. Bugün karamsar duygulardan uzaklaşıp pratik konular ile ilgileneceksiniz. Dikkat gerektiren konularda kafanızı karıştıran durumlar olabilir. Tartışma ortamlarında sakin davranmak için gayret gösterin. Öfkeli ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Aslında sabırlı davranabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Kardeş, çocuklar, arkadaşlar ve yakınlarınız ile ilgilenebilirsiniz. Çeşitli davet ve toplantılara gidebilir, büyük organizasyonlar içinde yer alabilirsiniz. Bugün karşılaştığınız kişiler ve olaylar duygularınızın yoğunlaşmasına neden olacak. Ancak duygularınızı aklınız ile denetlemeyi başaracaksınız ve fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyacaksınız. Dikkatli ve kararlı tavrınız ile çevrenizdeki kişileri etkileyebilirsiniz ve katılacağınız organizasyonlarda keyifli vakit geçireceksiniz. Sevdiklerinizin ilgisi ve arkadaşlarınızın desteği moralinizi ve kendinize olan güveninizi yükseltiyor.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Düşüncelerinizin derinleştiği bir dönemdesiniz. Kardeşleriniz, arkadaşlarınız ve gençler ile iletişiminiz her zaman olduğundan daha derin olabilir ve çocukluk günlerinizi hatırlayabilirsiniz. Evinizde bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Eşyaların yerini değiştirebilir, dolaplarınızı düzenleyebilirsiniz. Böylece düşüncelerinizi de düzenlemeniz mümkün. Eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz ve yaşantınızda bazı değişiklikler yapmak için harekete geçebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız haberler size eski fikirlerinizi hatırlatacak. Hatta çocukken yaşadığınız evi ve arkadaşlarınızı hatırlayabilirsiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Çalışmalarınızı istediğiniz gibi sürdürmeye devam edeceksiniz ve bu arada eski projelerinizi gerçekleştirmek için kararlı davranmayı başaracaksınız. Sizi engelleyen kişiler olabilir veya gelişmeler olması gerekenden daha yavaş olabilir. Ancak dirayetli ve azimli bir tavır içinde olacaksınız ve bu arada bazı alışkanlıklarınızı değiştireceksiniz. Dişleriniz ile ilgili bakım, tedavi benzeri konular ile ilgilenebilirsiniz. Ayrıca sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Baskı hissettiğiniz durum ile ilgili düşünceleriniz değişebilir ve böylece eski kararlarınız hakkında bazı değişiklikler yapabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün Dolunay sizin burcunuzda oluşuyor. Duygularınızı denetlemeniz zor olsa bile dirayetli ve sabırlı davranmayı başaracaksınız. Böylece bilinçaltınızın derinlerinden yükselen unutulmuş arzular sizi fazla rahatsız etmeyecek. Bugün sorumluluklarınızı yerine getirmek için gayret göstereceksiniz. Büyüklerinize yardımcı olabilirsiniz veya ciddiye aldığınız konular ile ilgili çalışmalar yapabilirsiniz. Özellikle değer verdiğiniz kişilere yardımcı olmak veya yardımcı olduğunuz duygusunu hissetmek, kendinizi önemli hissetmenize neden olacak. Böylece sabırlı ve dirayetli davranmayı başaracaksınız. Ayrıca hareketli bir gün geçirebilirsiniz ve hareket halinde olmak sizi rahatlatacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
Karşılaştığınız olaylar ve haberler şaşırtıcı olabilir. İsteklerinizin sürpriz bir şekilde karşınıza çıktığını düşünebilirsiniz. Ancak bugün beklentilerinizin yarattığı gerilimden uzaklaşıp arkadaşlarınız ile haberleşebilir ve uzun zamandır düşündüğünüz fakat ortaya koymadığınız fikirlerinizi anlatabilirsiniz. Ekip çalışmaları yapabilirsiniz ve çeşitli organizasyonlarda aktif görev alabilirsiniz. Hareket halinde olmak ve çevrenizdeki kişilere yardımcı olmak sizi rahatlatacak. Böylece enerjinizi yapıcı ve faydalı bir biçimde kullanabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Kendinize keyifli bir ortam oluşturabilir ve bugün dinlenip enerjinizi tazeleyebilirsiniz. Evinizin ihtiyaçları için alışveriş yapabilir ve maddi fırsatları takip edebilirsiniz. Kaliteye daha çok önem verebilirsiniz ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Fakat kendinizi fazla zorlamayın ve yakınlarınızın önerilerine açık olun. Sizi önemsemeleri için çevrenizi zorlamayın ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Bugün uzaklarda yaşayan akrabalarınız ve uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ziyaretinize gelebilir veya siz onları görmek için gidebilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayabilirsiniz fakat aklınız ile duygularınızı denetlemeyi başaracaksınız. Meydana gelen olayları gözden geçirebilir ve eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz. Endişelerden uzaklaşıp dikkatinizi isteklerinize yönelteceksiniz ve kararlı tavırlarınız ile çevrenizdeki kişileri etkileyeceksiniz. Çeşitli organizasyonlara katılabilirsiniz. Ekip çalışmaları ve arkadaşlarınız ile birlikte yapacağınız programlar keyfinizi yerine getirecek. Hareket halinde olmak ve isteklerinizi ortaya koyabileceğiniz ortamlarda bulunmak kendinizi güçlü hissetmenize yardımcı olacak. Kendinize olan güveniniz yükseliyor.
OĞLAK BURCU YORUMU
İlginç düşünceler ve yaratıcı projeler ile güne başlayabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için alacağınız sorumluluklar sizi zorlayabilir. Ancak sabırlı ve dirayetli davranmayı başarabilirsiniz ve böylece isteklerinizin yaratacağı gerilim ile başa çıkabilirsiniz. Bugün büyüklerinize yardımcı olabilir veya önem verdiğiniz konular ile ilgili çalışmalar yapabilirsiniz. Hareket halinde olmak sizi rahatlatacak. Özellikle size ihtiyacı olan kişilere yardımcı olabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün sizi zorlayan olaylara karşı direnciniz yüksek olacak. Yaşam enerjiniz ve istekleriniz çok yüksek. İsteklerinizi gerçekleştirmek için büyük bir gayret gösterebilirsiniz. Bu arada sorumluluklarınızın baskısını hissedebilirsiniz fakat aynı zamanda sorumluluklarınızı yerine getirmeyi başaracaksınız. Enerjinizi yapıcı bir biçimde kullanabilirsiniz ve böylece önem verdiğiniz kişilerin desteğini alabilirsiniz. Bugün yardım kurumları veya size ihtiyacı olan kişiler ile ilgileneceksiniz ve böylece kendinizi önemli hissedeceksiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Bugün size değer verildiğini görebilir ve moralinizin yükseldiğini hissedebilirsiniz. Yapacağınız harcamalar sizi zorlayabilir fakat iyimser duygular içinde olacaksınız ve kendinizi rahat hissedeceksiniz. İsteklerinizi kararlı bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve çevrenizi etkileyebilirsiniz. Özellikle güçlü kişiler ve saygın çevreler sizden etkilenecek ve beklediğiniz desteği alacaksınız. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler moralinizi yükseltecek. Kendinizi yenilemek için harekete geçebilirsiniz. Ayrıca eski projelerinizi, ihmal ettiğiniz işleri ve eski dostlarınızı hatırlayabilirsiniz.