logo ms

4. KARACAOĞLAN GECESİ KARACAOĞLAN’DA YAPILDI

Paylaş
 

Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi öncülüğünde gelenekselleşen Karacaoğlan Gecesi’nin dördüncüsü, Mut’un Karacaoğlan Mahallesinde yapıldı. Mut Kaymakamlığı, Mut Belediyesi ve Karacaoğlan Mahalle Muhtarlığının katkılarıyla düzenlenen gecede, 7 yerel halk ozanı Karacaoğlan türküleri seslendirdi. Gecede, konuk sanatçı olarak Adana’dan Aşık Mansuri sahne aldı.

Karacaoğlan Mahallesi meydanında yapılan 4. Karacaoğlan Gecesi, Karacaoğlan Mahalle Muhtarı Turgay Şan’ın konuşması ve Topkaya Mahallesi’nden Gırbaş Osman’ın okuduğu şiirlerle başladı.

KARACAOĞLAN, DOĞANIN, AŞKIN, SEVGİNİN VE TÜRKÇENİN OZANI

Yoğun katılımın gerçekleştiği gecede konuşan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi Sahibi Nihat Mustul; köyün adının Karacaoğlan olması ve Karacaoğlan anıtının burada olmasından dolayı, Karacaoğlan Gecesinin dördüncüsünü burada gerçekleştirdiklerini belirtti. Karacaoğlan’ın 17. yüzyılda yaşamış, ünü Türkiye’yi aşarak bütün dünyaya yayılmış ünlü bir halk ozanımız olduğunu söyleyen Mustul, “Karacaoğlan, doğanın, aşkın, sevginin ve Türkçenin ozanı. Doğayı onun kadar güzel anlatan, Türkçeyi onun kadar güzel kullanan belki de başka ozan yok” dedi.

Gelecek yıl, 5. Karacaoğlan Gecesini Çınaraltı Karacaoğlan Parkında yapacaklarını söyleyen Mustul; geceye Mut’un yetiştirdiği sanatçılardan Musa Eroğlu, Ali Rıza Yılmaz, Sade Demir ve Kul Mutlu’yu davet edeceklerini belirtti. Mustul, “Dördü de Mut’un yetiştirdiği büyük sanatçılar. Ve hepsi de Karacaoğlan türküleriyle beslendi” şeklinde konuştu.

Bu etkinliğin burada yapılmasının ardından bu köyde Karacaoğlan’ın daha çok konuşulup, Karacaoğlan şiir ve türkülerinin daha çok söyleneceğini ve bir çok eve saz asılacağını umduğunu belirten Mustul; 4. Karacaoğlan Gecesine katkı sunan, destek veren, emek veren herkese teşekkürlerini iletti.

KARACAOĞLAN’IN BU TOPRAKLARDA YAŞADIĞINI BELGELEDİK

Birlikte olmanın en iyi yönlerinden birinin geçmişe sahip çıkmayla olduğunu belirten Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, “Biz Mut ilçesi olarak bütün güzelliklerimizle beraber geçmişimizi yad ederek beraber olmamız lazım gerekir ki, geleceğe de güçlü bakalım. Karacaoğlan zaman zaman bir halk ozanlığının dışında, hem türkülerle dünyaya nam salmış hem de toplumda sürekli gelecek nesillere ders verici atasözü niteliğinde güzel cümleleri var. Eğer ondan nasip alabilirsek, ondan öğüt alabilirsek gelecek kuşaklarımıza çok şeyler taşıyacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.  Karacaoğlan’a Türkiye’de çok sahip çıkan yer olduğu belirten Yılmaz, “Orta Asya’dan gelip, Güneydoğu bölgesinde iyi bir eğitim alıp, ömrünü burada sürdürdüğünü bütün belgelerle ispat ettik. Ve Mut buna sahip çıktı. Karacaoğlan’ın memleketlisi olmaktan, Karacaoğlan’ın böyle güzel cennet vatanında yaşamaktan biz mutluyuz” şeklinde konuştu.

KARACAOĞLAN’A SAHİP ÇIKMALIYIZ

Gecede konuşan Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ise, etkinliğe katılımın yoğun olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, şunları söyledi: “Ozanımıza ve ozanımızın eserlerine sahip çıkacağız. Biz onun eserlerini okumazsak, onun şiirlerini okumazsak; Karacaoğlan bu topraklardan silinir. Anadolu topraklarını Anadolu yapan da, Karacaoğlan gibi büyük ozanlarımızdır. Dolayısıyla milletimizin sahip çıkması bizi mutlu eder.”

Yapılan konuşmaların ardından, 7 yerel halk ozanı ve aşık, sazlarıyla Karacaoğlan türküleri seslendirdi. Gecenin sonunda, Adana’dan Aşık Mansuri konuk sanatçı olarak sahne aldı. Sazıyla Karacaoğlan türküleri seslendiren Aşık Mansuri, geceye katılan dinleyicilerin yüreğini ısıttı.

İsa Gostak’ın sunuculuğunu yaptığı geceye; MHP Mut İlçe Başkanı Alparslan Savaş Kır, çevre mahalle muhtarları, Mut’tan gelen konuklar ve çok sayıda yöre sakini katıldı.

4. Karacaoğlan Gecesi’yle ilgili fotoğraflara; sosyal medyada facebook/Mut Rengarenk sayfamızdan ulaşılabilir.

4 karacaoğlan gecesi

Mut RengaRenk Haber Servisi

Bu yazı 837 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

YAZAR HAKKINDA

Facebook’ta Bizi Bulun
REKLAMLAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün yabancılar ile ilişkilerinizde dikkatli olmanız gerekiyor. Daha önce önemsediğiniz kişilere karşı duygularınız değişmiş olabilir ve artık onları saygıya layık bulmayabilirsiniz. Fakat herkesin yaşam felsefesi farklı olabilir ve karşılaştığınız olaylar yaşam felsefenizi gözden geçirmeniz gerektiğine işaret edebilir. Aceleci davranmayın ve güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Ayrıca duygusal ve alıngan bir tavır içine girebilirsiniz ve duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Hareket halinde olmak ve özellikle yolculuklar sizi rahatlatabilir. Seyahat imkanı olmayanlar spor yaparak rahatlayabilirler. Bu arada kendinizi çok fazla zorlamayın ve sağlığınıza özen gösterin. Akşam saatlerinde duygunuz değişecek.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar moralinizi yükseltecek ve yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Güce sahip etkileyici kişiler ile iş birliği yapabilirsiniz veya güçlü kişilerin desteğini alabilirsiniz. Ayrıca yabancılar ile iş yapmak için hoş fırsatlar çıkabilir. Uzlaştırıcı ve yapıcı tavırlarınız ile çevrenizi etkileyeceksiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olacaksınız. Akşam saatlerinde alacağınız haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiyi gözden geçirebilirsiniz artık ilişkilerinizi daha ciddiye aldığınız bir dönemdesiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Eski bir arkadaşınızdan alacağınız haber sizi heyecanlandıracak. Daha önce haberinizin olmadığı durumlar hakkında duyacaklarınız kafanızı karıştırabilir. Fakat karar vermek veya eski kararlarınızı değiştirmek için acele etmeyin. Bu arada eviniz ile ilgili bazı değiştirici durumlar ortaya çıkmış olabilir veya yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir. Karamsar düşüncelerden uzaklaşın ve dedikodular ile fazla ilgilenmeyin. Dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Sevdikleriniz sizi destekliyor. İyimser bir açıdan olaylara yaklaşırsanız, farklı çözümler bulabilirsiniz ve şaşırtıcı olabilirsiniz...
YENGEÇ BURCU YORUMU
Ani değişiklikler olabilir ve duygularınız dalgalanabilir. İlginç kişiler ve değişik çevreler hem dikkatinizi çekecek, hem de rahatsızlık duyacaksınız. Fakat duygular yerine aklınız ile davranabilirsiniz ve böylece karışıklıklar ile başa çıkabilirsiniz. Bugün karşılaştığınız olaylar sizi tedirgin edebilir ve ani heyecanlar yaşayabilirsiniz. Ancak sezgilerinize güvenin ve olayları bir kez daha gözden geçirin. Yeni girişimlerde bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Bu arada eski sevgiliyi ve geçmişte yaşadığınız olayları hatırlayabilirsiniz. Fakat akılcı davranabilir ve duygularınızı denetlemeyi başarabilirsiniz. Sorunların üzerine gitmeyin.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün harekete geçmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Karşınıza çıkan ilginç kişilerin önerilerini değerlendirebilirsiniz ve kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Aynı zamanda isteklerinizi gerçekleştirmek için kendi üzerinizde baskı oluşturduğunuz bir dönemdesiniz ve böylece fırsatları kullanmayı başarabileceksiniz. Önemsediğiniz kişiler ile ilişkilerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Önemsenmek istediğiniz bir dönemdesiniz ve ciddiye alınan işler yapabilirsiniz. Fakat tarzınız değişiyor... Daha yapıcı ve olumlu davranacaksınız. Akşama doğru karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Bilinçaltınızın derinlerinden yükselen arzular uyanabilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Düşünceleriniz karışmış olabilir ve aynı zamanda birden fazla konu ile ilgilenmeniz gerekebilir. Dikkat gerektiren işler yaparken tedbirli olun. Tartışmacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Aslında bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Sabırsız ve tahammülsüz olabilirsiniz fakat olayları daha farklı açılardan değerlendirebilirsiniz. En azından bugün karşılaştığınız kişiler dikkatinizin yönünü değiştirecek ve istekleriniz ile ilgileneceksiniz. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz ve birlikte çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayacaksınız. Sürprizler olabilir ve bilinçaltınız uyanabilir. Şimdiye kadar farkında olmadığınız yönlerinizi keşfedebilirsiniz. İlginç gelişmelerin meydana geldiği bir dönemdesiniz ve olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Böylece isteklerinizi gözden geçireceksiniz ve beklemediğiniz durumların ortaya çıkması ile birlikte bilinçaltınız uyanacak. Hırslı ve tahammülsüz bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız. Çocukluk günlerinizi ve anneniz ile ilgili duygularınızı gözden geçirebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde duygularınız değişecek ve karşılaştığınız olaylar keyfinizi yerine getirecek.
AKREP BURCU YORUMU
Duygusal bir karmaşa ve korkularınızı uyandıran durumlar olabilir fakat akılcı bir tavır içinde olacaksınız ve mantıklı davranacaksınız. Sevdiğinizin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Fakat duygularınızı denetlemeyi başaracaksınız ve davranışlarınızı gözden geçireceksiniz. Ancak bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve dikkatinizi ideallerinize odaklayacaksınız. Hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Akşama doğru alacağınız haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Sevdiğiniz ile birlikte çeşitli davet ve organizasyonlara katılabilir, hareketli bir akşam geçirebilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve kafanızı karıştıran her ne olursa olsun bugün daha istekli ve heyecanlı olacaksınız. Tuhaf rüyalar görmüş olabilirsiniz ancak güne başladığınız zaman olaylara farklı açılardan bakacaksınız. Hareketli bir gün geçirebilirsiniz ve uzun zamandır ilgilenmediğiniz konulara ilgi duyabilirsiniz. Farklı çevreler ve ilginç kişiler ile birlikte olmak keyfinizi yerine getiriyor. Böylece sizi rahatsız eden düşüncelerden uzaklaşacaksınız ve sorunlarınıza farklı çözümler arayacaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız teklifler sizi heyecanlandırabilir.
OĞLAK BURCU YORUMU
Hayaller ve idealler sizi heyecanlandıracak. Bugün duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Beklentilerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Aslında geleceğe yönelik beklentilerinizi gerçekleştireceğinize olan inancınız giderek yükseliyor. Böylece ani heyecan uyandıran olaylar karşısında serinkanlı davranabilirsiniz ve kendinizi gözden geçirebilirsiniz. Olaylar karşısındaki tutumunuzun değişmiş olduğunu anlamak sizi memnun edecek. Tabii kendinizi duygulara kaptırmazsanız...
KOVA BURCU YORUMU
Yapmanız gereken olağan işler ile ilgileneceksiniz ve çalışmalarınızı bildiğiniz gibi sürdüreceksiniz. Akşama doğru ilginç fikirler uyanabilir ve eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz. Hem eski bilgiyi, hem de yeni teknoloji ile geliştirilen ürünler ilginizi çekecek ve çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Bu arada sizden daha farklı bilgiye sahip kişiler ile karşılaşabilirsiniz veya bu tip kişiler ile ilgili bazı haberler alabilirsiniz. Özellikle akşama doğru karşılaşacağınız kişiler alacağınız haberler düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Ayrıca eviniz, yakınlarınız ve arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi farklı hissedeceksiniz. Karmaşık düşüncelerden uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi kendinize yönelteceksiniz. İsteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve yapmanız gereken işler artmış olabilir. Aynı zamanda birden fazla işi yapmaya çalışabilirsiniz ve bunun yorgunluğunu hissedebilirsiniz. Ancak bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve yeni atılımlarda bulunmak için çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Ayrıca sorumluluklarınızı yerine getirmek için daha fazla çalışmanız gerekebilir. Düşünceleriniz ve olaylara bakış açınız değişiyor. Böylece sizi rahatsız eden olaylar karşısında disiplinli ve sabırlı davranmayı başaracaksınız.