4. KARACAOĞLAN GECESİ KARACAOĞLAN’DA YAPILDI

aşık mansuri
Paylaş
 

Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi öncülüğünde gelenekselleşen Karacaoğlan Gecesi’nin dördüncüsü, Mut’un Karacaoğlan Mahallesinde yapıldı. Mut Kaymakamlığı, Mut Belediyesi ve Karacaoğlan Mahalle Muhtarlığının katkılarıyla düzenlenen gecede, 7 yerel halk ozanı Karacaoğlan türküleri seslendirdi. Gecede, konuk sanatçı olarak Adana’dan Aşık Mansuri sahne aldı.

Karacaoğlan Mahallesi meydanında yapılan 4. Karacaoğlan Gecesi, Karacaoğlan Mahalle Muhtarı Turgay Şan’ın konuşması ve Topkaya Mahallesi’nden Gırbaş Osman’ın okuduğu şiirlerle başladı.

KARACAOĞLAN, DOĞANIN, AŞKIN, SEVGİNİN VE TÜRKÇENİN OZANI

Yoğun katılımın gerçekleştiği gecede konuşan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi Sahibi Nihat Mustul; köyün adının Karacaoğlan olması ve Karacaoğlan anıtının burada olmasından dolayı, Karacaoğlan Gecesinin dördüncüsünü burada gerçekleştirdiklerini belirtti. Karacaoğlan’ın 17. yüzyılda yaşamış, ünü Türkiye’yi aşarak bütün dünyaya yayılmış ünlü bir halk ozanımız olduğunu söyleyen Mustul, “Karacaoğlan, doğanın, aşkın, sevginin ve Türkçenin ozanı. Doğayı onun kadar güzel anlatan, Türkçeyi onun kadar güzel kullanan belki de başka ozan yok” dedi.

Gelecek yıl, 5. Karacaoğlan Gecesini Çınaraltı Karacaoğlan Parkında yapacaklarını söyleyen Mustul; geceye Mut’un yetiştirdiği sanatçılardan Musa Eroğlu, Ali Rıza Yılmaz, Sade Demir ve Kul Mutlu’yu davet edeceklerini belirtti. Mustul, “Dördü de Mut’un yetiştirdiği büyük sanatçılar. Ve hepsi de Karacaoğlan türküleriyle beslendi” şeklinde konuştu.

Bu etkinliğin burada yapılmasının ardından bu köyde Karacaoğlan’ın daha çok konuşulup, Karacaoğlan şiir ve türkülerinin daha çok söyleneceğini ve bir çok eve saz asılacağını umduğunu belirten Mustul; 4. Karacaoğlan Gecesine katkı sunan, destek veren, emek veren herkese teşekkürlerini iletti.

KARACAOĞLAN’IN BU TOPRAKLARDA YAŞADIĞINI BELGELEDİK

Birlikte olmanın en iyi yönlerinden birinin geçmişe sahip çıkmayla olduğunu belirten Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, “Biz Mut ilçesi olarak bütün güzelliklerimizle beraber geçmişimizi yad ederek beraber olmamız lazım gerekir ki, geleceğe de güçlü bakalım. Karacaoğlan zaman zaman bir halk ozanlığının dışında, hem türkülerle dünyaya nam salmış hem de toplumda sürekli gelecek nesillere ders verici atasözü niteliğinde güzel cümleleri var. Eğer ondan nasip alabilirsek, ondan öğüt alabilirsek gelecek kuşaklarımıza çok şeyler taşıyacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.  Karacaoğlan’a Türkiye’de çok sahip çıkan yer olduğu belirten Yılmaz, “Orta Asya’dan gelip, Güneydoğu bölgesinde iyi bir eğitim alıp, ömrünü burada sürdürdüğünü bütün belgelerle ispat ettik. Ve Mut buna sahip çıktı. Karacaoğlan’ın memleketlisi olmaktan, Karacaoğlan’ın böyle güzel cennet vatanında yaşamaktan biz mutluyuz” şeklinde konuştu.

KARACAOĞLAN’A SAHİP ÇIKMALIYIZ

Gecede konuşan Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ise, etkinliğe katılımın yoğun olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, şunları söyledi: “Ozanımıza ve ozanımızın eserlerine sahip çıkacağız. Biz onun eserlerini okumazsak, onun şiirlerini okumazsak; Karacaoğlan bu topraklardan silinir. Anadolu topraklarını Anadolu yapan da, Karacaoğlan gibi büyük ozanlarımızdır. Dolayısıyla milletimizin sahip çıkması bizi mutlu eder.”

Yapılan konuşmaların ardından, 7 yerel halk ozanı ve aşık, sazlarıyla Karacaoğlan türküleri seslendirdi. Gecenin sonunda, Adana’dan Aşık Mansuri konuk sanatçı olarak sahne aldı. Sazıyla Karacaoğlan türküleri seslendiren Aşık Mansuri, geceye katılan dinleyicilerin yüreğini ısıttı.

İsa Gostak’ın sunuculuğunu yaptığı geceye; MHP Mut İlçe Başkanı Alparslan Savaş Kır, çevre mahalle muhtarları, Mut’tan gelen konuklar ve çok sayıda yöre sakini katıldı.

4. Karacaoğlan Gecesi’yle ilgili fotoğraflara; sosyal medyada facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

4 karacaoğlan gecesi

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 646 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Güne istekli başlayacak ve fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyacaksınız. Yeni projeler yapabilir ve girişimde bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Grup çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olacağınız bir gün. İlginç teklifler alabilirsiniz. Ayrıca siz de çeşitli teklifler de bulunabilir ve ilginç araştırmalar yapabilirsiniz. Gençler, çocuklar ve değişik kitlelere yönelik farklı projeleriniz ile çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. Girişimde bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Bu arada kıskançlık ve düşmanca duygulardan uzak durun ve güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Öğle saatlerinde duygularınız derinleşebilir.
BOĞA BURCU YORUMU
Kafanız karışık olabilir ve eski kararlarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Ancak sabırlı davranacaksınız. Öğlene doğru karşılaşacağınız olaylar hayal gücünüzü uyandıracak. Sanatçılardan ve yüksek idealleri olan kişilerden etkilenebilirsiniz ve ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz. Yabancılar ile iletişiminiz giderek güçleniyor. Farklı ortamlar, değişik kültürler ve yurt dışı ile bağlantılı işler dikkatinizi çekecek. Büyük organizasyonların içinde yer almak isteyebilirsiniz. Kalabalıklar ve birbirinden çok farklı kişilerin birlikte bulunduğu ortamlarda kendinizi güçlü hissedeceksiniz ve uzlaştırıcı bir tavır içinde olacaksınız.
İKİZLER BURCU YORUMU
Dikkat gerektiren konulara yönelik çalışmalar yaparken aceleci davranmayın. Bugün iletişim trafiğiniz hareketli olacak. Belgeler, evraklar ve faturalar ile ilgili çeşitli çalışmalar yapabilirsiniz. Ayrıca daha önce yapılması gereken işlerinizi bugün tamamlamak için çok çalışmanız gerekebilir. Arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Ayrıca ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz ve araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Öğle saatlerinde karşılaştığınız olaylar endişe uyandırabilir. Kuşkucu bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklayın.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün karmaşık duygulardan uzaklaşacak ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Olumlu ve yapıcı bir tavır içinde bulunabilirsiniz. Böylece sorunlarla başa çıkmanız daha kolay olacak. Ancak sorunları büyütmekten kaçınmanız gerekiyor. Aslında gelişen olaylar sizi rahatsız etse bile bugün olaylara daha başka açılardan bakabilirsiniz ve saygın çevrelerin desteğini alabilirsiniz. İçinizden yükselen kuvvetli duyguları denetlemeyi başaracaksınız ve şimdiye kadar yaşadıklarınızı gözden geçireceksiniz. Sabırlı ve dirayetli tavrınız ile önemli kişileri etkileyebilirsiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Parasal ihtiyaçlarınızın arttığı bir dönem... Harcamalarınıza özen gösterin ve yapabileceğinizden daha büyük sorumluluklar almayın. Ekip çalışmalarında ortaya çıkabilecek bazı anlaşmazlıkların üzerine gitmeseniz iyi olacak. Bugün eski arkadaşlarınız ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca eski konular gündeme gelebilir. Karar vermek için acele etmeyin. Gün içinde karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandıracak ve duygularınız yoğun olacak. Duygusal ve alıngan bir tavır içinde olabilirsiniz ancak gerçekler karşısında enerjiniz yükselecek ve kendinizi göstermek için kuvvetli duygular hissedeceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde kalkabilirsiniz ve sorumluluklarınızı yerine getirmek için disiplinli ve kararlı bir tavır içinde olabilirsiniz. Öğlene doğru duygularınız derinleşecek ve gizli istekleriniz uyanacak. Bu arada endişeleriniz de uyanabilir. Kayıp ve yanılgı duygusunu büyütmeyin. Hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanın ve yanıltıcı kişiler ile ilişkilerinizde tedbirli olun. Yalanlar ve yanıltıcı durumlar karşısında iyi duygunuzu koruyun ve bu arada sağlığınıza özen gösterin. Gelişmeler sizin hayal ettiğinizden farklı olabilir. Ancak dirayetli ve sabırlı olduğunuz bir dönemdesiniz. Saygı duyduğunuz kişiler sizi destekliyor.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandıracak ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Eski isteklerinizi hatırlayacaksınız ve duygularınız derinleşecek. Geçmişte yaşadıklarınızı gözden geçirebilir ve artık değiştiğinizi düşünebilirsiniz. Çünkü eskiden ciddiye aldığınız konuları artık önemsemediğinizin farkına varabilirsiniz ve çok başka şeylerin önem kazandığını anlayabilirsiniz. Beklentileriniz değişiyor ancak isteklerinizi gerçekleştirmek için hırslı bir tavır içinde bulunmasanız iyi olacak. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Kendinizi fazla zorlamayın...
AKREP BURCU YORUMU
Heyecanlı ve duygusal olacağınız bir gün... Karşılaştığınız bazı olaylar, huzursuzluk ve gerilim hissetmenize neden olabilir ve duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Bugün duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve dedikodular ile fazla ilgilenmeyin. Çok istediğiniz ve sizi heyecanlandıran konular ile ilgili gelişmeler beklediğiniz gibi olmayabilir tartışma ortamlarından uzak durun. Bazı gelişmeler sizin beklediğinizden daha farklı olabilir planlarınızın dışına çıkmanız gerekebilir. Fakat iyimser ve yapıcı davranmayı başarabilirsiniz. Böylece kötü gibi görünen durum şansa dönüşecek... Ve siz de kendinizi yenileyeceksiniz.
YAY BURCU YORUMU
Bugün önceden planlanmış bir davete gidebilirsiniz. Eski dostlarınızla karşılaşmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Endişelerinizi ve karamsar duygularınızı sevdiğinize ve dostlarınıza yansıtmaktan kaçının. Sevdiğinizin davranışlarını izleyebilir ve meydana gelen değişikliğin nedenlerini çözmeye çalışabilirsiniz. Beklemediğiniz davranışlar ve olaylar karşısında duygularınız karışabilir fakat mantığınız ile hareket ederseniz, sorunları çözebilirsiniz. Bu arada sevdiğinizin sizi anlamadığını düşüneceksiniz ancak o da ihmal edildiğini düşünebilir. Arkadaşlarınıza ayırdığınız zamanın bir kısmını sevdiğinize ayırın ve duygularınızı anlatmayı deneyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
Güçlü kişileri karşınıza almasanız iyi olacak. Aslında sabırlı davranmayı başarabilirsiniz ve gelişmeleri izleyebilirsiniz. Otoriteyi temsil eden kişiler ve büyüklerinize karşı davranışlarınız olumlu olsa bile güç mücadelesinden uzak durmanız gerekiyor. Kıskançlık ve düşmanlık çekecek davranışlarda bulunmaktan kaçınmalısınız. Öğlene doğru sezgileriniz yükselecek. İçinizden yükselen sese kulak verin ve sorunları büyütmekten kaçının. Aslında şanslı olduğunuz bir dönemdesiniz. Ancak daha önce farkında olmadığınız bazı ayrıntılar dikkatinizi çekebilir. Olayları fazla sorgulamayın ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın.
KOVA BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçirecek ve atılımda bulunmak için harekete geçeceksiniz. Yeni girişimlerde bulunabilirsiniz ve dostlarınızın desteğini alabilirsiniz. Özellikle önemsediğiniz kişilerin size yardımcı olduğunu anlayacaksınız ve kendinizi güçlü hissedeceksiniz. Bugün geleceğe yönelik projeler yapabilir ve isteklerinizi sevdiğinize anlatabilirsiniz. Ayrıca önemli kişilere ve büyüklerinize isteklerinizi anlatabilirsiniz. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile etkileyici olacaksınız. Bugün kendinize olan güveniniz yüksek olacak ve kendinizi başarılı hissedeceksiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Daha önce başladığınız konular ile ilgili bazı karışıklıklar olabilir. Ancak sorunları çözmek için gayret göstereceksiniz. Dirayetli ve sabırlı davranmayı başaracaksınız ve olaylara daha farklı açılardan bakacaksınız. Önem verdiğiniz ve saygı duyduğunuz kişililerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştirebilirsiniz. Aslında davranışlarınızı değiştirmeniz sizin için kolay olacak ve böylece yakın çevrenizde bulunan kişilerin desteğini alacaksınız. Bugün dostlarınız ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak ve onların ilgisi moralinizi yükseltecek.